پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

نظریه امام‌جمعه شیراز درباره روز کوروش که با استقبال وزیر ارشاد مواجه شد سياسي

نظریه امام‌جمعه شیراز درباره روز کوروش که با استقبال وزیر ارشاد مواجه شد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- ایرنا – موضوع گذر مسائل مرتبط با نامگذاری روزی به نام کوروش از حوزه امنیت به حوزه فرهنگ یکی از ابعاد نظریه نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز بود که روز چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان مطرح و با استقبال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه شد.

سید عباس صالحی که چهارشنبه در سفری سه روزه به استان فارس وارد شیراز شد پس از ادای احترام به مقام والای شهدا در گلزار شهدای شیراز در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس حضور یافت.
"ارائه مدل کثرت‌گرایانه غیر فروکاهشی در راستای اتخاذ رویکرد مشترک فرهنگی بین دستگاه‌های اجرایی استان فارس" دستور کار اعلامی این جلسه بود که آیت الله لطف الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز به تشریح ابعاد آن پرداخت.
امام جمعه شیراز این موضوع را به عنوان دغدغه ملی عنوان کرد و بیان داشت فارس به نوعی بیش از دیگر نقاط کشور درگیر آن است.
وی با اشاره به حواشی روز هفتم آبان در آرامگاه کوروش طی سالیان اخیر گفت:‌ مساله هفت آبان گاه به عنوان یک مساله امنیتی ما را درگیر کرده است و این در حالی است که این موضوع ریشه فرهنگی دارد و باید با راهکار فرهنگی به دنبال راهکار برای آن باشیم.
برخی افراد با اعتقاد به این که هفتم آبان همزمان با سالروز ورود پیروزمندانه کوروش به بابِل و نگارش منشور حقوق بشر در پی این رویداد تاریخی است، این روز را به نام روز کوروش گرامی‌ می‌دارند. در همین‌حال،‌ برخی نیز این روز را فاقد اصالت تاریخی و نشات گرفته از آن سوی مرزها می‌دانند.
آرامگاه کوروش بنیانگذار حکومت هخامنشی از آثار مجموعه میراث جهانی پاسارگاد در فاصله حدود 130 کیلومتری شمال شیراز واقع است.
در جستجوی راه حل فرهنگی
آیت الله دژکام با اشاره به سابقه فرهنگ و تمدن هخامنشی، ساسانی و اسلامی در استان فارس و وجود ادیان مختلف در این استان گفت:‌ این استان با سابقه طولانی در حوزه تمدن با کثرت واقعی در بین فرهنگ‌های پیش و پس از اسلام روبرو است و دیدگاه‌هایی در این زمینه وجود دارد.
وی گفت:‌این که هر یک از گرایش های فرهنگی نسبت به عقیده و نگاه خود متعصب می‌شود،‌رویکردی انحصارگرایانه را نشان می‌دهد که تقابل شدیدی بین گرایش‌های فرهنگی را به وجود می‌آورد.
امام جمعه شیراز از معضل هویتی به عنوان پیامد این روند یاد کرد و گفت:‌ زمانی که می خواهیم هویت اسلامی ایرانی را تعریف کنیم باید این دو بخش را با هم به خوبی مرتبط کنیم و همچنین از نظر توسعه گردشگری.
وی ادامه داد:‌ تا زمانی که یک مدل مناسب در این حوزه نداشته باشیم با تقابل گرایش‌های متفاوت مواجه می‌شویم.
آیت الله دژکام وضعیت گردشگری استان فارس متاثر از چنین تقابل آرایی را نامناسب توصیف کرد و با اشاره به جلسات خود با معاون اجتماعی وزیر کشور و طرح دیدگاه‌های امنیتی در کنار دیدگاه‌های فرهنگی گفت: در این جلسات به این پیشنهاد رسیدیم که مدلی با عنوان مدل کثرت گرایی غیرفروکاهشی را ارائه کنیم که بیانگر نگاه دین اسلام است و مدلی کثرت گرایانه یا انحصارگرایانه نیست.
وی با بیان این که "همه ادیان الهی در طول تاریخ نور بودند" اظهار داشت:‌ بنا بر این، گذشته تاریخی ما پیش از اسلام نورانی است.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: پس از آمدن اسلام، دیگر مجالی برای بازگشت دین‌هایی که نسبت به اسلام کمال نایافته هستند نیست؛ گرچه نورانیت دارند. بنابراین در عرض دین اسلام، دین‌های دیگر نمی توانند مطرح باشند اما در گذشته تاریخی نباید به آن‌ها بی‌احترامی کنیم.
وی ادامه داد:‌ برای اینکه این دیدگاه به عنوان راه‌حل ارائه شود در جلسه با آیت‌الله مصباح یزدی این مساله را بحث کردیم؛ وی این مساله را پسندید و فرمود اگر جریان‌سازی سیاسی نشود و جریان‌های مخالف نظام مساله ایجاد نکنند اصل این حرف را همه دانشمندان علوم دینی می‌پذیرند بنابراین این را به عنوان یک مدل عرضه کردیم.
آیت الله دژکام گفت:‌ اگر مجموعه‌های فرهنگی درون استان فارس با نظارت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مسیر بخواهند اقدام کنند ما این مساله را نه به شکل مساله امنیتی بلکه به عنوان یک نقطه قوت فرهنگی در فارس حل خواهیم کرد و به جای اینکه به تعارض تبدیل شد به یک همراهی و همفکری بینجامد.
وی ادامه داد:‌ این نگاه از حرم سوم اهل بیت (ع) (شیراز) تا تخت جمشید را در یک نگاه گردشگرانه هم می‌توان دید و به‌نظر می‌رسد اگر بخواهیم کاری را انجام دهیم چون درگیری و تصمیم‌گیری‌ها گاه از صدر استان فراتر است باید این رویکرد هم در یک سطح ملی ارائه می‌شد.

وزیر ارشاد: امام جمعه شیراز افق تازه ای گشود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه با استقبال از نظریه نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت:‌آیت الله دژکام افق تازه‌ای در حوزه مسائل فرهنگی گشودند و این که می‌توان در حوزه استانی نظریه‌های راهبردی فرهنگی که ناظر به توسعه استان باشد را در پیش گرفت.
سید عباس صالحی بهره‌گیری از نظریه‌های فرهنگی را در پیشبرد امور موثر خواند و گفت:‌گاه در موضوعی در یک استان ابهام یا فقر نظریه است و بسیاری از اختلاف دیدگاه‌ها به خاطر این است که نظریه‌ای راهبردی نیامده است که بتواند جهت را مشخص کند.
وی با اشاره به پیشینه تمدنی استان فارس گفت:‌ به واسطه سابقه تاریخی،‌ فارس و ایران مانند دو کلمه مترادف به نظر می آیند و با این سابقه طولانی از هخامنشیان تا امروز ما دچار فقر نظریه راهبردی هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که در اثر ابهام و فقدان نظریه، از سرناچاری با گذشته مماشات می‌کنیم و گاه دوران قبل از اسلام را انکار می‌کنیم و از کنار آن می ‌گذریم یا نگاه سوم، گاه آیت الله دژکام است که با ارائه نظریه راهبردی کلید حل معما را پیدا کنیم.
وی با اشاره به طرح عنوان نظریه امام جمعه شیراز با موضوع نظریه "مدل کثرت‌گرایانه غیر فروکاهشی" وی گفت:‌ این ایده ای است که می توان با آن همراهی کرد و حتی می‌توان واژه "شبکه‌ای " را نیز به عنوان این نظریه‌ افزود.
صالحی در تبیین این موضوع گفت:‌ نور اتم، نوری است که خود نور اتم است اما تفسیرهایش می‌تواند از نورهای قبل باشد؛‌ گذشته این نور می‌تواند به تفسیر این نور بیاید و اینجا ما در یک شبکه فرار داریم که به کمک هم می‌آید.
وی ادامه داد:‌ ما این موضوع را نه تنها از سر ناچاری نمی پذیریم بلکه آن را در مقام تفسیر نور اتم نیز به خدمت می‌گیریم و این موضوع، نتیجه راهبردی برای حرکت‌های بعدی دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: یکی از کارهای شورای فرهنگ عمومی باید حرکت به سمت نظریه‌های راهبردی باشد و این موضوع در سخنان امام جمعه شیراز بود که این نظریه‌ها برای توسعه به کمک استان بیاید و این مساله از فعالیت‌های ریشه‌ای و اساسی است که باید در دستور کار شورای فرهنگ عمومی باشد.
9885/ 2027


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امام جمعه موقت شیراز: توانمندی دفاعی به کمک صنعت خودرو بیاید

دعوت از مردم فارس برای شرکت در راهپیمایی جاماندگان اربعین

اموال حیف و میل شده در شهرداری صدرای شیراز پس گرفته خواهد شد

صدرا؛ شهر بدون سامانه حمل و نقل، چالش ترافیکی برای شیراز

نابینایان شیراز به شبکه دوستداران کتاب پیوستند

مرمت تخت جمشید توسط ایتالیایی ها

تخت جمشید اردیبهشت ماه میزبان مرمتگران بدون مرز ایتالیاست

آغاز فصلی دیگر از فعالیت مرمتگران بدون مرز در تخت جمشید

پژواک سوت قطار در شهرستان جهرم می‌پیچد

رونق فعالیت‌های گردشگری با اجرای 137 پروژه اقامتی در استان فارس

شهرداری شیراز درگاه ورود به خدمات الکترونیک ایجاد کرد

سایه سنگین مشکلات قدیمی بر معارفه شهردار جدید شهر صدرا

استاندار فارس: دولت اهتمام ویژه در واگذاری مسئولیت به بانوان دارد

شوق تحصیل روی موج مهربانی

درخشش ورزشکار شیرازی در مسابقات تیراندازی معلولان جهان

استاندار فارس: دولت اهتمام ویژه در واگذاری مسوولیت به بانوان دارد

جمهوری اسلامی حضور موثر در عرصه بین‌المللی تدوین استانداردها دارد

107 راس گوسفند در مرودشت از بین رفت

برتری تیم فوتسال پارس آرا شیراز مقابل دریژنو شهرکرد

استاندارد، زبان مشترکی برای توسعه از مسیر کیفیت تولید

فوتسال لیگ برتر بانوان به تیم‌های شیراز روی خوش نشان نداد

استاندارد، دکترین اخلاق‌مداری و مطالبه ملی است

استانداردسازی کالا شرط لازم برای رقابت در عرصه بین‌المللی است

عناوین 25 مهر مطبوعات شیراز در یک نگاه

یکصد اثر به مرحله پایانی دوسالانه داستان کوتاه نارنج راه خواهند یافت

صدور حکم مسئولیت برای زنان در فارس به شرط اعلام آمادگی

صدور حکم مسئولیت زنان در فارس به شرط اعلام آمادگی

برنامه‌های حرم شاهچراغ (ع) برای زائران اربعین و سوگواری در شیراز

تولیت آستان شاهچراغ (ع): تبلیغات دشمن علیه زیارت اربعین پوچ است

657 هزار نفر در استان فارس در معرض اختلالات سلامت روان هستند

گام نخست برای اجرای طرح آبیاری هوشمند در فارس

رقابت «استقلال-فجر سپاسی» روی آنتن شبکه سه

نظارت، ضامن خدمات‌رسانی بهینه سرویس مدارس

دومین همایش ملی پژوهش‌های کاربردی در زبان‌شناسی رایانشی آغاز شد

سهم اندک زنان از مدیریت در فارس

ایران مشتاق سرمایه گذاری فرانسه در بخش گردشگری است

شب فرهنگ ایران و فرانسه در شیراز برگزار شد

استاندار فارس: محدودیت‌های فراروی سمن‌ها کاهش یابد

اعتیاد و طلاق خانواده‌های ایرانی را تهدید می‌کند

برای افزایش نشاط نیازمند نهضت فکری و فرهنگی هستیم

دومین نمایشگاه خرما در فارس آغاز به کار کرد

انتقاد استاندار فارس از بی‌توجهی برخی مدیران به امور جوانان

صاعقه، جان جوینده عسل کوهی را گرفت

2 سال زندان برای محتکر مواد غذایی در شیراز

آموزشگاه‌های آزاد زبان؛ یار شاطر یا بار خاطر

خدمت رسانی درمانی به 65 هزار زائر اربعین حسینی انجام شد

آموزش زبان انگلیسی در مدارس و نظام جهانی

پیاده‌روی اربعین در 76 نقطه از فارس برگزار می‎شود

سه دوچرخه سوار شیرازی در راه رقابت‌های آسیایی

نوید ساخت ایستگاه‌های بار در خیابان‌های شیراز برای حل مشکل کهنه ترافیکی