پیام فارس

آخرين مطالب

شهیدی که نام خود را تغییر داد + عکس اجتماعي

شهیدی که نام خود را تغییر داد + عکس
  بزرگنمايي:

پیام فارس - حوزه / شهید علیرضا خانی(مهدوی) به علت علاقه ی وافری که به حضرت مهدی (عج) داشت، نام خود را به «محمد مهدی مهدوی» تغییر داد.
به گزارش مشرق، شهید روحانی علیرضا خانی(مهدوی) در سال 1339، در خانواده‌ای متدین و مذهبی، در شهر تبریز، معصومانه بر گلیم خاک پای نهاد.
از همان دوران کودکی، عشق سرشار به اهل بیت عصمت و طهارت و حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در سینه او موج می ‌زد.
علاقه عجیبی به عزاداری و نوحه‌سرایی داشت. هنوز هم ندای نوحه‌های او از هیئت‌های عزاداری به گوش می‌رسد. بعد از گرفتن دیپلم، عشق الهی و علاقه او به معارف، مسیر حرکتش را به سوی حوزه‌های علمیه تغییر داد.
در سال 1357 به حوزه علمیه تبریز رفت و در مدارس علمیه طالبیه و ولیعصر(عج) به تحصیل مقدمات علوم اسلامی مشغول شد.
مراحل کسب علوم حوزوی را با سرعت پشت سر نهاد و برای تکمیل دروس و کسب علم از محضر اساتید بزرگوار حوزه علمیه و بهره برداری معنوی از حرم مطهر حضرت معصومه (س)، زادگاه خود را به مقصد قم ترک کرد.
در جریان توطئه حزب منفور خلق مسلمان در تبریز، به وظیفه شرعی و قانونی خود جامه عمل پوشانید و نقش فعالی را در بیداری اذهان مردم و معرفی این حرکت انحرافی ایفاء نمود.
در تعطیلات تابستانی دروس حوزه، به تبریز بر می‌گشت و همراه با تبلیغ، به تشکیل کلاس‌های عربی، آموزش قرآن و اصول و عقائد همت می گماشت.
او دلی به مهربانی نسیم، روحی به استواری کوه و جانی به تواضع گسترده دشت‌ها داشت. 
مقلد امام بود و به رهبرش عشق می ‌ورزید. او که از قافله حسینیان زمان بود، ندای «هل من ناصر ینصرنی» حسینی را با جان و دل لبیک گفت؛ با صدای بلند، ندای «هیهات من االذله» را تکرار کرده و به این پیام مظلوم اعصار، جامه عمل پوشانید. 
وقتی که آتش جنگ شعله‌ور شد و غرب و جنوب کشور اسلامی آماج حملات وحشیانه دشمن قرار گرفت، او داوطلبانه حوزه را به مقصد جبهه ترک کرد. عازم سوسنگرد شد و نه ماه مسئولیت فرهنگی آن منطقه را به عهده گرفت.
ایشان با تشکیل مراسم نماز جماعت، دعای کمیل، پخش نوار، مجله و کتاب در سنگرها، در بالا بردن روحیه معنوی و رزمی رزمندگان نقش به سزایی را ایفاء نمود.
نماز جماعت را در زیر آتش دشمن، در مسجد جامع سوسنگرد بر پا داشت. او تندیس اخلاص، تلاش و ایمان بود. در عملیات طریق القدس دست به سلاح برد؛ همگام و همراه با رزمندگان به سوی دشمن بعثی حمله ور شد.
سر انجام این سرباز فداکار و عاشق امام زمان (عج) در 1360/09/08 در منطقه بستان و در میدان مین دشمن، توسط انفجار مین به همراه موج انفجار به هوا پر کشید. پیکر خونینش پاره پاره شد و با بالهایی سوخته به پای شمع بزم افتاد.
آری او از دنیای فانی به عالم باقی شتافت و زندگی جاودانه یافت. 
روح بلندش همواره در جوار اولیاء الهی متنعم باد

پیام فارس

اخلاق و منش شهید :
به نمازشب اهمیت می‌داد و وقتی به نماز می‌ایستاد اشک می‌ریخت. مقلد امام خمینی‌ قدس‌سره بود و به ایشان عشق می‌ورزید. شجاعت در وجودش تبلور داشت و اهل تواضع و رأفت بود. 
ایثارگری‌ها :
در زمانی که کشور با هجوم رژیم بعث عراق مواجه شد، وظیفه‌اش را لبیک به ندای امام خمینی‌ قدس‌سره ‌دانست و رسالت‌مدارانه عازم جبهه‌ها گردید و در سوسنگرد به مدت 9ماه مسئولیت فرهنگی آن منطقه را به عهده داشت. 
در زیر آتش جنگ نماز جماعت مسجد سوسنگرد را بر پا می‌داشت، دعای کمیل او و پخش مجله و کتاب در سنگرها، روحیه‌بخش رزمندگان اسلام بود. 
در عملیات طریق القدس هم دست به سلاح برد و هم‌چو رزمندگان به نبرد پرداخت. عاقبت مین‌های دشمن، بال‌های پروازش را گشود و جام گوارای شهادت را در کام او ریخت. پیکر مطهرش پاره پاره به روی زمین افتاد تا شاگردی مکتب عاشوراییان برایش ثبت شود. 
از دست‌نوشته‌های شهید :
سفارش می‌کنم که آزاد باشید و آزادانه بیندیشید. جامعه را آگاه ساخت. شما اگر حق را، تبلیغ کنید، باطل به خودی خود خواهد رفت.
با یکدیگر خیلی مهربان باشید و به همه محبت کنید که خدا برای همه مهربان است. 
توسّل به اهل بیت(ع)
در حالی که بسیاری از ما، ماه به ماه - و حتّی بیشتر - به مسجد جمکران نمی رویم و از توسّل به امام زمان (عج) غافیلم و بدست خود این توفیق را از خود سلب کرده ایم، این شهید بزرگوار، شبهای جمعه و چهارشنبه به جمکران می رفت. دائما به اهل بیت عصمت و طهارت و مخصوصا حضرت بقیه اللّه الاعظم (عج) توسّل می جست. 
سروده شهید خطاب به حضرت ولی عصر(عج) :
یا بن الحسن اور گلرا لوب قان هایانداسان
قان آغلوری بو عالم امکان هایانداسان
چک ذولفقاری داده یتیش یا بن العسگری
قو یما بو عرصه ده بیزی حیران هایانداسان
یو خدور پناه بیز لره سند نصورا آقا
گل داده ای شهنشهی دوران هایانداسان
گلسن اگر گذاریوی سال قم دیارینه
گورنه باتو بدی قانه جوان لار هایانداسان
نایب لرون قالو بدی کومکسیز هرایه گل
ایلوب احاطه دوره نی عدوان هایانداسان
ای منتقم یو بانما اوزون گل آل انتقام
بیت امانی قان ایدوب الوان هایانداسان
بیر بیت که شریعت اُلور اوردان آشکار
الان او یرده گور سنوری قان هایانداسان
مسلم آدین قویانلار ایدور دین ایوین خراب
رخنه ورور شریعته هر آن هایانداسان
چوخ قور خورام بو طرزیله ایش گتسه برملا
الدن گیده بودین و بو قرآن هایانداسان
هر کیمسه ایستوری ایده اظهار در دینی
فورا ایدولاّ قاننه غلطان هایانداسان
گل یریوزین عدا التویله مزیّن ایت
جاری اولا حکومت قران هایانداسان
گور ساخ ظهور اید و بس اوگون قلب شاد اولار
عالم اولار جمله چراغان هایانداسان
بیرده گلنده سال گذرون کربلایه سن
گور اصغرون بو غازی و یرور قان هایانداسان
لای لای دیور آقا سی، آلوب او خلی سینیه
گویا دیور که آغلامابیر آن هایانداسان

پیام فارس

گزیده ای از وصیت نامه ی شهید:
بعد از حمد و سپاس و اظهار عبودیت و بعد از شهادت بر وحدانیت خدای متعال و نبوت رسول اکرم و امامت علی بن ابی طالب و 11 فرزند معصوم‌اش و اقرار و یقین به روز قیامت و اعتقاد به ولایت امام خمینی و تصدیق راه مقدسش، اینکه مطالبی را که از قلب سوزان و پیوسته در طپش یک عبد عاشق نشات می‌گیرد. برای انجام تمامی مسئولیت‌ها ذیلا اشاره می‌کنیم.
خدایا! ای آشنای اسرار نهانی قلبم! ای تنها امیدم در ناامیدی‌ام! آنچه فقط احساس می‌کنم و به زبان و قلم از توصیف‌ات عاجز است آگاهی که غیر از شهادت، مطهری نیافتم که گناهانم را بزدایم و غیر از در شهادت، دری دیگر به روی خود باز ندیدم که به دیدارت بشتابم.
حدود 5 ماه و چند روزی است که هر لحظه در هر مکان، منتظر اجابت دعایم هستم.
معبودا! خود آگاهی که چقدر معصیت و گناه دارم. تو می‌دانی که سنگینی گناهانم دیگر خسته‌ام کرده، با حالت وضو و رو به قبله وصیت‌نامه خویش را می‌نویسم و به امید اینکه با وضوی خون، تمامی خطاهایم را پاک کنم و به بارگاه عالم پناهت باز یابم.
خدایا! مایوسم نکن، معبودا! به حق زهرا نا امیدم نکن.
مهدی جان! مولا جان! یک عمر صدایت زدم، اما لیاقت دیدارت را نیافتم، اما نا امید نیستم. بدین امید گام در راه می‌گذارم که در آخرین لحظه مرگم جمال دل آرایت را ببینم، وه چه خوش است که ولو یک لحظه انسان معشوق خود را ببیند.
آری، ما بی‌لیاقتیم، گناه کاریم، روسیاهیم، اما چه کنیم که محب توایم، محبتت در اعماق جانم ریشه دوانیده، به حق عمه ات زینب از خدا بخواه که این محبت و عشق ما را پاک گرداند و بارور کند.
پدر! مادر! برادران و خواهران عزیز! من که تمام عمرم برای هیچکس حتی برای شما نتوانستم مفید واقع شوم و خدمت کنم اصولا داشتن من یا نداشتنم مساوی بود، اما شما از روی محبت و لطف مرا مورد لطف قرار می‌دادید.
امیدوارم و شدیدا التماس می‌کنم که مرا ببخشید و برایم طلب مغفرت کنید که دعای پدر و مادر در حق فرزند زود قبول می شود، شدیدا خواهش می کنم که برای من اگر به فیض عظمای شهادت برسم، گریه نکنید. اگر گریه دارید بر حسین بکنید و اطفال حسین (ع) زیرا تا حال مظلومی چون حسین و زن و بچه های حسین صفحه روزگار نیامده است. به علی اکبر حسین گریه کنید که لیلا عمری در فراقش خون گریست. 
وصیت می کنم بعد از شهادت من هر هفته حداقل یک مجلس روضه ابا عبد الله و سایر ائمه خصوصا زهرا و حضرت زینب ترتیب دهید. مسلم بدانید که در صورت اذن خدای متعال من هم آنجا خواهم بود؛ زیرا شما می‌دانید که من چقدر به حسین و روضه امام حسین علاقه داشتم و خود را نوکر او می دانم.
مادر تو را به حق زهرا، حق خود را بر من ببخش. شما برادران و دوستان و فامیل‌ها و هر کسی که وصیت نامه ام به شما می‌رسد! بدانید که صراط مستقیم فقط و فقط یکی است و از مو باریکتر و از شمشیر برنده‌تر است. خیلی در حرکتتان مواظب باشید، خط امام امروز صراط مستقیم است، خود را زیر چتر رحمت الهی و پیرو خط امام عزیزمان قرار دهید که بدون امام، هیچ عملی روح ندارد و قبول نخواهد شد.
به قرآن مجید زیاد توجه کنید. راضی نشوید که روز قیامت قرآن در محضر خدا از ما شکایت کند. هر روز لااقل چند آیه قرآن بخوانید. بر شما باد نماز نماز، بر شما باد نماز شب...
پیوند خود را با خدا قطع نکنید و هیچگاه ناامید نباشید. هیأت‌های امام حسین (ع) و مجالس روضه را پر رونق کنید که ما هر چه داریم از اینها داریم. مساجد را خالی و غریب نگذارید.
به برادر محمد محمدی و تاج الدینی، ‌یونس عاقل نهند، محمد تقی قویدل وصیت می کنم که من حدود یک ماه روزه و یک کفاره روزه یعنی (60روز) روزه و 2 سال نماز مشکوک دارم که در صورت شهادت بزرگواری می فرمایند و به عهده می‌گیرند.
تمامی کتابهایی که دارم به اهل علم طلاب متقی و متعهد توسط این چهار نفر داده شود و اموال غیر کتاب متعلق به پدرم هست که هر طور صلاح دید، مصرف کند و برادران چه در جبهه و چه در پشت جبهه از وسایلم هر چه یادگار خواستند با اجازه پدر و این چهار نفر می توانند بردارند.
در آخر این نوشته‌ام از تمامی کسانی که این نوشته به دستشان برسد، عاجزانه التماس دعا دارم. و سلام قلبی خود را به تمامی دوستان خصوصا به بچه های مسجد جزایری اهواز و بچه‌های مسجد المهدی تبریز و سایر مساجد محله می رسانم.
الاقل و الاحقر علیرضا خانی مشهور به مهدوی
لازم به ذکر است این شهید بزرگوار، به علت علاقه ی وافری که به حضرت مهدی (عج) داشت، نام خود «علیرضا خانی» را به «محمد مهدی مهدوی» تغییرداده بود.

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/176873/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همسایه قدیمی امام رضا(ع)؛ سردبیر معلول «فارس‌من» مُبلغ حجاب و چادر است

لطمه کرونا به بدنسازها

​ورود به حوزه‌های نو نیازمند فرهنگ توسعه و چارچوب‌های فکری نو است

تشکیل کمیته جلوگیری از ساخت و ساز در شیراز

جزئیات خنثی‌ سازی هواپیما ربایی پرواز اهواز - مشهد

طرز تهیه کباب خلیج فارس مخصوص خوشمزه و مجلسی با سبزیجات

قرار بود لایحه رتبه‌بندی معلمان در بهمن به مجلس ارائه شود/ دولت این‌قدر معطل نکند‌

الخزعلی: اسرائیل حمله به پایگاه های آمریکا را مدیریت می کند

آیا خلیج فارس از شر لکه‌های نفتی رها می‌شود؟

جزیرۀ زیبای کیش، نگین خلیج فارس، جدیدترین مقصد 5G ایرانسل است

تشکیل کمیته دائمی جهت پیشگیری از ساخت‌و‌ساز‌های غیر مجاز در شیراز

الزام درج نام محل تولید در اظهار نامه‌های صادراتی

تقدیر مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس از حضور پتروشیمی پارس در دومین نمایشگاه حمایت از ساخت داخل

اهتمام ویژه همه دستگاه‌های مرتبط برای حل مشکلات مسکن مهر گلبهار

اختصاص جایگاه نخست صلح و سازش به فارس

46 هزار مترمربع به گلخانه‌های کوار اضافه شده است

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 16 اسفند در تمام مقاطع تحصیلی

درگذشت پیرغلام اصفهانی اهل بیت (ع) در حادثه رانندگی

تهران قهرمان پیکارهای آلیش مردان ایران شد

ایجاد اشتغال جوانان بومی استان با ظرفیت‌های سپاه فجر فارس

تجلیل از برگزیدگان کنفرانس ملی تنوع زیستی در فارس

مبارزه امیر علی اکبری با حریف کره‌ای در قفس + فیلم

پیام تبریک فرمانده انتظامی خوزستان به مدیر خبرگزاری فارس در خوزستان

احیا 11هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی فارس

بهسازی سالن‌های ورزشی برای کم‌توانان جسمی‌حرکتی

چند حکایت از حکایت­‌های مردی که فقط شبیه خودش بود

قطعی آب در بعضی نقاط شهر صدرا

لزوم حفاظت و احیاء باغ‌های قصردشت شیراز

خراسان رضوی مقام سوم پاراتیراندازی جوانان کشور را کسب کرد

تثبیت صدر نشینی بانوان فوتسالیست آبادانی در لیگ برتر/پار آرا شیراز در آبادان گل باران شد

ورزشکاران می توانند نقش بسیار موثری در افزایش مشارکت در انتخابات داشته باشند

آلیش قهرمانی کشور| تهران قهرمان شد/ نفرات و تیم های برتر ششمین دوره مشخص شدند

ابراری: مطمئن باشید ایمان در لیگ می‌ماند

برتری 5 بر 1 تیم فوتسال بانوان پالایش نفت آبادان مقابل پارس آرای شیراز

حمله به پایگاه های آمریکا در عراق توسط کدام کشور انجام می شود؟

اهل سنت خراسان شمالی 30 میلیارد ریال زکات پرداخت کردند

شناسنامه معنوی مسلمانان، شاگردی مکتب پیامبراکرم (ص) است

دستگیری دو متخلف شکار و صید در بندرلنگه

شکست امیرعلی اکبری برابر رقیب کره ای

«فارس من» سامانه‌ای که پیگیر سوژه‌های مردم است/ سردبیر خبرگزاری فارس شوید

ارتباط نامشروع سرمربی عربستان با دختر لبنانی؟ هروه رنار اسیر اخاذی نشد

بی‌تفاوتی مردم به شیب صعودی مرگ با کرونا/ آمار قربانیان در فارس 2 رقمی شد

حفظ تنها سهمیه فارس در لیگ برتر فوتسال در گرو حمایت مسئولان

پنجمین شکست پارس آرا شیراز در آبادان

نائب قهرمانی فارس در مسابقات پاراتیراندازی جوانان کشور

تشکیل کمیته دائمی جهت پیشگیری از ساخت‌و‌سازهای غیر مجاز در شهرستان شیراز

ادامه ناکامی‌های پویندگان فجر شیراز در لیگ برتر فوتسال بانوان

امام‌جمعه اردکان: انتخابات، مهم‌ترین رویداد تأثیرگذار در سرنوشت ملت است

ابراری نیا: دیدار تیم های فوتسال ملی حفاری و ایمان شیراز کیفیت بالایی داشت

العراق | البابا فرنسیس: المسیحیون أهل هذه الأرض وملحها ولا یمکن تصور الشرق من دونهم