پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

دبیرخانه جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند کودک در شیراز آغاز به کار کرد سياسي

دبیرخانه جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند کودک در شیراز آغاز به کار کرد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- دبیرخانه جشنواره تئاتر خیابانی شهروند کودک با هدف ترویج نشاط اجتماعی و روحیه امیدواری، حفظ محیط زیست و آموزش مفاهیم ارزشی برای کودکان در شیراز گشایش یافت.

این جشنواره با همت شورای اسلامی شهر شیراز و همکاری شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و نیز همراهی کانون تخصصی تئاتر خیابانی و انجمن هنرهای نمایشی برپا شده است.
رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز در آئینی که شامگاه چهارشنبه در بوستان بعثت شیراز برگزار شد، اعلام کرد: جشنواره تئاتر خیابانی شهروند کودک در هفت محور حفظ ریشه‌های فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی، شهر سبز پایدار و شهروند فرهنگ مدار، ارتقای دانش شهروندی کودکان، تقویت و رشد آگاهی و اعتماد به نفس کودکان، کودک و شهر، فرهنگ کتابخوانی و مشارکت فعالانه کودکان و کودک و مشارکت مسئولانه در آموزش فرهنگ شهروندی و با موضوع آزاد برگزار خواهد شد.
ابراهیم گشتاسبی راد پرداخت به مضامین اخلاقی، توجه به شعار سال، کودک و آسیب‌های اجتماعی، حقوق کودک و نوجوان و تزریق روحیه نشاط و امید در جامعه را با در نظر گرفتن فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی در اولویت پذیرش آثار این جشنواره عنوان کرد.
وی افزود: مهلت ارسال آثار به این رویداد تئاتری 10 مردادماه است و گروه‌های منتخب در مرحله نهایی جشنواره 15 مردادماه معرفی می‌شوند و تاریخ برگزاری جشنواره نیز 23 تا 26 مردادماه خواهد بود.

عضو شورای شهر شیراز نیز در این آئین خاطرنشان کرد: استفاده از ابزار هنر برای انتقال پیام به جامعه، به‌ویژه کودکان، انکارناپذیر است و در این میان، هنر تئاتر با توجه به جذابیت و گستردگی، در میان سایر هنرها یکه‌تازی می‌کند.‌
‌لیلا دودمان با بیان اینکه فرزندان امروز نیازمند آگاهی و آزادی هستند، بیان داشت: با روش‌های سنتی و ادبیات تعلیمی کلاسیک نمی‌توان با نسل چهارم و پنجم سخن گفت.
‌وی با اشاره به گستردگی فضای مجازی و دسترسی کودکان و نوجوانان به این فضا ابراز کرد: تنها ازطریق بهره‌گیری از روش‌های جامعه‌شناسانه می‌توان کودکان و نوجوانان را در در مسیر رشد و آگاهی قرار داد و استفاده از هنر یکی از راه‌های میان‌بر است.
شیراز در پی ایجاد الگویی پایدار برای شهر دوستدار کودک
عضو شورای شهر شیراز تاکید کرد: نخستین دوره جشنواره ملی تئاتر کودک در شیراز و در گستره ملی اجرا خواهد شد و باید در شهری که مدعی عنوان دوستدار کودک است به جریانی جدی و عمیق برای آموزش‌های شهروندی در سطح کشور تبدیل شود و الگویی پایدار در این زمینه پدید آورد.
دودمان با بیان اینکه هنرهای نمایشی با انتقال غیرمستقیم اطلاعات زمینه‌ساز آموزش‌های اخلاقی پایدار برای کودک هستند، عنوان کرد: هنر کودک را برای حضور در جامعه آماده می‌کند و در این میان تئاتر کودک، برخوردهای عینی او را با واقعیت دنیای پیرامونش، افزایش می‌دهد تا به وسیله آن به بینش درستی از زندگی برسد.
این عضو شورای شهر شیراز در ادامه خاطرنشان کرد: آموزش‌های شهروندی پایه و اساس زندگی کودک در آینده است و از مجرای هنر قابل آموزش خواهد بود.
دودمان بیان داشت: کودکان، بسیاری از درد دل‌ها، محرومیت‌های عاطفی، خشم، مهر، نفرت، وفا و عطوفت خود را کودکانه در ارتباط با نمایش‌های کودک و عروسک‌ها می‌بینند و از همین رو است که باید از هنر نمایش و تئاتر در آموزش و بهبود شخصیت این قشر بهره فراوان برد.
وی شکل‌گیری جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند کودک را بر مبنای همین اندیشه دانست و بیان کرد: روزگار تحکم و آموزش‌های خشک و اجباری به سر آمده است و اکنون نیازمند آن هستیم که در آموزش‌های شهروندی طرحی نو دراندازیم و در این میان دست یاری به‌سوی هنرمندان تئاتر دراز می‌کنیم، هنرمندانی که به‌ویژه در عرصه تئاترِ خیابانی بدون ادعاو با کمترین توقع به میدان آمده‌اند تا برای شهرشان کاری کنند و در مسیر توسعه فرهنگ شهروندی و احیای حقوق کودکان گام‌های بلندی بردارند.
9885/‏‬ 2027


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield