پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

معاون سیاسی استاندار فارس:

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد مقالات

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس گفت: کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی در این استان تشکیل شد اما منتظر ابلاغ دستورالعمل ها و شیوه نامه ها از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستیم تا این موضوع را به شکل تخصصی دنبال کنیم.

سید محمد احمدی زاده چهارشنبه در حاشیه بازدید از نمایشگاه کالاهای قاچاق در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره مباحث مطرح شده در زمینه افزایش کشف دستگاه استخراج ارز دیجیتال و فراگیر شدن این تجارت در شهرستان های استان فارس بیان کرد.
وی افزود: در بحث ارز دیجیتال یک کارگروه و اداره در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز شکل گرفته و به شکل متمرکز در این ستاد به این موضوع پرداخته شده است که ما منتظر ابلاغ دستورالعمل ها و شیوه نامه های استانی در این زمینه هستیم.
معاون استاندار فارس گفت: ما جلساتی را در خصوص بحث قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی داشتیم که کارگروهی در این زمینه تشکیل شده و در این زمینه جلساتی با نمایندگی بانک مرکزی در استان فارس و بازرسان این مجموعه برگزار کرده ایم، این موضوع بحث جدیدی است و سازو کار لازم خود را می خواهد.
کالاهای قاچاق از لوازم خانگی تا کفش
وی در ادامه با اشاره به کشفیات قاچاق کالا و ارز در استان فارس بیان کرد: ارزش کشفیات کالاهای قاچاق در استان فارس در سال 1397 بالغ بر 336 میلیارد تومان بوده که نسبت به سال 1396 که حدود 241 میلیارد تومان بوده حدود 50 درصد افزایش کشفیات داشته ایم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس گفت: در سه ماهه امسال نیز حدود 55 میلیارد تومان کالای کشف شده داشتیم، عمده کالاهای قاچاق مربوط به لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی، البسه، پوشاک و کفش است.
احمدی زاده افزود: در حوزه صادرات نیز امسال با قاچاق مواجه هستیم که به کالاهای یارانه ای و کالاهایی که به لحاظ نوسانات قیمت ارز با کشورهای پیرامونی تفاوت قیمت دارند برمی گردد که دارو، نهاده های کشاورزی، گوسفند و غیره شامل این موضوع است.
وی ادامه داد: در مجموعه وضعیت استان فارس در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز وضعیت خوبی است و طرح جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده و هر سه ماه یکبار اثربخشی اقدامات را از دستگاه های اجرایی مطالبه می کنیم که امید داریم در پایان سال 1398 بتوانیم یک گزارش بسیار خوبی در ارتباط با حوزه پیشگیری و مقابله ارایه دهیم.
معاون استاندار فارس همچنین در خصوص فروش داروهای قاچاق در شیراز گفت: عمدتاً این موضوع شامل کالاهایی است که در خیابان انوری شیراز و.. وجود دارد که کمیته با محوریت دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه فعالیت می کند.
احمدی زاده افزود: در این زمینه بیش از هزار و 100 مورد بازرسی صورت گرفته و 27 مورد پلمب داشته ایم، عمده این کالاها شامل مکمل های ورزشی، داروهای روان گردان، داروهای سقط جنین، داروهای اعصاب و روان و مخدرها هستند.
وی با تاکید بر ضرورت مشارکت و حساسیت خانواده ها در ارتباط با مصرف داروها و لوازم آرایشی، بیان کرد: مبدا و مسیر گذر این کالاهای قاچاق مشخص نیست، معمولاً چند ماه در جاهای غیراستاندارد نگهداری می شوند.
معاون استاندار فارس گفت: در بحث برندها از سال 1396 براساس دستورالعمل های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعالیت هایی را شروع کردیم و تیرماه سال 1397 پایان تذکرات بود، زمستان سال 1397 نیز مبارزه و مقابله با این برندها شروع شد و این باعث خوشحالی و خرسندی تولیدکنندگان داخلی شد و به کارشان رونق داد.
احمدی زاده افزود: 18 فروشگاه در این زمینه در شیراز شناسایی شدند و ابتدا تذکرات لازم به آنان داده شد و در حال حاضر تابلوهای آنها پایین کشیده شده و ویترین ها مناسب سازی شده است و کالاهای باقی مانده را بعضاً با تخفیف های بالا، تعیین تکلیف می کنند و در جاهای باقی مانده قطعاً نسبت به جمع آوری کالا اقدام خواهد شد.
امحای 50 تن کالای قاچاق در فارس
معاون استاندار فارس در ادامه درباره امحای کالاهای قاچاق کالا و ارز گفت: حدود 30 تن به ارزش 850 میلیون تومان 2 ماه قبل امحا شد و 20 تن نیز امروز به ارزش 350 تومان امحا می شود.
احمدی زاده افزود: معمولاً هر 2 ماه یکبار بحث امحا کالاهای قاچاق به خصوص در بحث کالاهای بهداشتی، آرایشی و خوراکی را داریم.
وی یادآور شد: از سال 1392 با یک روند کاهشی در بحث ورود قاچاق کالا و ارز در کشور مواجه بودیم به طوری که در سال 1392، ارزش کالاهای قاچاق حدود 25 میلیون دلار بوده و این میزان در سال 1396 به 12 میلیارد و 600 میلیون دلار و در سال 1397 به بیش از 10 میلیارد دلار رسیده است، در استان فارس نیز یک روند کاهش در این زمینه داشته ایم.
معاون استاندار فارس همجنین در خصوص ضرورت بازنگری در خصوص قوانین مرتبط با مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: قانون اولیه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مربوط به سال 1312 بود که با همین قانون می خواستند کار مبارزه را دنبال کنند، در سال 1392 نمایندگان مجلس قانون جدیدی را در این زمینه تصویب کردند که 72 ماده دارد، این قانون به نسبت قانون قبلی بهتر است اما هنوز نقص در این قانون وجود دارد.
احمدی زاده افزود: اصلاح مواردی از این بندهای قانونی که در اجرای آن با مشکلاتی مواجه هستیم در دستور کار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار تا بتوانند موارد را از طریق مجلس شورای اسلامی اصلاح کنند.
تشکیل هزار و 289 فقره پرونده قاچاق در سه ماهه امسال
وی در ادامه با تاکید بر اینکه در بحث قاچاق کالا و ارز در استان فارس برخورد قاطع صورت می گیرد، یادآور شد: در سه ماهه امسال هزار و 215 فقره پرونده در تعزیرات حکومتی فارس و 74 فقره پرونده در دادگاه انقلاب برای کالاهای ممنوعه تشکیل شده است.
اجازه کار غیرقانونی در بحث انتخابات به هیچکس نخواهیم داد
رئیس ستاد انتخابات استان فارس در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به نزدیکی به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روند تغییر فرمانداران استان ادامه خواهد داشت؟ گفت: ستاد انتخابات استان و ستاد امنیت انتخابات استان تشکیل شده و جلسات آن به طور مستمر برگزار می شود.
احمدی زاده افزود: تمام فرمانداران و بخشداران استان در ارتباط با انتخابات توجیه شده اند و برای ما چهار اصل مر قانون، سلامت انتخابات، امنیت انتخابات و مشارکت مردم مهم است و اجازه کار غیرقانونی در بحث انتخابات به هیچکس نخواهیم داد.
وی ادامه داد: در بحث انتصابات هنوز آموزشی شروع نکرده ایم، ما هم آموزش های کشوری و هم آموزش های استانی در بحث انتخابات داریم.
معاون استاندار فارس گفت: روز گذشته فرماندار بوانات معرفی شد، فردا فرماندار پاسارگاد و روز شنبه هفته آینده نیز فرماندار سروستان معرفی می شود، تنها معرفی فرماندار جهرم باقی می ماند که به زودی معرفی می شود و برنامه دیگری برای تغییر فرمانداران به جز بر حسب ضرورت نخواهیم داشت.
تبلبیغات زودهنگام انتخاباتی در بررسی صلاحیت ها لحاظ خواهد شد
رئیس ستاد انتخاب استان فارس گفت: تبلیغات زودهنگام نامزدهای احتمالی انتخابات به صورت مستمر رصد می شود و با نمایندگان دفتر شورای نگهبان جلسات هماهنگی برگزار کرده ایم و تبلیغات زودهنگام در بررسی صلاحیت ها لحاظ خواهد شد.
احمدی زاده افزود: به تمام فرمانداران، بخشداران و دستگاه های اجرایی تاکید کرده ایم هیچ گونه جانبداری از کسی نداشته باشند، اگر موردی به صورت مستند در این زمینه ارایه شود اگر شب انتخابات هم باشد مدیر مربوط را عزل می کنیم.
9254 / ‏1876‬


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای4 هزار برنامه در سالروز رحلت امام(ره) در فارس

نذر محبت در شیراز/ تعظیم مشکلات در پیشگاه محبت مردم فارس

آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد

بام سبز شیراز در تاریکی کرونا

10درصد بازرسی های یزد به معادن اختصاص می یابد

ارزیابی جمعی از مدیران فارس توسط جهاددانشگاهی

مراکز جامع درمان اعتیاد استان البرز آماده بهره برداری شد

شورای هماهنگی خدمات بهداشتی جامعه کار و تولید هرمزگان به عنوان برتر کشوری انتخاب شد

توقف کشت گلخانه‌ای فارس پشت سد وثیقه بانکی

برنامه ریزی دقیق اقتصادی برای دوران پساکرونا

هفته محیط زیست در فارس مجازی برگزار می‌شود

چهاردهمین رسته کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا تعیین و ابلاغ شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: اجرای برنامه مشترک پیشگیری از آسیب های اجتماعی در محیط کار و تولید

یک دهم از اراضی منطقه حفاظت شده خائیز در آتش سوخت

وقوع زمین لرزه نسبتا شدید در "خنج" استان فارس

هلال‌احمر: زلزله 4.7 ریشتری خنج خسارت جزئی داشت

تصادف 2 دستگاه اتوبوس در شیراز 10 مصدوم داشت

تصادف 2 دستگاه اتوبوس در شیراز 10 نفر مصدوم داشت

دستگیری عامل اصلی یک باند موادمخدر در شیراز

تصادف 2 اتوبوس در شیراز/ مصدومیت 10 مسافر

استاندار: دستگاه‌های اجرایی فارس، بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نظارت کنند

65 مورد جدید ابتلا به کرونا در استان فارس شناسایی شد

پیش‌بینی برداشت 50 هزار تن گندم از مزارع شهرستان فسا

استاد دانشگاه: مجلس دهم از فرصت‌ها به خوبی بهره نگرفت

کمک‌های مومنانه پلیس‌ فارس به آسیب دیدگان از کرونا

مصرف کنندگان دخانیات در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند

تامین برق نقش بسزایی در ارتقاء امنیت اجتماعی دارد

مدیرکل امور بانوان استانداری: کارگروه‌های تخصصی حقوق کودک در فارس تشکیل می‌شود

آتش‌سوزی در ارتفاعات کوه پهن فارس پس از 72 ساعت مهار شد

23 خدمت در قالب رزمایش مواسات در نی ریز ارائه شد

باند قاچاق مواد مخدر در شیراز متلاشی شد

تعطیلی دانشگاه‌ها مانع بیمه شدن دانشجویان نیست

پنجاه و هشتمین نشست تسهیلات جهانی محیط زیست

رویای جست و جوگران گنج در خنج بر باد رفت

آغاز عملیات مرمت جداره‌های بافت تاریخی روستایی نوبندگان فسا

کشف چند گونه حیات وحش در تهران/ جلوگیری از تعلیف غیر مجاز دام در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مرمت و لایروبی آبشخورهای حیات وحش در فیروزکوه/ افزایش نظارت ها همزمان با فصل زایمان حیات وحش

دانشجویان در شرایط کرونایی هم می‌توانند بیمه شوند

​معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کرمانشاه خبر داد: توسعه فرصت‌های شغلی با استفاده از تجربیات کارآفرینان در سراسر کشور به اشتراک گذاشته می شود

ساخت مسکن برای خانوارهای دارای عضو معلول تا پایان امسال

رونمایی از طرح های جدید بیمه ای برای بازنشستگان کشوری

آغاز مرحله دوم رزمایش کمک مومنانه در استان فارس با توزیع 800 بسته

مسئول حراست کانون پرورش فارس مقام برتر را کسب کرد

‌خانه‌های لاکچری تهران مقصد آثار تاریخی شیراز

تسلیت وزیر ارتباطات به مناسبت در گذشت آیت‌الله محجوب جهرمی

استادان فیزیک و شیمی دانشگاه شیراز در فهرست سرآمدان علمی ایران

بزرگراه شیراز – گهکم، فارس را به سه استان کشور متصل می‌کند

مرمت خانه تاریخی فاتح در نی‌ریز فارس

دانشجویان در شرایط کرونایی هم می‌توانند ییمه شوند

بازگشایی اماکن تاریخی و گردشگری کازرون