پیام فارس

آخرين مطالب

مدیرکل منابع طبیعی فارس خبر داد؛

کاداستر 9 میلیون هکتار از منابع طبیعی فارس فرهنگي

کاداستر 9 میلیون هکتار از منابع طبیعی فارس
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس از کاداستر 9 میلیون هکتار از اراضی استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، عبدالحسن صمد نژاد ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران با گرامیداشت روز درختکاری و در آستانه هفته منابع طبیعی گفت: استان فارس با 10.2 میلیون هکتار عرصه منابع و شرایط اقلیمی متنوع و رویشگاه‌های متنوع می‌طلبد با کمک همه از این میراث گرانبها و ملی درخور حفاظت و مراقبت و برای آیندگان حفظ کنیم و در جهت توسعه فضای سبز کوشا باشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه منابع طبیعی و آبخیزداری فارس چالش‌هایی دارد، به بیان این مشکلات پرداخت و اظهار کرد: فرسایش خاک در اثر از بین رفتن پوشش گیاهی و تغییر رژیم بارش و بهره برداری‌های نابجا امروز یکی از مهمترین چالش‌های منابع کشور و به تبع آن استان فارس است.
به گفته صمدنژاد ، میانگین بالای فرسایش خاک در کشور بسیار نگران کننده است.
وی چالش دیگر را آتش سوزی‌هایی دانست که در اوایل بهار و تابستان و اواخر پاییز با آن رو به رو هستیم؛ قطع درختان در حوزه زاگرس، چرای بیش از حد و فاقد یک نظم خاص یکی از معضلات منابع طبیعی است و تخریب تصرف اراضی توسط سودجویان و دست اندازی به انفال از دیگر چالش‌های این بخش است.
صمد نژاد سیلاب و سیل خبری را چالش دیگری عنوان کرد که در فارس دیده می‌شود و ادامه داد: برای حفاظت از منابع طبیعی باید اولویت بالا بردن مشارکت مردمی و ایجاد حساسیت مردم در نظارت، حمایت و احیا باشد.
فعالیت 40 تشکل دوستدار طبیعت در فارس
وی با این حال اعلام کرد: خوشبختانه تشکل‌های دوستدار طبیعت و منابع طبیعی در حال افزایش هستند و 40 تشکل در این حوزه در فارس فعالیت می‌کنند.
مدیرکل منابع طبیعی فارس افزود: به منظور ساماندهی این تشکل‌ها و مشارکت، طرح هنگ امداد طبیعت به مناسبت هفته منابع طبیعی راه اندازی می‌شود که در قالب طرح یک ظرفیت حداقل 5 هزار نفری در فارس به عنوان این هنگ یار و مددکار منابع طبیعی فارس خواهند شد.
وی اضافه کرد: به منظور هم افزایی همه متولیان حوزه اجتماعی با بسیج سازندگی هم تفاهم نامه‌ای داشتیم که از توان بسیجیان هم در این زمینه استفاده کنیم.
صمدنژاد با بیان اینکه پراکنش عرصه و نوع چالش‌های مناطق و مباحث مختلفی در نظر گرفته شده که به طور مستمر یک هنگ کارا و مؤثر و الگو برای کشور مفید و سودمند در پیش داشته باشیم.
وی با تصریح اینکه هنر مدیریت منابع طبیعی افزایش مشارکت مردمی در حفظ منابع طبیعی است، افزود: حریق در عرصه‌های منابع طبیعی در تابستانی که گذشت در فارس زیاد بود لذا طرح مقابله با حریق تدوین شد که در این طرح در سه فاز قبل از بحران، حین و بعد از بحران همه تدابیر اندیشیده شده است و به صورت ماهانه برنامه جلو برده می‌شود.
وی تصریح کرد: به واسطه این طرح این آمادگی را داریم که پیشگیری کنیم و اگر اتفاقی افتاد آمادگی مقابله داشته باشیم. وی با این حال، عنوان کرد: با توجه به اینکه نیروی انسانی متناسب با عرضه در اختیار نداریم و محدودیت‌های مالی هم داریم نگرش به فناوری‌های نوین مورد نظر قرار دادیم و شیوه نامه واحد مدیریت فناوری را تدوین کردیم که در هفته منابع طبیعی افتتاح می‌شود.
مدیرکل منابع طبیعی فارس با بیان اینکه با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای عرصه‌های منابع طبیعی پایش می‌شود افزود: مقابله با حریق و نقشه راه و عرصه‌های دچار حریق و عرصه‌های مستعد حریق و… از طریق واحد فوق مورد بررسی و پایش و استفاده قرار خواهد گرفت.
به گفته صمد نژاد، در چالش درختان جنگلی طرح مقابله را تدوین کردیم و از توان شوراهای تأمین شهرستان‌ها استفاده و از حمایت دستگاه قضائی استفاده کردیم تا بتوانیم بر این ‌چالش هم غلبه کنیم.
وی با توجه به اینکه سطح مراتع فارس وسیع است و بهره برداران زیادی دارد، اعلام کرد: طرح کاداستر اراضی ملی حائز اهمیت است بنابر این از آنجا که تا پایان سال 98، فقط 3 میلیون و 800 هزار هکتار اراضی کاداستر شده بود، امسال این ‌میزان به 9 میلیون هکتار رسید و مابقی را سعی می‌کنیم در شش ماهه اول سال 1400 انجام دهیم.
فعالیت غیر قانونی کوره‌های تولید ذغال
مدیرکل منابع طبیعی فارس در زمینه تولید ذغال از درختان منابع طبیعی اعلام کرد: کوره‌های تولید ذغال، سنتی است بنابر این آمار دقیقی از شمار این کوره‌ها وجود ندارد اما متأسفانه در شهرستان‌های جهرم، کازرون، ممسنی ، رستم، کوه چنار و سپیدان این کوره‌ها فعالیت دارند.
وی با این حال اعلام کرد: در 9 ماه امسال، 180 تن هیزم کشف شد و 18 تن ذغال و 5 هزار کیلو شیرین بیان و محصولات فرعی از کشفیات منابع طبیعی است.
به گفته صمدنژاد ، برداشت چوب در جنگل تابع مقرراتی است که اگر بخواهیم چوب‌های خشک را برداشت کنیم در قالب و نظارت انجام می‌گیرد.
مدیرکل منابع طبیعی فارس در پاسخ به خبرنگار مهر پیرامون تصرفات اراضی در برخی نقاط فارس از جمله روستای قلات هم اظهار کرد: در محدوده شهرها و حریم آن متولی اراضی مسکن و شهرسازی است متأسفانه هرجایی که عرصه خارج از منطقه مسکونی است گفته می‌شود چرا منابع طبیعی برخورد نمی‌کند.
وی با این حال افزود: تمامی لایه‌های اطلاعاتی کلان شهر شیراز را با استفاده از نرم افزار 《جی آی اس》 روی هم انداختیم و نقاط را مشخص کردیم که متولی کدام یک از دستگاه‌ها باشد بنابراین تمام نقاطی که در عرصه‌های ملی بوده است با عکس‌های ماهواره‌ای مشخص شده جهت برخورد به دستگاه قضائی ارائه شده است و در شیراز روی نظم در حال انجام کار هستیم و با حضور نیروهای ما، راه و شهرسازی، دادگستری و جهاد کشاورزی به صورت جدی در حال پی‌گیری است.
مدیرکل منابع طبیعی فارس همچنین از تشکیل 420 پرونده در این خصوص خبر داد و گفت: 902 هکتار از اراضی منابع طبیعی فارس رفع تصرف شده است.
وی پیرامون بخش آبخیزداری هم اعلام کرد: پروژه بزرگی که امسال افتتاح شد طرح کنترل سیلاب در دروازه قرآن با نام شهید سردار سلیمانی بود.
وی افزود: طرحی تهیه شد با اعتباری بالغ بر 17 میلیارد تومان که شامل 7 بند است که اگر این سازه‌ها احداث نشده بود چه بسا سیلابی مانند سال 98 در پاییز امسال شاهد بودیم.
صمد نژاد ادامه داد: در سراسر استان 46 پروژه آبخیزداری در سال جاری احداث کردیم که شامل 186 هزار هکتار حوزه آبخیزی است که کل اعتبارات این پروژه‌ها 87 میلیارد تومان بود.
مدیرکل منابع طبیعی فارس پیرامون تولید نهال هم از تولید 500 هزار اصله نهال جنگلی خبر داد و گفت: به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری یک صد هزار اصله نهال بین مردم توزیع می‌شود.
صمد نژاد همچنین اعلام کرد: طی 11 ماه گذشته 225 هکتار نهال‌کاری داشتیم و از 400 هکتار عرضه‌های نهال کاری شده مراقبت و آبیاری شده است.
وی از 531 هکتار طرح زراعت چوب تا پایان بهمن ماه خبر داد و افزود: بر 9 هزار و 500 هکتار از طرح ماده 3 هم نظارت شده است.
به گفته مدیرکل منابع طبیعی فارس، 10 هزار و 472 هکتار ذخیره گاه جنگلی فارس شناسایی و آگهی شد.

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/190438/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

احضار و بازداشت الاغ‌سواران در گراش!

بازداشت 3 نفر به دلیل الاغ سواری (+فیلم)

نماز جمعه در فارس برپا نمی شود

محل دپوی مواد مخدر و مشروبات الکلی در شیراز کشف شد

نقد و بررسی آنلاین تاریخ فلسفه معاصر غرب بهمن پازوکی

راستی آزمایی لغو تحریم‌ها حداقل سه ماه زمان نیاز دارد/ ستاره خلیج فارس ایران را صادر کننده بنزین کرد

طرح "مدرسه خوب" به همت گروه جهادی شهید هادی

کشف 901 کیلو تریاک و 190 لیتر مشروبات الکلی در یک منزل

وضعیت کرونایی اقامه نماز جمعه در تمام شهرهای فارس را این هفته تعطیل کرد

بازداشت و احضار 11 نفر به دلیل الاغ سواری (+فیلم)

ناکامی سوداگران مرگ در اردکان

تلاش برای تسهیل دسترسی شهروندان شیرازی به آرامستان «بهشت احمدی»

روند صعودی مبتلایان و فوتی های کرونا در تهران

تعطیلی تهران منوط به تصمیم ستاد ملی کرونا

کلاهبرداری 10 میلیاردی از 600 نفر در قالب صندوق وام خانگی

سعدیا خوشتر از حدیث تو نیست/ تحفه روزگار اهل شناخت

901 کیلوگرم تریا در شیراز کشف شد.

تکمیل 24 هزار واحد مسکن مهر در گیلان تا پایان خرداد امسال

تعطیلی 3 مرکز غیرمجاز ارائه دهنده خدمات درمانی در شیراز

کشف بیش از 900 کیلوگرم تریاک در شیراز

شیخ اجل سعدی شیرین سخن

دستور احضار و بازداشت متخلفان از مقررات کرونا در گراش فارس صادر شد

کلید پژوهشگاه میراث به مدیر فارس رسید

تعداد موارد مثبت کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد 6 برابر شد

در شرایط کرونایی،نذری و افطاری ندهید

الاغ‌سواران گراش بازداشت شدند

بازداشت 3 نفر به دلیل الاغ سواری و نقض قرنطیه کرونایی

بازداشت الاغ سواران کرونایی در فارس ! / این فیلم لو داد!

بازداشت 3 نفر به دلیل الاغ سواری

سرپرست فرمانداری : اردکان به آب انتقالی نیازمند است

معرفی اعضای جدید هیات مدیره شرکت هواپیمایی کیش

اولویت کیش ایر، اتصال مراکز استان ها به کیش است

همدستی زن جوان با مرد غریبه برای شوهرکشی

کاهش 9 تا 12 درجه ای دمای هوا در استان های ساحلی دریای خزر

آخرین وضعیت پروژه های مسکن ملی و مهر

قیمت هندوانه ، کیلیویی 10 هزار تومان

وزیر بهداشت : گفتند من چرت و پرت می گویم !

کلنگ زنی نخستین کارخانه بازیابی پسماندهای شهری در جنوب شرق تهران

اجرای کوچه های دوستی با مشارکت زنان

آموزش شهروندان سرمایه گذاری برای نسلهای آینده است

احیاء خط کشی مسیرعابر پیاده خیابان ابوذر

پرداخت 120 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در استان کرمان

تثبیت اشتغال 13هزار و 667 نفر با پرداخت تسهیلات کرونا در استان همدان

13 هزار کسب و کار آسیب دیده از کرونا در اردبیل تثبیت شد

ضرورت همراهی متقاضیان مسکن مهر برای تسریع طرح‌ها

طرح افطار ١٤ با توزیع ٦ هزار بسته معیشتی در شیراز آغاز شد

آغاز طرح افطار 14 با توزیع 6 هزار بسته معیشتی در شیراز

همزمان با یادروز سعدی؛ کلیات نفیس سعدی منتشر شد

جنازه 2 جوان غرق شده بعد از 12 روز! +عکس

شیخی: موسیقی در هیئت نباید موجب نارضایتی اهل آسمان شود