پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

هتل آسمان از تهدید تا فرصت مقالات

هتل آسمان از تهدید تا فرصت
  بزرگنمايي:

پیام فارس - هتل آسمان شیراز را می‌توان جزو خبرسازترین هتل‌های جهان دسته بندی کرد؛ هتلی که نه به لحاظ نوع سازه متمایز یا سایر ویژگی‌هایی که نمی‌توان آنها را در سایر هتل‌ها مشاهده کرد، بلکه به واسطه تهدید حریم بصری ارگ کریمخانی، هنوز هم در صدر اخبار قرار دارد!.
  پیشینه احداث هتل آسمان به سال‌های ابتدایی دهه 90 باز می‌گردد، زمانیکه مجوز این هتل توسط یکی از سرمایه‌گذاران و فعالان شناخته شده حوزه گردشگری در ایران و فارس، دریافت شد و بعد از بارها رفت و آمد بین دستگاه‌های متولی، در نهایت کار ساخت را آغاز کرد.
سال 92 که از میانه عبور کرد، صدور مجوز یک هتل مرتفع در ابتدای خیابان رودکی شیراز، خیابانی باریک که تا آن زمان حداقل 2 هتل را در خود جای داده بود، خبرساز شد و انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری اولین گروهی بود که به این موضوع واکنش نشان داد.
آن زمان سرمایه‌گذار پروژه (سجادیان) که مالکیت سه هتل را در اختیار داشت، مسئول هیئت مدیره جامعه هتلداران فارس نیز بود و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری فارس هم به واسطه جابه جایی دولتها، با سرپرستی اداره میشد.
تلاش‌ها از یکسو برای کوتاه کردن قامت هتلی که گفته میشد قرار است تا 18 طبقه اوج بگیرد ( حدود 100 متر ارتفاع) و مقاومت سرمایه گذار به استناد مجوزی که از مبادی قانونی برای احداث هتلش دریافت کرده بود.
کنش و واکنش‌ها که در روزهای زمستان سال 93 با موضع گیری رسمی انجمن دوستداران میراث فرهنگی و گردشگری فارس و ورود شورا و شهرداری شیراز به ماجرا، بعدی تازه به خود گرفت و اخبار حاکی از دریافت مجوزی برای تخریب طبقات بالاتر از چهاردهم رسانه‌ای شد.
کار اما در سال 94 تداوم یافت و باز هم اخبار مختلفی در این سال‌ها توسط رسانه‌های مختلف منتشر شد، اخباری که همگی حاکی از توقف کار ساخت هتل آسمان و تخریب بخشی از این سازه داشت.
بلاخره اردیبهشت سال 95، ماموران تخلفات شهرداری شیراز با حکم قضایی برای تخریب بخشی از این سازه وارد عمل شدند و خبرنگاران و تصویربرداران و عکاسان نیز به محل رفتند تا شاهد اجرای حکمی باشند که براساس اعلام مسئولان وقت شهرداری، تخریب سه طبقه را شامل میشد، کاری که در حد حرف باقیماند.
به گزارش ایسنا، بعد از این اقدام شهرداری، حفاظی آبی رنگ دور طبقاتی که قرار بود تخریب شود، کشیده و قفل و بند درهای ورودی این ساختمان چند برابر و نگهبانانش زیاد شد تا کسی از اغیار نداند پشت آن پرده چه می‌گذرد.
بعد از آن و در شهریور 96 شهردار وقت شیراز هتل آسمان در جلسه علنی شورای شهر شیراز هتل آسمان را تهدید خواند و با اشاره به مستنداتی که در دست داشت، تاکید کرد که حداقل 2 طبقه دیگر از آن باید تخریب شود.
ماجرای هتل آسمان بعد از آمدن شورای پنجم و تغییر در مدیریت شهری شیراز باز هم دچار فترت شد تا کار ساخت و ساز پشت پرده آبی، همچنان تداوم یابد بلکه این سازه 10 ساله، کارش تمام شود!!.
در هفته‌های اخیر اما بار دیگر شاهد طغیان اخبار به همراه تصاویری در برخی شبکه‌های واتس آپی هستیم که گردانندگان آنها داعیه دار دغدغه مندی نسبت به مسائل فرهنگی و گردشگری شیراز هستند؛ اخباری از هتل آسمان و برقرار بودن پرده آبی رنگ تداوم ساخت و ساز در طبقاتی که زمانی اعلام شده بود قانونی نیست.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در گفت و گو با ایسنا منطقه فارس در خصوص چگونگی فرآیند ساخت هتل آسمان و حواشی آن طی سال‌های گذشته تاکنون، بیان کرد: این موضوع دو جنبه دارد که یک بعد آن میراثی است .
مصیب امیری افزود: در یک مقطع مالک شروع به ساخت کرد و بعد از چندی اعلام شد که این هتل به لحاظ ساختاری به حریم بصری مجموعه زندیه آسیب وارد می‌کند؛ که البته موضوع درستی است .
او ادامه داد: مجوز ساخت هتل در کمیسیون ماده ٥ به میزان شش طبقه، سپس از شش به ١٠ طبقه و در نهایت به ١٤ طبقه افزایش یافت و بعد شهرداری آن را به ١٧.٥ طبقه افزایش داد؛ پس از اعتراض‌ها و اعلام اینکه این اقدام تخلف است، شهرداری طی بررسی‌ها تنها نظر به کاهش ٢٠ سانت از بنا را می‌دهد .
امیری خاطرنشان کرد: اما جنبه دیگر این موضوع به این امر بر می‌گردد که باید زیرساخت‌های گردشگری را فراهم کرده و ضمن کمک به اشتغال از این طریق، به امنیت سرمایه گذار نیز کمک کنیم .
وی خاطرنشان کرد: از این منظر و خارج از این موضوع که آیا کار مالک در زمان ساخت درست بوده یا نه؟ باید توجه داشت که وقتی مدام در خصوص چنین مسئله‌ای که سرمایه‌گذاری در بخش زیرساختی جامعه محسوب می‌شود، پالس‌های منفی به جامعه مخابره ‌کنیم، طبیعی است که مردمی که در جریان زوایای موضوع نیستند، تصور کنند که استان فارسی‌ها مخالف سرمایه گذاری هستند .
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس تاکید کرد که شهرداری می‌تواند با تعامل با سایر نهادها و ادرات مربوطه، این موضوع را با مالک حل و فصل کند .
وی با بیان اینکه برخی افراد روی این موضوع بیش از حد تمرکز کرده‌اند لزوم یافتن راهکاری برای خارج شدن از یک دایره بسته را یادآور شد.
امیری گفت: فارسی‌ها همیشه مدعی هستند که شیراز و فارس پایتخت فرهنگی است، ادعایی به حق و درست، اما اکنون نیازمند کاری مشابه اصفهانی‌ها در میدان نقش جهان هستیم، آنها هم با توجه به میراثی بودن میدان نقش جهان، ساختمانی که مشرف به آن بود را تا میزان لازم حذف کردند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اعتقاد دارد که باید چنین مسائلی را با دقت نظر دنبال کرد و بدون لطمه زدن به آینده و توسعه شیراز، آنها را مدیریت کنیم.
  مخالفان و منتقدان بنای هتل آسمان که خواهان کاهش ارتفاع آن هستند تاکید دارند که این هتل منظر بصری ارگ کریمخان زند را تحت تاثیر قرار داده و مانع ثبت جهانی این اثر میراثی خواهد شد.
اگرچه اسناد و مدارک نشان می‌دهد بسیاری از سازه‌های تاریخی و میراثی، نظیر آتشکده ساسانی در فیروزآباد، شهر بیشابور و ... با وجود تهدیداتی که از نگاه برخی دلسوزان میراث فرهنگی و کارشناسان امر، مانع جهانی شدن آنها محسوب می شد، به ثبت جهانی رسید.
تلاش برای دسترسی به مالک هتل تا زمان انتشار این گزارش مقدور نشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مرهمی از سر عشق بر زخم‌های فارس

حذف کپی شناسنامه از فرایندهای بانکی فارس در انتظار تصمیم ملی

مرگ پریشان، زوال کافتر ، آخرین نفس‌های تالاب‌های آب شیرین فارس

شیراز و سنگی که به هوا می‌رود

نگاهی به عناوین مطبوعات 28 دی‌ماه شیراز

پیگیری قانونی، خواسته تنها بازمانده خانواده حادثه هواپیمای اوکراینی

زیر و بم بیمارستان زینبیه شیراز

همدردی مردم ایران با جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی

شیرازی‌ها انتظار مترو فراگیر را می‌کشند

وداع با شکوه با سردار دل‌ها در آینه روزنامه‌های شیراز درخشید

جولان فرشته مرگ در باغشهرهای شیراز

سلیمانی، سردار صلح و فراجناحی بود

روزنامه لبنانی:ترور سردار سلیمانی نقض اصول دیپلماتیک است

ایل قشقایی در سوگ هویت‌بخش موسیقی نواحی نشست

ترکیبات ضد میکروبی، انواع و مشخصات آن‌ها

نقش پر رنگ رسانه در رفتارهای انتخاباتی مردم/ لزوم عملکرد فراجناحی

وقتی صدا چوب حراج می‌خورد

سرما و چالش تامین کپسول‌های گاز مایع در فارس

ترک سیگار مهمترین عامل کاهش مرگ براثر بیماری‌های قلبی است

تحلیل‌های سوم دی‌ماه روزنامه‌های شیراز در یک نگاه

پولدارهای شیرازی خانه را با کوچه اش صاحب شدند/ ورود غریبه ممنوع

وقتی صدا چوب حراج می‌خورد

سیلی که هر سال به لامردی ها سرمی زند/ وقتی پل جوابگوی حجم آب نیست

سایه گرانی بر یلدای فارس

چرا غزل حافظ برای آواز ایرانی جذاب است؟

موریانه‌های عصر تکنولوژی کرانه رودخانه‌های فارس را به یغما می‌برند

آلاینده های یک پتروشیمی از زمین و آسمان/ هشدار مشکل را حل نکرد

نقش های تحمیلی بر تن میراث فرهنگی

رویای شیرین سودهای چند میلیونی که سراب شد/روزگار سیاه سپرده گذاران فرشتگان

تحلیل‌های 19 آذرماه روزنامه‌های شیراز در یک نگاه

نگاهی به ثبت نام های انتخاباتی در فارس/ کارناوال های حاشیه ساز

گرمخانه، مطالبه‌ای زمستانی در کلانشهر شیراز

آنفلوآنزا در آخرین روزهای پاییز

مادران کوچک، رنج‌های بزرگ و پویش مقابله با کودک‌همسری در شیراز

تن تشنه زمین فروریخت

سایه زوال بر سر آبخوان‌های فارس

مرکز معلولان نرجس شیراز، جولانگاه اشک و لبخند

حکایت فروشگاه های اینترنتی با تخفیف های تخیلی/ نظارت ها ناقص است

خانه‌ای برای ساکنان خیابان

دغدغه‌های معلولان فارس و پاسخ مسئولان

خسارت وارده به شیراز در ناآرامی‌های اخیر

شعر حافظ موجی که فرو نخواهد نشست/ عطر حقیقت در شعرلسان الغیب

کینوا خاویار گیاهان

سوار بر بال عشق

دوندگان نابینا: ما را ببینید

یک ملت در انتظار تشخیص مصلحتِ 2 لایحه

زخم‌های ناجور بر پیکر اژدها

شورای فرهنگ عمومی فارس و ماموریت‌ تدوین نظریه‌ راهبردی

تحلیل‌های 12 آبان‌ماه روزنامه‌های شیراز در یک نگاه

نه به مرگ خاموش با چند اقدام ساده