پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

نی ریز، میزبان برخوان سعدی شد/رازگشایی از مانایی شعر شیخ اجل فرهنگي

نی ریز، میزبان برخوان سعدی شد/رازگشایی از مانایی شعر شیخ اجل
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- پنجاه و سومین نشست از سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» در آرامگاه میرزا احمد نی ریزی، خوشنویس مطرح کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، در این نشست که با حضور سعدی‌پژوهان و علاقه‌مندان به سعدی، اساتید و پژوهشگران برگزار شد، حمید یزدان پناه فرماندار نی‌ریز به تبجیل از مقام سعدی پرداخت و او را شاعری اخلاق‌مدار خواند که آموزه‌های اخلاق‌اش می‌تواند راهگشای مسایل و مشکلات مردمان در عصر حاضر شود.
در ادامه حامد فرغت، شهردار نی‌ریز، با بررسی تاریخچه زندگی سعدی در سخنرانی خود اظهار داشت که فارغ از نام و نشان مصلح‌الدین یا مشرف الدین برای سعدی بزرگ، چالش پیرامون تاریخ دقیق تولد و درگذشت وی و یا سفرهای رفته یا نرفته وی، باید به آثار و آموزه‌های سعدی روی بیاوریم و پندها و اخلاقیات سعدی را دست‌اویزی برای رستگاری زندگانی بشر سازیم.
مسعود لایقمند، رئیس شورای اسلامی شهر نیز ضمن ابراز خرسندی از برپایی چنین نشست‌هایی گفت که توسعه فرهنگی هر شهر و دیاری در گرو شناخت بزرگان علم و ادب و هنر هر سرزمینی است؛ سعدی برای فرهنگ ما چنین خصلتی را دارد که می توان با دریافت سخنان نغز او به فرهنگی غنی تر و متناسب با نیازهای روزمان را دریابیم.
پاسداشت قدر و مرتبه سعدی به جهت سخندانی
در ادامه حجه الاسلام سید جواد فقیه امام‌جمعه موقت نی‌ریز در سخنان خو با پاسداشت قدر و مرتبه سعدی به جهت سخندانی و بیان نکات اخلاقی در آثارش، اظهار داشت که شاعران در نگاه دینی و مذهبی و از نظر قرآن جایگاه در خور ارزشی دارند؛ آنان به واسطه اندیشه‌های دین‌مدارانه خود از یک سو می‌توانند به ترویج اخلاق دینی بپردازند و از سوی دیگر منجر به والایی فرهنگ و تمدن یک سرزمین شوند؛ سعدی نیز شاعری توانمند است که بسیاری از شاعران جهان چون ویکتورهوگو و گوته از او تاثیر پذیرفته‌اند؛ پس بر ماست که قدر دشته‌های فرهنگی خود را همچون سعدی بزرگ، نیک بشناسیم.
سید احمد موسوی مقدم، مسئول برگزاری جلسات «برخوان سعدی» در نی‌ریز نیز ضمن قرائت پیام «اصغر مسعودی» نماینده شهرستان نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی ، به ارائه گزارشی از جلسات سعدی شناسی در نی‌ریز پرداخت و پرباری این جلسات را به دلیل حضور اساتید دانشگاه و پژوهشگران و سعدی شناسان ارزنده شهرستان دانست.
سعدی سخنگوی زندگی است
در ادامه، مدیر مرکز سعدی‌شناسی ضمن تجلیل از جایگاه فرهنگی شاعران، هنرمندان و دانشمندان نی‌ریزی گفت: تاریخ هزار ساله نی‌ریز، نشان دهندۀ تکوین، تداوم و تکامل این سرزمین تاریخی در دوران اسلامی است. اگرچه قدمت نی‌ریز را بر اساس الواح گِلی کشف شده در تخت‌جمشید تا سه هزار سال پیش می‌رسانند، اما در این دیار خجسته هزار سال علم و دانش و هنر و فقه و معماری و ادب و سیاست درهم تنیده شده، تا امروز که فرهنگوران و بزرگانش بر خوان سعدی نشسته‌اند.
کوروش کمالی سروستانی، افزود: نام بلند دانشمند بزرگ نی‌ریز، ابوالعباس نیریزی فضل‌بن حاتم، که در قرن چهارم در نی‌ریز می‌زیسته، جایگاه ویژه‌ای در تاریخ علم ایران و جهان دارد؛ کاروان هزارسالۀ دانش و فقه و عرفان با او آغاز می‌شود و با حضور بزرگانی چون ابونصر نی‌ریزی، ارشدالدین نی‌ریزی، ابواسحاق نی‌ریزی، سیدقطب‌الدین نی‌ریزی، ام سلمه نیریزی و خاندان مکرم فال اسیری ادامه می‌یابد تا خاندان سیدمحمد پیشنماز و فرزندان گرامی‌شان تا آیت‌الله فقیه نی‌ریزی که صاحبنظر و عمل و هنر و حکمت و فضیلت هستند.
این سعدی‌پژوه هم‌چنین دلیل ماندگاری سعدی را نوع نگاه ویژه او به خداوند، انسان ، فضیلت و مبارزه او با رذیلت دانست و گفت: سعدی در دیباچه گلستان خود خدایی را با صفات جلالی و جمالی برای ما به تصوی می‌کشد اما خدای او خدایی است که رحمتش بر غضبش پیشی می‌گیرد چنانکه در مقابل گناه و خطای بنده گنه‌کار پریشان‌روزگار، می‌سراید: کرم بین و لطف خداوندگار/ گنه بنده کرده است او شرمسار.
کمالی، اندیشه سعدی را چکیده فضیلت انسانی، اسلامی و ایرانی دانست و گفت: این فضیلت‌ها را باید بگسترانیم تا جای رذیلت ها تنگ شود، تا مردمان، حاکمان، عالمان، زاهدان، عاشقان و.... بدانند که چگونه زیست اخلاقی، زیست دوستانه، زیست عاشقانه و مردم دارانه، می‌تواند این سرزمین را گلستان کند.
وی با بیان اینکه سعدی شاعر زندگی است، او را سخنگوی زندگی دانست و گفت: سخن سعدی از دل زندگی برمی‌خیزد و بر دل زندگان می‌نشیند و این خود از ویژگی‌های مهم شعر اوست، اگرچه عمر انفسی سعدی در قرن هفتم به پایان می‌رسد، اما عمر آفاقی او به دلیل برخورداری از فرهنگ اسلامی و ایرانی و نگاه انسانی، همچنان ماندگار است و خوانش گسترده. سعدیِ آفاقی، معاصر ماست؛ چراکه عشق و خرد و ایمان و آزادی و راستی و اخلاق دغدغه همیشگی انسان‌هاست و سعدی شاعر ماندگار این دغدغه‌هاست.آثارش از دل زندگی برمی‌آید و بر دل زندگان می‌نشیند و به همین دلیل است که امروز هم ما بر خوان سعدی نشسته‌ایم.
وی در ادامه افزود که جایگاه جهانی سعدی به گونه‌ای است که ترجمه آثار سعدی به هر زبانی، بزرگی از آن دیار را به احترام و تکریم او واداشته است.
راز مانایی سعدی چیست؟
در ادامه این مراسم، فرح نیازکار ، دبیر انجمن فرهنگ و ادب شیراز ضمن اشاره به «زبان عبارت و زبان اشارت» گفت: تلفیق این دو زبان به علاوه نبوغ شاعرانگی سعدی و نیز نبوغ اندیشگانی او منجر به مانایی و ماندگاری سعدی شده است.
این سعدی‌پژوه در ادامه افزود که سعدی مانیفست باورمندی خود را در نگاه معرفت‌شناسانه به هستی ، خداوند و انسان با دو رویکرد عرفان نظری و عرفان عملی در آثارش به تصویر کشیده است که در هر یک از آثار او همچون گلستان، بوستان و غزل به گونه خاص خود نمود یافته است.
در ادامه این مراسم، مرشد محمدرضا شاهمرادی، نیز اشعاری از سعدی را با ضرب زورخانه‌ای اجرا نمود و دانش‌اموزان این شهر نیز به اجرای گلستان خوانی پرداختند.
به گزارش خبرگزاری مهر ، پنجاه و سومین نشست از سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» توسط شهرداری نی‌ریز، شورای شهر نی‌ریز، انجمن فرهنگ وادب شیراز و مرکز سعدی شناسی و با همکاری فرمانداری نی‌ریز، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی‌ریز، اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نی‌ریز و اداره آموزش و پرورش نی‌ریز در جوار یادمان میرزا احمد نی‌ریزی در نی‌ریز برگزار شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی چلچراغ تمدید شد

هیات اجرایی تایید نشده است/٢٠٩ مراجعه کننده در روز ششم

تشکیل هیات های اجرایی اقلیت های مذهبی انتخابات مجلس

روزهای شلوغ فرمانداری شیراز/ تنور داغ ثبت نام در روزهای پایانی

مجلس باید انقلابی باشد

مسمومیت 27نفر با گاز مونوکسیدکربن در مرودشت

چالش های بازار هنر تجسمی در شیراز/لزوم دیپلماسی و کنشگری نسل نو

آغاز کار شبکه تاکسیرانان دوستدار کتاب شیراز

6٣ نفر طی روز پنجم ثبت نام انتخابات مجلس در شیراز نام نویسی کردند

ثبت نام 4٢١ نفر برای انتخابات مجلس در فارس

پیگیری افزایش ظرفیت 4 هزار واحد تولیدی

وزارت بهداشت میزبان سی و پنجمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور می‌شود

هفته بزرگداشت شهید دستغیب در شیراز برگزار می شود

تلاش برای کاهش فاصله صنعت و دانشگاه/ موضوعات پژوهشی تعریف شود

اعلام برنامه های هفته بزرگداشت شهید دستغیب

نگرانی در زمینه تامین داروی آنفلوآنزا وجود ندارد

هزینه های حوزه بهداشت و درمان در فارس مدیریت شد

ممنوعیت واردات 330 قلم کالای تولیدی در کشور

دردسر های یک جلسه در طبقه 6 استانداری فارس/ معلولین فراموش شدند

برخی ها نمی توانند کارفرهنگی کنند/ دانشگاه مبنای فعالیت ها باشد

پیوست های فرهنگی با تولید محتوا در فضای مجازی محقق می شود

مناسب سازی فضای اداری در فارس 25 تا30 درصداست

انتقاد 1300 جوان شیرازی از ضعف شدید مدیریتی مسئولان فارس

ثبت بیش از 580 هزار بازدید پاییزی از اماکن تاریخی-فرهنگی فارس

برپایی 2 نمایشگاه به مناسبت هفته پژوهش در فارس

فضای مجازی جدی گرفته شود/ پرهیز از عملکرد جزیره ای

عدم صدور مجوز فعالیت سرویس مدارس برای خودروهای بدون معاینه فنی

عملکرد پایدار پلیس جامعه محورباعث افزایش سرمایه اجتماعی می شود

بزرگداشت جمال زیانی شیراز شناس فقید برگزار می‌شود

شبکه تاکسیرانان دوستدار کتاب شیراز آغاز به کار کرد

انعقاد تفاهم نامه به سبک شهرداری شیراز/ امضا کننده ای وجود نداشت

دادگاه مقصران سیل شیراز برگزار شد

فرانسوی‌ها در صدر گردشگران پاییزی فارس

بررسی نقش فضای مجازی در ناآرامی‌های اخیر در استان فارس

نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی در شیراز برگزار می‌شود

برگزاری بزرگداشت جمال زیانی شیرازشناس فقید در هفته پژوهش

پیوند فرهنگ و ورزش راهکار افزایش نشاط جامعه است

سی وچهارمین جشنواره ملی قرآن دانشجویان در شیراز آغاز شد

یگان های رزمی نیروی زمینی ارتش در آمادگی کامل هستند

45 کتابخانه عمومی در فارس تعمیر و بازسازی شدند

پیش بینی دو قطعه زمین برای کتابخانه مرکزی شیراز

گسترش خدمات کتابخانه ها در مناطق محروم

بارش های فارس مشکلی ایجاد نکرده است/ فعالیت سامانه تا روزچهارشنبه

مردم معابر شهری نامناسب برای معلولان را گزارش کنند

11 هزار و 500 فرد دچار معلولیت جویای کار هستند

شیراز میزبان نمایشگاه سراسری صنایع دستی وهنرهای سنتی شد

اجرای دقیق قانون دردستور کارهیئت های نظارتی واجرایی انتخابات باشد

دستگیری 3 عامل فراخوان به تجمعات غیر قانونی در شیراز

«اوز» در فارس لرزید

لزوم برخورد قاطع تر با تعرضات غیرقانونی به حریم طبیعت