پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

راه‌اندازی مرکز داوری خانه صنعت و معدن فارس اجتماعي

راه‌اندازی مرکز داوری خانه صنعت و معدن فارس
  بزرگنمايي:

پیام فارس - نزد‌‌‌‌‌یک به 4 هزار صنعتگر، معد‌‌‌‌‌نکار و بازرگان به صورت مسقیم و غیرمستقیم با خانه صنعت، معد‌‌‌‌‌ن و تجارت فارس د‌‌‌‌‌ر ارتباط هستند و بدون تردید فعالیت آنها با بروز اختلافات نیز همراه است و این امر ضرورت ایجاد مرکزی برای حل و فصل چنین اختلافاتی را نشان می‌دهد .
به گزارش ایسنا منطقه فارس، مرکز داوری خانه صنعت، معدن و تجارت فارس به عنوان راهکاری برای حل و فصل دعاوی حقوقی طرح شده در حوزه صنعت و معدن و گامی اساسی در مسیر کاستن از حجم پرونده‌های فعالان اقتصادی در دادگاه‌ها اخیرا با حضور رئیس کل دادگستری فارس و مسئولان خانه صنعت و معدن استان در شیراز راه‌اندازی شد.
مدیرعامل مرکز داوری خانه صنعت، معدن و تجارت فارس در خصوص فعالیت این مرکز به ایسنا منطقه فارس گفت: برای توافق میان طرفین دعوی که به موجب آن تمام یا بعضی از اختلافات که در مورد یک یا چند رابطه حقوقی معین اعم از قراردادی یا غیر قراردادی به وجود آمده یا ممکن است به وجود آید به داوری ارجاع می شود.

دکتر علی‌رضا صالحی به سابقه داوری اشاره و اضافه کرد: قبل از آن که دولتی تاسیس یا قانونی وضع و دادگاهی تشکیل شود و یا قضات اصول حقوقی را طراحی و پایه ریزی کنند برای رفع اختلافات رسم داوری بین افراد وجود داشته است .
وی پدید آمدن جوامع مدنی را با داوری همزمان دانست و با بیان این که در خصوص ماهیت داوری دیدگاه های متفاوتی وجود دارد، ادامه داد: عده ای از حقوقدانان داوری را مبتنی بر قصد طرفین می دانند و در حوزه حقوق قراردادها قرار می دهند .
این استاد دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی شیراز، افزود: برخی دیگر بر این اعتقاد هستند که نهاد داوری واجد وصف قضایی بوده و حاکمیت دولت مافوق رضایت قراردادی است، بنابراین قانون به اراده طرفین رسمیت می بخشد و شرایط، اختیارات و اقتدار داور ریشه در قانون دارد .
صالحی اضافه کرد: نظام داوری در حقوق ایران ماهیتی مختلط دارد و در بعضی موارد واجد وصف قضایی بوده و در مواردی دارای جنبه قراردادی است .
داور مرکز داوری خانه صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز با تاکید بر اینکه داوری در حذف فرآیند طولانی دادرسی نقش قابل ملاحظه ای دارد، گفت: برخلاف تصور بیشتر افراد، داوری در حل و فصل دعاوی فقط بر ریش سفیدی و کدخدامنشی اتکا نمی کند و به نوعی شیوه معاصر و نوین رسیدگی به دادخواهی بوده و قضاوت خصوصی محسوب می شود.

" امین‌رضا بهارفلامرزی" اضافه کرد: اگر به احقاق حق در محیطی آرام و به دور از فشارهای روانی ناشی از حضور در دادگاه پرداخته شود، بدون تردید مورد رضایت طرفین خواهد بود .
وی با اشاره به این که افراد در زمان انعقاد قرارداد با اطمینان خاطر مرجع حل و فصل خصومت را انتخاب می کنند، ادامه می دهد: طرفین قرارداد در صورت برخورد با مشکل به مرکزی مراجعه می کنند که مورد انتخابشان بوده است .
بهار فلامرزی افزود: حتی اگر تصمیم مرجع انتخابی طرفین قرارداد چندان خوشایند هم نباشد، قابل هضم تر از حکم دادگاه خواهد بود .
وی با بیان این که داوری در چهارچوب قانون آیین دادرسی مدنی انجام می شود، اضافه کرد: در وضعیتی که طرفین دعوی درخواست صلح داشته باشند، داور می تواند عرف را مدنظر قرار دهد و قانون نرم تر اعمال می شود .
این وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس ارشد جزا و جرم شناسی در خصوص مزایای راه اندازی مرکز داوری خانه صنعت، معدن و تجارت فارس اضافه کرد: تجار، کسبه، صنعتگران و به طور کلی پیشه ورانی که برای تنظیم قرارداد از این مرکز استفاده می کنند، تحت پوشش چتر حمایتی قرار می گیرند و در صورت بروز مشکل از حضور در دادگاه بی نیاز می شوند .
بهار فلامرزی با تاکید بر این که رای داور قطعی است، گفت: با این که رای داور قطعیت دارد، اما طرفین می توانند ابطال رای صادره را از دادگاه مطالبه کنند تا به پرونده در جریان دادگاه رسیدگی شود .
وی نسبت به عملکرد مرکز داوری خانه صنعت، معدن و تجارت فارس ابراز امیدواری و اضافه کرد: امیدواریم رای داوری تا اندازه ای عادلانه باشد که کمتر مورد اعتراض قرار گیرد و طرفین دعوی با خوشایندی از آن تمکین کنند .
یکی دیگر از داوران مرکز داوری خانه صنعت، معدن و تجارت استان که اعتقاد دارد دستگاه قضایی طی سال های گذشته با بحران افزایش پرونده و محدودیت امکانات انسانی و مادی روبرو بوده است، گفت: دستگاه قضایی در راستای غیر قضایی کردن فرآیند رسیدگی به دعاوی و اختلافات مطروحه در قالب روش هایی مانند داوری در امور مدنی و میانجیگری در امور کیفری اقدامات موثری داشته است .

دکتر «امیر ایروانیان» با اشاره به این که در سطح کیفری توسعه این روند با به کارگیری تاسیسات متنوعی دنبال شده است، افزود: تاسیساتی مانند بایگانی پرونده ها، تعلیق تعقیب، تعویق صدور حکم و معافیت از کیفر، خروج پرونده های مطروحه از روند معمول رسیدگی کیفری و صدور احکام قضایی را به همراه داشته است .
این عضو هیأت علمی دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی شیراز، اضافه کرد: در سطح دعاوی مدنی و حقوقی این روند با اتخاذ سیاست هایی مبتنی بر استفاده گسترده تر از داوری و خارج کردن آن از وضعیت یک مفهوم انتزاعی و متروک به امری زنده و دارای جایگاه و عینی در نظم حقوقی شکل گرفته است .
ایروانیان با اشاره به این که قوه قضائیه توسعه موارد تحت شمول داوری از طریق بازنگری در نمونه استاندارد قراردادهای تنظیمی را در دستور کار قرار داه است، ادامه می دهد: احکام داوری صادر شده با تخصصی شدن مقوله داوری و به کارگیری داوران متخصص و واجد صلاحیت افزایش میزان رضایتمندی طرفین اختلاف را به دنبال داشته است .
این وکیل پایه یک دادگستری از شبکه ای و مکانیزه شدن داوری ابراز خرسندی کرد و افزود: با تشویق به راه اندازی موسسات داوری و طراحی نرم افزارهای مناسب، زمینه خروج این مراکز از ابعاد سنتی و موردی به سطح حرفه ای فراهم شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خسارت تگرگ و طوفان به باغ‌های جهرم

خسارت سرما به کشاورزی فارس 6 هزار و 400 میلیارد ریال برآورد شد

فعالیت جهادی 27 هزار بسیجی فارس با ماموریت مهار کرونا

اجرای ضوابط قرنطینه خانگی و سازمانی در جزیره کیش

کشف محموله‌های الکل و تجهیزات بهداشتی توسط سربازان گمنام امام زمان در فارس

چراغ اضافی خاموش؛ شیرازی‌ها به پویش جهانی ساعت زمین بپیوندند

نتیجه آزمایش ابتلا به کرونای کودک جهرمی مثبت اعلام شد

معاون استاندار فارس:کاهش مسافر نشانگر همراهی مردم با مدیریت کرونا در استان است

شهردار نانجینگ چین: شیراز بزودی بر کرونا غلبه می‌کند

پروژه‌های عمرانی بعد از کرونا تکمیل می‌شود

با موافقت شریعتمداری ؛ پروانه کار اتباع خارجی تمدید شد

شناسایی 29 مورد جدید ابتلاء به کروناویروس در استان فارس

سیزده بدر امسال به مناطق زیست محیطی فارس نیایید

ورودی پارک‌ها و باغشهرهای جهرم را برای مقابله با کرونا بستند

عامل توزیع ماسک‌های تقلبی در شیراز دستگیر شد

پروژه‌های عمرانی بعد از کرونا تکمیل میشود

منصوری : المپیاد ملی کد نویسی و تولید محتوای دیجیتال دانش آموزی بر گزار می شود

سهم پزشک شیرازی در مهار کرونا ، خرید دستگاه تنفس 1.5 میلیارد ریالی

کمک 150 میلیون تومانی پزشک شیرازی برای درمان کرونا

شمار مبتلایان به کرونا در استان فارس به 669 نفر افزایش یافت

حوادث رانندگی در فارس 42 درصد کاهش داشته است

عملیات ضدعفونی معابر روستایی لامرد توسط گروه جهادی شهید سلیمانی

انجام اقدامات بهداشتی و ضدعفونی کردن معابر صدرا

بسته‌های بهداشتی خیریه در بیمارستان مطهری جهرم توزیع شد

نیروهای شهرداری در 100 نقطه سیل‌خیز شیراز مستقر شدند

نقش هدایت و راهبری اتحادیه‌ها تقویت می‌شود

خسارت 1400 میلیارد ریالی باران و تگرگ به کشاورزی جهرم

الزام باشگاه‌های ورزشی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی

بارش‌های بهاری و توفان 140میلیارد ریال به کشاورزی جهرم خسارت زد

آمادگی کامل شیراز برای بارش‌های بهاری

برگزاری جشنواره بهاری نوروز 99 شیراز به صورت مجازی

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار

پیام تبریک وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز

تشدید نظارت بر فعالیت مشاغل و صنوف در شیراز

خسارت 6400 میلیارد ریالی سرما به کشاورزی فارس

اجرای فاصله گذاری اجتماعی به معنی بحرانی بودن وضعیت نیست

اجرای قاطعانه طرح فاصله گذاری اجتماعی در فارس/ مشاغل ضروری تعطیل نیست

رییس اتاق اصناف فارس: ماندن در خانه، قدردانی از مبارزان با کرونا است

ورود به پارک‌های شهر جهرم ممنوع شد

خسارت 23 میلیاردی سیل به زیرساخت ها و منازل گله دار

دریاچه های مهارلو و بختگان همچنان جاریست

احتمال تغییر نحوه تفکیک پسماند از ١6 فروردین ماه

21 واحد صنفی بی‌توجه به قطع زنجیره کرونا در فسا تعطیل شدند

20 واحد صنفی بی‌توجه به قطع زنجیره کرونا در زرقان پلمب شدند

طرح فاصله‌گذاری اجتماعی با قاطعیت در فارس ادامه دارد

ساعت طرح ترافیک جدید اعلام شد

همزمان با گسترش ویروس کرونا، دوچرخه‌سواری در جهان افزایش می‌یابد

21 واحد صنفی بی‌توجه به کرونا در فسا تعطیل شدند

روایتی از جزئیات خسارت سیل به بخش کشاورزی فارس

روند ابتلا به کرونا در فارس نزولی شد؛ همچنان در خانه بمانید