پیام فارس

آخرين مطالب

وقتی خشت اول کج گذاشته می‌شود مقالات

وقتی خشت اول کج گذاشته می‌شود
  بزرگنمايي:

پیام فارس - به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، چند سالی است که عرصه زمین‌های کشاورزی و همچنین بستر رودخانه‌های استان چهارمحال و بختیاری مورد تاخت و تاز عده‌ای سودجو قرار گرفته که بعضاً توانستند در سایه برخی رانت‌های پشت پرده اقدام به ساخت و ساز‌های غیرمجاز درقالب ویلا و اتاقک‌های کوچک کرده و یا به اشغال حریم زمین‌های کشاورزی یا حریم رودخانه‌های این استان پرداختند.
شاید زمزمه‌های اصلی برای برخورد با ساخت و ساز‌های غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی و حریم رودخانه‌های استان چهارمحال و بختیاری از سال‌های 95 و قبل از آن مطرح شد، زمانی که قاسم سلیمانی دشتکی استاندار وقت چهارمحال و بختیاری در جلسه شورای حفاظت کیفی زاینده‌رود مورخ چهارم خردادماه سال 95 بر تشدید برخورد قانونی با ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه‌های استان تأکید کرد.
متأسفانه تجاوز به زمین‌های کشاورزی و حریم رودخانه‌های چهارمحال و بختیاری تنها متوجه افراد حقیقی نبود، بلکه افراد و دستگاه‌های حقوقی چه در این استان و چه در استان هم‌جوار نیز مباردت به تصرفات غیرمجاز در این اماکن کرده و ویلاها، خانه‌های سازمانی، سالن‌های ورزشی و... زیادی در مکان‌های مطرح شده احداث کرده بودند که باعث آسیب جدی به محیط زیست می‌شدند.
بیشتر بخوانید
شناسایی و آزادسازی دو هزار و 183 مورد تصرف در چهارمحال و بختیاری بعد از برگزاری جلسات مختلف با موضوع رفع تصرفات غیرقانونی در چهارمحال و بختیاری و بررسی‌های کارشناسی و شاید زورآزمایی با آن‌هایی که منافع بسیاری از ساخت و ساز‌های غیرقانونی خود در مناطق ممنوعه چهارمحال و بختیاری می‌بردند بالاخره وعده مسئولان درخصوص قلع و قمع این ساخت و ساز‌های به حقیقت نزدیک شد و مردم در استان شاهد تخریب برخی از این مکان‌های غیرقانونی بودند.
15 اردیبهشت‌ماه سال 98 احمدرضا بهرامی رئیس‌کل دادگستری چهارمحال و بختیاری از آزادسازی 165 هکتار از اراضی حاشیه رودخانه زاینده‌رود در راستای اجرای ماده دو قانون توزیع ناعادلانه آب خبر داد.
آزادسازی 165 هکتار از اراضی حاشیه رودخانه زاینده رود / تخریب 900 مورد ساخت و ساز غیرمجاز احمدرضا بهرامی رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری از آزادسازی 165 هکتار از اراضی حاشیه رودخانه زاینده رود در راستای اجرای ماده 2 قانون توزیع ناعادلانه آب خبر داد و اظهار کرد: طرح مقابله با ساخت و ساز‌های غیر مجاز در بستر رودخانه زاینده رود در شورای حفظ حقوق بیت المال استان مطرح شد و پس از شناسایی قریب به 1000 مورد تصرف غیر قانونی از قبیل: ویلا، دیوار، فنس و ... و ارسال اخطار‌های متعدد به متصرفان، تخریب و قلع و قمع ویلا‌ها و سازه‌های غیر قانونی با دستور قاطع مقامات قضایی آغاز شد.
او افزود: این تصرفات و ساخت و ساز‌های غیر مجاز در 65 کیلومتر طول رودخانه زاینده رود در حوزه استان چهارمحال و بختیاری قرارداشت که تاکنون 900 مورد آن تخریب شده است.
بهرامی گفت: با توجه به ضرورت اجرای قانون، تسهیل دسترسی شهروندان به حاشیه رودخانه، امکان امداد و نجات و نظارت بر امور رودخانه، بهره مندی از نعمت‌های خدادادی و نیز ایمن سازی مسیر عبور سیلاب و حفظ کمیت و کیفیت منابع آبی، این طرح تا آزاد سازی کامل حریم رودخانه زاینده رود ادامه خواهد داشت.
خوشبختانه روند تخریب ساخت و ساز‌های غیرمجاز و مبارزه با تغییر کاربری‌های اراضی کشاورزی در چهارمحال و بختیاری به‌خوبی در حال جریان است، موضوعی که البته با استقبال مردم همراه شد و بارقه‌ای از امید در دل آن‌ها تابانده که جایی هست که بتواند در برابر زیاده‌خواهی عده‌ای معدود بایستد و بیت‌المال را باز پس بگیرد.
خرداد ماه امسال بود که یک مورد دیگر از قلع و قم تصرفات غیرمجاز این بار در منطقه بیرگان از توابع بخش صمصامی شهرستان کوهرنگ صورت گرفت و قرار بود طی آن 11 باب ویلای غیرمجاز که توسط شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان در اراضی کشاورزی این منطقه احداث شده بود با حکم مراجع قضایی تخریب شود.
سال‌های سال بود که با نفوذ عده‌ای جلوی تخریب این تصرفات غیرمجاز گرفته شده بود، اما خوشبختانه در یک اقدام جهادی با دستور دادستان شهرستان کوهرنگ دستور تخریب آن‌ها صادر شد.
این بدان معنا است که روند پاک‌سازی اراضی ملی از دست متصرفان در این استان آغاز شده و خوشبختانه هم مسئولان قضایی و هم دستگاه‌های مربوطه همچون جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای و... در این استان اهتمام ویژه‌ای بر انجام این کار دارند.
طی هفته گذشته 54 مورد تخریب تغییر کاربری‌های غیرمجاز در شهرستان‌های سامان واردل صورت گرفت.
تخریب 7 مورد تغییر کاربری غیر مجاز در اراضی کشاورزی شهرستان سامان احمد زاده مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سامان گفت: این اقدام در راستای اجرای قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها و با عنایت به صدور احکام قطعی از سوی مقامات قضائی و به استناد قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی و برخورد با تغییر کاربری‌های غیر مجاز، در روستا‌های چلوان، چمعالی، چم کاکا، مارکده و یاسه چاه با همکاری اداره امور اراضی شهرستان سامانان جام شد.
او افزود: تخریب کاربری‌های غیر مجاز در اراضی کشاورزی این شهرستان به مساحت 316 مترمربع صورت گرفت.
قلع و قمع 47 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی اردل روح الله سعیدی مدیر جهاد کشاورزی اردل گفت: در جهت تحقق و اهداف حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی 41 مورد تبصره 2 ماده 10 و شش مورد احکام قطعی قضایی در بخش دیناران و دشتک شهرستان اردل قلع و قمع شد.
او با اشاره به اهمیت حفظ کاربری در تامین امنیت غدایی جامعه افزود: قلع و قمع‌های صورت گرفته منجر به یکپارچه سازی 110 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان شد.
چهارمحال و بختیاری سرزمینی بکر و دست‌نخورده است که اگر مراقب آن نباشیم ممکن است روزی این طبیعت بی‌نظیرش را از دست بدهد، بنابراین همان‌طور که واکنش‌ها در فضای مجازی نشان داد مردم نیز از این اقدام شایسته استقبال کردند و طالب آن هستند که این قبیل اقدامات ادامه داشته باشد.
قطعا خواسته به حق مردم برخورد با زمین خواری یا نابودی اراضی ملی و عرصه‌های طبیعی این استان است، خواسته‌ای که نابجا نبوده و انتظار می‌رود مسؤولان امر چه در سطح کشور و چه در این استان نسبت به اجرای آن اهتمام ویژه داشته باشند.
انتهای پیام/ش

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/186206/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایران در بهمن ماه 792 بار لرزید

رفع نیاز به واردات روغن خام با احداث کارخانه جدید روغن نباتی

جدول پخش مدرسه تلویزیونی جمعه 15 اسفند در تمام مقاطع تحصیلی

عملیات اجرایی کارخانه جدید روغن نباتی شیراز آغاز شد

تربیت نیروی انسانی توانمند لازمه نگهداری آزمایشگاه هاست

فرانسه: نظر مشابهی با عربستان درخصوص تضمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس داریم

آمار تولید مرغ در فارس واقعی نیست/ بیش از ٨ میلیون قطعه در فارس جوجه‌ریزی شده است

قضات دادگستری زیر ذره‌بین ناظران/ درسال جاری برای 10مدیر قرار بازداشت صادرشد

دستگیری یک مدیردولتی در گراش به اتهام مالی

کاهش آلودگی از جمله ثمراتی که خروج کارخانه روغن نباتی از سطح کلان شهر شیراز دارد

متقاضیان حذف‌شده مسکن مهر استان البرز ساماندهی می‌شوند

آیت‌الله دژکام: دین همه زندگی انسان است

تامین مالی آزادراه بوشهر-شیراز از بورس

قیمت خودروهای کره‌ای در بازار

شناسایی 5 مورد جدید کرونای جهش یافته در هرمزگان

لزوم توجه مسئولان به اشتغال‌زایی جوانان و حفظ اشتغال کارگران

لزوم توجه مسئولان به حفظ اشتغال کارگران

قهرمانی تیم تهران در مسابقات قهرمانی کشور

تکمیل طرح مرمت ایوان قدمگاه در ارسنجان

نخستین مرحله تزریق واکسن کرونا در خواف آغاز شد

فرانسه: با عربستان بر سر تضمین امنیت و آزادی کشتیرانی در خلیج فارس اتفاق نظر داریم

کمالوندی به فارس خبر داد: نشست ماه آوریل ایران و آژانس در سطح معاون مدیرکل برگزار خواهد شد

مخالفان در تلاش‌اند پیام جمهوری اسلامی به دنیا نرسد

ظرفیت‌های سپاه فارس برای ایجاد شغل جوانان بومی به‌کارگیری می‌شود

آغاز عملیات اجرایی انتقال کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز

امام جمعه اهل تسنن مهاباد با رئیس قوه قضاییه دیدار کرد

درخواست امام جمعه اهل تسنن مهاباد از رئیس قوه قضاییه

حروف الفبا در تلویزیون درباره چه چیزی صحبت می‌کنند؟

نزدیکی مهرام به قهرمانی با پیروزی مقابل بهمن

اهل بیت(ع) محور وحدت شیعه و مغرب اسلامی

اعضای بدن مرگ مغزی در تنگستان برای نجات بیماران نیازمند پیوند اهدا شد

اعضای بدن مرگ مغزی تنگستانی برای نجات بیماران نیازمند پیوند اهدا شد

تقدیر امام جمعه تبریز از یک انتخاب

250 هکتار از باغ‌های گروه 1 در تملک شهرداری شیراز است

پنج روستای بخش احمدی حاجی آباد به اینترنت پرسرعت متصل شدند

رقابت‌های قهرمانی کشور تیراندازی جوانان جانباز و معلول برگزار شد/ تیم تهران در جایگاه نخست

تبریک امام جمعه تبریز به سرپرست خبرگزاری مهر آذربایجان شرقی

شیراز شهر ادب، فرهنگ و اخلاق است

پازل تصویب منطقه ویژه اقتصادی لارستان تکمیل‌تر شد

اختصاص ارز دولتی به نهاده‌های دامی وارداتی

اشتراک های فرهنگی و اعتقادی فراوانی میان شیعه و مغرب اسلامی وجود دارد

فارس جایگاه نخست صلح و سازش را دارا است/ رفع تصرف 1800 هکتار از اراضی ملی

اختصاص جایگاه نخست صلح و سازش به فارس/ رفع تصرف 1800 هکتار از اراضی ملی

قهرمانی تیم تهران در مسابقات قهرمانی کشور پاراتیراندازی

استاندار: 11 هزار هکتار از طبیعت فارس در سال 99 احیا شد

واحدهای تولیدی موظف به عرضه مرغ و تخم مرغ در شبکه منتخب هستند

ظرفیت های سپاه فجر فارس در اختیار ایجاد اشتغال جوانان بومی استان

تردد واستفاده آسوده جانبازان و معلولان از تجهیزات بوستان ها

بخشی از خانه تاریخی حاج علی اکبر در لارستان آتش گرفت

اخلاق مطلوب گم شده امروز جامعه است