پیام فارس

آخرين مطالب

گفتگوی تفصیلی شهر با مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران

کم‌کاری مناطق؛ پاشنه آشیل سرمایه‌گذاری شهری شهرداری تهران

کم‌کاری مناطق؛ پاشنه آشیل سرمایه‌گذاری شهری
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شهر: از دو هزار میلیارد تومان ثروت رها شده شهرداری در یک پاساژ در مولوی و سرنوشت پروژه‌های نیمه کاره تا کم کاری برخی مناطق در حوزه فروش املاک و جذب سرمایه و البته تلاش برای خرید هزار دستگاه اتوبوس، مهم‌ترین رخدادهای سال‌های اخیر شهرداری تهران در حوزه سرمایه‌گذاری است.

شکرالله بنار، مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار شهر ، با اشاره به تصویب سند جامع سرمایه‌گذاری در شورای شهر، از تفویض اختیار بیشتر به مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری خبر داد و گفت: موانع سرمایه‌گذاری برای مناطق، نخست از طریق بازگرداندن منافع و عایدی سرمایه‌گذاری به همان منطقه، دوم تفویض اختیار پروژه‌ها و سرمایه گذاری تا رقم 50 میلیارد تومان- پیشتر این تفویض اختیار هشت میلیاد و 500 میلیون تومان بود - و سوم با پیگیری ارتقای جایگاه مدیران سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مناطق، برطرف شد.
او با بیان اینکه نزدیک به 90 پروژه سرمایه‎گذاری مساله دار بین سازمان سرمایه‌گذاری و شرکا در محاکم عمومی در حال طرح است، گفت: در برخی از این پروژه‌ها به دلیل تکانه‌های اقتصادی عده ای از شرکا به ورشکستگی رسیدند یا بضاعت مالی عده‌ای از ابتدا خوب سنجیده نشده بود و در واقع امکان اجرای پروژه را نداشتند. اما هم اکنون حدود 98 درصد این پروژه‌ها یا با توافق یا از طریق محاکم قضایی و یا با فسخ کامل قرارداد تعیین تکلیف شده‌اند، به طوری که چند پروژه به ارزش 10 تا 12 هزار میلیارد تومان فسخ شدند. برخی پروژه‌های مشکل دار از 20 سال پیش حل نشده بودند مانند پروژه‌های ساحل، مژده، قائم در منطقه 18 و صادقیه منطقه 5 اما حالا موانعشان رفع و آماده فروش هستند. 
بنار به پروژه پاساژ مولوی و زیان شهرداری اشاره کرد و افزود: حدود 300 مغازه تجاری و هشت طبقه پارکینگ قدرالسهم شهرداری تهران از این پروژه است که 30 سال شهرداری پروژه را تحویل نگرفته است و شریک از سهم خودش بهره برداری می کند، درواقع نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان ثروت شهرداری در آنجا رها شده است.
تکلیف 7500 میلیارد تومانی سازمان سرمایه‌گذاری
بنار به اقدامات انجام شده در یکسال گذشته در زمینه سرمایه‌گذاری در تهران اشاره کرد و توضیح داد: اگر سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران، در چند سال گذشته یک هزار و 200 میلیارد تومان فروخت، پارسال به ارزش دو هزار و 500 میلیارد تومان ظرفیت فروش ایجاد شد اما از این میزان مبلغ یک هزار و 200 میلیارد تومان عملکرد قطعی بود که امسال این تکلیف هفت برابر بیشتر شده است.
او ادامه داد: سازمان سرمایه‌گذاری باید نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان برای تکمیل خط 10 مترو، تامین مالی کند. هم اکنون دو پروژه صدف و خلیج فارس برای این منظور واگذار و تفاهم نامه‌ای میان سازمان سرمایه گذاری، شرکت مترو و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران امضا شده است. علاوه بر این، سه هزار و 400 میلیارد تومان دیگر باید فروش داشته باشیم که بستر فروش فراهم شده است، در مجموع هفت هزار و 500 میلیارد تومان سال 1398، همچنین 6 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید انجام شد و امسال باید به 10 هزار میلیارد تومان برسد که بین ثروت ایجاد شده و ثروت فروخته شده تعادل برقرار شود.
کم‌کاری برخی مناطق؛ پاشنه آشیل شهرداری در حوزه سرمایه‌گذاری
او با بیان اینکه میزان مشارکت مناطق برای تولید ثروت یکسان نیست، گفت: برخی مناطق با وجود سیطره بیشتر بر مساحت جغرافیایی شهر تهران و ظرفیت‌های لازم هیچ سرمایه گذاری نکردند که البته این موضوع از سوی سازمان در شورای معاونان مطرح شد تا تکالیف مناطقی که عملکرد مناسب با سازمان ندارند روشن شود. مثلا منطقه‌ای که در پیشتر 25 درصد از تامین مالی غیر نقد شهرداری را برعهده داشت، امروز هیچ مشارکتی ندارد.
بنار همکاری نکردن مناطق در سرمایه‌گذاری را پاشنه آشیل شهرداری در حوزه سرمایه‌گذاری عنوان کرد و ادامه داد: مناطق دو و 21 بیشترین مشارکت را با سازمان دارند و حجم سرمایه‌گذاری در این دو منطقه بسیاری بالا است، اما متاسفانه دربرخی مناطق بسیار محدود و در برخی دیگر حتی هیچ سرمایه‌گذاری انجام نشد. البته در نامه‌ای به شهردار تهران این موضوع را گزارش و اعلام شد که روا نیست اینگونه به حوزه سرمایه گذاری که تنها راه دسترسی به ثروت پایدار در تهران است، توجه شود.
مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران، در ادامه از انتشار فراخوان خرید یک هزار دستگاه اتوبوس با همکاری دولت در دی ماه سال 1398 خبر داد و گفت: این خرید قرار است از دو طریق تهاتر با نفت و املاک انجام شود. اگر قیمت هر اتوبوس به طور تقریبی سه و نیم میلیارد تومان باشد، در مجموع به ارزش سه هزار و 500 تومان ملک فروخته می‌شود و 25 درصد را مابقی مبلغ قیمت اتوبوس هم از سوی دولت پرداخت می‌شود. همچنین مذاکرات خرید دو هزار واگن قطار مترو هم در حال انجام است.
موانع سرمایه‌گذاری در شهر تهران
این مقام مسئول، به موانع و برخی مشکلات در حوزه سرمایه‌گذاری اشاره کرد و توضیح داد: قرائت‌های شهرداری از پروژه‌های سرمایه‌گذاری و برداشت‌های سازمان بازرسی کل کشور باهم متفاوت است، به طوری که سازمان بازرسی هر آنچه که شهرداری انجام دهد را نادرست می داند و شهرداری هم در مقابل پافشاری می کند که کار، درست است.
به گفته بنار؛ مانع دیگر در حوزه شهرسازی است که اعضای شورای شهر با ایجاد معاونت شهرسازی در سازمان سرمایه‌گذاری مخالفت کردند، در حالی که هم اکنون تمام پروژه‌های سازمان که چالش جدی و فقدان تحقق نسبت به برنامه دارد همگی با مشکل شهرسازی مواجه هستند. غالب پروژه‌ها یا پروانه ساخت یا رای کمیسیون ماده پنج و یا پایان کار ندارند. مشکل دیگر، قرائت‌ها و مداخلات ناصواب در حوزه سرمایه‌گذاری است مثلا برخی از پروژه‌های ما بدون اطلاع سازمان سرمایه‌گذاری فروخته شده است، اما به تازگی دستورالعملی مبنی بر اینکه هیچ منطقه‌ای در مسائل حقوقی پروژه‌ها مداخله‌ای نداشته باشد، صادر شده است. 
سرانجام پروژه «هزار و یک شهر»
مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران، به پروژه‌های به نتیجه نرسیده این سازمان اشاره کرد و درباره پروژه «هزار و یک شهر» واقع در منطقه 22 گفت: همه مسایل این پروژه حل شده؛ بزرگترین مساله این بود که سند اراضی به نام بنیاد تعاون ارتش بود و وزارت راه و شهرسازی در این باره چالش داشت و توقف پروژه را با رای دادگاه درخواست کرده بود اما با پیگیری‌ها شهرداری ارتش سهم خود را احیا کرد و به زودی اسناد به نام شهرداری صادر می‌شود، مساله دیگر مربوط به شریک شهرداری بود که اعتقاد داشت به دلیل فعالیت مراکز تجاری ایران مال، ساخت پروژه‌های تجاری در این پروژه صرفه اقتصادی ندارد، شهرداری تهران هم موافقت کرده است تا 31 سهمی که در این پروژه دارد را از بخش تجاری بگیرد.
او درباره پروژه «پارک آبی آزادگان» هم توضیح داد: شرایط کرونا سبب شد تا کسی حاضر به سرمایه‌گذاری در این پروژه نشود، اما الان به سازمان ورزش تفویض شده است که البته تا به امروز اقدامی خاصی انجام نشده و به دنبال دریافت بودجه است که خود سازمان ورزش مجری ساخت شود. در پروژه «شهر آفتاب» هم سالن‌ها و مرکز همایش‌های جدید قرار است ساخته شود که 15 روز آینده قرارداد امضا می شود. زمانی شهر آفتاب زمین کشاورزی بود و به قیمت متری 800 هزار تومان به شرکتی برای ساخت سالن واگذار شد، سهم شهرداری از این پروژه‌ها حدود 30 درصد بود اما حالا که قیمت زمین و عوارض چند برابر شد، سهم شهرداری به 70 درصد و شریک به 30 درصد رسید. با این حال قرار است 6 هزار میلیارد تومان به حجم سرمایه گذاری شهرداری در «شهر آفتاب» اضافه شود.
خبرنگار : فریبا رحمانی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تشکیل جلسه شورای عالی شهرسازی با دستور کار ساختمان ریاست جمهوری

حکم انتصاب مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس صادر شد

حکم مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس صادر شد

تمام فضاهای ورزشی فارس در اختیار آزمون سراسری قرار می‌گیرد

دستورالعمل نحوه برقراری مزایای غیرمستمر کارکنان شهرداری تهران؛ در آستانه تدوین

تحریم‌ها، سرمایه‌گذاری در حوزه پنل‌های خورشیدی را با مشکل مواجه کرده است

مسافران مترو تهران با وجود تعلیق طرح ترافیک کم نشدند

اما و اگرهای لغو محدودیت ارتفاع در جماران

تردد 400 هزار خودروی فرسوده در شهر تهران

تهران صاحب 26 سامانه هشدار سریع زلزله می‌شود

کارمند دانشگاه علوم پزشکی فسا بر اثر کرونا درگذشت

فرماندار: بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت مجتمع گوشت اقلید ضروری است

احتمال تشکیل سازمان متروی حومه ای تهران

نقش بانوان در برنامه‌ریزی‌های آموزش‌وپرورش فارس پررنگ است

تحریف از مهمترین آسیب‌ها است

مدیر کل محیط زیست فارس : تنگ سرخ شیراز باید به منطقه حفاظت شده تبدیل شود

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه آذربایجان شرقی: اهداف و منویات جهش تولید با هم افزایی فعالان اقتصادی محقق می شود

پرداخت بیش از 130 میلیارد ریال تسهیلات حمایتی به کسب وکارهای آسیب دیده در همدان

وقوع زمین‌لرزه نسبتا شدید در مرز فارس و بوشهر

قتل وحشتناک مادر و کودک یکساله در بهارستان

میانگین سنی مبتلایان کرونا در فارس به 58 سال رسید

رؤیای رنگی تهران

پیش بینی تمهیدات بهداشتی برای برگزاری عزاداری های محرم در شیراز

افزایش مرگ و میر بر اثر کرونا در فارس/ هیچ کس ایمن نیست

آمادگی فارس برای حمایت از سرمایه‌گذاری در برق خورشیدی

11 هزار و 500 پرونده تسهیلات کرونا در قزوین تشکیل شده است

چهارمین جلسه هیات فنی استانی مراکز مشاوره اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی خراسان رضوی برگزار شد

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه: تقویت مهارت و احیای مهارت آموزی باید در بسته های اقتصادی گنجانده شود

مدیرکل تعاون کار ورفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری: کارگران در حوزه تولید و گردش سرمایه و تحقق شعار سال نقش محوری دارند

مدیرکل تعاون کارورفاه اجتماعی استان زنجان: جهاددانشگاهی نهادی تسهیل‌گر برای اشتغال خانگی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: جهاد دانشگاهی می تواند در راستای رفع مشکل بیکاری بسیار نقش آفرین باشد

سمنان با کمترین نرخ بیکاری در 10 سال گذشته

تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت روز ملی سوئیس

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 13 مرداد 99

اختلاف‌ نظر وزیر بهداشت با وزیر علوم درباره کنکور

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 13 مرداد 99

اختصاص 120 میلیارد ریال اعتبار به شهرستان گراش

مشمولان تبصره 100 قانون مالیات در شرایط کرونا مشخص شدند

طوفان و سیل 3 هزار میلیارد ریال به کشاورزی فارس ضرر زد

انتصاب مدیران جهادی و انقلابی از برکات دوران تحول قضایی است

توافق پلیس و شهرداری برای ارتقای فرهنگ انسان محوری در فضاهای شهری

اخطار فرماندار مرودشت به بانک‌هایی که در حوزه تسهیلات کرونا همکاری ندارند

شمار جان باختگان کرونا در فارس به 546 نفر رسید/ توجه به سالمندان

5 پروژه محله محور در منطقه 16 افتتاح شد

نیکوکاران 12 دستگاه تنفس مصنوعی به بیمارستان شهید فقیهی شیراز  اهدا کردند

کشف کارگاه تولید و توزیع عرقیات تقلبی در شیراز

پلمب کارگاه تولید عرقیات تقلبی در شیراز

خریداری اتوبوس‌های تک کابین با 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت1398

تدارک فارس برای نمره قبولی در آزمون برگزاری کنکور

رونمایی از داشبورد مدیریتی حوزه خدمات شهری شهرداری تهران