پیام فارس

آخرين مطالب

در خانه‌باغ سالمندی مقالات

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- سراهای سالمندان در گذشته، عموماً نماد بی‌عاطفگی و فراموشی بود؛ اما این مراکز برای بسیاری، از جمله کهنسالانی که تمکن دارند اما تنها هستند، ملجا و پناهگاه به شمار می‌رود، جایی است که می‌توان محبت خانواده را در آن دید و در دورانی که آدمی همچون کودکی به مراقبت و توجه نیاز دارد، بی‌منت آن را دریافت کرد.

در شهرک رکن‌آباد شمال شیراز که از جنوب به دروازه قرآن می‌رسد، باغی اوقافی قرار دارد، نه چندان کوچک است و نه بزرگ. هم درخت‌های جوان دارد و هم کهنسال، در میان باغ، نیمکت‌های چوبی و فلزی قرار دارد و آفتاب ظهر تابستان بر تن زمین افتاده است.
از در ورودی بزرگی وارد مجموعه می‌شویم و تا به ساختمان‌هایی که در انتهای باغ قرار دارند، برسیم چند دقیقه‌ای طول می‌کشد. سکوت و آرامشی خاص در فضا هست، از آنگونه سکوت‌ها که با دلتنگی نیز آمیخته است.
از در ورودی سالن سرای سالمندان شیراز، پیرمردی بر ویلچر نشسته که چشمانش با دیدن مراجعه‌کنندگان برق می‌زند، در سلام‌کردن پیش‌دستی می‌کند، می‌گوید: "خوش آمدید، صفا آوردید" انگار به خانه خودش پا گذاشته باشیم.
مدیر مجموعه، پروین ظهری نام دارد، زنی است جوان و آراسته، بیرون می‌آید و به پرستاری می‌گوید مرد کهنسال را به داخل ببرد تا استراحت کند.
او بدون فوت وقت آسایشگاه را معرفی می‌کند. بنا بر گفته‌های خانم ظهری در سال 1374 عده‌ای از خیران دور هم جمع شدند و ضرورت ایجاد سرای سالمندان را مطرح کردند.
هدف این خیران ایجاد مکانی برای سالمندان آبروداری بود که حتی حقوق بازنشستگی و خانه هم داشتند؛ اما در روزگار پیری عصای دستی نداشتند.
یک سال پس از تصمیم این حلقه از خیران، سرای سالمندان شیراز به ثبت رسید؛ اما زمان بسیاری برای تهیه زمین مناسب صرف شد سرانجام ساختن ساختمان مجموعه از سال 1386 آغاز شد و در نهایت در سال 1390 همه مجموعه اعم از آسایشگاه و ساختمان اداری و پشتیبانی احداث شد.
در بهمن‌ماه این سال، با کسب مجوزهای مربوط مددجویان کهنسال بهزیستی به این ساختمان منتقل شدند و در سال 1391 افتتاح رسمی توسط رئیس بهزیستی کشور رقم خورد.
این مجموعه 1600 متر زیربنا دارد که 1080 متر آن زیربنای بخش است.
هدف از ایجاد خانه سالمندان اختصاص مکانی برای کهنسالان آبروداری بود که حتی حقوق بازنشستگی و خانه هم داشتند؛ اما در روزگار پیری عصای دستی نداشتند.
اتاقی برای همه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها
از در ورودی بخش که وارد می‌شویم، سالنی لابی‌مانند را می‌بینیم، با چندین مبل راحتی و تلویزیون. در میان نشیمن، تک‌صندلی‌های چوبی قدیمی که در خانه هر پدربزرگ و مادربزرگی دیده می‌شود نیز وجود دارد.
سمت چپ سالن به راهرویی منتهی می‌شود که بخش زنان است و سمت راست هم راهرویی که به بخش مردان می‌رسد.
زیرزمینی که فیزیوتراپی می‌شود
در سرای سالمندان فضای کافی برای استقرار وسایل و ادوات فیزیوتراپی وجود ندارد، بنابراین یکی از آسایشگاه‌های بخش زنان به مکانی برای این کار اختصاص داده شده است.
مدیر مجموعه به ایرنا می‌گوید: فاز دوم سرای سالمندان در حال ساخت و ساز است و قصد داریم زیرزمینی را برای ارائه خدمات فیزیوتراپی، آب‌درمانی و کاردرمانی تجهیز کنیم؛ همچنین باید طبقات خصوصی را راه‌اندازی کنیم تا مددجوهای آزاد از مددجوهای بهزیستی جدا شوند و بتوانیم خدمات تخصصی هر گروه را ارائه دهیم.
45 کهنسال در این مجموعه در کنار هم زندگی می‌کنند و 35 نیروی کار نیز در بخش‌های مختلف مشغول خدمت هستند.
طبابت، بدون حتی یک ریال هزینه
آنچه در خانه سالمندان بیش از همه به چشم می‌خورد، القای حس خوب نوع‌دوستی و حمایت است. در تایید این نکته همین بس که مسئولان می‌گویند در طول سال‌های فعالیت حتی 500هزار تومان هم بابت ویزیت پزشک متخصص و فوق تخصص پرداخت نکرده‌اند و همه پزشکان به‌صورت رایگان به سرکشی و درمان مددجویان می‌پردازند؛ افزون بر این 20 تن از پزشکان متخصص نیز در مطب شخصی خود یا در درمانگاه‌ها مددجویان را خارج از نوبت و بدون فرانشیز ویزیت می‌کنند.
همچنین هشت داروخانه در سطح شهر ماهی دو نسخه رایگان در اختیار کهنسالان این مجموعه قرار می‌دهند و دو آزمایشگاه تشخیص طبی نیز همه نیازهای درمانی مربوط به آزمایشگاه را بدون دریافت هیچ وجهی رفع می‌کنند.
ظهری تاکید می‌کند: با وجود خیران و نیک‌اندیشان، اگر حمایت سازمان‌های دولتی نباشد، خیرین نیز از زحمتی که می‌کشند، ناامید می‌شوند.
اداره‌هایی که بار خاطرند
او درباره چگونگی حمایت نهادهای دولتی می‌گوید: متاسفانه ادارات آنچنان که بایسته است، به خیریه‌ها توجه نمی‌کنند، برای امور مربوط به دفترچه بیمه، مسائل مرتبط با اداره آب و برق و گاز باید خیلی پیگیری کنیم، اگر این مسائل در سطح کلان حل شود و برای آن برنامه‌ریزی صورت گیرد،‌ بسیاری از دغدغه‌های خیریه‌های اینچنینی رفع خواهد شد.
مدیر سرای سالمندان شیراز می‌افزاید: تنها کاری که این سال‌ها به‌خوبی انجام شده است، معافیت از مالیات است، فقط در این زمینه تکلیف ما با اداره دارایی روشن است؛ اما از پرداخت حق آب و برق و گاز معاف نیستیم، پرداخت عوارض سنگین شهرداری نیز یکی دیگر از مشکلات ماست.
او در این باره توضیح می‌دهد: برای تغییر کاربری همین ساختمان بیش از یک سال است که خیر و پیمانکار منتظر است و شهرداری 68 میلیون تومان عوارض نوسازی می‌خواهد، نگرانیم که با استمرار این وضعیت خیر و پیمانکار نیز پشیمان شوند.
مسائل اقتصادی باعث شده تعداد خیران نیز کاهش یابد و این موضوع امروز برای خیریه‌ها، از جمله این سرای سالمندان به بحران بدل شده است.
افزون بر این‌ها نیازهای بهداشتی و پوشینه بزرگسالان نیز در سال‌های اخیر از اقلامی بوده است که دچار نوسان قیمت شدیدی شده است، به‌گونه‌ای که اگر حمایت‌های ثانویه خیرین و مشارکت‌کنندگان نباشد، تامین هزینه‌های آن از پس دولت بر نمی‌آید.
از سوی دیگر مسائل اقتصادی باعث شده تعداد خیران نیز کاهش یابد و این موضوع امروز برای خیریه‌ها، از جمله این سرای سالمندان به بحران بدل شده است.
بنا بر آمار، بودجه دولتی برای پوشینه هر بیمار 10 هزار تومان است، قیمت هر بسته پوشینه 83 هزار تومان است که تناسبی با کمک‌های دولتی ندارد. به‌طور معمول نیز هزینه هر تخت در سرای سالمندان 4 میلیون و نیم است.
در این مجموعه کمتر سر و صدایی به گوش می‌رسد، سالمندان در گوشه‌ای نشسته‌، تنها به خود و گذشته‌شان شاید فکر می‌کنند، برخی خانم‌ها با بافتنی مشغول‌اند، بعضی مردها با بازی‌هایی که روی میز بخش نشیمن برایشان تدارک دیده شده است. چند تایی هم می‌نشینند و گوشه‌ای با هم گپ می‌زنند.
وقت تفریح و ورزش هم برایشان لحاظ شده و در زمان‌های مختلف سال به گردش‌های دسته‌جمعی می‌روند و وقتی هوا خوب باشد، در باغ قدم می‌زنند.
در انتهای راهرو سمت راست، جایی که مادربزرگ‌ها دور میزی نشسته‌اند، آسایشگاه بانوان قرار دارد، بسیار تمیز و مرتب است. هیچکس در اتاقش نیست. همگی نشسته‌اند و با دیدنمان سلام و خوش‌آمد می‌گویند.
شادی در چهره‌شان نمایان می‌شود، یکی از آن‌ها که واکری هم در دست دارد و نشسته است، با صدای بلند و با بیان شعرگونه‌ای از اینکه به دیدنشان رفته‌ایم، از ما تقدیر می‌کنند، در انتهای حرف‌هایش هم از آرزویش برای رفتن به کربلا می‌گوید و اشکی می‌ریزد.
بقیه مادران هم اگر هنری دارند، نشان می‌دهند، یکیشان لیف‌ می‌بافد، ‌دیگری کاموایی در دست دارد و هنوز به طرح و شکل مشخصی نرسیده است.
می‌گویند اینجا همه‌چیز خوب است و به ما رسیدگی می‌شود.
در سمت دیگر راهرو، جایی که معماری‌اش قرینه این قسمت است، بخش پدربزرگ‌هاست.
آن‌ها مشغول خوردن نهار بودند، برای همین هم تنها به ادای احترامی بسنده کردیم؛ هرچند تمایل داشتند خوش و بش کنند.
نمادی برای جای خالی فرزند
در این قسمت نیز همه خوابگاه‌ها خالی بود. در یکی از اتاق‌ها میزی پر از گل و گیاه دیده می‌شد، گل‌هایی همه تازه و سرسبز. پدربزرگ‌ها به گل‌هایشان رسیدگی می‌کردند، شاید با این خیال که یکی از فرزندانشان باشد.
پرورش گل به یاد فرزندان
در یکی از اتاق‌ها پیرمردی با آرامش و سکون خاصی گویا به دنبال چیزی می‌گشت. آنقدر آرام که به‌نظر می‌رسید مهم‌ترین و دقیق‌ترین کار دنیا را انجام می‌دهد. متوجه ما شده بود اما چندان هم برایش مهم نبود که ممکن است ملاقات‌کننده‌ای داشته باشد.
در بخش دیگری از سرای سالمندان هم مانند مهدکودک، بازی‌های فکری و خمیر بازی و کاردستی‌های مختلف وجود داشت. اینجا کارگاه بازی بود. جایی برای تقویت حافظه و مهارت‌های مختلف، برای زنده‌نگاه داشتن فکر و آزمون توان عضلات و انگشتان.
خواه‌ناخواه مسائل اقتصادی، درگیری‌های فردی، پدیده مهاجرت، از دست دادن همسر یا اعضای خانواده و کاهش ازدواج، جامعه را به کهنسالی در تنهایی سوق می‌دهد، فراهم‌ساختن زیرساخت‌های مناسب و تسهیل موانع قانونی برای خیرین باعث می‌شود که نسل‌های آینده با آرامش بیشتر و در امکانات مناسبتری دوران پیری را سپری کنند؛ بنابراین کمک به ایجاد مراکز شبه‌خانواده برای کهنسالان و نیز سراهای سالمندان، می‌تواند از امروز راهگشای فردایی باشد که در آن دوران پیری با سلامت و آرامش طی شود.
9885 /6113

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/100374/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

زمان سفر ریلی به مشهد برای زائران شیرازی 4 ساعت کمتر شد

تبلور انسان‌محوری از نگاه اسلامی و منظر اجتماعی در شیراز

زنگار از شهرک سعدی با پروژه‌های شهری زوده می‌شود

نقدی: تا کی باید توسری خور باشیم؟

توسعه مسیر گردشگری باباکوهی شیراز کار مشترک شهرداری و ارتش است

نرخ توسعه یافتگی آموزش در فارس بالاتر از میانگین کشوری

آیت‌الله دستغیب: مجمع خیرین گام‌های موثری در ترویج فرهنگ اسلامی برداشته است

واکسیناسیون معلمان فارس آغاز شد

اشتغال 60 درصد دارندگان گواهینامه مهارت فنی و حرفه‌ای در فارس

معرفی نفرات برتر جشنواره شعر غدیر در شیراز

1850 پنل خورشیدی بین عشایر فارس توزیع شد

پویش هدیه پدری مهربان در شیراز

طرح فاضلاب در 4 شهرک شیراز افتتاح می‌شود

افتتاح مرکز تحقیقات فناوری‌های نوین سلامت در شیراز

ارتش یمن: صدها تن از نیروهای متجاوز در استان بیضاء کشته یا زخمی شدند

صدها تن از نیروهای متجاوز در استان بیضاء کشته یا زخمی شدند

پیام تبریک دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به مناسبت آزادی شیخ زاکزاکی

صد‌ها تن از متجاوزان در استان بیضاء یمن کشته شدند

افتتاح پایانه جدید مرز رازی خوی بهمن امسال

شهرستان آباده افزون بر 300 هکتار باغ پسته دارد

حال 312 بیمار کرونایی در فارس وخیم است

نعمتی: به دنبال ششمین قهرمانی هستیم/ ترابی: رقبا هم به قدرت پرسپولیس اعتراف می‌کنند

پیشنهادات مردم برای وزارت آموزش‌وپرورش؛ روایت مخاطبان «فارس‌من» از دولت من

عزیزی‌خادم: امیداریم نمایندگان فوتبال ایران نتایجی در خور شأن فوتبال‌مان کسب کنند

مشارکت انتشارات آپریس در چاپ کتب نویسندگان هرمزگانی

سیمکارت دانش‌آموزی به اول مهر می‌رسد؟!

ثبت زلزله 4.3 در بندرگناوه استان بوشهر و 3.8 در شربیان

آزادراه شیراز – اصفهان به نام شاهچراغ نامگذاری شود

برداشت 16 هزار میلیارد تومانی بانک مسکن از جیب مردم/80 درصد اقساط بازگشتی مسکن مهر کجاست؟

سهم 85 میلیارد ریالی بخش بنارویه از اعتبارات

مروری بر چند خبر کوتاه در استان فارس

ارسال آثار به دومین جایزه کتاب سال فارس ادامه دارد

تبریک دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) به مناسبت آزادی شیخ زکزاکی

اعلام مراکز واکسیناسیون کرونا در شیراز، 9 مرداد

پخت و توزیع 11 هزار پُرس غذای گرم در شیراز

جشنواره مرد میدان در استان فارس برگزار می‌شود

آ.اک از رسیدن به اروپا بازماند / انصاری فرد پنالتی از دست داد

تاریخ سازی اماراتی ها با معماری شهر بستک ایرانی

کشورهای حوزه خلیج فارس به صدام پول می‌دادند تا با ایران بجنگد

حمایت عجیب سردار نقدی از طرح ضداینترنت مجلس /تا کی توسری خور باشیم /نترسید و به این وضعیت خفت بار پایان دهید

رشد 34 درصدی توزیع کود شیمیایی در بین کشاورزان استان فارس

اهدای اعضای بانوی لامردی به سه بیمار زندگی دوباره بخشید

رقابت 2171 داوطلب کنکور کارشناسی ارشد در مراکز پیام نور فارس

عشق و ارادت به امام رضا(ع) فاصله نمی شناسد/ رکاب زدن مسیر مهریز تا مشهد مقدس

دعوت بانوی مچ‌انداز خراسان‌جنوبی به اردوی تیم ملی

«آینده نگری و اکمال امور» درس‌های مهم غدیر است

2 شهرک صنعتی در لرستان تا پایان مرداد گازرسانی می‌شود

16 استان فارسی دیگر قربانی کرونا شدند

ادعاهای ضد ایرانی دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس

توزیع 180 بسته کمک‌های مومنانه به مناسبت عید غدیر خم/ آزادی 32 زندانیان غیر عمد