پیام فارس

آخرين مطالب

فارس من| شاهنامه پُر درد کارمندان تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت؛ 7 سال بدون حقوق و مزایا کار کردیم اجتماعي

فارس من| شاهنامه پُر درد کارمندان تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت؛ 7 سال بدون حقوق و مزایا کار کردیم
  بزرگنمايي:

پیام فارس - به گزارش خبرگزاری فارس، 343 تعاونی شهرستانی سهام عدالت در 31 استان وجود دارد با 1062 نفر شاغل. اختلافاتی اما میان دولت و مجلس برسر ایجاد تعاونی سهام عدالت شهرستانی، مشکلاتی را برای کارمندان و شاغلان این تعاونی‌ها ایجاد کرده است. آنها باثبت یک پویش در فارس من باعنوان «چرا ماده14 آیین نامه شورای عالی بورس اجرا نشد؟» به این شرایط اعتراض کردند.
برای همین با مخاطبان این سوژه به گفت‌وگو نشسته ایم. مشروح آن را در ادامه بخوانید:
لزوم توجه به نیروهای متخصص تعاونی‌های سهام عدالت
حسین امینی خواه، بازرس اتحادیه کشوری سهام عدالت درباره نحوه شکل‌گیری تعاونی‌های سهام عدالت، اظهار کرد: سال 85 دولت وقت هیئت موسس تعاونی سهام عدالت را از افراد تحصیل کرده، رزمندگان فاقد شغل و یا تحصیل‌کردگان مراکز حمایتی تشکیل داد. 

پیام فارس

او با تأکید بر لزوم نگاه ویژه مسئولان به کارمندان تعاونی‌های سهام عدالت، ابراز کرد: امروز نیرویی که در تعاونی‌های سهام عدالت فعالیت می‌کند 15 سال است که در آنجا بوده و به متخصصانی تبدیل شده اند که در حوزه سهام داری و سهام عدالت صاحب نظر هستند.
تا زمان آزادسازی هیچ منابعی در اختیار تعاونی‌ها قرار ندادند
وی درباره نحوه شکل گیری تعاونی‌ها، این گونه توضیح داد: در ابتدای آغاز به کار تعاونی‌های سهام عدالت، در هر استان یک تعاونی تشکیل و پس از آن نیز هر شهرستان صاحب یک تعاونی شد که تعداد آن‌ها به 353 تعاونی در کشور رسید. در آن مقطع چند وظیفه به این تعاونی‌ها محول شد، شناسایی و ثبت نام و مشارکت در اداره شرکت‌های سرمایه گذاری و اساسنامه ای باز که هر فعالیت اقتصادی صنعتی و ... که بخواهد وارد شود. اما از آنجا که تا زمان آزادسازی هیچ گونه منابعی در اختیار سرمایه گذاری های استانی و تعاونیها نبود، این تعاونی‌ها صرفا کارشان خدماتی بود و منبعی برای ورود پیدا کردن به منابع اساسنامه نداشتند.
بازرس اتحادیه کشوری سهام عدالت ادامه داد: ما گاها تا ساعت‌ها بحث ثبت نام و صدور برگه سهام را داشتیم و مشخصات سهام داران را در سایت خصوصی سازی وارد می‌کردیم، به طوری که امروز بانک اطلاعاتی سهامداران برگرفته از اطلاعات سایتهای شهرستانی است چرا که ما روزانه اطلاعات را به صورت اینترنتی برای آنها ارسال می‌کردیم.
7 سال بدون حقوق و مزایا کار کردیم
امینی‌خواه، درباره نحوه پرداخت حقوق و مزایای تعاونی‌ها ابراز کرد: تا سال 91 مبالغ ناچیزی از سوی کارگزاری سهام عدالت کشور به حساب ما واریز می‌شد و از سال 92 به بعد هیچ واریزی بابت حقوق نداشتیم.
وی خاطرنشان کرد: نیروهای ما برای ثبت نام مردم تلاش بسیاری کردند، در خرم آباد ثبت نام‌ها از 85 تا 94 ادامه داشت و مجبور شدیم حدود 300 نیروی روزمره در مقاطع سه ماهه تا یکساله را جذب کنیم تا بتواند ثبت نام ها را انجام دهند و هر شرکتی هم بین 3 تا 5 نیروی کادری داشت.
بازرس اتحادیه کشوری سهام عدالت یادآور شد: آیین نامه‌ای در سال 87 به عنوان حقوق و مزایا و چارت اداری تعاونی سهام عدالت، به تعاونی ها ابلاغ شد تا به ازای هر 50هزار نفر سهام دار، چند نفر کادر اداری را جذب کنند.
در ادامه، حسن مسروری نماینده اکثریت تعاونی های شهرستانی سهام عدالت در کشور نیز اظهار کرد: سال 93 برای پرداخت حقوق و مزایای شاغلان تعاونی های سهام عدالت، آقای پوری حسینی مبلغی را از ردیف بودجه دولتی اخذ و به تعاونی ها تزریق کرد، این رقم 37 میلیارد تومان بود که بخشی از آن تزریق و بخشی دیگر برگشت خورد.

پیام فارس

وی افزود: بعد از آن کارمندانی که چندسالی بود حقوق خود را دریافت نکرده بودند مرتبا مقابل سازمان خصوصی سازی تجمع می‌کردند تا اینکه سازمان رقمی را به هیئت وزیران پیشنهاد داد و مجوز25 میلیارد تومان از سود سهام برای 352 تعاونی سهام عدالت کشور را دریافت کرد.
می‌خواستند تعاونی‌ها را سربار دولت نشان دهند
حسین امینی خواه، بازرس اتحادیه کشوری سهام عدالت در ادامه خاطرنشان کرد: از 91 به بعد که آقای پور حسینی آمد از سود ناخالص حقوق‌ها را پرداخت نکرد بلکه تعاونی ‌ها را می خواست سربار هزینه برای دولت نشان دهد تا حذف شوند و عمدا آن‌ها را در ردیف بودجه دولتی معرفی کرد .
حسن مسروری نماینده اکثریت تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت در کشور با اشاره به پرداخت هزینه‌های تعاونی‌ها، اظهار کرد: دولت از سال 93 به بعد برای تعاونی بَردکسن 60میلیون تومان پرداخت کرد و با این هزینه باید بدهی‌های دوسال کل تعاونی را پرداخت می‌کردیم.
مسروری ادامه داد: سال 94 وقتی که برای پرداخت سود، شماره شبا می گرفتند ما نیز فعالیت می‌کردیم. این یکی از خدمات ما بود. در منطقه ما اکثرا روستایی هستند و به سبب ناآشنایی با سامانه سهام عدالت، کافی نت‌ها اطللاعات مردم را اشتباهی وارد می‌کردند که تنها تعاونی‌ها می‌توانستند ویرایش این اطلاعات را انجام دهند.
وی با اشاره به تجمع نیروهای تعاونی‌ها مقابل سازمان خصوصی سازی، خاطرنشان کرد: وقتی برای دریافت حق و حقوق مقابل سازمان خصوصی سازی تجمع کردیم از فرمانداری و پلیس آگاهی با ما تماس گرفتند که شما در شهر مشکل امنیتی ایجاد کرده اید، چرا تعاونی را بستید و پاسخگوی مردم نیستید؟ ما هم در پاسخ گفتیم 3 سال است که حقوق خود را دریافت نکرده ایم آیا شما خبر دارید؟
نماینده اکثریت تعاونی های شهرستانی سهام عدالت با بیان برخی دیگر از خدمات تعاونی‌ها، عنوان کرد: این تعاونی‌ها عضو مجمع سرمایه داری بودند. به این صورت که اگر تعاونی می‌خواست مدیر انتخاب کند باید اعضای مجمع یعنی همان تعاونی ها حضور داشته باشند تا مدیر انتخاب شود و به عنوان نماینده سهام دار بر این روند نظارت داشته باشند.
فشارهایی وارد می‌شود تا نخ تعاونی‌ها از دولت بریده شود
وی تصریح کرد: می‌خواهند مسأله سهام عدالت را سیاسی کنند. تعدادی نیرو دارند که می‌خواهند آنها را به پتروشیمی‌های خلیج فارس و ... بفرستند و مانعی که این بین وجود دارد همین تعاونی‌ها است، به همین دلیل می‌خواهند تعاونی‌ها حضور نداشته باشند و از بین بروند. در بحث اجرای ماده 14 همین اتفاق می‌افتد، این‌ها به سازمان حسابرسی فشار می‌آورند که اگر می‌خواهید براساس آیتم‌های خودتان حسابرسی کنید، موضوعاتی که ما می‌گوییم را اجرا کنید تا نخ تعاونی‌ها از دولت بریده شود.
نماینده اکثریت تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت تأکیدکرد: متاسفانه مدیران دولتی، مردم را تشویق کردند سهام عدالت را آزادسازی کنند تا قابلیت فروش داشته باشد و دیدیم پس از آن که فروش سهام عدالت آزاد شد چه فاجعه ای در بورس به وجود آمد.
سازمان خصوصی سازی بگوید برای فرهنگ سهام‌داری چه کرده است؟
مسروری، ابراز کرد: باید پرسید در چند سالی که سازمان خصوصی سازی متولی سهام عدالت بوده یک اقدام بیاورید که نشان دهد برای فرهنگ بورس داری، اقداماتی انجام داده است!
دولت اجازه نداد ما وارد فاز اصلی برنامه های سهام عدالت شویم
امینی خواه در ادامه گفت: باید سوال کرد چه کسانی باعث شدند تا ما برنامه‌های پس از ثبت نام سهام عدالت را نتوانیم اجرایی کنیم، دولت باید این سهام را در اختیار سرمایه گذاری‌های استانی قرار می‌داد تا در استان، در صنعت و بورس مولد شود و تعاونی شهرستانی براساس اساسنامه خود، درصدی از این سهام ها را با نظارت مجمع مردمی و دولت در استانها بتواند در روند اشتغال زایی به کارگیری کند. اما اجازه ندادند ما وارد فاز اصلی کارکردهای پس از ثبت نام‌ها شویم.
وی ابراز کرد: در آیین نامه آزادسازی سهام عدالت آمده است تا 30درصد می‌توان وارد پروژه‌های سودده شد تا بتواند بر اقتصاد بومی و اشتغال زایی اثرگذار باشد، هدف از این طرح این است که مردم در اقتصاد مشارکت داشته باشند و ایجاد اشتغال ،توسعه صنعت و رونق اقتصاد بومی صورت بگیرد.
هدف آن نبود مردم سهام خود را بفروشند!
بازرس اتحادیه کشوری سهام عدالت خاطرنشان کرد: هدف این نبود که مردم بیایند و سهام دار شوند و یک شبه آن را به فروش برسانند، اگر این گونه بود که می گفتند یک میلیون تومان به همه به مردم بدهند و دیگر این گونه نبود که سهام بهترین کارخانه ها را به مردم واگذار کنند و البته هدف این نیست که مردم را فریب دهند و 4 سرمایه دار بزرگ، سهام های مردم را خریداری کنند و مالک شرکت های استانی شود.
وی عنوان کرد: در واقع تعاونی ها یک موجود زنده ای هستند که که نگفتند که برای امر و معاش روزانه خود چه کند و ماده 14 همین را می گوید.
امینی خواه ادامه داد: در ماده 14 مشخص شده که سازمان خصوصی اعتراف کرده که خدماتی را تعاونی‌های شهرستانی انجام داده است اما تا امروز سازمان خصوصی‌سازی با وجود مکاتبات، اعتراضات صنفی و جلسات حضوری با مسئولان، هیچ پاسخ کتبی به ما نداده که چرا از دستوری که داده شده تخطی کرده است.
وی بیان کرد: مطالبه ما این است که حقوق گذشته ما را پرداخت کنند و امنیت شغلی برای ما ایجاد کنند.
مسروری در ادامه این میزگرد، از حسابرسی ناتمام سازمان خصوصی سازی گلایه کرد و گفت: ماده 14 برای تعاونی‌های شهرستانی است، بعد از آنکه شورای عالی بورس این ماده را به سازمان خصوصی سازی برای اجرا ابلاغ کرد، مدیر کل سهام عدالت فرم هایی را طراحی و نامه ای را به تعاونی ارسال کردند که مدارک مالی را ارسال کنید تا حسابرسی شوند. بنا بر اظهار مسئولان 290 تعاونی مدارک را به آنها ارسال کرده و باید در این بازده زمانی چندماهه، یک تعاونی را بیاورند که براساس ماده 14 حسابرسی کرده اند.
مأموران حتی برق دفتر را قطع کردند!
مسروری همچنین ادامه داد: سازمان خصوصی سازی برای حقوق سال‌های 95،94 و 96 حدود 35.700 میلیون تومان برای هر نفر پرداخت کرده است، یعنی ماهی یک میلیون تومان و اجاره مکان و بیمه و... هیچ. این در حالی است که ما بدهی مالیاتی شرکت، پرداخت هزینه دیرکرد بیمه، قیض آب و برق و ... را پرداخت نیز کرده ایم.
وی با ابراز گلایه از مسئولان سهام عدالت، خاطرنشان کرد: ما که در تعاونی شهرستان، 75 هزار سهامدار داریم نتوانستیم قبض برق خود را پرداخت کنیم و مأمور اداره برق، برق دفتر را قطع کرد!
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/190388/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

احضار و بازداشت الاغ‌سواران در گراش!

بازداشت 3 نفر به دلیل الاغ سواری (+فیلم)

نماز جمعه در فارس برپا نمی شود

محل دپوی مواد مخدر و مشروبات الکلی در شیراز کشف شد

نقد و بررسی آنلاین تاریخ فلسفه معاصر غرب بهمن پازوکی

راستی آزمایی لغو تحریم‌ها حداقل سه ماه زمان نیاز دارد/ ستاره خلیج فارس ایران را صادر کننده بنزین کرد

طرح "مدرسه خوب" به همت گروه جهادی شهید هادی

کشف 901 کیلو تریاک و 190 لیتر مشروبات الکلی در یک منزل

وضعیت کرونایی اقامه نماز جمعه در تمام شهرهای فارس را این هفته تعطیل کرد

بازداشت و احضار 11 نفر به دلیل الاغ سواری (+فیلم)

ناکامی سوداگران مرگ در اردکان

تلاش برای تسهیل دسترسی شهروندان شیرازی به آرامستان «بهشت احمدی»

روند صعودی مبتلایان و فوتی های کرونا در تهران

تعطیلی تهران منوط به تصمیم ستاد ملی کرونا

کلاهبرداری 10 میلیاردی از 600 نفر در قالب صندوق وام خانگی

سعدیا خوشتر از حدیث تو نیست/ تحفه روزگار اهل شناخت

901 کیلوگرم تریا در شیراز کشف شد.

تکمیل 24 هزار واحد مسکن مهر در گیلان تا پایان خرداد امسال

تعطیلی 3 مرکز غیرمجاز ارائه دهنده خدمات درمانی در شیراز

کشف بیش از 900 کیلوگرم تریاک در شیراز

شیخ اجل سعدی شیرین سخن

دستور احضار و بازداشت متخلفان از مقررات کرونا در گراش فارس صادر شد

کلید پژوهشگاه میراث به مدیر فارس رسید

تعداد موارد مثبت کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد 6 برابر شد

در شرایط کرونایی،نذری و افطاری ندهید

الاغ‌سواران گراش بازداشت شدند

بازداشت 3 نفر به دلیل الاغ سواری و نقض قرنطیه کرونایی

بازداشت الاغ سواران کرونایی در فارس ! / این فیلم لو داد!

بازداشت 3 نفر به دلیل الاغ سواری

سرپرست فرمانداری : اردکان به آب انتقالی نیازمند است

معرفی اعضای جدید هیات مدیره شرکت هواپیمایی کیش

اولویت کیش ایر، اتصال مراکز استان ها به کیش است

همدستی زن جوان با مرد غریبه برای شوهرکشی

کاهش 9 تا 12 درجه ای دمای هوا در استان های ساحلی دریای خزر

آخرین وضعیت پروژه های مسکن ملی و مهر

قیمت هندوانه ، کیلیویی 10 هزار تومان

وزیر بهداشت : گفتند من چرت و پرت می گویم !

کلنگ زنی نخستین کارخانه بازیابی پسماندهای شهری در جنوب شرق تهران

اجرای کوچه های دوستی با مشارکت زنان

آموزش شهروندان سرمایه گذاری برای نسلهای آینده است

احیاء خط کشی مسیرعابر پیاده خیابان ابوذر

پرداخت 120 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در استان کرمان

تثبیت اشتغال 13هزار و 667 نفر با پرداخت تسهیلات کرونا در استان همدان

13 هزار کسب و کار آسیب دیده از کرونا در اردبیل تثبیت شد

ضرورت همراهی متقاضیان مسکن مهر برای تسریع طرح‌ها

طرح افطار ١٤ با توزیع ٦ هزار بسته معیشتی در شیراز آغاز شد

آغاز طرح افطار 14 با توزیع 6 هزار بسته معیشتی در شیراز

همزمان با یادروز سعدی؛ کلیات نفیس سعدی منتشر شد

جنازه 2 جوان غرق شده بعد از 12 روز! +عکس

شیخی: موسیقی در هیئت نباید موجب نارضایتی اهل آسمان شود