پیام فارس

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

آزاده‌ای که اسیر نامداری خویش شد مقالات

آزاده‌ای که اسیر نامداری خویش شد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - پایگاه خبری جماران: درگذشت مرحوم نامداری در ابتدای سال 1400 فضای شوکه کننده‌ای بر عموم مردم و اهالی فرهنگ حاکم کرد و موجی از ابراز احساسات را در فضای مجازی به راه انداخت و موضوعی است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت. به نظر می‌رسد این موضوع تا حد زیادی، مستعد بررسی جامعه‌شناختی و روانشناختی فراوان بوده و خود به تنهایی می‌تواند بیانگر وجود معضلات و مشکلات فراوان هم در مدیریت رسانه ملی و هم در فرهنگ و رفتار جامعه باشد که اظهار نظر متخصصین این حوزه را می طلبد.
اینجانب فقط از باب طرح موضوع به چند نمونه از این موارد که نیازمند بررسی دقیق‌تر علمی و کارشناسی است اشاره می‌کنم که شامل دو بخش اجتماعی و تربیتی است:
1. انحصار صدا و سیما: انحصار صدا و سیما در دسترسی به رسانه‌های عمومی که البته در دوران جدید به برکت حضور شبکه‌های اجتماعی در حال شکسته شدن است،‌ عملا راه دسترسی عموم علاقمندان به حوزه فعالیت در این عرصه را محدود به خود کرده است به گونه ای که افراد با استعداد و یا حتی نابغه‌ در این عرصه باید خود را بر اساس اندیشه حاکم بر رسانه ملی که به هیچ وجه نمایندگی عموم جامعه را نمی‌کند، تطبیق دهند و این امر به ناچار شخصیت بسیاری از فعالین این رسانه را با تعارضات و تناقضات فراوانی مواجه می کند؛ چرا که تجربه ایشان بارها نشان داده، صدا و سیما تحمل نگاه متفاوت را ندارد و هر شخص یا جریانی با حداقل تفاوت در نگاه مدیریتی و یا سلیقه‌ای حتی با پذیرش و اقبال عمومی فراوان نیز، راهی جز ترک صدا و سیما نخواهد داشت و همین امر فعالین در این رسانه را مجبور به خودسانسوری و یا همراه شدن ظاهری علی¬رغم نظر واقعی خویش ساخته است.
2. زیست دوگانه: همه ما تا اندازه‌ای زیست دوگانه داریم و زندگی خود را با زیستی دوگانه سپری می‌کنیم، فقط میزان این نوع زیست در شرایط متفاوت، فرق دارد. مردم هر جامعه ای با حاکمیت ایدئولوژیک در مقایسه با سطح رواداری و تحمل حاکمیت آن جامعه، دارای حدی از زیست دوگانه هستند. همگان این دوگانه زیستی را در تمام اطرافیان خود با درصدی متفاوت مشاهده می‌کنیم که درصد آن بستگی دارد به میزان هماهنگی اعتقاد درونی شخص با نگاه حاکم از یک طرف و میزان تحمل و رواداری حاکمیت نسبت به زیست‌های متفاوت و مختلف و شرایط حاکم در دوره‌های مختلف. نمونه آن را می‌توان در میزان رعایت حجاب و تفاوت آن در دهه‌های تاریخ انقلاب در جامعه مشاهده کرد.
3. ریاکاری: زیست دوگانه عملا بسباری افراد را به رایاکاری واداشته است. این ریاکاری تقریبا تمام حوزه زیستی فرد را دربر می گیرد. از زیست دینی گرفته تا زیست اجتماعی و سیاسی، بسیاری از افراد، آنچنان که می‌نمایند نیستند و همانند زیست دوگانه، سطح ریاکاری بستگی به اعتقاد درونی شخص و تفاوت آن با نگاه حاکمیت و اعتقاد غالب و میزان تحمل آن دارد.
4. سطحی نگری: حاکمیت نگاه ایدئولوژیک در جامعه، غلبه سطحی‌نگری خصوصا در دین را به دنبال دارد و به تبع آن است که رعایت ظاهری و سطحی شعائر دین شخص را به اوج عزت می‌رساند و عدم رعایت آن، شخص را به حضیض ذلت خواهند کشاند و در این میان آنچه اهمیت ندارد درونی شدن اعتقاد دینی در افراد و حصول جوهره دین در بطن جامعه است.
5. دروغ‌گویی: دروغ‌گویی حاکم بر جریان غالب رسانه‌های ما سیستماتیک شده است و این راه عملا افراد جامعه را در این دروغ‌گویی سیستماتیک هضم می‌کند و دروغ را به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ مردم می سازد که بر اساس «الناس علی دین ملوکهم» لازم است اصلاح این فرهنگ از نهادهای حاکمیتی آغاز شود تا به جامعه نیز تسری پیدا کند.
در ابعاد تربیتی نیز این حادثه ناگوار نیازمند توجه و بررسی بیشتر موارد زیر است:
1. شهره شدن به هر قیمتی و عدم توجه به علاقه و استعداد نسل جدید: شاید در خانواده و اطرافیان خود دیده‌اید که خانواده‌ها به دنبال آن هستند که فرزند خود را به هرقیمتی علی رغم علاقه و یا استعداد او به رشته‌‌ و یا فنی وا دارند که نه در توان اوست و نه به آن رغبتی دارد و در این میان آنچه برایشان اهمیت دارد شهره شدن به هر قیمتی است. این مسیر عملا استعدادکش و خلاقیت فدا کن است. سالیان زیادی به عنوان فعال فرهنگی در دانشگاه تهران شاهد بوده‌ام که برای مثال دانشجویان فنی و پزشکی نسبت به دانشجویان رشته ادبیات و علوم انسانی علاقه بیشتری به شعر یا فلسفه نشان داده‌اند تا حدی که برخی از ایشان را وادار به تغییر رشته در همان مقطع یا در مقطع بالاتر به رشته‌های علوم انسانی ساخته است که انصافا بسیاری از ایشان در این حوزه نیز موفق‌تر از دیگران ظاهر شده‌اند. عدم توجه به استعداد و علاقه فرزندان و جهت دادن ایشان در مسیری که علاقه والدین است و یا صرفا به دنبال شهره شدن باشند، عملا راه را بر شکوفایی استعدادهای نسل جدید بسته است.
2. آموزش مهارت پذیرش شکست: ما فرزندان خود را شکست ناپذیر و سوپرمن پرورش می‌دهیم؛ گویی قرار است در طی زندگی با هیچ شکستی مواجه نشوند و سراسر زندگی فقط موفقیت پیش رویشان باشد. از مجموعه مهارت‌های زندگی، مهارت مقابله با هیجانات منفی و ناکامی‌هاست؛ آنچه همواره دلسوزان امر تربیت یادآور شده‌اند که سیستم آموزشی کشور ما به همراه خانواده‌ها صرفا به دنبال آموزش دانش و علم به فرزندان بوده و کسب چنین مهارت‌هایی در دستور کار نبوده است و نمونه‌های عدم مواجهه درست و صحیح با شکست را از بازیگر تا وزیر، در جامعه خود دیده‌ایم. لذا لازم است هم سیستم آموزش و پرورش و هم خانواده‌ها به جد آموزش مهارت‌های زندگی را در برنامه‌های آموزشی فرزندان خود قرار دهند.
3. معنای زندگی: تفسیر معنای زندگی و عناصر تشکیل دهنده معنا که برخی از آن در بالا ذکر شد، امری است که هر زمان نیاز به بازسازی و تقویت دارد. اینکه معنا را در شهرت و رفاه بدانیم و اگر خللی در آن وارد شد زندگی بی‌معنا می‌شود از نکاتی است که نیاز به تجدید نظر جدی دارد. عناصر تشکیل دهنده معنای زندگی ما چه طبیعت‌گرایانه و چه فراطبیعت‌گرایانه، هرچه که باشد در دوران جدید که تلاطمات فکری، اعتقادی و اجتماعی، جامعه ما را فراگرفته است از اموری است که در هر دوره از زندگی نیازمند به تعمق فراوان و تقویت بنیه فکری دارد و عدم اندیشه‌ورزی در این حوزه در بروز بحران‌های فردی و اجتماعی منجر به بروز حوادث ناگواری از این دست خواهد شد.
قصه پر غصه خانم نامداری از اتفاقات تلخ اجتماعی دوران ماست که جای بررسی و اندیشه فراوان دارد که خلاصه وار به برخی از آن اشاره شد و امید است متخصصین این حوزه دقیق‌تر و مفصل‌تر به آن بپردازند.
*دانش‌آموخته فلسفه دین و استادیار جهاد دانشگاهی

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/198687/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیش از 193میلیارد تومان تسهیلات خسارت کرونا در لرستان پرداخت شد

2 هزار و 413 طرح اشتغال روستایی در استان مرکزی تسهیلات گرفتند

خراسان رضوی با 1413 تشکل کارگری و کارفرمایی جایگاه خود را در کشور تثبیت کرد

پرداخت بیش از 200‌ میلیارد تومان تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده در البرز

شیراز در حالت فوق حاد / جان باختن 64 هم استانی دیگر بر اثر کرونا

64 نفر به دلیل ابتلا به کرونا در فارس جان باختند/تجمع ممنوع

نام‌نویسی در حوزه‌های علمیه فارس آغاز شد

افتتاح راه‌آهن یزد – اقلید در خرداد 1400 مشروط بر تزریق بودجه

بیانیه حماس به مناسبت روز اسیر

پاک شدن رد پای مدارس خشت و گلی در خراسان شمالی

اجرای طرح «یه افطاری ساده» در کانون مسجد «الزهرا (س)» گراش

اتمام فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع)؛ آغاز پویش هر استان فارسی 5هزار تومان نذر توسعه عتبات عالیات

جلوگیری از خام فروشی با افتتاح کارخانه سنگ آهن حاجی آباد

اجرای برنامه‌های روز ارتش با رعایت اصول بهداشتی در شیراز

کلاهبرداری میلیاردی با فروش مسکن مهر در اردبیل/ همه متخلفان دستگیر شدند

گام‌های نخست فسادستیزی در شهرداری شیراز برداشته شد

بومی‌سازی تانک‌ها در تیپ 37 زرهی / چند جنگنده در پایگاه هوایی شهید دوران اورهال شد

تا آزادی رهبران و فرزندان اسیر خود آرام نمی نشینیم

افزایش فوتی های کرونا در فارس

وعده ایجاد 1500 شغل جدید در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

«بیکران تنهایی» روایت وقایع فرهنگی سده اخیر منتشر شد

شیراز در تزریق روزانه واکسن پیشتاز است

بستری 2400 مبتلا به کرونا در فارس/ روزه داران تجمع نکنند

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان فارس تا 28 فروردین 1400

صدرنشینی شیراز در انجام واکسیناسیون کارکنان بهداشتی و درمانی

هشدار برای وضعیت فوق حاد در شیراز؛ جولان ویروس انگلیسی در استان فارس

اعلام نتایج طرح بزرگ استعدادیابی نغمه های بهشتی در ماه رمضان

فارس من| اوقاف حامی هیآت مذهبی/هیآت برای اجرای برنامه در خواهر امام برنامه ارائه کنند

سربلندی بانک مهر ایران در سال سخت اقتصادی

اجرای رزمایش نذر خون توسط بانوان بسیجی شیراز

504 میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا در فارس پرداخت شد

پرداخت 14 میلیارد ریال به خانواده‌ مددجویان فوت کرده بر اثر کرونا در فارس

ارتش مشـت محـکم و آهنیـن ملـت در مبـارزه با استکبـار است

3 هزارو 500 واحد مسکن مهر توسط بنیاد مسکن اصفهان احداث می‌شود

بخشنامه سازمان شهرداری‌ها نیروهای شرکتی را نگران کرده است

وزش باد شدید در برخی از استان‌های کشور

قاچاق موادمخدر با پیکان!

پرداخت 14 میلیارد ریال به خانواده‌ مددجویان فوت شده بر اثر کرونا در فارس

270 راس احشام قاچاق از نوع گوسفند در محور گچساران-شیراز کشف شد

دعوای مرگبار راننده ها بر سر سوار کردن مسافر

بارش باران در برخی مناطق کشور

افزایش 35 درصدی نرخ کرایه تاکسی در کشور

پمپئو و همسرش قوانین اخلاقی را زیر پا گذاشتند

توقف مذاکرات وین ، خواسته اسرائیل است

ربیعی : در دام دشمن قرار نمی گیریم

بهسازی بزرگراه شهید چراغی برای تردد روان تر خودروها

برگزاری نخستین جلسه شورای معاونین و مدیران ارشد

بستری 2400 مبتلا به کرونا در فارس

پرداخت 14 میلیارد ریال به خانواده های تحت پوشش دارای فوتی کرونا

فیلم کوتاه «انسان خردمند» در شیراز ساخته می شود