پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

فراز وفرودهای 3دهه فعالیت یک تشکل؛

ارشاد 2 گزینه پیش روی انجمن عکس شیراز گذاشت/یک اتاق با امکانات فرهنگي

ارشاد 2 گزینه پیش روی انجمن عکس شیراز گذاشت/یک اتاق با امکانات
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با توجه به پیگیری خبرنگار مهر پیرامون سال های سرگردانی انجمن عکس شیراز، 2 گزینه پیش روی این نهاد دیرپا قرار داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، از دیرباز انجمن عکس شیراز به عنوان یکی از محافل هنرهای تجسمی به شمار می رفت که فراز و فرودهای بسیاری به خود دیده است.
این انجمن در حالی دهه سوم فعالیت را پشت سر می گذارد که همچنان در داشتن مکانی ثابت برای برگزاری جلسات و نشست ها و کارگاه ها و نمایشگاه های عکس با مشکل روبه روست و هر از چندی اگر مناسبتی مانند روز جهانی عکاسی باشد با مشارکت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاهی گروهی برگزار می کند و مانند گذشته دیگر تب و تابی در اجرای برنامه های کلان در این انجمن دیده نمی شود.
انجمن عکس می تواند جایگاه اصلی خویش را بیابد؟
در جریان روز جهانی عکاسی که انجمن نمایشگاهی بدین خاطر برگزار کرد گلایه هایی مطرح شد، اما همچنان این انتظار که انجمن عکس بتواند جایگاه اصلی خویش را بیابد دوام یافته و با وجود توانمندی های این نهاد غیردولتی، شیراز برای اثبات اینکه خاستگاه عکاسی جنوب ایران به شمار می رود جای تردید دارد، همچنان که نامیدن 28 مرداد(19 اوت میلادی) به عنوان روز جهانی عکاسی هم جای بسی سوال باقی گذاشته است!
اما آنچه خبرنگار مهر را واداشت به سراغ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برود، نبود مکانی برای انجمن عکس شیراز بود.
صابر سهرابی راهکاری برای این مشکل انجمن عکس شیراز، گفت: در دیداری که با اعضای هیئت مدیره انجمن عکس شیراز داشتم، خواستم که تعریف برنامه بکنند و فعالیت هایشان را با فرهنگ و ارشاد فارس پیوند بزنند تا ما هم حمایت کنیم، کما اینکه در آیین بزرگداشت روز جهانی عکاسی امسال حمایت فرهنگ و ارشاد اسلامی را جلب کرد و ضمن حمایت مالی، تفاهم نامه ای منعقد شد که بتوانیم نمایشگاهی از آثار اعضای انجمن عکس داشته باشیم.
وی با بیان اینکه انتظار می رود هیئت مدیره انجمن عکس شیراز یک برنامه منسجم تدوین کنند، گفت: حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس از کارهایی که نو و تاثیرگذار باشد دریغ نخواهیم کرد.
دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس پیرامون مکان انجمن عکس شیراز، تصریح کرد: با وجود ساختمان شماره 2 فرهنگ و ارشاد در کوی زهرا و بنای پیشین دانشگاه فرهنگ و هنر در بلوار گلستان، قطعا هر یک از این دو فضا را انتخاب کنند، ما یک اتاق با امکانات در اختیار انجمن قرار می دهیم.
واگذاری دانشگاه فرهنگ و هنر به بخش خصوصی
وی وجود 2 سالن و امکانات پخش و گالری در ساختمان پیشین دانشگاه فرهنگ و هنر را مناسب استفاده اعضای انجمن عکس شیراز ارزیابی کرد و افزود: از آنجا که دانشگاه فرهنگ و هنر دیگر واگذار به بخش خصوصی شده، از اول مهرماه امسال در اختیار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از برنامه های گسترده برای ساختمان پیشین دانشگاه فرهنگ و هنر شیراز خبر داد و اعلام کرد: همزمان با برنامه هایی که برای ساختمان شماره 2 در کوی زهرا داریم، از فضای دانشگاه یادشده برای انسجام بخشیدن به فعالیت های هنرمندان استفاده خواهیم کرد.
سهرابی استفاده انجمن ها از فضای ساختمان شماره 2 و دانشگاه فرهنگ و هنر را امکانی برای تمرکز روی فعالیت های مستمر دانست و افزود: چنانچه انجمن ها در کنار فرهنگ و ارشاد اسلامی نباشند هیچ فعالیتی رنگ و بو و معنایی ندارد، بنابر این ما باید حمایت کنیم و دریغ نخواهیم کرد.
وی همچنین با مورد تایید قرار دادن انتخابات انجمن هنرهای تجسمی استان فارس، اعلام کرد: کارهای اولیه فعالیت این انجمن در حال انجام است و امیدواریم با رویکرد جدیدی که این انجمن دارد برای حوزه هنرهای تجسمی هم برنامه های گسترده ای تعریف و تدوین شود.
به گزارش خبرنگار مهر ، نمایشگاه گروهی انجمن عکس شیراز که با آثاری از 30 عکاس پیشکسوت و جوان برگزار شده تا 7 شهریورماه در نگارخانه وصال برپاست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield