پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

فعال مدنی: گرایش سیاسی در برخورد با فساد ملاک نباشد سياسي

فعال مدنی: گرایش سیاسی در برخورد با فساد ملاک نباشد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- فعال مدنی و عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران گفت: انتظار است که نوع گرایش سیاسی افراد در فرایند برخورد با مفسدان ملاک نباشد و با تغییر رئیس قوه قضاییه، این امیدواری به وجود آمده است که شاهد تغییر رویه دستگاه قضایی در برخورد با فساد باشیم.
به گزارش ایرنا، رحمت الله حافظی شامگاه شنبه در نشستی با عنوان "موریانه ای به اسم فساد" درتالار خوارزمی دانشگاه شیراز افزود: اگراین تغییر رویه حداکثر تا 6 ماه آینده انجام شود و با تمام کسانی که منشا خطا و انحراف هستند بدون توجه به گرایش سیاسی آنها برخورد شود می تواند تاثیرگذار باشد.
وی اظهار داشت: نگرش سیاسی در برخورد با فساد، مجازات و پیگیری آن به اعتماد عمومی آسیب می زند.
رئیس هیات مدیره جمعیت پویش شفاف سازی و ریشه کنی فقر و فساد گفت: اعتماد عمومی سرمایه ای است که می تواند پشتوانه دولتها قرار گیرد در صورتی که خطاها و فسادهای بسیاری رخ داده و زنجیره وار در حال تکرار است و برای نجات این سرمایه باید برخورد جدی با فساد صورت گیرد.
حافظی ادامه داد: با وجود آسیب های ناشی از فساد، مردم ایران به دلیل اینکه برای نظام اسلامی و به ثمر نشستن آن تلاش بسیاری کرده اند از حاکمیت عدول نمی کنند و همچنان به آن وفادار هستند.
وی با بیان اینکه که 20 سال گذشته دوران گذاری بوده که باید اتفاق می افتاد تا مردم و جامعه بدانند که انتخاب هایشان تا چه اندازه می تواند مهم و تاثیرگذار باشد، گفت: عملکرد اصولگرایان و اصلاح طلبان باید آسیب شناسی شود که بتوان میزان مقبولیت آنها در جامعه را تفسیر کرد.
** فضای مجازی فرصتی برای مبارزه با فساد
عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران در ادامه نگاه توام با تهدید به فضای مجازی را نادرست و خطا خواند و گفت: این نگرش باید اصلاح شود زیرا فضای مجازی یک فرصت محسوب می شود.
حافظی گفت: می توان از این فضا برای فسادستیزی بهره گرفت هرچند که نیاز است که قوانینی در کشور تدوین شود که تهمت زدن در فضای مجازی هم جرم شناخته و برای آن مجازات سنگین مالی درنظر گرفته شود اما هرکس که در این فضا فسادی را برملا کرد باید از آن تقدیر و تجلیل شود.
**نقش دانشگاه در مبارزه با فساد
رئیس هیات مدیره جمعیت پویش شفاف سازی و ریشه کنی فقر و فساد گفت: دانشجویان و اساتید دانشگاه به عنوان نخبگان جامعه می توانند با ارائه نظرات علمی برای اصلاح فرآیندها و همچنین مطالبه گری برای مبارزه با فساد کمک زیادی کنند اما در دو الی سه سال گذشته نقش دانشگاهیان در این زمینه کمرنگ شده است.
وی با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه امسال گفت: شرکت در انتخابات امر بسیار مهمی است که لازم است جامعه دانشگاهی در این باره تلاش خود را انجام دهند تا مشارکت حداکثری در انتخابات را شاهد باشیم.
حافظی در ادامه سخنان خود تحریم های اقتصادی را زمینه ساز بروز فساد دانست و گفت: سودجویانی از زمان ایجاد تحریم ها روی کار آمدند و از این رو، باید توجه داشت که کاهش مناسبات در عرصه بین المللی راه ها و مسیرهای غیر قانونی را بوجود خواهد آورد و از این رو، باید در این باره تدبیر اندیشی کرد.
** رنج اقتصاد از عدم شفافیت
حسین راغفر اقتصاد دان نیز در سخنانی در ادامه این نشست گفت: ریشه فساد در ایران ساختارها است که فسادزا است زیرا اقتصاد ایران متکی بر دلالی و واسطه گری است و وابستگی شدید به منابع طبیعی دارد که درآمدهای حاصل از آن نیز توسط گروه های حاکم توزیع می شود.
راغفر افزود: اقتصاد ایران به طور تاریخی دچار مشکل بوده چون بر پایه فروش و صادرات منابع خدادادی بنا نهاده شده و در طول یک قرن گذشته نیز این اتکا به نفت روز به روز در حال افزایش بوده است.
مدیرعامل جمعیت پایش شفاف سازی و ریشه کنی فقر و فساد ادامه داد: ساختار اقتصاد ایران متاثر از نبود شفافیت و عدم پاسخگویی در زمینه توزیع منابع عمومی زمینه ساز بروز فساد است.
وی فساد را مساوی با "انحصار به اضافه تشخیص مصلحت منهای پاسخگویی" تعریف کرد و با بیان اینکه این سه اصل زمینه ساز ایجاد فساد است، افزود: تغییر نگاه پس از جنگ در زمینه غالب شدن حمایت از سرمایه دار ، رشد روز افزون تجاری در کشور را در پی داشت که متکی بر تجارت منابع طبیعی بود اما در مقابل درآمد حاصل از فروش این منابع راهی کشور نشد.
راغفر اظهار داشت: به تدریج در دهه های گذشته واژه خصوصی سازی مدنظر مسئولان کشور قرار گرفت و منابع در اختیار خویشاوندان و اقوام گذاشته و در ادامه بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی ایجاد شد که این عوامل در تحلیل وضعیت اقتصادی کنونی کشور دخیل است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تحقق ایده رسانه آزاد در ایران را زمینه ساز مبارزه با فساد دانست و گفت: نیاز است که قید و بندهای زیاد از جلوی پای رسانه ها برداشته شود.
این اقتصاددان افزود: در مسیر فساد ستیزی نقش دستگاه قضایی بسیار کلیدی و با اهمیت است و در این جهت تشکل های مردم نهاد می تواند بازوان توانمند قدرتها تلقی شوند در صورتی که اکنون به سمن های مردمی نگاه دیگری می شود.
وی آگاهی عمومی را شرط اول اصلاح مناسبات شکل دهنده فساد در جامعه عنوان کرد و گفت: وجود تشکل های مردم نهاد و احزاب سیاسی در مسیر برخورد با فساد بسیار مهم است در صورتی که اکنون احزاب سیاسی غیردولتی در کشور ما وجود ندارد.
** نقش دولت الکترونیک در فسادستیزی
راغفر در ادامه سخنان خود بر این مساله که وجود دولت الکترونیک می تواند به شفاف سازی کمک کند تاکید کرد و افزود: اطلاعات دستگاه های اجرایی و مدیریت شهری باید در اختیار عموم قرار گیرد و رسانه ها نیز بتوانند به بررسی این اطلاعات بپردازند و قطعا اگر زیرساخت دولت الکترونیک در کشور پیاده سازی شود می تواند عاملی برای مبارزه با فساد باشد.
وی در ادامه سخنان خود تحریم را هم فرصت و هم تهدید عنوان کرد و اظهار داشت: تحریم از این جهت می تواند فرصت باشد که ما با ایجاد این وضعیت بتوانیم وابستگی بودجه کشور از نفت را کاهش دهیم و این هدف تنها با توجه به ظرفیت تولید داخلی کشور محقق خواهد شد و افزایش تولید شغل ایجاد و در نهایت اعتماد مردم به حاکمیت را بازسازی خواهد کرد.
این اقتصاددان افزود: در شرایط کنونی، رونق تولید در داخل کشور تنها راه حل خروج از شرایط کنونی اقتصادی است زیرا تجربه نشان داده است که کشورهای خارجی همچون آمریکا منافع خود را دنبال می کنند.
این نشست به همت انجمن وفاق و توسعه دانشجویان دانشگاه شیراز برگزار شد.
9873 / 2027


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای4 هزار برنامه در سالروز رحلت امام(ره) در فارس

نذر محبت در شیراز/ تعظیم مشکلات در پیشگاه محبت مردم فارس

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

بام سبز شیراز در تاریکی کرونا

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

ارزیابی جمعی از مدیران فارس توسط جهاددانشگاهی

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

توقف کشت گلخانه‌ای فارس پشت سد وثیقه بانکی

برنامه ریزی دقیق اقتصادی برای دوران پساکرونا

هفته محیط زیست در فارس مجازی برگزار می‌شود

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

وقوع زمین لرزه نسبتا شدید در "خنج" استان فارس

هلال‌احمر: زلزله 4.7 ریشتری خنج خسارت جزئی داشت

تصادف 2 دستگاه اتوبوس در شیراز 10 مصدوم داشت

تصادف 2 دستگاه اتوبوس در شیراز 10 نفر مصدوم داشت

دستگیری عامل اصلی یک باند موادمخدر در شیراز

تصادف 2 اتوبوس در شیراز/ مصدومیت 10 مسافر

استاندار: دستگاه‌های اجرایی فارس، بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نظارت کنند

65 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان فارس شناسایی شد

پیش‌بینی برداشت 50 هزار تن گندم از مزارع شهرستان فسا

استاد دانشگاه: مجلس دهم از فرصت‌ها به خوبی بهره نگرفت

کمک‌های مومنانه پلیس‌ فارس به آسیب دیدگان از کرونا

مصرف کنندگان دخانیات در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند

تامین برق نقش بسزایی در ارتقاء امنیت اجتماعی دارد

مدیرکل امور بانوان استانداری: کارگروه‌های تخصصی حقوق کودک در فارس تشکیل می‌شود

آتش‌سوزی در ارتفاعات کوه پهن فارس پس از 72 ساعت مهار شد

23 خدمت در قالب رزمایش مواسات در نی ریز ارائه شد

باند قاچاق مواد مخدر در شیراز متلاشی شد

تعطیلی دانشگاه‌ها مانع بیمه شدن دانشجویان نیست

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

رویای جست و جوگران گنج در خنج بر باد رفت

آغاز عملیات مرمت جداره‌های بافت تاریخی روستایی نوبندگان فسا

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

دانشجویان در شرایط کرونایی هم می‌توانند بیمه شوند

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

آغاز مرحله دوم رزمایش کمک مومنانه در استان فارس با توزیع 800 بسته

مسئول حراست کانون پرورش فارس مقام برتر را کسب کرد

‌خانه‌های لاکچری تهران مقصد آثار تاریخی شیراز

تسلیت وزیر ارتباطات به مناسبت در گذشت آیت‌الله محجوب جهرمی

استادان فیزیک و شیمی دانشگاه شیراز در فهرست سرآمدان علمی ایران

بزرگراه شیراز – گهکم، فارس را به سه استان کشور متصل می‌کند

مرمت خانه تاریخی فاتح در نی‌ریز فارس

دانشجویان در شرایط کرونایی هم می‌توانند ییمه شوند

بازگشایی اماکن تاریخی و گردشگری کازرون