پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

طرح توسعه امامزاده حسین(ع) در جهرم در دست اجراست اجتماعي

طرح توسعه امامزاده حسین(ع) در جهرم در دست اجراست
  بزرگنمايي:

پیام فارس- فروردین ماه 96 بود که فروریختن بخش‌هایی از کاشی‌کاری‌های زیبای گنبد و بارگاه آستان مقدس امامزاده حسین (ع) جهرم رسانه‌ای شد. تصاویر کاشی‌کاری‌های قدیمی فیروزه‌ای فروریخته که دست به دست می‌شد، توجه و نظارت جدی مسئولان را برای حفظ این بقعه فریاد می‌زد.

امامزاده حسین (ع) از امامزادگان جلیل‌القدر و مورد توجه بسیاری از اهالی جهرم است. به استناد کتاب شجره طیبه امامزادگان استان فارس با 13و اسطه فرزندزاده امام موسی کاظم (ع) است و آستان مقدس این امامزاده پذیرای زائران زیادی از شهرستان و استان های اطراف است. گذشته از قدمت، امامزاده حسین (ع) در جهرم اهمیت ویژه‌ای در این شهر دارد و محبوبیت محلی و استقبال مردم از آن بسیار است.

روزهای پنجشنبه و جمعه و برگزاری انواع مراسم از مراسم‌های مذهبی تا دورهمی‌های دوستانه، این بقعه در ایام تاسوعا پذیرای خیل عظیم عزاداران حسینی است. گو اینکه زمین‌های خالی مجاور آن نیز معمولاً محل برگزاری نمایشگاه‌های فصلی و در روزهای غیر آن محل جمعه‌بازار است و معمولاً بسیار شلوغ می‌شود.

به دلیل قرارداشتن در مسیر یکی از ورودی‌های جهرم، در اطراف این بقعه نیز زائرسراهایی برای اقامت مسافران وجود دارد و همیشه در اطراف صحن این امامزاده نیز تعداد زیادی چادر مسافران برپاست.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان جهرم  اعلام کرد: این امامزاده در سال 97 حدود 140 میلیون تومان درآمد داشته که تمامی درآمد صرف امور جاری و فرهنگی و عمرانی امامزاده شده و کلیه مستندات مربوط به درآمد ده سال قبل و اسناد هزینه آن نیز موجود است که قابل ارائه به مردم است.

بیژن قریب زاده اظهار کرد: با توجه به قداست این امامزاده واجب‌التعظیم لزوم توجه بیش از بیش به این امامزاده در دستور کار قرار گرفته است؛ ارادت عاشقان به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت باعث شده که علاوه بر امور فرهنگی، امور عمرانی و لزوم توسعه و بازسازی این مکان مقدس در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: اداره اوقاف شهرستان جهرم از محل موقوفات شهرستان برای احداث پروژه تجاری در 4 طبقه و با اعتباری حدود 40 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری کرد که پس از تکمیل پروژه تجاری حدود 40 درصد از عواید مجتمع تجاری صرف امور این مکان مقدس خواهدشد.

قریب‌زاده بیان کرد: علاوه بر آغاز احداث پروژه تجاری، احداث 40 چشمه سرویس بهداشتی، آسفالت محوطه امامزاده، احداث آب‌نما، پارک بازی و حفر چاه جهت تأمین آب امامزاده به اتمام رسیده است‌.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان جهرم در خصوص گلایه‌های شهروندان درباره جمع‌آوری گنبد امامزاده نیز اعلام کرد: اسکلت این گنبد چوبی را موریانه‌خورده بود. با توجه به فرسودگی 70 درصدی گنبد و احتمال خطرات جانی و مالی برای زائرین و نمازگزاران، تعمیر و مرمت آن صرفاً یک سال بیشتر دوام نمی‌یافت و دوریخت اموال بیت‌المال به شمار می‌آمد، گو اینکه از سال 1396 نیز کاشی‌های آن در حال ریزش و آوار بودند.

وی بیان کرد: با این اوصاف و کار کارشناسی کارشناسان شهرستانی و استانی تصمیم گرفته شد گنبد قدیم امامزاده جمع‌آوری شود.

وی گفت: در ابتدا مقرر بود ظرف 3ماه برای گنبد جدید مستقر شود، لیکن به دلیل عدم استحکام کافی و فرسودگی بیش از حد بنا و ساختمان امامزاده، استقرار گنبد روی بنای قبلی علاوه بروز خطرات جانی و مالی برای زائران، موجب به هدر رفتن نذورات مردمی و اموال بیت‌المال نیز می‌شد.

قریب زاده اضافه کرد: با اخذ مجوزهای لازم مقرر شد طرح توسعه و بازسازی صحن و حرم در 3فاز هزارمتری طراحی و ان‌شاءالله در سال جاری عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

به گفته وی اعتبار مورد نیاز پروژه نیز از محل اخذ وام و عواید مجتمع تجاری و نهایتاً کمک‌ها و مساعدت‌های مردم و خیرین تأمین خواهد شد.

مساحت تقریبی این بقعه 13 هزار مترمربع است که در سال 1389 به همت اداره کل موقوفات وامور خیریه فارس طرح جامع توسعه بقعه که شامل زائرسرا، رواق، سرویس بهداشتی، شبستان، حوزه علمیه وسایر امکانات خدماتی و رفاهی به تصویب رسیده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield