پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر! مقالات

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!
  بزرگنمايي:

پیام فارس - انتشار کلیپی توسط پدر یکی از قربانیان حوادث جاده‌ای در استان فارس و واکنش فعالان فضای مجازی نسبت به آن، دستور استاندار فارس، وزیر راه و شهرسازی و تکاپوی مسئولان اجرایی را برای علت یابی تصادفی که منجر به فوت دختری جوان شده بود را به دنبال داشت.
  در پی فوت یک دختر جوان در حادثه رانندگی که در محور شیراز خرامه (یکی از مسیرهای فرعی استان) به وقوع پیوست، پدر قربانی با انتشار کلیپی از محل وقوع حادثه و مسیر منتهی به آن، دلیل حادثه را نبود علائم مناسب و مسدود شدن جاده با استفاده از تابوک های سیمانی اعلام کرد .
انتشار این کلیپ منجر به دستور استاندار فارس برای بررسی فوری صحنه حادثه با حضور معاون عمرانی استانداری و جمعی از مسئولان فرمانداری شیراز و راه و شهرسازی فارس شد، اگرچه راهداری فارس بار دیگر با انتشار خبری ضمن تسلیت به خانواده متوفی! اعلام کرد علائم به میزان کافی در مسیر وجود داشته است !!.
به گزارش ایسنا، از مدتها قبل شهروندان فارس به آنچه اهمال در مدیریت راه‌های فارس عنوان می شد، انتقاد داشتند و وضعیت بد آسفالت و علائم راهنما و وجود نقاط بحرانی ناشی از لحاظ نشدن مسائل فنی در احداث راه را عاملی موثر در وقوع حوادث جاده ای می دانستند .
هفته گذشته نیز وقوع یک تصادف زنجیره ای در گردنه کولی کش و کشته شدن یک سرباز و یک امدادگر جوان و تاکید براین نکته از سوی کارشناسان که این محور دید کافی ندارد! انتقادهایی را موجب شده بود .
شهروندان استان فارس معتقد هستند که بخش مهمی از حوادث جاده ای به دلیل اهمال مسئولان و دستگاه‌های مربوطه، خصوصا مدیریت اداره راه شهرستان شیراز و راهداری در بهبود وضعیت راه‌ها است .
این در حالیست که مدیران راه و شهرسازی و دیگر مسئولان، عامل اصلی وقوع حوادث رانندگی در فارس را خودرو و انسان می‌دانند و تنها در یک مورد، حادثه واژگونی اتوبوس سربازان، بخشی از تقصیر متوجه راه و شهرسازی شد و در نهایت هم مشخص نشد که در قبال آن تقصیر، چه کسی پاسخ گفت؟ !
واکنش استاندار فارس به وقوع حادثه دلخراش جاده خرامه، که تاکنون قربانیان فراوانی را گرفته است، این بود که حادثه باید دقیق بررسی شده و مقصر یا مقصران مشخص شوند؛ این دستور موجب شد تا مسئولانی از فرمانداری شیراز و راهداری فارس به محل حادثه عزیمت کرده و تصاویری از خود در حال تلاش برای مشخص کردن علت حادثه در فضای مجازی منتشر کنند.
بازی رسانه‌ای برای اینکه مسئولان اعلام کنند همواره در صحنه حوادث حضور دارند و مسئولانه مسائل را پیگیری می کنند، در نهایت به اطلاعیه‌ای از سوی راهداری فارس انجامید که طی آن اعلام شد مقصر اصلی حادثه راننده بوده که توجه کافی به جلو نداشته است.
اطلاعیه راهداری فارس و انتشار آن در فضای مجازی، واکنش‌های تندی را از سوی مخاطبان به همراه داشت که بیشتر آنها طرح خواسته از مقامات برای بررسی دقیق موضوع این حادثه و حوادث مشابه و رفع عوامل بروز چنین وقایعی بود.
راهداری فارس در اطلاعیه خود ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانی حادثه، اعلام کرده بود که تعداد و نوع علائم به کار گرفته شده در مسیر جاده خرامه به شیراز، کافی بوده است و روزانه تعداد زیادی خودرو از این مسیر عبور می کنند و هیچ حادثه ای برای آنها رخ نداده است.
این درحالیست که برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی اعلام می کنند که اگر فردی برای اولین بار در مسیر جاده خرامه به شیراز تردد کند، قطعا در نقطه حادثه دچار سردرگمی خواهد شد.
  هفته گذشته نماینده مردم ممسنی در شورا هم به وضعیت راه این شهر اعتراض شدید داشته و تاکید کرده است که نبود جاده ایمن و عدم توجه به توسعه مناسب آن، منجر به حوادث فوتی و جرحی بسیاری شده است .
بخشی از اعتراضات مردمی، خطاب به نمایندگان مردم شیراز و استان فارس در مجلس شورای اسلامی است که چرا نسبت به ایمن سازی راهها و تلاش برای کاهش حوادث جاده ای با افزایش ایمنی جاده ای، اقدامات لازم انجام نداده اند و طی سالهای نمایندگی، حساسیت لازم را در این زمینه نداشته اند .
واکنش های فضای مجازی در حالیست که خبرها حاکی از احتمال ورود دادستانی به موضوع وقوع حوادث جاده ای و بررسی دقیق علت بروز چنین وقایع دلخراش و مرگ شهروندان براثر این حوادث است .
  اداره کل راه و شهرسازی استان فارس، اعلام کرده است که مسئولیت، نگهداری، ایمنی، مرمت و بهسازی و ... راه‌ها برعهده راهداری است و راه و شهرسازی تنها در حوزه ساخت راه‌های جدید مسئولیت دارد.
براساس اعلام راه و شهرسازی فارس، مسئولیت این اداره کل حتی در حوزه راه‌های ملی که شرکت توسعه و ساخت راه‌ها متولی آن باشد، تعریف نشده است؛ از دیگر سو، غلامی مدیر ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در استان فارس نیز به ایسنا اعلام کرد که براساس تاکید وزارتخانه، پاسخگویی به رسانه‌ها باید از طریق روابط عمومی وزارت متبوع انجام شود.
غلامی در عین حال یادآور شد که محدوده مورد نظر در تاریخ 27 آذر ماه سال 96 به راهداری تحویل داده شده است.
ایسنا اواخر اردیبهشت ماه، گزارشی را در خصوص وضعیت نامناست علائم هشدار دهنده و ایمنی جاده‌ها خصوصا محورهای نزدیک به شهر شیراز، منتشر و در آن نسبت به عواقب ناشی از نبود علائم مناسب و خوانا، جاده‌های فاقد دید کافی، آسفالت نامناسب و ... هشدار داده بود.
  وقوع حادثه دلخراش جاده شیراز خرامه و مرگ تاثر برانگیز یک دختر جوان و انتشار ویدئویی توسط پدر متوفی، شاید از این جنبه که مسئولان نسبت به وضعیت نامناسب ایمنی راه‌های استان فارس و خصوصا محدوده شهرستان شیراز هوشیارتر شده و نسبت به رفع مشکلات چاره اندیشی کنند، رخدادی خوشایند بود اما کاش مسئولان پیش از این واقعه، به هشدارهایی که رسانه های دنیای حقیقی و خبرگزاریها و روزنامه ها در استان فارس و شهر شیراز داده بودند، واکنش نشان میدادند تا شاهد چنین وقایعی و تکرار آن نباشیم .


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای4 هزار برنامه در سالروز رحلت امام(ره) در فارس

نذر محبت در شیراز/ تعظیم مشکلات در پیشگاه محبت مردم فارس

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

بام سبز شیراز در تاریکی کرونا

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

ارزیابی جمعی از مدیران فارس توسط جهاددانشگاهی

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

توقف کشت گلخانه‌ای فارس پشت سد وثیقه بانکی

برنامه ریزی دقیق اقتصادی برای دوران پساکرونا

هفته محیط زیست در فارس مجازی برگزار می‌شود

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

وقوع زمین لرزه نسبتا شدید در "خنج" استان فارس

هلال‌احمر: زلزله 4.7 ریشتری خنج خسارت جزئی داشت

تصادف 2 دستگاه اتوبوس در شیراز 10 مصدوم داشت

تصادف 2 دستگاه اتوبوس در شیراز 10 نفر مصدوم داشت

دستگیری عامل اصلی یک باند موادمخدر در شیراز

تصادف 2 اتوبوس در شیراز/ مصدومیت 10 مسافر

استاندار: دستگاه‌های اجرایی فارس، بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نظارت کنند

65 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان فارس شناسایی شد

پیش‌بینی برداشت 50 هزار تن گندم از مزارع شهرستان فسا

استاد دانشگاه: مجلس دهم از فرصت‌ها به خوبی بهره نگرفت

کمک‌های مومنانه پلیس‌ فارس به آسیب دیدگان از کرونا

مصرف کنندگان دخانیات در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند

تامین برق نقش بسزایی در ارتقاء امنیت اجتماعی دارد

مدیرکل امور بانوان استانداری: کارگروه‌های تخصصی حقوق کودک در فارس تشکیل می‌شود

آتش‌سوزی در ارتفاعات کوه پهن فارس پس از 72 ساعت مهار شد

23 خدمت در قالب رزمایش مواسات در نی ریز ارائه شد

باند قاچاق مواد مخدر در شیراز متلاشی شد

تعطیلی دانشگاه‌ها مانع بیمه شدن دانشجویان نیست

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

رویای جست و جوگران گنج در خنج بر باد رفت

آغاز عملیات مرمت جداره‌های بافت تاریخی روستایی نوبندگان فسا

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

دانشجویان در شرایط کرونایی هم می‌توانند بیمه شوند

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

آغاز مرحله دوم رزمایش کمک مومنانه در استان فارس با توزیع 800 بسته

مسئول حراست کانون پرورش فارس مقام برتر را کسب کرد

‌خانه‌های لاکچری تهران مقصد آثار تاریخی شیراز

تسلیت وزیر ارتباطات به مناسبت در گذشت آیت‌الله محجوب جهرمی

استادان فیزیک و شیمی دانشگاه شیراز در فهرست سرآمدان علمی ایران

بزرگراه شیراز – گهکم، فارس را به سه استان کشور متصل می‌کند

مرمت خانه تاریخی فاتح در نی‌ریز فارس

دانشجویان در شرایط کرونایی هم می‌توانند ییمه شوند

بازگشایی اماکن تاریخی و گردشگری کازرون