پیام فارس

آخرين مطالب

فشارگرانی برطبقات کم درآمد مقالات

فشارگرانی برطبقات کم درآمد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - رکورد بیشترین میزان تورم در طول سال 99 در حالی در بهمن‌ماه به ثبت رسید که بخش بزرگی از تورم به دهک‌های کم‌درآمد فشار آورده؛ چراکه عمده تورم به وجود آمده به دلیل افزایش قیمت‌ها در بخش خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها بوده است.
اعتماد در ادامه نوشت: با اینکه در تعریف عمومی، تورم «شتاب افزایش قیمت‌ها» نامیده می‌شود و نه خود «افزایش قیمت»، اما نوسان رو به بالای قیمت در سبد خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها طی بهمن‌ماه سال جاری و در واقع یک ماه مانده به پایان سال کرونازده 1399، نگرانی‌هایی را برای انتقال این شرایط به سال آینده ایجاد کرده است.
اما چرا این شرایط نگران‌کننده است؟
تورم بخش خوراکی‌ها در بهمن ماه نسبت به دی‌ماه بیش از 5 درصد رشد داشته است. در حالی که تورم سبد غیرخوراکی‌ها در طول یک ماه، 1.1 درصد افزایش پیدا کرده است. در واقع اتفاق بزرگ همین یک ماهه، «کاهش قدرت خرید» مواد غذایی بوده است. در این یک ماه، «حقوق یا مزایا» افزایشی نداشته، «یارانه نقدی» پرداختی دولت مثل همیشه بوده و سیاست جبرانی مانند «یارانه معیشتی» یا حتی «کوپن» نیز در کار نبوده است. بنابراین با یک «درآمد ثابت» چه راهکاری می‌تواند جبران هزینه‌ها را بکند؟
«خوردن و آشامیدن» اولین اولویت برای زنده ماندن و کار و فعالیت است. دهک‌های کم‌درآمد عموما در مقابل چنین شرایطی دو راه بیشتر ندارند: راه اول، کاهش هزینه‌ها در بخش‌های دیگر مثل تفریح، مسکن، حمل و نقل، ارتباطات و حتی پس‌انداز و هزینه‌کرد پول در بخش خوراکی است. راه دوم، کاهش خرید کالای خوراکی و روی آوردن به منابع خوراکی است که ارزش غذایی کمتر یا کیفیت پایین‌تری دارند. به‌طور مثال، قیمت روغن تراریخته، از قیمت روغن ارگانیک ارزان‌تر و زیان‌های آن برای سلامتی به مراتب بیشتر است، اما فرد کم‌درآمد برای جبران هزینه‌ها، انتخاب دیگری ندارد.
اجزای تورم یک نگاه کلی به اجزای تورم در بهمن‌ماه می‌توان تصویر روشن‌تری از آن چیزی را به دست بدهد که در حوزه رابطه مالی مردم و کالا‌ها رخ داده است.
در بهمن ماه، فقط شاخص قیمت‌ها در سبد کالای مسکن، آب و برق و گاز نسبت به دی ماه تفاوتی نداشته؛ اما به ترتیب، سبد خوراکی‌ها، تفریح و فرهنگ، هتل و مراکز اقامتی، لوازم خانگی و بهداشت و درمان، بالاترین رشد‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. در میان این سبد‌های کالایی، سبد خوراکی‌ها در بهمن ماه نسبت به دی ماه رکورد زده و 5.3 درصد رشد کرده است.
البته در مقیاس سالانه، یعنی نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته سبد خوراکی‌ها نزدیک به 67 درصد رشد داشته است! جزییات شاخص قیمت‌ها در سبد خوراکی‌ها نیز تصویر عجیبی را ارائه می‌کند. به‌طور مثال، فقط در طول یک ماه، شاخص قیمت گروه «شکر، عسل، مربا، شیرینی و شکلات» بیش از 10 درصد رشد کرده است! یا شاخص قیمت «سبزیجات» در همین بهمن ماه سال جاری، نسبت به دی ماه 10.4 درصد رشد داشته است.
در مقیاس سالانه، وضعیت به مراتب بدتر است. مثلا شاخص قیمت در گروه کالایی «روغن‌ها و چربی‌ها» 95 درصد نسبت به بهمن 98 رشد کرده است. شاخص قیمت میوه و خشکبار هم نزدیک به 87 در یک‌سال بالا رفته یا گروه کالایی «شیر، تخم‌مرغ و پنیر» نزدیک به 80 درصد نسبت به بهمن ماه سال گذشته رشد داشته است!
خوراکی‌ها در روستا‌ها گران‌تر از شهر‌ها تمام این آمار‌ها متعلق به بخش «شهرنشین» جامعه ایرانی است. در روستا‌ها وضعیت با شدت بیشتری به همین منوال است. اگر خانوار‌های روستایی در بهمن ماه سال جاری، تورم منفی «ماهانه» در بخش‌هایی، چون مسکن، سوخت، ارتباطات یا دخانیات را داشته‌اند در عوض «سفره» آن‌ها نیز کوچک‌تر شده است. تورم ماهانه در بخش خوراکی‌ها در خانوار‌های روستایی تقریبا هم اندازه خانوار‌های شهری و به میزان 5.5 درصد بوده است.
اما تورم سالانه بالاتر از خانوار‌های شهری حدود 69 درصد شده است! اینکه چرا «روستاها» به عنوان تامین‌کننده «خوراکی‌ها» با تورم بیشتری دست و پنجه نرم کرده‌اند را باید بخش کارشناسی و اقتصاددانان ایران پاسخ دهند.
اما حدس اولیه این است که خانوار‌های روستایی برای تامین مواد غذایی مجبور به استفاده از کالا‌های تولیدی در شهر‌ها شده و به دلیل واسطه‌گری و دست به دست چرخیدن بیشتر این کالا تا رسیدن به مصرف‌کننده، بهای بیشتری برای کالای مورد نیاز خود پرداخته‌اند. به‌طور مثال در گروه کالایی «روغن‌ها و چربی‌ها» تورم سالانه برای خانوار‌های شهری 113 درصد در میوه و خشکبار بیش از 96 درصد و در شکر، مربا، عسل و شیرینی و شکلات 80 درصد است؛ حال آنکه در بخش خانوار‌های شهری این عدد پایین‌تر بوده است.
نگاهی به تورم نقطه به نقطه تورم «نقطه به نقطه»، تعریفی است که به معنای «مقایسه تورم در هر مقطع با موقعیت مشابه خود در سال قبل» است. تورم نقطه به نقطه خوراکی‌ها در بهمن ماه سال جاری برای خانوار‌های شهری به 66.8 درصد رسیده است. این عدد برای خانوار‌های روستایی 68.6 درصد است. این اعداد بدین معناست که فشار به سفره خانوار‌های شهری و روستایی در بهمن ماه سال جاری نسبت به سال قبل بیشتر شده و قدرت خریدشان نیز به همین میزان کاهش پیدا کرده است.
ثروتمندان زیان کمتری می‌بینند فشار افزایش قیمت‌ها و تمرکز آن در گروه کالایی خوراکی‌ها موجب می‌شود که دهک‌های کم درآمد در مقایسه با دهک‌های پردرآمد آسیب بالاتری ببینند. در واقع آن‌گونه که اقتصاددانان می‌گویند، تورم بالا، «پولی است که از جیب فقرا پرداخت می‌شود.» آن‌گونه که آمار تورم بهمن ماه نشان می‌دهد، افزایش تورم در هر دهک درآمدی از دهک قبلی خود بالاتر و از دهک بعدی خود کمتر بوده است؛ به عبارت دیگر، دهک دهم، یعنی دهک «برخوردار جامعه» 1.9 درصد از تورم ماهانه را تجربه کرده‌اند. در حالی که دهک اول و دوم 3 درصد تورم ماهانه را داشته‌اند.
در واقع، با افزایش قیمت‌ها در بخش خوراکی‌ها و «توقف رشد قیمت‌ها و تورم» در بخش «غیرخوراکی‌ها و کالا‌های بادوام» این دهک‌های کم‌درآمد بوده‌اند که آسیب دیده‌اند. کم درآمد‌هایی که حالا نوسان قیمت دلار در دی ماه و رسیدن آن به بیش از 30 هزار تومان را به عینه در زندگی و سر سفره‌های خود می‌بینند.

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/186738/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایران در بهمن ماه 792 بار لرزید

رفع نیاز به واردات روغن خام با احداث کارخانه جدید روغن نباتی

جدول پخش مدرسه تلویزیونی جمعه 15 اسفند در تمام مقاطع تحصیلی

عملیات اجرایی کارخانه جدید روغن نباتی شیراز آغاز شد

تربیت نیروی انسانی توانمند لازمه نگهداری آزمایشگاه هاست

فرانسه: نظر مشابهی با عربستان درخصوص تضمین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس داریم

آمار تولید مرغ در فارس واقعی نیست/ بیش از ٨ میلیون قطعه در فارس جوجه‌ریزی شده است

قضات دادگستری زیر ذره‌بین ناظران/ درسال جاری برای 10مدیر قرار بازداشت صادرشد

دستگیری یک مدیردولتی در گراش به اتهام مالی

کاهش آلودگی از جمله ثمراتی که خروج کارخانه روغن نباتی از سطح کلان شهر شیراز دارد

متقاضیان حذف‌شده مسکن مهر استان البرز ساماندهی می‌شوند

آیت‌الله دژکام: دین همه زندگی انسان است

تامین مالی آزادراه بوشهر-شیراز از بورس

قیمت خودروهای کره‌ای در بازار

شناسایی 5 مورد جدید کرونای جهش یافته در هرمزگان

لزوم توجه مسئولان به اشتغال‌زایی جوانان و حفظ اشتغال کارگران

لزوم توجه مسئولان به حفظ اشتغال کارگران

قهرمانی تیم تهران در مسابقات قهرمانی کشور

تکمیل طرح مرمت ایوان قدمگاه در ارسنجان

نخستین مرحله تزریق واکسن کرونا در خواف آغاز شد

فرانسه: با عربستان بر سر تضمین امنیت و آزادی کشتیرانی در خلیج فارس اتفاق نظر داریم

کمالوندی به فارس خبر داد: نشست ماه آوریل ایران و آژانس در سطح معاون مدیرکل برگزار خواهد شد

مخالفان در تلاش‌اند پیام جمهوری اسلامی به دنیا نرسد

ظرفیت‌های سپاه فارس برای ایجاد شغل جوانان بومی به‌کارگیری می‌شود

آغاز عملیات اجرایی انتقال کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز

امام جمعه اهل تسنن مهاباد با رئیس قوه قضاییه دیدار کرد

درخواست امام جمعه اهل تسنن مهاباد از رئیس قوه قضاییه

حروف الفبا در تلویزیون درباره چه چیزی صحبت می‌کنند؟

نزدیکی مهرام به قهرمانی با پیروزی مقابل بهمن

اهل بیت(ع) محور وحدت شیعه و مغرب اسلامی

اعضای بدن مرگ مغزی در تنگستان برای نجات بیماران نیازمند پیوند اهدا شد

اعضای بدن مرگ مغزی تنگستانی برای نجات بیماران نیازمند پیوند اهدا شد

تقدیر امام جمعه تبریز از یک انتخاب

250 هکتار از باغ‌های گروه 1 در تملک شهرداری شیراز است

پنج روستای بخش احمدی حاجی آباد به اینترنت پرسرعت متصل شدند

رقابت‌های قهرمانی کشور تیراندازی جوانان جانباز و معلول برگزار شد/ تیم تهران در جایگاه نخست

تبریک امام جمعه تبریز به سرپرست خبرگزاری مهر آذربایجان شرقی

شیراز شهر ادب، فرهنگ و اخلاق است

پازل تصویب منطقه ویژه اقتصادی لارستان تکمیل‌تر شد

اختصاص ارز دولتی به نهاده‌های دامی وارداتی

اشتراک های فرهنگی و اعتقادی فراوانی میان شیعه و مغرب اسلامی وجود دارد

فارس جایگاه نخست صلح و سازش را دارا است/ رفع تصرف 1800 هکتار از اراضی ملی

اختصاص جایگاه نخست صلح و سازش به فارس/ رفع تصرف 1800 هکتار از اراضی ملی

قهرمانی تیم تهران در مسابقات قهرمانی کشور پاراتیراندازی

استاندار: 11 هزار هکتار از طبیعت فارس در سال 99 احیا شد

واحدهای تولیدی موظف به عرضه مرغ و تخم مرغ در شبکه منتخب هستند

ظرفیت های سپاه فجر فارس در اختیار ایجاد اشتغال جوانان بومی استان

تردد واستفاده آسوده جانبازان و معلولان از تجهیزات بوستان ها

بخشی از خانه تاریخی حاج علی اکبر در لارستان آتش گرفت

اخلاق مطلوب گم شده امروز جامعه است