پیام فارس

آخرين مطالب

زنان فرهنگ سازان اصلاح مصرف سوخت و تغییر سبک زندگی هستند معاونت امور زنان و خانواده

زنان فرهنگ سازان اصلاح مصرف سوخت و تغییر سبک زندگی هستند
  بزرگنمايي:

پیام فارس - معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی نقش برجسته ای در اصلاح مصرف سوخت دارد، گفت: با فرهنگ سازی می‌توان سبک زندگی سازگار با طبیعت و محیط زیست را به وجود آورد و نقش زنان و مادران در این امر بسیار برجسته است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی نقش برجسته ای در اصلاح مصرف سوخت دارد، گفت: با فرهنگ سازی می‌توان سبک زندگی سازگار با طبیعت و محیط زیست را به وجود آورد و نقش زنان و مادران در این امر بسیار برجسته است. معصومه ابتکار روز شنبه در نشست امضای تفاهم‌نامه همکاری «اصلاح الگوی مصرف در خانواده ها» (مصرف بهینه انرژی) و توانمندسازی زنان میان معاونت امور زنان و خانواده و وزارت نفت که به صورت وبینار با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت برگزار شد، افزود: حفاظت از منابع و توجه به حقوق نسل های آینده و همچنین بحث توسعه پایدار به معنای استفاده از منابع با شرط قابل دسترس بودن برای نسل های آتی تکلیف انسانی است که بر عهده آحاد جامعه نهاد شده است.
وی ادامه داد: همچنین توجه به بحث اقتصادی اصلاح الگوی مصرف این فرصت را در اختیار کشور قرار می دهد که در کنار تامین نیازهای خود، اقتصاد ملی از این جهت رونق پیدا کند و آسیب نبیند.
به گفته معاون رئیس جمهوری، مشکلاتی در ارتباط با الگوی مصرف وجود دارد و همگان نسبت به آن اذعان دارند که اکنون، در مصارف خانگی و صنعتی زیاد است که تبعات مختلف برای کشور به دنبال دارد و یکی از آن آلودگی محیط زیست و هوا است.
وی خاطرنشان کرد: تغییر رویکردها ‌و سیاست هایی که طی سال های اخیر در این زمینه اتخاذ شده بسیار موثر بوده اما به طور کل دو رویکرد اصلی باید دنبال شود؛ نخست استفاده از مشوق ها و ارائه یارانه هدفمند و دوم توجه به الگوی مصرف در مشوق ها است که مصوبات دولت و شورای عالی اقتصاد در عملی شدن این دو رویکرد مفید خواهند بود.
معاون رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه فرهنگ سازی هم نقش برجسته ای در اصلاح مصرف سوخت دارد، تاکید کرد: با فرهنگ سازی می توان سبک زندگی سازگار با طبیعت و محیط زیست را به وجود آورد.
ابتکار یادآور شد: با این تفاهم‌نامه، علاوه بر اصلاح مصرف بهینه سوخت، به اشتغال تعداد زیادی از دختران فارغ التحصیل در رشته های مهندسی نفت و محیط زیست کمک خواهد شد. ضمن اینکه اگر بخش خصوصی از آن مشوق های اصلاح بهینه مصرف سوخت استفاده کند و در اصلاح موتورخانه ها و بهینه سازی وسایل گرمازا سرمایه گذاری کند، اشتغال زایی خوبی صورت می گیرد.
وی با ابراز خرسندی از گام های اولیه ای که در این زمینه برداشته شده و شرکت های دانش بنیانی در این زمینه شکل گرفته اند، خاطرنشان کرد: در برخی کشورها با این کار، 300 هزار نفر اشتغال آفرینی کرده اند.
معاون رئیس جمهوری افزود: در این تفاهم‌نامه سعی می کنیم از ظرفیت نهادهای مدنی و جریان های قوی اجتماعی در حوزه زنان و حوزه های مرتبط مانند محیط زیست هم استفاده کنیم زیرا زنان می‌توانند از طریق جایگاه اجتماعی که دارند حرکت آفرین و الهام بخش باشند.
ابتکار، در بخشی دیگر از سخنان خود، به ایجاد پویش در جهت کاهش مصرف اشاره کرد و گفت: در دولت یازدهم، پویش 18 درجه راه اندازی شد که تاکید داشت دمای خانه نباید زیاد گرم باشد زیرا سامتیی در خطر می افتد و انرژی هدر می رود. در حال حاضر هم با راه اندازی چنین پویش هایی و مشوق هایی می توان به اصلاح مصرف سوخت امیدوارتر بود.
وی با تاکید بر اینکه صدا وسیما و اصحاب قلم در انتقال مفاهیم موثر هستند، تصریح کرد: این موضوع یعنی حفظ منابع می تواند یکی از موضوع های مهم گفت وگوی خانواده و افزایش مهارت های ارتباطی اعضای خانواده باشد و حساسیت نسل های آینده را در ارتباط با مصرف سوخت بالا ببرند.
زنگنه: زنان نقش برجسته‌ای در بهینه‌سازی مصرف انرژی دارند
وزیر نفت با تاکید بر اینکه بهینه‌سازی مصرف سوخت یک اصل و باید است، گفت: در بخش خانگی، زنان بهترین نقش را در کاهش میزان مصرف انرژی و آب و بهینه‌سازی آن برعهده دارند.
بیژن زنگنه نیز روز شنبه در نشست امضای تفاهم‌نامه همکاری «اصلاح الگوی مصرف در خانواده ها» (مصرف بهینه انرژی) و توانمندسازی زنان میان معاونت امور زنان و خانواده و وزارت نفت افزود: بهینه سازی انرژی همواره مطلب مهم و تعیین کننده ای است. امروزه بیش از همیشه حائز اهمیت است زیرا مصرف انرژی کشور بسیار بالا رفته و تولید از منابع تجدیدناپذر ما هم رو به افزایش نهاده است.
وی با تاکید بر اینکه اینگونه نیست که هر مقدار مصرف انرژی داشته باشیم به همان میزان می توانیم تولید هم داشته باشیم، خاطرنشان کرد: از ین رو بهینه سازی برای ما یک اصل و باید است که در بخش خانگی، زنان بهترین نقش را در کاهش میزان مصرف انرژی و آب و بهینه سازی آن برعهده دارند.
وزیر نفت ادامه داد: سالهاست که به این مساله رسیده ایم و زمان آن است که آن را سازماندهی و اجرایی کرد که امیدوارم این تفاهم‌نامه با همت معاونت امور زنان و خانواده و همکاران ما در وزارت نفت و همچنین سایر نهادهای مرتبط همچون آموزش و پرورش و صدا و سیما در بهینه سازی سوخت تحقق پیدا کند. 
وی با بیان اینکه در صنعت نفت به نقش زنان توجه ویژه شده تا آنجا که برای اولین بار در عالی ترین رده های مدیریتی، یک خانم جز هیات مدیره نفت تعیین شده، افزود: همچنین تعداد قابل ملاحظه ای از زنان جز مدیران ارشد نفت هستند. تلاش کردیم تا آنجا که توان هست تبعیض ها از بین برود و در شرایط مساوی اولویت را به زنان بدهیم تا آنجا که اکنون هیچ محدودیتی برای جذب زنان وجود ندارد جز در سکوهای نفتی.
با 10 درصد کاهش مصرف سوخت در زمستان، از 15 درصد تخفیف در قیمت برخورد ار شوید
زنگنه با بیان اینکه زنان به عنوان مدیر اقتصاد خانواده نقش تعیین کننده ای در کاهش مصرف سوخت و به دنبال آن، کاهش هزینه خانوار بر عهده دارند، یادآور شد: دولت به تازگی در مصوبه ای تعیین کرده که خانوارهایی که مصرف انرژی خود را در زمستان به میزان 10 درصد کاهش دهد، از 15 درصد تخفیف قیمت مصرف انرژی برخودار می شود.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه درآمد حاصل از سوخت انرژی برای ما مهم نیست بلکه ایجاد تعادل در تراز تولید و مصرف سوخت مهم است، افزود: این سیستم تشویقی دو تاثیر مثبت به دنبال خواهد داشت نخست اینکه با کاهش مصرف سوخت، قیمت مصرف تصاعدی حساب نمی شود و دوم اینکه کاهش شامل 15 درصد تخفیف خواهند شد.
یارانه اصلاح سیستم گرمایی در خانواده ها ارایه می شود
وی یادآور شد: همچنین هفته گذشته، ارائه یارانه به اصلاح سیستم موتورخانه ها و جایگزینی بخاری های فرسوده در شورای اقتصاد به تصویب رسید تا با هزینه دولت، مردم موتورخانه ها را تعمیر کنند یا بخاری های با راندمان پایین را با بخاری های با راندمان بالا عوض کنند.
طرح رایگان شدن گاز 30 درصد خانوارهای کم مصرف هفته آینده تصویب می شود
زنگنه از تصویب طرح دیگری در دولت در هفته آینده خبر داد و گفت: بنا است در هیات دولت، با هدف حمایت و تشویق به کم مصرفی، طرحی تصویب شود که گا ز30 درصد از خانوارهای کم مصرف رایگان شود.
این تفاهم‌نامه با حضور معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده و بیژن زنگنه وزیر نفت و با هدف بهره گیری از ظرفیت های سازمانی طرفین جهت آموزش و فرهنگ سازی در راستای ایجاد اشتغال و ارتقای دانش، مهارت و توانمندی های فردی، اجتماعی و اقتصادی زنان و تغییر رفتار خانواده با رویکرد بهینه سازی مصرف انرژی میان معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و وزارت نفت منعقد شد.
همچنین بهره گیری از ظرفیت های سازمانی طرفین جهت فرهنگ سازی و تغییر رفتار خانواده با رویکرد بهینه سازی مصرف انرژی در راستای آموزش و ایجاد اشتغال و ارتقای دانش و توانمندی زنان از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه عنوان شد.
محورهای آن همکاری مشترک هم بهره مندی طرفین از ظرفیت ها، تجارت و امکانات بخش های عمومی، دولتی، خصوصی، دانشگاهی، علمی و سازمان های مردم نهاد، ظرفیت رسانه های جمعی، قابلیت های فضای مجازی و استفاده از ظرفیت های استانی در جهت تحقق مفاد تفاهم‌نامه در چارچوب قوانین و مقررات است. راه اندازی کمپین ها و استارت اپ ها در استان ها جهت آموزش مدیریت انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی و ایجاد ساختارهای لازم برای ساماندهی زنان از طریق آموزش های مهارتی حرفه ای در زمینه بهینه ساری مصرف انرژی و تشکیل کارگروه های استانی متشکل از نمایندگان معاونت، وزارت، استانداری، شهرداری ها و شرکت گاز از دیگر محورهای این تفاهم‌نامه است.
منبع: ایرنا

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/163612/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرداخت 5 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی به متقاضیان در لرستان

دانلود فیلم کلاس علوم تجربی پایه نهم مورخ هفتم بهمن

بازداشت یک مداح اهل بیت (ع) در عربستان

حضور فعال شهرهای کوچک از دستاوردهای خشت طلایی پنجم است

آزمایش انسانی واکسن «رازی کُوو فارس» از هفته آینده

معارفه رئیس جدید دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان فارس

اخذ پروانه چرای دام در اقلید

شگفتی سازیهای مردان خائیز همچنان ادامه دارد

حدود 8.6 درصد دانش‌آموزان فارس چاق هستند

بارش‌های مؤثری تا پایان بهمن در اصفهان اتفاق نمی‌افتد

بایدن در پی ممنوعیت حفاری نفت در زمین‌های فدرال آمریکاست

نمایش آنلاین «بندر بند» در آمریکا

خارج شدن اراضی ملی در اقلید

موفقیت سازمان مدیریت پسماند در کسب رتبه اول پنجمین دوره جایزه خشت طلایی

نتایج پذیرش براساس سوابق تحصیلی کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

گاز مونوکسیدکربن، عامل مرگ 27 نفر ظرف 10 ماه در فسا شد

لزوم بازآفرینی شهر تهران به دلیل شرایط کرونا/تأثیر کووید 19 بر پروژه‌های شهری

اخذ سند تک برگ برای اراضی ملی آباده

سونگ یوجونگ بازیگر جوان کره‌ای درگذشت

تخفیف رجا به متولدان دهه فجر

جشنواره خشت طلایی راهگشای مدیران شهری/شرایط فعلی فرصتی برای ارائه راه حل های مبارزه باکرونا

توقیف یک دستگاه لودر غیر مجاز در عرصه های ملی منطقه ترمان لامرد

دیپلماسی شهری تعامل با دیگر شهر‌های جهان است

نتایج پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی اعلام شد

سکه 360 هزار تومان ارزان شد | جدیدترین قیمت طلا و سکه در 7 بهمن 99

پاسخ مدیران بانک مسکن به سوالات مردمی

گشایش نمایشگاه‌های 3 نمایشگاه تخصصی در شیراز

آمار کرونا کرمان 7 بهمن؛ 1 فوتی و 21 ابتلای جدید

42 پروژه ورزشی با اعتبار 53 میلیارد تومان در فارس افتتاح می‌شود

عرضه «خوب، بد، جلف: رادیو اکتیو» از 10 بهمن

آغاز مرحله رفت مسابقات والیبال جام سپهبد شهید سلیمانی در کرمانشاه

افتتاح 42 پروژه ورزشی در دهه فجر امسال

کشف یک باب کارگاه تولید زغال غیر مجاز چوب های جنگلی در شیراز

7 بهمن و آخرین آمار ابتلا به کرونا در استان قزوین

دیپلماسی شهری با ماهیت غیرسیاسی مشکلات شهرها را حل می‌کند

جایزه جهانی خشت طلایی تهران زمینه ای برای حضور شهرهای کوچک مقیاس دنیا

اعلام نتایج پذیرش براساس سوابق تحصیلی کارشناسی دانشگاه آزاد

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 8 بهمن 99/ واکنش بازار به رئیس جدید چیست؟

مردم همکاری کنند خاموشی نخواهیم داشت

هوای کدام مناطق تهران آلوده‌تر است؟

آغاز عملیات اجرایی طرح مدیریت مناطق بیابانی در اشکنان لامرد با ساخت هلالی آبگیر

10 بهمن؛ آیت الله امامی‌کاشانی سخنران پیام جمعه در تهران

آمار کرونا استان فارس 7 بهمن؛ 4 فوتی و 234 ابتلای جدید

آزمون استخدامی وزارت بهداشت 24 بهمن برگزار می‌شود

دستگیری شرور مسلح در فارس

هاشمی: کرونا همدلی انسان ها را بیشتر کرد

اکران آثار جشنواره فیلم فجر در جزیره کیش

تشریح برنامه های دهه مبارک فجر در جزیره کیش

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 6 بهمن 99

انتقال پیکر کولبران گرفتار در بهمن به ایران