پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مدیرکل ورزش و جوانان فارس: دولت متولی ورزش حر فه ای نیست سياسي

مدیرکل ورزش و جوانان فارس: دولت متولی ورزش حر فه ای نیست
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - ایرنا- مدیرکل ورزش و جوانان فارس با بیان اینکه متولی ورزش حرفه ای دولت نیست، گفت:‌اجازه نداریم برای ورزش حرفه ای هزینه کنیم.

حیدر علی کامیاب کلانتری سه شنبه در گفت وگو با خبرنگارایرنا افزود:در هیچ کجای دنیا دولت ها به ورزش حرفه ای نمی پردازند و این یک نگاه غلط است ضمن اینکه در این گونه کشورها بخش خصوصی برای توسعه ورزش همگانی به دولت کمک می کند و درایران هم باید این امرمحقق شود.
وی ادامه داد:‌ورزش حرفه ای مربوط به بخش خصوصی است اگر چه زیر ساخت های آن فراهم نیست اما می توانیم مکان های ورزشی، استخرها و پایگاه های قهرمانی را در اختیار این بخش قرار دهیم .
مدیرکل ورزش و جوانان فارس ادامه داد: ‌ماموریت مهمی که داریم توسعه ورزش همگانی است که در نهایت منجربه توسعه ورزش قهرمانی و حتی حرفه ای می شود.
کامیاب بیان کرد:وزیرمحترم ورزش و جوانان تاکید دارد باید شان ورزش را در سلامتی جامعه افزایش دهیم و سیاست های کلان ورزش که در سند توسعه آمده است نیز بر همین مبناست.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس بیان کرد:‌دراستان فارس شرایط به گونه ای است که در برخی از رشته ها به ویژه در فوتبال که مخاطبان زیادی دارد،‌برغم تلاش مدیران پیشین ورزش و جوانان نه تنها پیشرفتی نکرده، بلکه در جا هم زده است و باید شرایطی فراهم کنیم تا بخش خصوصی انگیزه برای سرمایه گذاری پیدا کند.
وی اضافه کرد:باید تسهیلات و مشوق هایی برای حضور بخش خصوصی داشته باشیم تا آنها به صورت دائمی از ورزش حرفه ای حمایت کنند.
او گفت:‌با رایزنی های انجام شده شرکت صنایع غذایی ب آ شیراز تیم هندبال فارس در لیگ برتر را حمایت خواهد کرد ضمن اینکه شرکت پارس مهرهم در لیگ برتر والیبال و دو و میدانی سرمایه گذاری کرده است و اخیرا رشته اسکیت هم با شرکت آلومینیم سازی قرار داد بسته و برای بسکتبال هم که روزگاری در لیگ حرفه ای شرکت داشت و طرفداران زیادی پیدا کرد نیز با کمک پیشکسوتان این رشته نیزبرنامه داریم.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد:‌ازابتدای مسوولیتم برخی افراد که تیم داری می کنند اینگونه برداشت کرده اند که ما به ورزش حرفه ای کمک خواهیم کرد در حالی که این گونه نیست و تنها نقش ما حمایتی است و امیدواریم به کمک صنایع این مشکل ریشه دار نیز بر طرف شود.
کامیاب با اشاره به اینکه مدیران باشگاه های خصوصی به جای اینکه وقت خود صرف مذاکره با مدیران دولتی کنند باید به دنبال راهکار حرفه ای شدن باشند اظهارداشت: ‌دراستان فارس صنایعی نداریم که بخواهد برای حضور یک تیم درلیگ فوتبال حدود 50 میلیارد ریال هزینه کند.
وی گفت:مدیرعامل باشگاه بهمن شیرازکه به تازگی به لیگ دسته اول فوتبال کشور صعود کرده است به ما مراجعه کرد و گفت ‌دیگر توان تیم داری کردن ندارم و از آن جا که شخصی هم پیدا نشد تا با آنها شریک شود در نهایت هیات فوتبال فارس تصمیم گرفت که تیم بهمن به استان دیگری منتقل شود.
وی بیان کرد: مسوولان باشگاه های خصوصی به جای چانه زنی با مدیران دولتی باید به فکردرآمد زایی و آن هم از طریق بازیکن سازی باشند همان گونه که باشگاه فجرسپاسی طی چند سال گذشته این کار را انجام داد و هزینه خود را از این طریق تامین نمود.
کامیاب اضافه کرد:انتقال بازیکن به باشگاهی دیگر یک امر رایج در فوتبال حرفه ای دنیا برای درآمد زایی است ضمن اینکه قانون کپی رایت در فوتبال ایران اجرا نمی شود و صدا و سیما هم بابت پخش تلویزیونی مسابقات پولی پرداخت نمی کند که این نیز یک معضل است.
وی افزود:‌استان فارس توان داشتن چهار تیم در دسته سوم، دو تیم در دسته اول و یک تیم در دسته دوم فوتبال را ندارد از این رو باید در لیگ های مختلف تنها یک تیم قوی و با بنیه مالی مناسب داشته باشیم.
وی بیان کرد: ‌با کمک سپاه باید از تیم فجرشهید سپاسی که روزگاری کارخانه بازیکن سازی در کشور بود حمایت کنیم تا دو باره به لیگ برتر بازگردد.
این مقام مسوول در خصوص تیم برق شیراز هم که سابقه 70 ساله در کشور دارد نیز بیان کرد:از این تیم با سابقه که مردم آن را دوست دارند نباید غافل شد به همین سبب با تنی چند از پیشکسوتان این باشگاه برای خروج از بحران کنونی جلسه ای برقرارکردیم و بازهم این کار را تکرارخواهیم کرد تا هر چه زودترتیم برق درسطح فوتبال کشوردوباره احیا شود.
وی افزود:‌باشگاه برق علاوه برمشکلات مالی، مشکلات حقوقی هم دارد و مالک آن باشگاه 51 در صد از سهام خود را به اشخاص دیگری به نام شیروانی و همایونفر واگذار کرد وآنها نیز به سختی تیم داری می کنند.
کامیاب بیان کرد:برای رفع مشکل تیم های حرفه ای فارس با حضورمدیران صنایع اتاق سرمایه گذاری در ورزش حرفه ای ایجاد کرده ایم و به جای این که مسوولان هیات ها به دنبال جذب اسپانسر بروند اعضای این اتقاق فکر با صنعتگران وارد مذاکره خواهند شد تا هم ورزش سود ببرد و هم صنایع و در واقع یک معامله برد برد انجام شود.
وی اظهار کرد:باید افرادی وارد ورزش حرفه ای شوند که سرمایه گذاری آنها تداوم داشته باشد و نه اینکه پس از یک سال عطای کار را به لقایش بخشند.
کامیاب افزود: برخی از سایت های خبری به نقل ازما درخصوص اینکه به ورزش حرفه ای کمک خواهیم کرد خبرهایی منعکس کرده اند که واقعیت ندارد و اخبار این اداره کل تنها از طریق پایگاه خبری ورزش و جوانان و خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) که دولتی است نیزمنعکس خواهد شد.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس اظهارداشت: با مهندس افشانی استاندار جدید فارس نیز جلسه ای برگزار خواهم کرد تا مشکلات تیم های حرفه ای فارس حل شود و برای تحقق این امر با تمام وجود تلاش خواهم کرد.ک/3
7368 /1876


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield