پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

کلاف سردرگم تولید و توزیع ماسک در فارس/نیازی که تامین نشد اقتصادي

کلاف سردرگم تولید و توزیع ماسک در فارس/نیازی که تامین نشد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- با طولانی شدن روند مبارزه با کرونا و نیاز عامه مردم به استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی کننده در راستای مقابله با این ویروس، نبود این اقلام مشکلاتی را در استان فارس ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، پرتکرارترین سوالی که مدتی است در اغلب تعاملات اجتماعی افراد شنیده می‌شود؛ این است که «آیا محلی برای عرضه ماسک یا مواد ضدعفونی کننده سراغ دارید؟» که پاسخ آن منفی است.
اما به راستی ماسک‌هایی که در استان و کشور توسط بخش‌های مختلف در حال تولید است چه فرایندی برای عرضه طی می‌کند و جامعه هدف عرضه ماسک‌های تولید شده، کدام بخش اجتماعی است؟
در پاسخ به سوالات فوق اینگونه می‌توان بیان کرد که اصلی‌ترین مکانیزمی که برای عرضه محصولات تولیدی در نظر گرفته شده، بر اساس نیاز موجود در مراکز درمانی و پوشش نیازهای این بخش اجتماع است، داروخانه‌ها نیز به تعداد محدود نسبت به عرضه ماسک اقدام خواهند کرد و این در حالی است که برآیند صحبت مسئولان نشان می‌دهد که هدف از عرضه نیز در جایگاه نخست بیماران و کادر درمانی است و پس از آن نسبت به پوشش نیازهای عامه مردم اقدام خواهد شد.
بر اساس آماری که در اختیار خبرنگار مهر قرار گرفته است بیش از 800 واحد داروخانه در سطح استان فارس فعالیت می‌کنند و اگر روزانه به هریک از داروخانه‌های مستقر در استان تنها 100 واحد ماسک داده شود، روزانه در استان فارس باید بیش از 80 هزار ماسک تولید شود تا تنها پوشش دهنده نیاز 800 واحد داروخانه مستقر در سراسر استان باشد این در حالی است که در این فرآیند نیاز واحدهای درمانی و بیمارستان‌ها لحاظ نشده است.
این موضوع برای مواد ضدعفونی کننده حادتر است و با توجه به اینکه مواد پیش‌نیاز تولید مواد ضدعفونی کننده دست، غالباً از الکل است و با توجه به افزایش تقاضا برای خرید الکل در جامعه، گاهی دیده شده که شرکت‌های تولید کننده ماده ضدعفونی کننده دست که با توجه به مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت اقدام به تغییر خط کرده‌اند در تولید این ماده ضد عفونی کننده ناتوان مانده‌اند.

پیام فارس


هدف تولید روزانه 200 هزار ماسک است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر در استان فارس روزانه بیش از 80 هزار ماسک تولید می‌شود و هدف گذاری در تولید ماسک این است که به مرز تولید 200 هزار عدد در روز برسیم.
حمیدرضا ایزدی با بیان اینکه تمامی ماسک‌های تولید شده در واحدهای تولیدی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌گیرد، افزود: یکی از اهدافی که توزیع ماسک در سطح استان دنبال می‌کند، برطرف کردن نیاز واحدهای درمانی و بیمارستان‌ها است به گونه‌ای که محصولات تولید شده در واحدهای تولیدی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌گیرد و در میان بیمارستان‌ها و سایر مراکز درمانی توزیع می‌شود.
وی افزود: برطرف کردن نیازهای عموم مردم نیز یکی دیگر از اهدافی است که سازمان صمت به دنبال آن است؛ از این رو می‌توان گفت که چشم‌انداز تولید ماسک در فارس برطرف کردن نیازهای واحدهای درمانی و پس از آن نیاز عامه مردم است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در مورد تکمیل زنجیره تولید نیز خاطرنشان کرد: 14 کارخانه به تجهیزات لازم مجهز شده‌اند تا امکان تولید ماسک در استان افزایش قابل توجهی داشته باشد و این کارخانه‌ها با تغییر خط نسبت به تولید ماسک اقدام می‌کنند.
وی یادآور شد: تولید مواد ضدعفونی کننده و ماسک توسط واحدهای صنعتی انجام می‌شود و در بسیاری از واحدها با دریافت مجوز این امکان در راستای تکمیل زنجیره تولید ماسک فراهم شده تا قطع کننده زنجیر انتقال ویروس در استان و شهر شیراز باشیم اما توزیع محصولات تولید شده در اختیار دانشگاه علوم پزشکی است و تمام محصولات برای توزیع در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌گیرد.

پیام فارس


صف‌های طولانی برای خرید ماسک
بر اساس مشاهدات خبرنگار مهر ، خرید ماسک به قدری سخت شده که افراد برای تهیه ماسک روزانه باید ساعت‌ها در صف بایستند و برخی از داروخانه‌ها نیز از ارائه ماسک به افراد امتناع کرده‌اند و عده‌ای دیگر نیز تنها در ساعت‌های محدودی نسبت به عرضه ماسک که اقدام می‌کنند.
این در حالی است که با توجه به گفته‌های مسئولان استانی شاهد هستیم که تولید ماسک در فارس بیش از پیش رونق گرفته و اکنون فارس در مرحله برطرف کردن نیازهای افراد در این زمینه است با این حال بعد از ظهرهای هر روز شاهد هستیم که در مقابل داروخانه صف‌های مختلفی برای خرید ماسک آن هم به صورت تک واحدی ایجاد می‌شود البته نباید این نکته را فراموش کرد که برخی از هایپر مارکت های سطح شهر نیز نسبت به عرضه ماسک آن هم بدون هیچ گونه حفاظ محافظت‌کننده اقدام می‌کنند.
توزیع 2.5 میلیون ماسک در فارس
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: بیش از 2 میلیون و 500 هزار ماسک از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان فارس میان مراکز درمانی توزیع شده است.
مهرزاد لطفی با بیان اینکه ماسک مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در کشور از سوی وزارت بهداشت تأمین می‌شود، گفت: از ابتدای شیوع کروناویروس در استان و افزایش نیاز به اقلام بهداشتی از جمله ماسک، 2.5 میلیون ماسک در داروخانه‌ها و بخش‌های مختلف استان فارس توزیع شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین از توزیع حدود 500 هزار ماسک در سازمان‌های خدمات رسان دولتی و خصوصی خبر داد و اظهار کرد: بقیه موارد در مراکز بهداشتی درمانی خصوصی و دولتی استان توزیع شده که در راستای پیشگیری از شیوع کروناویروس نقش بسزایی داشته است.
لطفی با اشاره به ارائه حدود 800 هزار ماسک ارسال شده از سوی وزارت بهداشت در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان، یادآور شد: از اقدامات مهم ستاد مقابله با کروناویروس در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نظارت مستمر بر نحوه توزیع ماسک در داروخانه‌ها و دیگر بخش‌ها بوده که به صورت شبانه روزی صورت گرفته است.
با توجه به اینکه جمعیت استان فارس بر اساس آخرین سرشماری، بالغ بر 5 میلیون نفر برآورد شده و روزانه نیز در فارس بالغ بر 80 هزار ماسک تولید می‌شود برای اینکه تمامی افرادی که در فارس زندگی می‌کنند حداقل یک ماسک داشته باشند باید 62 روز تمامی تولیدکنندگان ماسک در استان نسبت به تولید اقدام کنند تا این نیاز تأمین شود.
این در حالی است که از دوم اسفند 98 که موضوع کرونا در جامعه مطرح شد تاکنون بیش از 50 روز گذشته و اگر روزانه 80 هزار ماسک در فارس تولید می‌شد اکنون باید 4 میلیون ماسک در استان فارس تولید و مصرف شده بود پس حتی با وجود تاکید مدیران هنوز کلاف سردرگم تهیه ماسک در فارس وجود دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انبار سیلندرهای گاز در شیراز منفجر شد

استاندار فارس: مشاغل آسیب دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات معرفی شوند

کنترل هزینه‌های جاری در دستگاه‌های دولتی فارس

مسؤولان فارس در اندیشه پرکردن 25 درصد چاه‌های غیرمجاز

مساجد فارس بازگشایی شد

بزرگترین مزرعه خورشیدی کشور در فارس راه اندازی می شود

فعال سیاسی فارس: جلوگیری از افراط، هدف اصلاح‌طلبان در مجلس دهم بود

رشد 5 درصدی اعتبارات هزینه‌ای فارس

زدن ماسک هنگام استفاده از مترو و اتوبوس در شیراز اجباری است

توزیع 1000 لیتر مواد ضدعفونی کننده رایگان بین باشگاه‌ها در شیراز

برگزاری کارگاه آنلاین داستان‌نویسی در شیراز

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر خبر داد: ارائه تسهیلات به روستاییان و عشایر آسیب دیده از کرونا

اماکن تاریخی و گردشگری کازرون بازگشایی شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام: استفاده از شبکه‌های مجازی فرصت مغتنمی برای توسعه هستند

پلمپ دو واحد صنفی موبایل فروشی به دلیل عدم رعایت ضوابط بهداشتی در کیش

مدیرکل ورزش و جوانان فارس بازداشت شد

50 مبتلای جدید به ویروس کرونا در استان فارس شناسایی شد

بیش از 3 هزار کرمانی از طریق کاریابی ها صاحب شغل شدند

اعلام آغاز و شرایط پرداخت تسهیلات حمایتی دولت به واحدهای آسیب دیده از شیوع کرونا در فارس

اختصاص 408 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در هرمزگان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام خبر داد: بهره مندی4477 طرح از تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری در ایلام

ایرنا خبرگزاری نظام و به عنوان یکی از ارکان قدرت ملی کشور در منطقه

پیام نماینده ولی فقیه در فارس به مناسبت در گذشت آیت الله محجوب

88 کشور دنیا در جشنواره بین المللی کاریکاتور کرونا شرکت کردند

چشم‌انداز فارس در سال 99 برای پرکردن 25 درصد چاه‌های غیرمجاز

مساجد فارس باز می‌شود

مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس بازداشت شد

آغاز پرداخت تسهیلات به واحدهای آسیب دیده از کرونا در فارس

امسال 25 درصد چاه‌های غیرمجاز فارس مسدود می‌شود

ثبت 129 شرکت تعاونی در گلستان

برگزاری رویداد مجازی "تعاون ایونت" در هرمزگان

ایجاد بندر خشک صادراتی به صورت شرکت تعاونی در زنجان

شریعتمداری :آیین‌نامه اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی بامردان غیر ایرانی تصویب شد

​شریعتمداری خبرداد:مذاکره برای ساخت 4 هزار خانه جدید ویژه خانواده های دارای دو معلول+فیلم

مدیرکل سازمان های کارگری و کارفرمایی خبر داد:امکان دریافت آنلاین همه آگهی های ثبتی تشکل های کارگری و کارفرمایی

شریعتمداری: روابط عمومی ها باید دوسویه ، گفت و گو محور با مردم و غیررسمی باشند+ فیلم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: انتقال درست اخبار، سرمایه اجتماعی را افزایش می دهد

فیلم کوتاه «مات» آماده نمایش شد

بازگشایی مراکز فرهنگی، رفاهی و بهداشتی آموزش و پرورش فارس

از سرگیری فعالیت‌های سوادآموزی فارس

پر شدن 11 هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان فارس

برخورد متفاوت مدارس غیر دولتی با کرونا/شهریه‌هایی که خدمات نداشت

1100 حلقه چاه غیر مجاز در فارس مسدود می شود

علت مرگ ماهی های رودخانه قره سو کرمانشاه در دست بررسی است

مهار آتش سوزی در منطقه حفاظت شده مند استان بوشهر

تولد 3 راس گوزن زرد ایرانی در پارک وحش اراک

رویای خانه‌دار شدن در شیراز

تحلیل مطبوعات فارس از ترکیب هیات رییسه مجلس یازدهم

هنرمندان 88 کشور جهان از جشنواره کاریکاتور کرونا استقبال کردند

80 روز تعطیلی ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز پایان یافت