پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

یک کارشناس بهداشت روان مطرح کرد:

چگونگی مواجهه با پرسش‌های جنسی کودکان علمي

چگونگی مواجهه با پرسش‌های جنسی کودکان
  بزرگنمايي:

پیام فارس - کارشناس سلامت روان گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد علوم پزشکی شیراز چگونگی مواجهه افراد خصوصا والدین با پرسش‌های جنسی مطرح شده از سوی کودکان را تشریح کرد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، لیلا قربانی، یکشنبه 23 تیرماه در یک کارگاه آموزشی، گفت: کنجکاوی کودکان معمولا در سنین سه تا چهارسالگی آشکار می‌شود، بنابراین والدین باید تلاش کنند تا با فرزندان خود به اندازه‌ای صمیمی باشند که کودک پرسش‌های مختلف، به ویژه پرسش‌های جنسی را با آنان مطرح کند.
او با بیان اینکه محتوا و شیوه پاسخ به پرسش‌های جنسی کودکان خردسال، با توجه به فرهنگ هر کشور و منطقه‌ و جامعه‌ای متفاوت است، گفت: یک اصل مهم حاکم بر تمام جوامع، اینست که اصلی ترین و مهمترین منبع اطلاعاتی این نوع پرسش‌های کودکان، خانواده است .
این کارشناس سلامت روان گفت: کودکان بسیاری از مسائل را از دوست، فیلم، کتاب، اینترنت، مهدکودک و مدرسه می‌آموزد اما وقتی نوبت به موضوع مهمی همچون مسایل جنسی می‌رسد، جای خالی پدر و مادر در پاسخگویی به این نوع پرسش‌ها احساس می‌شود.
او اضافه کرد: در سن سه تا چهار سالگی اغلب مادران، نخستین افرادی هستند که با این پرسش‌ها مواجه می‌شوند. در سنین بالاتر لازم است پاسخ دهنده، والد همجنس کودک باشد و اگر شرایط فراهم نبود، والد غیرهمجنس جایگزین شود.
این کارشناس با تاکید براینکه صمیمیت بین کودک و والدین یکشبه ایجاد نمی‌شود، گفت: صمیمیت با محبت به فرزند، اهمیت دادن به کودک و پیشرفت ها و دغدغه هایش، طی ماه‌ها و سال‌ها ایجاد و تقویت خواهد شد؛ برای این مهم لازم است برای کودکان از آغاز بچگی وقت بگذاریم و در دنیای او شریک باشیم .
او تصریح کرد: از پاسخ دان به پرسش‌های جنسی کودکانمان طفره نرویم و آنها را بدون پاسخ نگذاریم. اگر کودک احساس کند که او را فریب می دهیم اعتمادش به والدین از بین می‌رود و ممکن است کنجکاوتر شود، پس بهتر است کوتاه، دقیق و باصداقت پاسخ دهیم .
این کارشناس بهداشت روان خاطرنشان کرد: قرار نیست با تفسیر و توضیح مفصل مسائل را به کودکمان آموزش دهیم، به طور مثال در پاسخ به این پرسش یک کودک چهار ساله که می‌پرسد "بچه، چطوری به دنیا میاد؟"، می‌توانیم بگوییم "مامان میره بیمارستان، تیم پزشکی از تو شکم مامان یک نوزاد بیرون می آورد."
او اضافه کرد: نکته بسیار مهم اینکه در پاسخ به پرسش‌های جنسی، دست و پای خود را گم نکرده و برای این کار از کودک بخواهیم یک بار دیگر سئوالش را بپرسد .
قربانی گفت: در بسیاری از مواقع، پدر و مادر شرم دارند این موضوعات را با فرزندان خود در میان بگذارند اما این را بدانیم که این موارد، فرصت‌هایی است که می‌توان با استفاده از آن ارزش ها و باورهای خود را به فرزندان منتقل کرد. این فرصت‌ها را به سادگی از دست ندهیم.
او با اشاره به اینکه باید از برخی زمان‌ها برای انتقال مفاهیم و ارائه آموزش‌ها استفاده کرد، گفت: به عنوان مثال در حمام راجع به خصوصی بودن اندام‌های جنسی با کودک سه تا چهار ساله خود صحبت کنیم. البته بهتر است ابتدا از نام اندام‌های جنسی شروع کنیم یا هنگام نگاه کردن فیلم ‌ ها، برای نوجوان در مورد ارتباط سالم دختر و پسر صحبت کنیم یا هنگام ماشین سواری که تنها هستیم و چهره مان رودر رو نیست، یا زمانی که حیوانات خانگی نر و ماده را با هم نگاه می کنیم، زمان خوبی برای آغاز این نمونه گفت و گوها با نوجوان است .
این کارشناس سلامت روان با یادآوری اینکه بسته به سن کودکان، هم پرسش، هم پاسخ آن متفاوت می‌شود؛ گفت: سه تا چهار سالگی زمانی است که اغلب کودک در مورد اعضای بدن و نام آنها کنجکاو می شود و نیاز نیست بدون آنکه کودک از ما بپرسد، خودمان در طرح موضوعات جنسی پیشقدم شویم. هنگام سئوال کردن کودکان، ابتدا پاسخ را از خودشان بخواهیم تا به این شیوه، آمادگی بهتری پیدا کرده و مطمئن شویم، منظورشان را متوجه شده ایم. مثلا بپرسیم "خودت چی فکر می کنی عزیزم؟"
قربانی تاکید کرد: یادمان باشد، قرار نیست همه اطلاعات را یک جا در اختیار کودک قرار دهیم. پاسخ پرسش ها، مفید و مختصر باشد و اگر جایی پاسخ نادرست دادیم اقرار به اشتباه داشته باشیم.
او گفت: در سن چهار تا پنج سالگی، نشانه های شرم و حیا در کودک آشکار و پرسش های جنسی عمیق تر می‌شوند. مثلا می پرسد «بچه از کجا بیرون می آید؟» یا ممکن است آلت تناسلی خود را لمس کند یا به آلت تناسلی دیگر کودکان دست بزند که باید به او بگوییم «این اعضا مربوط به بدن خودشان هستند و کسی حق ندارد به اعضای دیگران دست بزند» و به او بیاموزیم که نباید در جمع و جلوی دیگران لباس هایش را بیرون آورد .
قربانی ادامه داد: در سنین 6 تا 10 سالگی پرسش های کودک پیچیده تر می شود و به نوعی، به مفهوم جنسی دست می یابد؛ یکی از مهمترین اموری که در این سن باید مدنظر قرار گیرد، آموزش ارتباطات اجتماعی صحیح به کودکان است که منجر به جامعه پذیری و رشد شخصیتی و هویتی کودک می شود . آموزش مفاهیمی مانند حیا، عفت، صبر و ارزش های اخلاقی در این سن از آسیب های روانی و اجتماعی در دوران نوجوانی و جوانی پیشگیری می کند .
او گفت: بین 9 تا 13 سالگی که کم کم زمان بلوغ دختران و کمی دیرتر زمان بلوغ پسران فرا می رسد، در مورد عادات ماهانه برای دختران و انزال در خواب برای پسران توضیح دهیم.
این کارشناس سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: اگر فرزند ما به سن دبستانی رسیده و هنوز سئوالی نپرسیده، به دلایلی همچون عدم رشد تکاملی مناسب، به دست آوردن اطلاعات خود از منابع دیگر یا اشکال در رابطه کودک و والدین است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعطای دومین پژوهانه از سوی مرکز حافظ‌شناسی

تجلیل از پژوهشگران برتر استان فارس + عکس

دومین پژوهانه مرکز حافظ‌شناسی اعطا شد

برگزاری مجمع اتحادیه دبیران انجمن‌های علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای در شیراز

تلاش جهاددانشگاهی برای بهبود شاخص‌های اقتصادی با گسترش مراکز نوآوری

مبادله تفاهمنامه بین اتاق بازرگانی و دانشگاه آزاد فارس

اعضای هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شدند

آغاز به کار نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی در شیراز

خدمات ارتودنسی را از متخصصان دریافت کنید

نگاه تخصصی ایسنا به حوزه علم و دانش طی دو دهه فعالیت

رییس دانشگاه شیراز:فضای گفت‌ و گو در این دانشگاه فراهم است

سهم اندک فارس از تسهیلات نوآوری و امیدبخشی مسؤولان

فضای دانشگاه باید امن باشد نه امنیتی

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شد

به هم ریختگی روانی جوانان دستور کار دشمن است

به هم ریختگی روانی جوانان در دستور کار دشمن قرار دارد

تشکیل کمیته دریافت مطالبات دانشگاه شیراز

مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک، آنفلوآنزا را تشدید می‌کند

مصرف خودسرانه دارو به درمان آنفلوآنزا کمک نمی‌کند

پژوهشگران و فناوران برتر استان فارس معرفی و تجلیل می‌شوند

برپایی 2 نمایشگاه به مناسبت هفته پژوهش در شیراز

نخستین جشنواره ملی استارتاپ‌های فرهنگی دانشجویان برگزار می‌شود

هشدار برای رتبه نخست نشست زمین در جهان

دانشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای و پیام نور فارس تفاهمنامه همکاری امضاء می‌کنند

پنجمین جشنواره جهادگران علمی در دانشگاه صنعتی شیراز برگزار می‌شود

زیست بوم فناوری و نوآوری در دانشگاه صنعتی شیراز مستقر می‌شود

تفاهم نامه صندوق حمایت از پژوهشگران وفناوران ودانشگاه شیرازامضاشد

تغذیه و تاثیر آن بر سلامت روان/ هنگام اضطراب کافئین نخورید

شست و شوی دست‌ها بهترین راه پیشگیری از آنفلوانزا

کیست «کولویید» بطن سوم از سر بیمار 37 ساله در لامرد خارج شد

ایران جزو پاکترین کشورها از نظر ابتلا به هپاتیت سی است

روایتی از سوختن یک فرصت در ناآرامی‌های شیراز- فیلم

تکمیل دانشگاه مهدویت شیراز تا پایان سال آینده

مهلت پذیرش دانشجو بدون کنکور تا 10 آذر تمدید شد

بازسازی ساختمان آموزشی جهاددانشگاهی فارس نیازمند حمایت ملی و استانی است

خسارت 90 درصدی مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی فارس

مبتکر جهرمی تست دو نفره آمادگی جسمانی طراحی کرد

خسارت قطع اینترنت قابل جبران نیست

چهارمین همایش بین‌المللی "سیره نبوی در طب" در شیراز برگزار شد

هفتمین جشنواره حرکت دانشگاه علمی کاربردی کشور در شیراز برگزار می‌شود

تعطیلی کلاس‌های پیام نور شیراز در دو روز آتی

فراهم شدن زمینه کشف استعدادهای برتر در شیراز

«کلیله ودمنه درخورجین» به بازارکتاب رسید/جهاد ادبی نتیجه داد

طراحی نرم‌افزار موبایلی برای هوشمند شدن شهرها کافی نیست

هوشمندسازی، راه نجات شهرها از مشکلات 2 دهه آینده

رنج بیماران پروانه ای با تاول ها و زخم ها / شیراز قطب درمانی بیماران پروانه ای

بیماران پروانه ای فارس، شکننده و نیازمند مراقبت خاص

فضای کار علمی و فرهنگی با تفریح اشتباه نشود

قلب درمان جنوب کشور، سنگین می‌تپد

دومین کنگره بین‌المللی بیماری‌های منتقله به وسیله ناقلین در شیراز برگزار می‌شود