پیام فارس

آخرين مطالب

سازنده پالایشگاه ستاره خلیج فارس کیست؟ زنگنه: مدیران! اجتماعي

سازنده پالایشگاه ستاره خلیج فارس کیست؟ زنگنه: مدیران!
  بزرگنمايي:

پیام فارس - وزیر نفت درباره اینکه چه کسی یا کسانی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را ساختند، در اظهارات و ادعاهای جدید و جنجال برانگیزی، مدیران را سازنده این پالایشگاه اعلام کرد! - اخبار اقتصادی -
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بیژن زنگنه، وزیر نفت در مراسم بهره‌برداری رسمی از طرح‌های ملی انتقال، توزیع و ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی اظهار داشت: تصمیم‌های ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس سال 1382 طبق اسناد موجود گرفته و موافقت‌نامه اجرایی آن امضا شد، دوستان دولت بعدی آمدند، دنبال کردند و این پالایشگاه را پیش بردند؛ همان قدری که زحمت کشیدند ما آن را با جزئیات اعلام کردیم.
وی افزود: گفته می‌شود نبوغ یک نفر پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به پایان رسانده است، مگر پالایشگاه با نبوغ ساخته می‌شود؟ پالایشگاه با همت و مدیریت ساخته می‌شود.
وزیر نفت ادامه داد: همه می‌خواهند بگویند ما پالایشگاه ستاره خلیج فارس را ساختیم و آن را به نام خود تمام کنند. همیشه گفته‌ایم هرکسی می‌خواهد این پالایشگاه به نام او باشد اشکالی ندارد و استقبال می‌کنیم، اما انصاف هم موضوع خوبی است، زحمات دیگران را خراب نکنند.
زنگنه با اشاره به اینکه واحدهای فرآیندی پالایشگاه ستاره خلیج فارس طبق استناد موجود در سال 92 حدود 41 درصد پیشرفت داشتند، گفت: این پالایشگاه با مدیریت و فداکاری مدیران پیش رفته است.
وزیر نفت با بیان اینکه "در زمان تدریس فکر می‌کردم نمونه ای که باید به‌عنوان اغتشاش مدیریت درس داد نیروگاه شهید رجایی بود"، گفت: وقتی سال 1368 وارد وزارت نیرو شدم با یک نیروگاه بر زمین مانده برخورد کردم، خیلی زحمت کشیدیم تا این طرح را توانستیم تمام کنیم و از نظر مدیریتی به آن نظام دهیم؛ این نیروگاه همیشه در موضوع تدریس مورد توجه‌ام بود، اما پس از دیدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس دیدم نیروگاه شهید رجایی در مقابل آن هیچ است؛ باید این پروژه را موضوع تدریس قرار داد، اگر می‌خواهید اغتشاش مدیریتی در یک طرح پیدا کنید من بدتر از طرح ستاره خلیج فارس در عمر کاری‌ام ندیدم.
وی افزود: البته ساخت این پروژه ابتدا با روش خوبی آغاز شده است، اما وقتی جلوتر رفت به جایی رسید که فقط باید در دانشگاه‌ها تدریس کرد.
وزیر نفت با بیان اینکه من و همکارانم وقت مدیریتی زیادی برای این پالایشگاه گذاشته‌ایم تا توانستیم این پروژه را با زحمت و فشار انجام دهیم، گفت: بسیار زحمت کشیده شد تا این پالایشگاه به تولید بنزین برسد؛ همکاران مدیریتی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز هر هفته به این پالایشگاه سفر کردند، صدها ساعت وقت برای پروژه گذاشتم؛ البته ما منتی نگذاشتیم، زیرا وظیفه‌مان بود این کار را انجام دهیم.
وی ادامه داد: آنچه به ما رسید نه‌تنها پیشرفت کم، بلکه یک وضع مغشوش بود که با ادامه آن راه هرگز به نتیجه نمی‌رسیدیم؛ مدیریت کار را تمام می‌کند و در پیشرفت مدیریت اصل است، اصل توسعه‌ها با اندیشه درست مدبرانه است که نباید آن را دست‌کم گرفت.
وزیر نفت با بیان اینکه "در پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس همه بودند و هیچ‌کس نباید تک‌خوری کند"، افزود: به زمان انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم، عده‌ای در این چند سال بیکار ماندند و حالا تلاش می‌کنند در انتخابات کاری کنند.
وی افزود: اگر حرف نمی‌زنیم به این دلیل نیست که زبان نداریم، دلیلش این است که وقت نداریم.
وزیر نفت تصریح کرد: فعالیت‌های شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران زیاد دیده نمی‌شود، اما جا دارد از زحمات آنها قدردانی شود. ما 13 هزار کیلومتر خطوط لوله اصلی انتقال نفت و فرآورده داریم که روزانه یک میلیون و 500 هزار بشکه نفت و فرآورده نفتی را برای مصارف داخلی انتقال می‌دهند.
وی با اشاره به توسعه فناوری در کشور و با بیان اینکه لوله‌های کشور همگی در ایران ساخته می‌شود، گفت: خط لوله گوره - جاسک همانطور که بارها گفتم ایرانی‌ترین خطوط لوله نفت کشور است.
وزیر نفت با اشاره به اینکه با بهره‌برداری رسمی سه خط لوله مهم انتقال فرآورده کشور از تردد هزاران نفتکش جاده‌پیما جلوگیری می‌شود، افزود: خوشبختانه همه این طرح‌ها در این دولت آغاز و در همین دولت تکمیل شد.
زنگنه، جلوگیری از قاچاق سوخت و فرآورده را که به دلیل یارانه‌ای بودن آن در ایران رخ می‌دهد از جمله مزایای اجرای خطوط لوله انتقال نفت و فرآورده عنوان کرد.
وی اجرای این سه خط لوله را برای تأمین فرآورده‌های شمال از مسیر تهران بسیار با اهمیت دانست و با تأکید بر ضرورت توسعه پالایشگاه‌ها و خطوط لوله افزود: ما ساخت چند خط لوله را در حال اجرا داریم که مهم‌ترین آن، خط لوله انتقال فرآورده 26 اینچ بندرعباس - سیرجان - رفسنجان است تا بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس را بتوانیم به مناطق مرکزی بیاوریم.
وزیر نفت مجموع هزینه سه خط شازند - قم - ری، نایین - کاشان - ری و تبریز - خوی - ارومیه را بیش از 8 هزار میلیارد تومان و 98 میلیون یورو عنوان کرد.
زنگنه با اشاره به خط لوله گوره – جاسک و بیان اینکه همه تجهیزات این خط لوله در ایران ساخته می‌شود، گفت: جوشکاری و لوله‌گذاری این طرح تا پیش از پایان امسال تکمیل می‌شود، امیدواریم در ماه‌های نخست سال آینده نخستین بارگیری نفت خام از جاسک را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید کارهای بزرگی در حوزه پالایش و پخش و صادرات فرآورده‌های نفتی انجام داده است، گفت: ظرفیت پالایشی کشور از رقم روزانه یک میلیون و 800 هزار بشکه در سال 92 به رقم کنونی 2 میلیون و 200 هزار بشکه کنونی رسیده است؛ تولید روزانه بنزین کشور از کمتر از 50 میلیون لیتر به 107 میلیون لیتر و تولید روزانه گازوئیل از 94 میلیون لیتر به 113 میلیون لیتر در سال 98 رسیده است.
وزیر نفت با اشاره به کیفیت فرآورده‌های تولیدی گفت: کیفیت فرآورده‌های تولیدی در سال‌های اخیر به‌شدت افزایش یافته، تولید بنزین یورو 4 و 5 در سال 91 صفر بوده و در سال 98 به بیش از 76 میلیون لیتر رسیده، تولید روزانه گازوئیل با کیفیت یورو نیز از 6 میلیون لیتر در اوایل سال 92 به 45 میلیون لیتر در سال 98 رسیده است.
وی با اشاره به اینکه صادرات فرآورده‌های نفتی نیز به‌دلیل افزایش گازرسانی و افزایش ظرفیت تولید پالایشی چهار برابر شده است، تصریح کرد: صادرات فرآورده‌های نفتی از روزانه 5.9 میلیون تن در سال 91 به 23 میلیون تن در سال 98 رسیده‌ است.
وزیر نفت با بیان اینکه طرح‌های بهسازی و ارتقای کیفی پالایشگاه‌ها نیز در این سال‌ها انجام شد، گفت: ‌بهسازی پالایشگاه‌های تبریز، بندرعباس و اصفهان با حدود 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده که در نتیجه اجرای این طرح‌ها، 7 میلیون لیتر تولید بنزین افزایش یافته و کیفیت 10 میلیون لیتر بنزین و 11 میلیون لیتر گازوئیل به یورو 4 و 5 ارتقا یافته است.
زنگنه همچنین از دو طرح تثبیت ظرفیت پالایشی پالایشگاه آبادان و واحد تصفیه نفت گاز (GHT) پالایشگاه اصفهان به‌عنوان دو طرح در حال اجرا نام برد و توضیح داد: با بهره‌برداری از طرح تثبیت ظرفیت پالایشی پالایشگاه آبادان مازوت تولیدی این پالایشگاه از 45 درصد به 26 درصد می‌رسد و کیفیت فرآورده این پالایشگاه به یورو 5 ارتقا می‌یابد. پیشرفت این طرح هم‌اکنون بیش از 65 درصد است و پیش‌بینی می‌شود فاز نخست آن سال 1400 به بهره‌برداری برسد، همچنین واحد تصفیه نفت‌گاز (GHT) و ارتقای کیفی تولید پالایشگاه اصفهان نیز در حال اجراست که ان‌شاء‌الله واحد تقطیر این پالایشگاه اوایل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با بیان اینکه از سال 92 تاکنون 44 مجوز ساخت پالایشگاه نفت خام و میعانات گازی به ظرفیت روزانه 3 میلیون و 100 هزار بشکه صادر کرده‌ایم، گفت: آنچه را که سهم‌مان در قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و پتروپالایشگاه‌هاست اجرا کردیم.
وزیر نفت با اشاره به ریل‎گذاری برای آینده افزود: ما سند تأمین انرژی بخش حمل‌ونقل کشور تا افق 1420 را با تأکید بر کارایی و بهینه‌سازی مصرف سوخت تدوین کردیم و به تصویب شورای عالی انرژی رساندیم.
زنگنه با تأکید بر اینکه اگر به بهینه‌سازی در مصرف توجه نکنیم با هیچ برنامه تولیدی پاسخگوی نیازهای کشور نخواهیم بود، تصریح کرد: گرچه افزایش تولید در بخش گاز و فرآورده‌های نفتی ضروری است، اما جوابگویی به نیازها، تنها با تأکید بر بهینه‌سازی مصرف تحقق می‌یابد که نباید از این موضوع غفلت کرد.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/187838/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«شاهین مهر رودان» بر بام هرمزگان ایستاد

ورزش دانش‌آموزی با چاشنی خلاقیت در اسفند کرونایی

اسامی برندگان جشنواره ابوذر/ خبرگزاری فارس مازندران رسانه برتر شد

آخرین جزئیات مسکن فرهنگیان اعلام شد/ افتتاح برخی پروژه‌ها در سال آینده

پل «دکتر خدادوست» شیراز به زودی افتتاح می‌شود

تعداد شعب اخذ رای شهرستان جهرم برای انتخابات 1400 افزایش یافت

آغاز کاشت فضای سبز در بلوار احمدابن موسی(ع) شیراز

وعده ناتمام 10 ساله تکمیل واحدهای مسکن مهر پردیس

پیش‌بینی افزایش دما در خوزستان

پهپادهای ایرانی دروغ اسرائیل را بر ملا کرد+ فیلم

186 مرکز مثبت زندگی در استان فارس افتتاح می‌شود

آمار کرونا استان فارس 17 اسفند؛ 3 فوتی و 98 بیمار بستری

مجموعه آموزش و اشتغالزایی بهبودیافتگان از اعتیاد افتتاح شد

آیین رونمایی از پوستر جشنواره شهروند برگزیده برگزار شد

پهپادهای ایرانی دروغ نتانیاهو را بر ملا کردند

پیام تبریک سرپرست کتابخانه‌های عمومی خوزستان به مدیر خبرگزاری فارس در خوزستان

مشکلات و ناملایمات، صبر بانوی شیرازی را طاق کرد/خداحافظی اسکی باز شیراز از دنیای حرفه ای

پاسخ مسوولان شهرداری شیراز به ابهامات مطرح شده در مورد طرح سی پی

راه‌اندازی 168 صندوق اشتغالزای مردم یار بسیج در داراب

فردا 186 مرکز مثبت زندگی در فارس افتتاح می‌شود

مشکلات و ناملایمات، صبر بانوی شیرازی را طاق کرد/خداحافظی اسکی باز شیرازی از دنیای حرفه ای

فرمانده انتظامی فارس:تامین امنیت درسایه تعامل مردم با پلیس محقق می‌شود

داور، 3 پنالتی مسلم ما را نگرفت

برای زنده شدن شبکه مساجد همه تلاش کنیم

ائتلاف سعودی مدعی دفع حمله موشکی شد/ وقوع انفجار در شرق عربستان

چگونه بدون درد و خطر خانه تکانی کنیم؟

تعداد شعب اخذ رای شهرستان جهرم برای انتخابات سال آینده افزایش یافت

طرح سی پی و نامگذاری جدید معابر در کانون بحث شورای شهر شیراز

سه روستای فارس برگزیده جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب شدند

افتتاح 2400 مرکز مثبت زندگی با حضور رئیس جمهور همزمان در سراسر کشور

تخلفات گسترده جمعیت امام علی از عدم شفافیت مالی، فعالیت‌های ضددینی و توهین به اهل‌بیت

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز: مراکز درمانی فارس در آماده باش کرونا قرار گرفتند

کاشت نهال به یاد مداحان شهید و پیرغلامان اهل‌بیت(ع) در فرهنگسرای تهران

بوستان رسانه با حضور دوستان رسانه در شهر شیراز افتتاح شد

مراسم راهپیمایی به مناسبت شهادت امام موسی کاظم (ع) در شیراز برگزار می‌شود

پهپادهای ایرانی دروغ نتانیاهو را لو داد +فیلم

مسجد کانون اصلی جوشش، حرکت و انگیزه بخشی جامعه ما است

پارس جنوبی جم از سد قشقایی شیراز گذشت

روابط عمومی دادگستری استان فارس: اظهارات مطرح شده در کلیپ مبنای غیر کارشناسی دارد/ در خصوص رأی مذکور اعمال ماده 477 صورت گرفته است

توزیع 10 هزار بسته معیشتی میان دانش آموزان بی بضاعت شیراز در مبعث رسول اکرم (ص)

لیگ یک/ پایان شیرین نیم‌فصل برای شاگردان نصرتی

اعترافات عجیب مرد شش انگشتی!

همه دلایل تأخیر در واکسیناسیون کرونا

دستور روحانی برای کنترل گرانی‌ها در آستانه نوروز

متفاوت ترین آئین درختکاری در منطقه21 برگزار شد

فعالیت 186 مرکز «مثبت زندگی» در فارس آغاز می شود

آغاز فاز دو بهسازی خیابان سهیل مرکزی برای روان سازی تردد

غرس بیش از 15 هزار اصله نهال در جنگل ها و بوستان ها

کاهش 50درصدی تلفات سوانح رانندگی

پروانه سلحشوری: رئیس‌جمهور به نوعی کتک‌خور نظام شده است