پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

دیدگاه کارشناسان: راه سیل با جابه جایی شهرک سعدی بسته شود اجتماعي

دیدگاه کارشناسان: راه سیل با جابه جایی شهرک سعدی بسته شود
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- محله سعدی شیراز در سیل ششم فروردین 98 خسارات زیادی دید که اکنون زمزمه های جابه جایی منازل تعدادی از ساکنان در معرض آسیب این محل شنیده می شود، موضوعی که کارشناسان آن را بهترین راه حل برای جلوگیری از تکرار رخدادی مشابه می دانند.
سیلاب اخیر شیراز خسارت جانی سنگینی در دروازه قرآن و زیان مالی هنگفتی به اهالی کم بضاعت محله سعدی این شهر وارد کرد.
سازه های شهری در محل دروازه قرآن در حالی ساخته شده که در گذشته این محل تنگه و مسیر عبور سیلاب بوده که ادامه این رودخانه از محله سعدی نیز می گذشته که در سالهای گذشته در مسیر سیلاب در محله سعدی خانه سازی شده است.
سیلاب ششم فروردین 98 در شیراز سر از خانه های اهالی محله سعدی درآورد، جایی که ساکنین آن قشر بی بضاعت جامعه و در طول سالیان سال با تلاش بسیار ملزومات یک زندگی معمولی و یا محقر را فراهم آورده اند.
به گفته مسئولان استان فارس بسیاری از خانه های این منطقه بصورت غیرمجاز و ناایمن و در مسیر عبور سیلاب ساخته شده اند.
** غیر مجاز در حد 90 درصد
هرچند مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس آماری از شمار خانه های غیر مجاز در شهرک سعدی بیان نکرد اما گفت: 90 درصد ساختمان هایی که در سیل ششم فروردین ماه امسال شهرک سعدی شیراز آسیب دیدند، ساختمان های غیرمجاز بودند.
امیر حسین جمشیدی در گفت و گو با ایرنا افزود: محله سعدی جزو سکونتگاه های غیررسمی است که بدون پروانه ساختمانی و بدون تهیه طرح های شهرسازی به مرور زمان شکل گرفته و مربوط به دوره اخیر هم نیست.
وی اظهار داشت: خیلی از این ساخت و سازها رای کمیسیون ماده 100 برای تخریب را دارد که با توجه به تعداد زیاد پرونده های تخریب و تبعات اجتماعی که ممکن است به دنبال داشته باشد کارگروهی در استانداری فارس تشکیل دادیم و در حال جمع بندی هستیم تا ببینیم از این تعداد واحدهای غیرمجاز مسکونی در شهرک سعدی چه تعداد رای کمیسیون ماده 100 مبنی بر تخریب را دارد.
مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس گفت:برنامه ریزی بر این است که جابه جایی صورت بگیرد و محلی مناسب را برای ساکنان ساختمان های غیرمجاز در نقطه مناسب درنظر بگیریم تا بتوانیم ساخت و سازهای غیرمجاز را به یک مکان مناسب انتقال دهیم.
وی ادامه داد: شهرداری وظیفه کنترل بر روند ساخت و سازها را دارد و مرجع رسیدگی به تخلفات ساخت و ساز نیز کمیسیون ماده 100 است که جلسات این کمیسیون تشکیل می شود و اکثر ساخت و سازها نیز منجر به صدور رای شده و غالبا نیز حکم تخریب است اما به دلایلی از جمله مسایل اجتماعی، تاکنون احکام اجرا نشده است.
** آمارهای بنیاد مسکن
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس اعلام کرد: 400 فقره خسارت کلی به دلیل بروز سیل ششم فروردین 98 به خانه های محله سعدی وارد شده است و این خانه ها باید دوباره ساخته شوند.
همچنین بنا به اعلام این بنیاد 2100 واحد نیازمند تعمیر و بهسازی در این شهرک هستند.
**اهالی هراس دارند
هاجر ستوده یکی از اهالی محله سعدی است که به خبرنگار ایرنا گفت: از زمانی که سیلاب در شیراز به وقوع پیوسته دیگر امنیت خاطر و آرامشی برای اهالی محله سعدی نمانده است و با اندک بارانی هراس وجود آنها را فرا می گیرد.
این زن ساکن محله سعدی گفت: بسیاری از خانه های محله سعدی در بستر رودخانه ای که در گذشته در این منطقه وجود داشته ساخته شده و ما که حدود پنج سال پیش در این محل خانه خریداری و ساکن شده ایم از این موضوع کاملا بی اطلاع بودیم و بعد از سیلاب متوجه این مساله شدیم.
وی ادامه داد: لازم است دستگاه های متولی با تملک منازلی که در مسیر سیلاب قرار دارند و اسکان اهالی در منطقه ای دیگر، از تکرار این ماجرای تلخ در آینده جلوگیری کنند و هراسی را هم که هر روزه در دل اهالی این منطقه بعد از سیل بوجود آمده بزدایند.
**واهمه های جاری
خانم شعبانی یکی دیگر از اهالی محله سعدی است که در گفت و گو با خبرنگار این رسانه با اشاره به جاری شدن سیلاب در ششم فروردین 98 گفت: بعد از سیل، با کمترین بارندگی وحشت تمام اعضا خانواده و خصوصا فرزندانم را فرا می گیرد و همه اعضای خانواده ام بیش از ضرر مالی، متحمل زیان روحی و روانی شده اند و به یکباره موهای سرم سفید شده است.
او که در ششم فروردین منزلش دچار آبگرفتگی و تمام وسایل زندگی شان نابود شده،ادامه داد: دخترم کوچکم کلاس سوم دبستان است که بعد از بروز سیلاب هر شب با دلهره و ترس ناشی از تکرار این رخداد سر به بالین می گذارد.
خانم شعبانی نیز درخواست دارد که مسئولان فکری برای انتقال منزل این خانواده به مکانی ایمن کنند.
**تاکید استاندار بر انتقال دراز مدت محل سکونت آسیب دیدگان
استاندار فارس شامگاه یکشنبه 16 اردیبهشت 98 در جلسه با معتمدین،هیئت امنای مساجد و اهالی شهرک سعدی گفت: خانه ها و سازه هایی که در مسیر رودخانه و در محله سعدی ایجاد شده باید تملک،تخریب و آزادسازی شود و در این مسیر مباحث حقوقی و یا اوقافی نیز وجود دارد که باید برطرف شود.
عنایت الله رحیمی در این دیدار با بیان اینکه الحاق اراضی اطراف آرامگاه سعدی در سه سال گذشته از سوی مسولان مربوط در حال پیگیری بوده اظهار داشت: قسمتی از اراضی اطراف آرامگاه سعدی و خصوصا در ضلع شرقی این بنا باید به این مجموعه اضافه و ساکنین نیز در نقاط دیگری اسکان داده شوند.
استاندار فارس ادامه داد: در شرایط کنونی تعمیراتی برای ساکنین آسیب دیده محله سعدی در منزل فعلی آنها انجام می شود تا آنها بصورت موقت در منازل خود اقامت داشته باشند تا در دراز مدت انتقال ساکنین در مسیر سیلاب محله سعدی به نقطه امن انجام گیرد.
** جلوگیری از تکرار زیان
مسئول شورای فرهنگی ورزشی شهرک سعدی شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بسیاری از آسیب دیدگان محله سعدی اکنون با واهمه و ترس از تکرار این رخداد زندگی می گذرانند و اگر دوباره سیلابی در این محله جاری شود قطعا ساکنینی که اکنون آسیب دیده اند دوباره متضرر خواهد شد.
محمدرضا هاجری افزود: بهترین راه حل برای جلوگیری از تکرار این رخداد در محله سعدی ساخت 600 تا 700 واحد مسکن جدید و انتقال خانوارهای آسیب دیده از سیلاب به این منازل است.
وی با بیان اینکه حدود 700 خانه در محله سعدی اغلب در پی بارندگی دچار آبگرفتگی هستند،اظهار داشت: انتقال خانوارهای آسیب دیده از این محل و تخریب خانه هایی که در معرض آبگرفتگی هستند و تبدیل این واحدهای مسکونی به فضای سبز تنها راه حل اصولی جلوگیری از رخدادهای مشابه ششم فروردین 98 است.
**آسیب دیدگان موافقند
وی با اعلام اینکه خانوارهای آسیب دیده با طرح انتقال منازلشان از این محل موافق هستند،گفت: هزار و 400 خانه تاکنون برای طرح توسعه آرامگاه سعدی شیراز تملک شده و ساکنین آنها به محل های دیگر منتقل شده اند و مردم همانگونه که در این طرح همکاری کرده اند در طرح ایمن سازی محله سعدی در مقابل سیلاب نیز همکاری خواهند کرد.
** انتقال طی یکسال
هاجری عنوان کرد: طرح انتقال خانوارهای در معرض آسیب سیلاب محله سعدی طرح زیاد بزرگی نیست که نیاز به اجرای دراز مدتی داشته باشد بگونه ای که اگر مسولان پای کار باشند این طرح طی یکسال آینده می تواند به بهره برداری برسد.
وی ادامه داد: معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه وعده احداث دو هزار واحد مسکونی در مناطق آسیب دیده از سیلاب در شمال کشور و دو هزار واحد نیز در استان کرمان را داده و می توان با ساخت هزار واحد در شیراز هم از حوادث مشابه پنجم وششم فروردین 98 جلوگیری کرد و همچنین بافت فرسوده این منطقه را احیا و خطر سازه های ناایمن محله سعدی نیز برطرف خواهد شد.
**زمین هست
مسئول شورای فرهنگی ورزشی شهرک سعدی شیراز اظهار داشت: زمینی به وسعت چهار هکتار در محله سعدی و روبه روی پمپ بنزین این محله وجود دارد که ظرفیت ایجاد شهرکی با حداقل 700 واحد مسکونی را دارد ضمن اینکه می توان ایجاد فضای سبز و مکان های فرهنگی نیز در این مجتمع مسکونی پیش بینی کرد.
** لزوم شناخت حوزه آبریز محله سعدی
محمد جواد عابدینی،رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز با بیان اینکه این دانشکده مکاتبات بسیاری با ادارات و دستگاه های مختلف در خصوص بررسی وضعیت محله سعدی در دو ماه گذشته داشته ،گفت: اظهارنظر کارشناسی در خصوص وضعیت و ایمنی محله سعدی در برابر سیلاب نیازمند بازدید و شناخت حوزه آبریز محله سعدی است.
عابدینی اظهار داشت: مسیری که رسالت دفع آبهای سطحی حوزه آبریز بالادست محله سعدی را بر عهده داشته از محله سعدی عبور می کرده اما در طول سالیان اخیر در کنار این مسیر خانه سازی شده است.
وی با بیان اینکه مسیر رودخانه پر شده و به جای آن وظیفه انتقال سیلاب به کانالی با عرض کمتر از دو متر واگذار شده، اضافه کرد: ششم فروردین 98 که سیلاب در محله سعدی جاری شد یک دستگاه خودرو پراید در یکی از تقاطع های کانال انتقال آب با معبر عمومی محله سعدی سقوط کرده که مسیر عبور آب بند آمده و به همین دلیل سیلاب از داخل این کانال پس زده و سر از منازل مردم در آورده است.
استاد دانشگاه شیراز به بازدیدش از محله سعدی بعد از بروز سیلاب اشاره و عنوان کرد: در بعضی از خانه های ساکنین محله سعدی رد آب به ارتفاع یک مترو 80 سانتی متر بر دیوارها را مشاهده کردم.
** انتقال اولین و بهترین راهکار
وی انتقال خانه های در مسیر سیلاب در محله سعدی را راه حل مناسبی برای ایمن سازی این منطقه در برابر سیلاب دانست و اظهار داشت: بهترین راه حل تملک خانه های ساخته شده در مسیر رودخانه در محله سعدی و تخریب و بازگشایی مسیل اصلی رودخانه است که سیلاب در آینده بتواند به راحتی از مسیر اصلی خود در این منطقه عبور و به پایین دست هدایت شود.
عابدینی با بیان اینکه اگر قرار نیست قدمی در خصوص بخش شهری و تخریب منازل در مسیر سیلاب محله سعدی برداشته شود گام بعدی را انجام کارهای آبخیزداری در این منطقه عنوان کرد و گفت: باید از خیز برداشتن آب در محله سعدی جلوگیری شود که برای این منظور احداث یکسری مخازن ذخیره آب در این منطقه ضروری است که در زمان وقوع سیل تاخیری در رسیدن آن به محله سعدی صورت گیرد تا وقت بیشتری برای اطلاع رسانی و هشدارهای لازم ایجاد شود.
وی با تاکید بر لزوم اصلاح مسیرهای انتقال آب در محله سعدی،ادامه داد: حوزه آبریز مجاور محله سعدی که اکنون آرامستان بهشت احمدی در بخشی از آن واقع شده بسیار وسیع است و ظرفیت عظیمی برای مواجهه با سیلاب شیراز و ذخیره آب در این محل است.
رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز اضافه کرد: بدون توجه تخصصی به سطح حوزه آبریز محله سعدی مجوز ساخت و ساز در این منطقه داده شده که اکنون همین مساله به مشکل بزرگی برای شیراز بدل گشته است.
** آب و برق دارند اما مجوز ندارند
وی با بیان اینکه تمام منازلی که در مسیر سیلاب در محله سعدی ساخته شده اند از آب،برق و گاز شهری بهره مند هستند،اظهار داشت: مگر می شود این منازل از تاسیسات زیربنایی بهره مند باشند اما مجوز ساخت و ساز و سند نداشته باشند؟!
**شهرسازی را شوخی گرفتیم
عابدینی با بیان اینکه شهرداری و شهرسازی در کشور ما شوخی گرفته شده در صورتی که باید دغدغه سلامت و جان مردم برای مسئولان اهمیت داشته باشد،افزود: به دلیل ناپایداری مسولیت‌ها در ارگان ها و دستگاه های مختلف حتی بی اطلاعی نسبت به مسیرهای اصلی عبور سیلاب در شیراز و محله سعدی نیز وجود دارد.
او با اشاره به اینکه شرح خدمات طرح جامع آبهای سطحی شیراز تهیه و در حال طی مراحل نهایی است و بزودی به دست مشاور و پیمانکار قوی سپرده خواهد شد که اجرایی شود،اظهار داشت: حق شهروندان شیرازی است که بدانند در زمان سیلاب عمق آب در هر منطقه از سطح این شهر چه میزان خواهد بود و وظیفه مدیریت شهری است که به این سوال مردم پاسخ درست دهد.
استاد دانشگاه شیراز اضافه کرد: بیمه سیلاب نیز امر بسیار مهمی است که باید این فرهنگ در بین مردم و شهروندان نهادینه شود.
**پیشگیری بهتر از آسیب
وی عنوان کرد: بنا به اظهارات مسئولان مربوطه در وزارت راه و شهرسازی ،سیلاب اخیر در سطح کشور برای هر فرد ایرانی حدود 500 هزار تومان هزینه دربر داشته که جمعا بیش از 42 هزار میلیارد تومان برای کشور خرج برداشته که آیا بهتر نیست رقم های بسیار کمتری از این میزان را صرف پیشگیری از چنین رخدادهایی کنیم؟
سیلاب پنجم فروردین 98 در شیراز موجب جان باختن 21 نفر از هم وطنان شد و در روز بعد نیز سیل به حدود 800 خانه در شیراز خسارت وارد کرد که اغلب این منازل نیز در محله سعدی واقع شده است.
9873 /1876
گزارش از محمدامین افشارپور


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای4 هزار برنامه در سالروز رحلت امام(ره) در فارس

نذر محبت در شیراز/ تعظیم مشکلات در پیشگاه محبت مردم فارس

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

بام سبز شیراز در تاریکی کرونا

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

ارزیابی جمعی از مدیران فارس توسط جهاددانشگاهی

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

توقف کشت گلخانه‌ای فارس پشت سد وثیقه بانکی

برنامه ریزی دقیق اقتصادی برای دوران پساکرونا

هفته محیط زیست در فارس مجازی برگزار می‌شود

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

وقوع زمین لرزه نسبتا شدید در "خنج" استان فارس

هلال‌احمر: زلزله 4.7 ریشتری خنج خسارت جزئی داشت

تصادف 2 دستگاه اتوبوس در شیراز 10 مصدوم داشت

تصادف 2 دستگاه اتوبوس در شیراز 10 نفر مصدوم داشت

دستگیری عامل اصلی یک باند موادمخدر در شیراز

تصادف 2 اتوبوس در شیراز/ مصدومیت 10 مسافر

استاندار: دستگاه‌های اجرایی فارس، بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نظارت کنند

65 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان فارس شناسایی شد

پیش‌بینی برداشت 50 هزار تن گندم از مزارع شهرستان فسا

استاد دانشگاه: مجلس دهم از فرصت‌ها به خوبی بهره نگرفت

کمک‌های مومنانه پلیس‌ فارس به آسیب دیدگان از کرونا

مصرف کنندگان دخانیات در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند

تامین برق نقش بسزایی در ارتقاء امنیت اجتماعی دارد

مدیرکل امور بانوان استانداری: کارگروه‌های تخصصی حقوق کودک در فارس تشکیل می‌شود

آتش‌سوزی در ارتفاعات کوه پهن فارس پس از 72 ساعت مهار شد

23 خدمت در قالب رزمایش مواسات در نی ریز ارائه شد

باند قاچاق مواد مخدر در شیراز متلاشی شد

تعطیلی دانشگاه‌ها مانع بیمه شدن دانشجویان نیست

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

رویای جست و جوگران گنج در خنج بر باد رفت

آغاز عملیات مرمت جداره‌های بافت تاریخی روستایی نوبندگان فسا

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

دانشجویان در شرایط کرونایی هم می‌توانند بیمه شوند

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

آغاز مرحله دوم رزمایش کمک مومنانه در استان فارس با توزیع 800 بسته

مسئول حراست کانون پرورش فارس مقام برتر را کسب کرد

‌خانه‌های لاکچری تهران مقصد آثار تاریخی شیراز

تسلیت وزیر ارتباطات به مناسبت در گذشت آیت‌الله محجوب جهرمی

استادان فیزیک و شیمی دانشگاه شیراز در فهرست سرآمدان علمی ایران

بزرگراه شیراز – گهکم، فارس را به سه استان کشور متصل می‌کند

مرمت خانه تاریخی فاتح در نی‌ریز فارس

دانشجویان در شرایط کرونایی هم می‌توانند ییمه شوند

بازگشایی اماکن تاریخی و گردشگری کازرون