پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس:

کسری 730 میلیون مترمکعبی آب در مخازن زیرزمینی فارس اجتماعي

کسری 730 میلیون مترمکعبی آب در مخازن زیرزمینی فارس
  بزرگنمايي:

پیام فارس - مدیرعامل آب منطقه‌ای استان فارس با بیان اینکه برداشت آب از منابع زیرزمینی در فارس بیش از تغذیه این منابع است، گفت: متاسفانه فارس با کسری 730 میلیون مترمکعبی آب در مخازن زیرزمینی مواجه است.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، حمیدرضا دهقانی عصر شنبه 16 شهریور در نخستین جلسه کمیته صیانت از منابع آب استان فارس که با حضور معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری این استان و جمعی از دادستان‌های شهرستان‌های فارس برگزار شد، گفت: فارس جزو معدود استان‌هایی است که منابع آبی آن از درون تامین و روان آب‌هایش به سایر استان‌ها می‌رود!.
دهقانی با تاکید براینکه روان‌آب‌های استان فارس به سمت استان‌های بوشهر، کرمان، یزد، اصفهان و ... جاری می‌شود، گفت: متاسفانه برداشت ما از منابع زیرزمینی بیش از تغذیه این منابع است و حدود 730 میلیون مترمکعب کسری آب در مخازن زیرزمینی داریم .
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان فارس با اشاره به وجود 75 هزار حلقه چاه آب در این استان، گفت: فارس در مقایسه با سایر استان‌ها بیشترین تعداد چاه آب را دارد و استفاده از این چاه‌ها روزانه میزان قابل توجهی از حجم آبخوان‌ها را کم می‌کند.
او با اشاره به تلاش‌های مستمر برای پر کردن چاه‌های فاقد مجوز و نظارت جدی بر فعالیت چاه‌های مجاز با هدف صیانت از آبخوان‌های استان، گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر با همت و تلاش آب منطقه‌ای و با تعاملی که بین این سازمان و دستگاه‌های قضایی، انتظامی و استانداری به وجود آمده توانسته ایم بیش از 10 هزار حلقه چاه غیر مجاز را پر و مسلوب المنفعه کنیم.
دهقانی با بیان اینکه فارس در توقیف ادوات حفاری غیرمجاز در کشور رتبه خوبی دارد، گفت: امیدوار هستیم با ادامه این روند بتوانیم منابع آب های زیرزمینی را به عنوان یک امانت، برای نسل‌های آینده حفظ کنیم و با آگاهی بخشی به جامعه، روند برداشت‌ از منابع آب زیرزمینی را با کمترین تبعات انجام دهیم.
او گفت: برنامه عملیاتی آب منطقه‌ای فارس برای صیانت از منابع آبی استان، پر و مسلوب المنفعه کردن حدود 3867 حلقه چاه غیرمجاز است که از ابتدای سال تاکنون تنها 498 حلقه آن انجام شده است.
مدیر عامل آب منطقه‌ای فارس گفت: مشکلات در حوزه آبهای زیر زیرزمینی بسیار بالاست و اگرچه آب منطقه ای استان اهتمام تامی در حل این مشکلات دارد لیکن همکاری دستگاه‌های قضایی، انتظامی و سایر ادارات استان لازم است تا روند حل مشکلات حوزه آبهای زیرزمینی در زمان کوتاه تری حل شود .
پر کردن چاه‌های غیرمجاز فارس با روند کنونی 15 سال زمان می‌برد
براساس این گزارش، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس نیز خواستار عملکرد جهادگرایانه دستگاه‌های اجرایی برای صیانت از منابع آبی استان شد و گفت: آمارها از وضعیت آبخوان‌ها و تعدد چاه‌ها در فارس بسیار نگران کننده است.
احمد رحمانیان گفت: حفر و بهره برداری از چاه غیر مجاز، دست اندازی به سفره های آب زیرزمینی محسوب می‌شود و از نظر ما نوعی فساد و تعرض به حقوق عمومی بوده که برخورد با آن لازم است .
رحمانیان، مجازات های فعلی در مورد حفر چاه‌های غیرمجاز را بازدارنده ندانست و خواستار اصلاح مقررات در زمینه اعطای اختیارات بیشتر به مامورین سازمان آب منطقه ای به منظور جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز بدون مراجعه به مراجع قضایی ورفع موضوع اطاله دادرسی شد.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس افزود: متاسفانه با روند فعلی پرکردن تمام چاه‌های غیرمجاز استان فارس امکان دارد 15 سال به طول بینجامد که این مطلوب نیست.
او خاطرنشان کرد: وجود تعداد بسیار زیادی از چاه‌های غیرمجاز در شرایطی که یک بنگاه تولیدی و صنعتی استان شدیدا نیاز به یک حلقه چاه دارد، عادلانه نیست زیرا که ما سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و عدم وابستگی به نفت را دنبال می کنیم .
رحمانیان گفت: اگر به موقع اقدام کرده بودیم معضل دست اندازی به سفره های آب زیرزمینی فراگیر نمی شد و مقابله با حفر چاهه‌ای غیرمجاز قدیمی مشکل زا نبود .
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس، اصلاح مقررات در زمینه قانون توزیع عادلانه آب و قانون تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه بهره برداری را نه تنها عاملی برای جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز نکرد بلکه این قانون را از عوامل تشدید و تشویق کننده افراد متخلف در زمینه حفر چاه‌های غیر مجاز دانست .
رحمانیان ادامه داد: حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان به منظور رفع نواقص و خلاهای موجود در زمینه مقررات و ایجاد هماهنگی بین بخشی ووحدت رویه قضایی در زمینه پیشگیری و حفر چاه غیر مجاز، طرح صیانت از منابع آب استان را تهیه کرد که مورد استقبال مقامات قوه قضائیه ووزارت نیرو قرار گرفت. این طرح به عنوان طرحی ملی از سوی وزارت نیرو به کلیه استان‌ها ابلاغ و در آن پنج راهبرد برای صیانت از منابع آبی تعریف شده است .
وی خاطرنشان کرد: راهبردهای حفاظت انتظامی و قضایی از منابع آب، مدیریت و بهینه سازی مصرف آب، بازچرخانی منابع آب، آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگسازی و نیز راهبرد امور هماهنگی و پشتیبانی را مدنظر قرار داده ایم که برای هر راهبرد، یک کارگروه با حضور دستگاه‌های مختلف تشکیل و برای هر دستگاه وظیفه ای مشخص می شود .
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس خواستار مساعدت شورای تامین شهرستانها با ادارات امور آب در زمینه جلوگیری از حفرچاه‌های غیرمجاز و پر و مسلوب المنفعه کردن چاه‌های غیرمجاز در اجرای مقررات و احکام قضایی شد.
رحمانیان گفت: شعب ویژه در تمام حوزه‌های قضایی در مرحله دادسرا ودادگاه به منظور رسیدگی فوری و خارج از نوبت رسیدگی به جرایم و دعاوی و تخلفات مرتبط با حوزه منابع آب تشکیل شده و به صورت تخصصی به این امور رسیدگی می شود .
معاون قضایی دادگستری استان فارس خواستار اهتمام جدی نسبت به پر و مسلوب المنفعه کردن چاه‌های اطراف سد درودزن شد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرونده متخلف کشتار وحوش در فارس روانه دادگاه شد

برنامه پنج‌ساله شهرداری شیراز در آستانه تصویب توسط شورا

افزایش کرایه متروی شیراز روند قانونی را طی کرده است

5 زائر فارس در آیین اربعین فوت کردند

دستگیری 2 گروه متخلف زیست محیطی در لرستان

شلیک حافظان محیط زیست خودروی متخلفان را در اقلید فارس ناکار کرد

ترخیص 15 مصدوم حادثه واژگونی اتوبوس زائران کربلا از بیمارستان شهید رجایی

پل عابر پیاده چهارراه زند شیراز برداشته می‌شود

تصادف در فارس 3 کشته و 11 مجروح برجای گذاشت

توضیح رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش فارس در مورد تصادف سرویس مدرسه

توضیح دادگستری فارس در مورد سوء برداشت از خبر حکم یک کودک آزار

تصادف 2 سرویس مدرسه در شیراز/ مصدومیت چهار دانش آموز

99 میلیارد ریال زکات و کمک مردمی صرف تعمیر مسکن مددجویان فارس شد

پلمب بیش از 40 مرکز غیرمجاز زیبایی و طب سنتی در شیراز

سهم اشتغال نابینایان پشت دیوارهای غلط نگرش‌ها مانده است

ضرب‌الاجل دادستان برای رفع مشکل فاضلاب شیراز

اعزام 7 هزار اتوبوس به مرزها برای انتقال زائران تا فردا

به قدر نام شیراز اقدامات فرهنگی انجام نداده ایم

قیمت آپارتمان‌ های میانسال در تهران + جدول

یک کودک آزار در شیراز به اعدام محکوم شد

حدود 39 درصد کارگران فارس از اختلالات روانی رنج می‌برند

متروی شیراز نمایشی از توان مهندسی متخصصان ایرانی است

وحشت از مصرف محصولات تراریخته غیرمنطقی است

خطر اختلال روانی ٦٥٧ هزار نفر را در فارس تهدید می‌کند

ضریب زندگی سالم در شیراز با افتتاح تصفیه‌خانه شماره 2 افزایش می‌یابد

ضریب زندگی سالم در شیراز ارتقاء می‌یابد

دانش آموزان در مسیر خانه تا مدرسه

تداوم مشکل سرویس مدارس در شیراز

هفت هزار سرویس مدارس برای دانش آموزان شیرازی ساماندهی شد

اسکان 40 هزار زائر اربعین در موکب احمدبن موسی(ع)

جشن تولدی به نشانه صلح و دوستی

پلنگ ایرانی، خرس قهوه‌ای و کفتار راه راه به کوه روشن بوانات آمدند

حبس عاقبت محتکر شیرازی

متناسب بودن مصوبات شورا با نیازهای شیراز

مرکز پژوهش‌های شورا می‌تواند شیوه مدیریت شهری را اصلاح کند

ویزیت رایگان زائران اربعین توسط پزشکان شیرازی در کربلا

تصفیه‌خانه فاضلاب شیراز می‌آید ، بوی بد می‌رود

رفع مشکل فاضلاب درسلطان آباد شیراز درگیر اما و اگر

10 راهکار اجرایی برای پیشگیری از حوادث غیرمترقبه در فارس به تصویب رسید

توانمندسازی بدون مرز نابینایان در شیراز

صدور مکانیزه گواهی عدم سوء پیشینه در فارس

انجام پیشرفته ترین جراحی کاشت سمعک استخوانی در شیراز

نظارت کاملی بر سرویس مدارس شیراز اعمال می‌شود

آریتمی مزمن گریبانگیر اتفاقات بیمارستان نمازی

ترخیص 12 مصدوم حادثه زائران اربعین از بیمارستان‌های شیراز

دانش آموزان در نظام آموزشی برای زندگی تربیت نمی‌شوند

پذیرایی روزانه از 6000 نفر در موکب شهدای مدافع حرم فارس

بازی رایانه‌ای آشناسازی کودکان با تالاب‌های فارس

بسیاری از زنان توانمند فارس تمایلی به مدیر شدن ندارند

22 واحد آموزشی در کازرون نیاز به بازسازی دارند