پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

آخرین وضعیت یک پروژه مهم ملی؛

آزادراه شیراز - اصفهان در پیچ‌وخم وعده‌ها/ انتظار 10 ساله شد فرهنگي

آزادراه شیراز - اصفهان در پیچ‌وخم وعده‌ها/ انتظار 10 ساله شد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - آزادراه شیراز- اصفهان یکی از مهم‌ترین پروژه‌ های ملی به شمار می‌ رود که کلنگ احداث آن در سال 89 به زمین خورد اما با وجود گذشت یک دهه، هنوز خبری از بهره‌ برداری این پروژه مهم نیست.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: استان فارس با مساحتی معادل 122 هزار و 608 کیلومترمربع چهارمین استان بزرگ کشور به شمار می‌رود و بر اساس اعلام مرکز آمار، سهمی معادل هفت‌درصدی از کل جمعیت کشور را در خود جای‌داده است.
این آمار نشان‌دهنده موقعیت مهم استان فارس ازلحاظ مساحتی و جمعیتی در کشور است ضمن اینکه استان فارس به لحاظ موقعیت جغرافیایی، در کریدور ارتباطی جنوب با مرکز و شمال کشور قرارگرفته و این موقعیت به‌طورقطع محورهای این استان را به یکی از پرترددترین جاده‌های کشور تبدیل کرده است.
به‌رغم شرایط و موقعیت یادشده، این استان هنوز یک آزادراه ندارد و ازنظر زیرساخت‌های جاده‌ای نسبت به استان‌های کوچک‌تر با وضعیت بسیار بدی در این زمینه مواجه است.

پیام فارس


در این راستا برنامه‌ریزی‌هایی برای احداث یک آزادراه در این استان انجام شد و حتی پروژه تعریف‌شده هم بزرگ‌ترین پروژه ملی استان فارس طی چند سال گذشته بود.
در ابتدا قرار بود این آزادراه، اوایل دهه 90 افتتاح و بهره برداری شود اما پس از گذشت نزدیک به 10 سال از کلنگ‌زنی آن، مردم هر روز شاهد وعده و وعیدهای جدید از افتتاح آزادراه هستند
این پروژه که طرح مطالعاتی آن مربوط به 40 سال پیش است، حدود 225 کیلومتر طول دارد و عملیات احداث آن از سال 89 آغازشده است.
در ابتدا قرار بود این آزادراه، اوایل دهه 90 افتتاح و بهره‌برداری شود اما پس از گذشت نزدیک به 10 سال از کلنگ زنی آن، مردم هرروز شاهد وعده‌ووعیدهای جدید برای افتتاح آزادراه هستند.
اهمیت پروژه آزاده اصفهان - شیراز در اتصال این دو شهر گردشگر پذیر به یکدیگر خلاصه نمی‌شود، مسیر ترانزیتی شمال به جنوب کشور از خط اتصال این دو کلان‌شهر می‌گذرد و بهره‌برداری از این آزادراه می‌تواند علاوه بر کوتاه کردن مسیر سفر از شمال به جنوب کشور، مصرف سوخت را کاهش داده و آمار تصادفات ناشی از تردد در جاده کنونی مواصلاتی میان دو استان اصفهان و فارس را نیز کاهش دهد.
آخرین وعده افتتاح؛ سال 1400
اما این پروژه حرکت لاک‌پشتی دارد و هر بار وعده‌های جدیدی برای زمان افتتاح آن می‌دهند، یک‌بار پایان سال مالی 97 را زمان افتتاح پروژه اعلام می‌کنند و بار دیگر سال 98 و حال قرار است تا سال 1400 به بهره‌برداری برسد.

پیام فارس

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس در مورد آخرین وضعیت آزادراه شیراز - اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این آزادراه در هفت قطعه با 222 هکتار در حال اجرا بوده و تاکنون 79 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
محمود رضایی کوچی با اشاره به جزئیات 21 درصد باقی‌مانده از این پروژه بیان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال مالی 99 آزادراه شیراز - اصفهان به بهره‌برداری می‌رسد.
مشکل تأمین اعتبار عامل اصلی تأخیر در اجرای پروژه
وی در مورد علت تأخیر در اجرای این پروژه بیان کرد: برای تأمین اعتبار این پروژه با مشکلاتی روبه‌رو بودیم که خوشبختانه در اعتبارات دولتی سال 98 و 99 آزادراه شیراز - اصفهان دیده شد و بر اساس آخرین پیگیری‌ها به شرکت عمران شهرهای جدید سپرده‌شده و به‌طور حتم با این اقدام و تأمین اعتبار، عملیات اجرایی آن تسریع می‌شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار فارس افزود: به‌طور حتم با تأمین مالی این پروژه در سال‌های 99 و 1400 به بهره‌برداری می‌رسد البته عملیات اجرایی قطعه هشت که اتصال آن به شیراز و دروازه‌های این شهر است، نیاز به اعتبار دارد که در صورت تأمین اعتبار عملیاتی می‌شود.
نیاز به 1,200 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل آزادراه شیراز- اصفهان
رضایی در مورد میزان اعتبار موردنیاز برای این پروژه گفت: این پروژه به اعتباری بالغ‌بر یک هزار و 200 میلیارد تومان نیاز دارد و در صورت تأمین و مشارکت سرمایه‌گذار، عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این پروژه از پروژه‌های مهم ملی به شمار می‌رود، افزود: پروژه پس از بهره‌برداری، حدود 110 کیلومتر مسیر شیراز- اصفهان را کاهش می‌دهد و زمان سفر وسایل نقلیه به‌طور میانگین 120 دقیقه کاهش می‌یابد.

پیام فارس


نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این آزادراه با مشارکت وزارت دفاع و دولت در حال انجام است که بر اساس آخرین برآورد حدود هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
جعفر قادری ادامه داد: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته قرار شد که از این میزان، 400 میلیارد تومان را شرکت عمران صدرا و بقیه را دولت و وزارت دفاع تأمین کنند.
وی با اشاره به اینکه آزادراه تاکنون حدود 78 تا 79 درصد پیشرفت داشته است، افزود: دولت به دنبال این است که تا قبل از پایان کار دولت در سال 1400 این پروژه به بهره‌برداری برسد که امیدواریم این اقدام صورت گیرد.
استمداد از دو شرکت پیمانکار برای تسریع در اجرای پروژه
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر قطعه یک تا هفت در حال انجام است و قطعه هشت از قلات تا بزرگراه حسینی الهاشمی شیراز نیز در حال پیگیری است که به دلیل اختلافی که بین دو شرکت بوده تاکنون عملیاتی نشده است.
اجرای آزادراه، مسیر شیراز تا اصفهان را بالغ بر 135 کیلومتر کاهش می‌دهد و این به‌معنای 250 میلیون لیتر صرفه‌جویی سوخت در سال و کاهش زمان سفر و کاهش سایر هزینه‌ها خواهد بود
قادری با اشاره به اینکه احداث قطعه هشت آزادراه شیراز - اصفهان نسبت به سایر قطعات از اولویت بیشتری برخوردار بوده و تأثیر قابل‌توجهی بر رفع مشکل ترافیک در محدوده گویم (ورودی شمال غرب شیراز) دارد، از شرکت‌های پارس گستر و جهاد نصر، تقاضا کرد که با همراهی و تعامل و پذیرش مدل‌های ارائه‌شده برای همکاری، در مسیر تسریع احداث این قطعه از پروژه یادشده، تلاش کنند.
قادری در مورد مزایای راه‌اندازی این آزادراه عنوان کرد: اجرای این آزادراه مسیر شیراز تا اصفهان را بالغ‌بر 135 کیلومتر کاهش می‌دهد و این به معنای 250 میلیون لیتر صرفه‌جویی سوخت در سال و کاهش زمان سفر و کاهش سایر هزینه‌ها خواهد بود.
به نظر می‌رسد با توجه به موقعیت مهم استان فارس به لحاظ جغرافیایی و گردشگری از یک‌سو و میزان صرفه‌جویی در سوخت و زمان از سوی دیگر، همچنین آثار و پیامدهای مطلوبی که احداث یک آزادراه در کاهش تصادفات منجر به فوت دارد، پیگیری برای تسریع در احداث آزادراه شیراز- اصفهان باید به شکل جدی‌تر در دستور کار مسئولان امر قرار گیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زیباکلام: برخی افراد پرداختن به معضلات اجتماعی را سیاه نمایی می‌دانند

پول نقد از سیستم حمل و نقل شهر شیراز حذف شد

پول نقد از کرایه ناوگان حمل و نقل عمومی شیراز حذف شد

پرداخت کرایه حمل‌ونقل عمومی در شیراز الکترونیکی می‌شود

43 کارفرمای متخلف استان سمنان به دستگاه قضا معرفی شدند

شناسایی گونه ای کمیاب از ژله ماهی دکمه آبی برای نخستین بار در شمال غربی جزیره کیش

فراخوان طرح پژوهشی تنظیم سند ارتقای وضعیت زنان منطقه آزاد کیش

الزام رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراکز ورزشی کیش

مردان در فارس بیشتر کرونا می‌گیرند

استاندار فارس: از شرکت‌های دانش‌بنیان برای مقابله با آتش‌سوزی کمک گرفته شود

18 هزار چاه غیرمجاز رمق سفره‌های آب فارس را می مکند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان تاکید کرد: الزام دستگاه های اجرایی استان نسبت به ورود و ثبت اطلاعات اشتغال در سامانه رصد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان: اعتمادسازی اساس و بنیان کار روابط عمومی هاست

جزئیات افزایش نرخ سود تسهیلات اشتغال روستایی در اردبیل اعلام شد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: کار در حوزه سلامت اداری موجب ارتقاء سیستم ، تغییر نگاه و نگرش مردم می شود

پرداخت 143 میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی های گلستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی خبر داد: تحقق 12 هزار و 500 فرصت شغلی در استان مرکزی تکلیف شد

در کارگروه تخصصی اشتغال در اردبیل عنوان شد: هدف‌گذاری دو اصل مهم برای گشایش اشتغال در اردبیل

سرپرست ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی 3 استان منصوب شدند

تاریخ عقدنامه ازدواج فرزندان برای دریافت وام ازدواج از اول فروردین 98 محاسبه می شود

پیام رهبر انقلاب به مناسبت آغاز به کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

شریعتمداری : همکاران درشرکت ملی نفتکش و کشتیرانی خط شکن دریاها درمقابله با قلدری نظام سلطه هستند

تولید 27 برنامه آموزشی با موضوع امتحانات کتبی نهایی پایه 12

مساجد امن ترین مکان برای جوانان و نوجوانان است

46 مبتلای جدید به کرونا در استان فارس شناسایی شد

شیوه نامه صادرات انجیر در استان فارس تهیه شود

مجلس باید برای مشکلات اقتصادی برنامه ریزی کند

کشف 4 هزار کیلو مواد غذایی غیر بهداشتی ازابتدای شیوع کرونا درجهرم

بیمارستان های خصوصی شیراز درخواست های بیمه سلامت را قبول نمی کنند

چاپ دوم رمان «کدامین گل به غم بسرشته تر» منتشر شد

تکلیف معادن فارس مشخص شود/برگزاری تور های توریست درمانی در استان

واحدهای تولیدی استان فارس از ظرفیت های دستگاه قضایی استفاده کنند

بازگشایی موزه هنر مشکین فام در خانه تاریخی فروغ الملک شیراز

بیش از 8 هزار نفر در معادن استان فارس مشغول به کار هستند

کتابخانه های عمومی و کانون پرورش فکری فارس تفاهم نامه امضا کردند

بیش از 1500 حلقه چاه غیرمجاز در فارس پلمب شد

مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری فارس بازگشایی می شوند

کشف 240 کیلو حشیش از خودروی پیکان در شیراز

مرحله دوم به‌سازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب شیراز آغاز شد

قتل پدر و مادر توسط فرزند خانواده در ممسنی

75 مبتلای جدید به ویروس کرونا در فارس شناسایی شد

تدوین ٣٢٠ فرصت سرمایه گذاری در استان فارس

کشف 16 تن چوب قاچاق در تاکستان

ادعای حمله ملخ‌ها به تهران قابل قبول نیست

صدور و ابلاغ 32 اخطاریه محیط زیستی برای واحدهای متخلف در تهران/ 81 مورد نمونه برداری پساب واحدهای صنعتی و خدماتی

80 درصد دریاچه تالاب میقان اراک آبگیری شد

پلیس فسا سارگپه را از داخل پراید نجات داد

استاندار فارس: باغ مشاهیر شیراز بزرگترین طرح فرهنگی کشور است

کرونا گرمای حضور دانش‌آموزان را از مدارس فارس ربود

نمره فعالان سیاسی فارس به کارنامه مجلس دهم