پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مقالات

نگاهی به مطالب انتخاباتی مطبوعات 28 بهمن‌ماه شیراز

پیام فارس - شیراز- صفحات هشت روزنامه چاپ شیراز روز دوشنبه در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیش از روزهای قبل، رنگ و بوی انتخاباتی گرفته و مطبوعات محلی استان فارس در صدد انعکاس آخرین تحولات در این عرصه برآمده‌اند.

این دیگ برای خدا می‌جوشد

پیام فارس - شیراز- یکی از رسوم کهن در شهرستان‌های جهرم، خفر، فیروزآباد ، کازرون و برخی دیگر از مناطق استان فارس ، برپایی آیین دیگ‌جوش برای باران خواهی و شکرگزاری به درگاه خدای سبحان است که به علت فراگیری آن، قابلیت ثبت به عنوان میراث ناملوس ملی فارس را دارد.

قالیبافان فارس یک عمر دویدند به بیمه نرسیدند

پیام فارس - شیراز- ضرب‌المثلی است که می گوید : تکّه‌تکّه پشم قالی می‌شود،ذرّه ذرّه خانه خالی می‌شود ، در کارگاه‌های خانگی و سنتی و نیمه صنعتی قالی بافی استان فارس این جان شیرین زنان و دختران قالی باف است که بدون اتکا به بیمه و بدون چشم انداز آینده‌ای روشن قطره قطره آب می‌شود.

شیراز چگونه پایتخت کتاب ایران شد؟

پیام فارس - شیراز- عنوان پایتختی کتاب ایران پس از برگزاری پنج دوره از این رویداد فرهنگی به کلانشهر شیراز رسید. شهری که از گذشته و در سابقه تاریخی اذهان مردم، باعنوان پایتخت فرهنگی ایران شناخته می‌شده است و رویدادهای فرهنگی با روح این شهر آمیخته است.

کاش آب از سر تالاب‌های فارس بگذرد

پیام فارس - شیراز - تالاب‌ها و دریاچه‌های بختگان ، مهارلو ، پریشان ، کافتر ، کمجان ،ارژن ، طشک و برخی دیگر از تالاب‌های استان فارس در ردیف مناطقی است که در سال‌های اخیر خراش خشکسالی چهره آن را زخم زده و این تن زخم خورده در تب و لهیب خشکی و کم آبی می‌سوزد.

تفرجگاه نزدیک شیراز، همسایه با گاوان مردار

پیام فارس - شیراز- طبیعتی بکر و تفرجگاه در نزدیکی کلانشهر شیراز و در مجاور منطقه مسکونی در حوزه شهرستان کوار به مکان رهاسازی لاشه‌های گاوهای مرده و همچنین مکانی ریختن پسماندهای عفونی تبدیل شده است.

سوادرسانه‌ای و لزوم آموزش مدیران عالی دستگاه‌های اجرایی در فارس

پیام فارس - شیراز- گسترش روزافزون رسانه‌ها و افزایش قدرت تاثیرگذاری آنان، لزوم پرداختن به مساله آموزش سوادرسانه‌ای را بیش از پیش تقویت می‌کند که در این میان آموزش مدیران عالی دستگاه‌های اجرایی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

سرمایی که زلزله‌زدگان خان زنیان شیراز را لرزاند

پیام فارس - شیراز- عصر دوشنبه هشتم بهمن 98 زمین در منطقه خان زنیان شیراز لرزید؛شبانگاه دوشنبه تا بامداد سه‌شنبه نیز مردم از بیم آوار شدن سقف های ترک خورده،در سرمای استخوان سوز بیرون از خانه‌ها ماندند و لرزیدند.

سایه روشن‌های جام کشتی جهان پهلوان تختی در شیراز

پیام فارس - شیراز- چهلمین دوره پیکارهای کشتی جام جهان پهلوان تختی در شیراز با همه شور و هیجانی که در این کلانشهر ایجاد کرد،کاستی‌هایی هم داشت و مسوولان هم تایید کردند که باید در رفع آنها کوشید.

سایه زباله‌های مخوف بر سر کلانشهر شیراز

پیام فارس - شیراز- سایه زباله‌های خطرناک در حالی بر سر شیراز سنگینی می‌کند که این کلانشهر از وجود سایت مرکزی مدیریت پسماند عفونی و همچنین کارخانه بازیافت پسماندهای ساختمانی بی‌بهره است.

بنزین یورو 4 از شیراز برود آلودگی هوا می‌آید

پیام فارس - شیراز - بخشی از پاکیزگی هوای شیراز مرهون توزیع بنزین با استاندارد یورو 4 دراین کلان شهر است ، عرضه این محصول در سال‌های مختلف دستخوش تغییرات بوده ، گاه کاهش یافته و قطع شده و گاه نیز تداوم یافته است ، واقعیت موضوع این است که بنزین یورو 4 هست اما کم هست ، ایجاد روند کاهشی در توزیع این محصول می‌تواند پاکیزگی هوای شیراز را دستخوش تغییرات کند و آلودگی را به شیراز بازگرداند.

مرهمی از سر عشق بر زخم‌های فارس

پیام فارس - شیراز- گروهی از پزشکان متخصص و فوق تخصص جراحی پلاستیک که امتحان خود را در دیگر استان های کشور پس داده‌اند به سمت استان فارس سوق داده شده اند تا بتوانند مرهمی بر زخم چهره‌های کودکان و مردمان این استان بنشانند.

حذف کپی شناسنامه از فرایندهای بانکی فارس در انتظار تصمیم ملی

پیام فارس - شیراز- مدتی است که از ابلاغ مصوبه استانداری فارس مبنی بر عدم دریافت کپی از ارباب رجوع به دستگاه های اجرایی، نهادها و بانک‌ها می گذرد با این حال هنوز مراجعه‌کنندگان در کش و قوس ارائه یا عدم ارائه کپی در نقطه آغازین خدمات هستند.

مرگ پریشان، زوال کافتر ، آخرین نفس‌های تالاب‌های آب شیرین فارس

پیام فارس - شیراز - دیر زمانی است که سایه دسته جمعی مرغان مهاجر بر سطوح مواج تالاب‌ها و دریاچه‌های کافتر و پریشان در استان فارس جای خود را به سایه مرگ و زوال داده است ، این دو تالاب آب شیرین فارس این روزها آخرین نفس‌های بی رمق خود را می کشند.

شیراز و سنگی که به هوا می‌رود

پیام فارس - شیراز - ضرب المثل معروفی است که می گوید سنگی که به هوا می رود تا بر گردد هزار چرخ می خورد ، این موضوع بدون شباهت با احداث برخی معادن شن و ماسه و ایجاد دستگاه‌های سنگ شکن در غرب شیراز نیست ، فرایند تولید شن و ماسه در این معادن و کارگاه‌ها به گونه‌ای است که ذرات معلق را به هوای پاکیزه شیراز تزریق می‌کنند و اما و اگرهای بسیاری برای خروج آنها از این منطقه وجود دارد.

نگاهی به عناوین مطبوعات 28 دی‌ماه شیراز

پیام فارس - شیراز- هشت روزنامه چاپ شیراز شنبه 28 دی‌ماه جاری در صفحه نخست خود، مطالب مربوط به سخنرانی رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران را به صورت ویژه منعکس کردند.

پیگیری قانونی، خواسته تنها بازمانده خانواده حادثه هواپیمای اوکراینی

پیام فارس - شیراز- عباس سعادت اهل گراش فارس که همسرش شکوفه چوپان‌نژاد و دخترانش سارا و صبا در سقوط هواپیمای پرواز 752 به مقصد اوکراین شهید شدند، ضمن دعوت مردم ایران به صبر، خواستار پیگیری موضوع سقوط از مسیر قانونی شد.

زیر و بم بیمارستان زینبیه شیراز

پیام فارس - شیراز- بیمارستان حضرت زینب(س)شیراز در چشم انداز 1400 قرار است برترین مرکز بانوان جنوب باشد، عنوانی که برای رسیدن به آن باید پیش شرط ها و الزامات پزشکی و بهداشتی اش رعایت شود.

همدردی مردم ایران با جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی

پیام فارس - استان‌ها- شماری از دانشجویان و مردم در شهرهای مختلف با حضور در دانشگاه‌ها و خیابان‌ها به یاد جان‌باختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی شمع روشن کرده و با خانواده آنها ابراز همدردی کردند.

شیرازی‌ها انتظار مترو فراگیر را می‌کشند

پیام فارس - شیراز- حدود دو دهه، ساکنان شیراز انتظار بهره‌برداری از مترو را کشیدند اما هنوز مترو این کلانشهر بنابر مشاهدات و ارزیابی ها نتوانسته سهم زیادی در جابه جایی مسافران داشته باشد.

وداع با شکوه با سردار دل‌ها در آینه روزنامه‌های شیراز درخشید

پیام فارس - شیراز - روزنامه‌های محلی شیراز روز سه‌شنبه گزارش‌های جامعی از آیین وداع با سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی را تیتر یک کردند ، انتشار اخبار و عکس‌های تشییع این سردار دلاور وطن در تهران و قم و گزارش‌هایی از آمادگی شیراز برای اجتماع امروز در این روزنامه‌ها به چاپ رسیده است.

جولان فرشته مرگ در باغشهرهای شیراز

پیام فارس - شیراز- فرشته مرگ با آمدن فصل سرد بر فراز باغشهرهای اطراف شیراز و فارس پرسه می‌زند و در 10 روز گذشته جان حداقل 7 نفر را که اغلب کارگران این مکان‌ها بوده‌اند گرفته است.

سلیمانی، سردار صلح و فراجناحی بود

پیام فارس - شیراز- رییس دانشکده علوم تربیتی دانشگاه شیراز و یکی از همرزمان سردار سپهبد قاسم سلیمانی با بیان اینکه در لشکر 41 ثارالله این شهید والامقام را با نام حبیب صدا می‌زدند، گفت: جنگ تنها برای حبیب (قاسم سلیمانی) به دلیل حفظ امنیت، صلح و آرامش اهمیت داشت.

روزنامه لبنانی:ترور سردار سلیمانی نقض اصول دیپلماتیک است

پیام فارس - بیروت - روزنامه لبنانی «البِناء» چاپ بیروت امروز (شنبه) نوشت: ترور «قاسم سلیمانی» فرمانده (شهید) نیروی قدس سپاه و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده سازمان بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) در بغداد، نقض آشکار آیین و اصول شناخته شده دیپلماسی و حقوق بین الملل است .

ایل قشقایی در سوگ هویت‌بخش موسیقی نواحی نشست

پیام فارس - شیراز- نغمه پایانی زندگی نوازنده موسیقی نواحی ایران، فرود گرگین‌پور در تهران نواخته شد، او در دهم دی‌ماه 98 دنیا را ترک کرد؛ اما نامش با عنوان هویت‌بخش موسیقی قشقایی و نواحی ایران ماندگار است.

ترکیبات ضد میکروبی، انواع و مشخصات آن‌ها

پیام فارس - مواد ضد میکروبی یا همان آنتی‌باکتریال ترکیباتی هستند که میکرو ارگانیسم‌ها را از بین برده یا مانع رشد آن‌ها می‌شوند.

نقش پر رنگ رسانه در رفتارهای انتخاباتی مردم/ لزوم عملکرد فراجناحی

پیام فارس - شیراز- فعالان رسانه ای شیراز اعتقاد دارند رسانه ها نقش پر رنگی در رفتارهای سیاسی مردم در انتخابات دارند از این رو با عملکرد فراجناحی باید به مردم برای انتخاب اصلح یاری دهند.

وقتی صدا چوب حراج می‌خورد

پیام فارس - اگر شما هم عقیده دارید که دنیای سینما از روبروی میکروفن دوبله شروع می شود، حتما متوجه ضعف های امروز آن شده اید. حتما دیده اید که یک فیلم خوب، چند دوبله بد یا متوسط دارد و بیشتر گویندگان، حتی پیشکسوتان از سفارش دهندگان بدسلیقه، آدرس استودیوها را اشتباهی گرفته اند و نقش هایی را گفته اند که مناسبشان نبوده است. سرعت برق و باد در حرفه ای فرمانروایی می کند که نیاز به صبر و آرامش دارد.

سرما و چالش تامین کپسول‌های گاز مایع در فارس

پیام فارس - شیراز- برخی نقاط استان فارس که هنوز به شبکه سراسری گاز متصل نیستند با آغاز فصل سرما با چالش تامین کپسول گاز مایع مورد نیاز مواجه شده‌اند، چالشی که مدیر شرکت‌ پخش فرآورده‌های نفتی استان، آن را ناشی از نبود نظارت می‌داند.

ترک سیگار مهمترین عامل کاهش مرگ براثر بیماری‌های قلبی است

پیام فارس - ایسنا/فارس یک متخصص قلب و عروق:یک متخصص قلب و عروق با اشاره به اینکه به ازای هر 10 نخ سیگار، خطر مرگ براثر بیماری قلبی در مردان 18 و در زنان 31 درصد افزایش می‌یابد؛ ترک سیگار را مهمترین مداخله در کاهش این خطر دانست و گفت: هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست.

پولدارهای شیرازی خانه را با کوچه اش صاحب شدند/ ورود غریبه ممنوع

پیام فارس - شیراز- بالای شهر شیراز مملو از کوچه هایی است که با غل و زنجیر ونگهبان، خصوصی شده اند، انگار پولدارهای شهر، علاوه برخانه، مالک کوچه هم هستند. معابری که دیگران اجازه ورود به آن را ندارند.

وقتی صدا چوب حراج می‌خورد

پیام فارس - اگر شما هم عقیده دارید که دنیای سینما از روبروی میکروفن دوبله شروع می شود، حتما متوجه ضعف های امروز آن شده اید. حتما دیده اید که یک فیلم خوب، چند دوبله بد یا متوسط دارد و بیشتر گویندگان، حتی پیشکسوتان از سفارش دهندگان بدسلیقه، آدرس استودیوها را اشتباهی گرفته اند و نقش هایی را گفته اند که مناسبشان نبوده است. سرعت برق و باد در حرفه ای فرمانروایی می کند که نیاز به صبر و آرامش دارد.

سایه گرانی بر یلدای فارس

پیام فارس - شیراز- پیوند درازنای شب با سپیدی پگاه به زایش جشنی به همین نام (یلدا )انجامیده و این آیین با دورهم بودن و گفتن و شنیدن و سرود و جشن و میوه‌های رنگین آمیحته است؛ پیوندی که گرانی اقلام در بازار فارس در کمین گسست آن است.

چرا غزل حافظ برای آواز ایرانی جذاب است؟

پیام فارس - غزل حافظ همواره جزو انتخاب‌های نخستین آهنگسازان یا خوانندگانی است که می‌خواهند برای ملودی یا آواز خود شعری از میان آثار قدما برگزینند.

موریانه‌های عصر تکنولوژی کرانه رودخانه‌های فارس را به یغما می‌برند

پیام فارس - شیراز - بیل‌های مکانیکی ،لودرها ،بلودوزرها و کامیون‌هایی که شبانه به جان رودخانه‌های فارس می‌افتند موریانه‌های عصر تکنولوژی هستند که بی درنگ کرانه‌های آبراهه‌های این استان را می‌درند و می‌خورند و به یغما می‌برند.

نقش های تحمیلی بر تن میراث فرهنگی

پیام فارس - شیراز- اسامی زیادی به نیکی و بدی در تاریخ مانده است اما درباره اشخاصی که ترجیح می‌دهند نامشان بر پیکر میراث فرهنگی و باستانی بماند، می توان گفت نقش های تحمیلی بر پیکر یادگارهای تاریخی می نگارند.

رویای شیرین سودهای چند میلیونی که سراب شد/روزگار سیاه سپرده گذاران فرشتگان

پیام فارس - رویای شیرین دریافت سودهای چند میلیونی خیلی زود برای مردمی که به امید آن راهی موسساتی چون فرشتگان یا آرمان شدند، سراب شده و آنهایی که امیدوار بودند با گرفتن سودهای حتی 40 میلیون تومانی در ماه زندگی خود را تکانی بدهند، امروز گرفتار کف خیابان هستند.

نگاهی به ثبت نام های انتخاباتی در فارس/ کارناوال های حاشیه ساز

پیام فارس - شیراز- پس از پایان مهلت قانونی ثبت نام داوطلبان انتخابات مجلس حواشی جالبی نیز ثبت شد، از کارناوال هایی اتوبوسی که نامزدها راه انداختند تامتقاضیان غیر بومی که از شهرستان ها نام نویسی کردند.

گرمخانه، مطالبه‌ای زمستانی در کلانشهر شیراز

پیام فارس - شیراز- کارتن‌خوابی در فصل زمستان یکی از معضلات کلانشهرها از جمله شیراز است که احتمال مرگ بی‌خانمان‌ها بر اثر سرما نیز مشکل دیگری است؛برخی مسوولان و نهادهای مردمی معتقدند گرمخانه می‌تواند تا حدی این معضلات را برطرف کند.

آنفلوآنزا در آخرین روزهای پاییز

پیام فارس - شیراز- پاییز فصل زرد و سرد سال رو به پایان است ، آنفلوآنزا که بسیاری آن را با سرماخوردگی فصلی اشتباه می گیرند در شیراز و برخی شهرها و مناطق همه‌گیر شده است، با این وجود، از مجموع یک هزار و 214 نفر مراجعه کننده به بیمارستان های سطح شهر شیراز در یک روز، تنها ابتلای حدود 10 درصد آنها به آنفلوآنزا تایید شده است.

مادران کوچک، رنج‌های بزرگ و پویش مقابله با کودک‌همسری در شیراز

پیام فارس- فعالان حقوق مدنی فارس از 25 نوامبر(چهارم آذر) روز بین‌المللی خشونت علیه زنان تا 10 دسامبر(نوزدهم آذر) روز جهانی حقوق بشر که باعنوان 16 روز نارنجی شناخته می‌شود، به منظور آگاهی‌رسانی درباره آسیب‌های کودک‌همسری پویشی با نام مادران کوچک، رنج‌های بزرگ آغاز کرده‌اند

ساير مطالب