پیام فارس

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

فارس‌من | چرا سربازی حرفه‌ای و اختیاری امکان‌پذیر نیست؟ مقالات

فارس‌من | چرا سربازی حرفه‌ای و اختیاری امکان‌پذیر نیست؟
  بزرگنمايي:

پیام فارس - گروه فارس من خبرگزاری فارس؛ «امکان حذف سربازی وجود ندارد. اگر شعار «حذف سربازی» اما حذف شود، نیروهای مسلح آمادگی تغییر در نحوه اجرای وظیفه عمومی را دارند.» این‌ بخشی از اظهارات روز گذشته سردار شکارچی در واکنش به کمپین ده‌ها هزار نفری «حرفه‌ای شدن سربازی» در فارس من است. دلایل این مخالفت اما چیست؟ مدافعان استمرار خدمت چه می‌گویند؟
اول؛ گستردگی جغرافیا، پراکندگی مخاطرات امنیتی
18000 کیلومتر مرز مشترک؛ آن هم با کشورهایی که هرکدام سربند مداخلات خارجی متلاطم‌تر از یک‌دیگرند.
غرب آسیا کانون بحران‌ها است؛ از گروهک‌های تکفیری-تروریستی گرفته تا انواع باندهای قاچاق. امنیت ایران عزیز خار چشم آنهاست. برای همین اطراف مرزهای ما مداوم در حال شیطنت‌اند. برای آنکه بتوانند آسایش ایرانی‌ها را نیز مانند دیگر شهروندان منطقه سلب کنند.

پیام فارس

حفاظت از چنین مرزهایی بعهده نیروهای مسلح است. کسانی که شبانه‌روز چشم از این جغرافیا بر نمی‌دارند. لکن تأمین سرحداتی به این گستردگی از عهده کارکنان رسمی نیروهای امنیتی خارج است. چاره‌ای جز استفاده از کارکنان وظیفه برای حراست از این سرزمین نیست. موضوعی که در اظهارات روز گذشته سخنگوی ارشد نیروهای مسلح نیز نمود داشت.
سردار شکارچی با اشاره به ضرورت استفاده از نیروهای وظیفه برای تأمین مرزها، گفت: «برای مقابله با مواد مخدر، قاچاق انسان و ناامنی نیاز به حضور نیروهای رزمی در مرزهای‌مان داریم. تمام مرزهای ما در آنسوی مرز وضعیت خوبی ندارند و نا‌امنی در برخی کشورهای همجوار زیاد است. نیروهای مسلح ما تنها نیروهای مسلح در جهان است که مردم‌پایه است، نیروهای مسلح در سیل و زلزله و کرونا در میان میدان هستند.»
دوم؛ مشکلات اقتصادی؛ ناتوانی از تأمین بودجه سربازی حرفه‌ای
همین حالا مطابق قانون باید پرداختی به نیروهای وظیفه معادل 90درصد نیروهای رسمی باشد. البته که اجرا نمی‌شود! چرا؟ کسر بودجه. دود ناتوانی دولت در درآمدزایی و اداره کشور به چشمان نیروهای وظیفه می‌رود. جوان‌ترهایی که با هزار امید و آرزو برای عبور از این مرحله و تشکیل زندگی مشترک به سربازی اعزام می‌شوند. طبعاً اجرای هر طرح دیگری نیاز به اعتبارات مضاعف دارد. چقدر بیشتر؟
فرض کنید قرار باشد همین قانون 90 درصد نیروهای رسمی اجرایی شود؛ 650 هزار نفر هم بعنوان سرباز در نیروهای مسلح وجود دارد. در این صورت اگر قرار باشد به هرکدام ماهی تقریباً 3.1 میلیون تومان حقوق پرداخت شود، به سالی 24 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است. علاوه بر این‌که باید مطابق نیروهای رسمی برای آنها بیمه، سنوات و عیدی هم در نظر گرفت.

پیام فارس

با یک حساب سرانگشتی با در نظر گرفتن حقوق 90 درصد نیروهای رسمی و مزایا تقریباً به 50 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است. یعنی بیشتر از یک سال یارانه نقدی 80 میلیون ایرانی! طبعاً تأمین چنین اضافه‌بار مالی آن هم در چنین شرایطی برای دولت امکان‌پذیر نیست. بگذریم از این‌که حرفه‌ای کردن سربازی مستلزم هزینه‌ها و مخارج بسیار بیشتر از همین حرف‌هاست.
توجه داشته باشید این 90 درصد برای سربازان متأهل است. مجردها 60 درصد حقوق نیروهای رسمی بنا بر قانون باید دریافتی داشته باشند. این 60 درصد هم البته محقق نشده است!
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح نیز روز گذشته به همین مسأله اشاره و از نمایندگان مردم خواست هرچه سریع‌تر موضوع را تدبیر کنند: «همین الان هم حقوق مصوب سربازان در قانون هم پرداخت نمی‌شود. سالهاست ستاد کل مطالبه حق و حقوق قانونی فعلی سربازان با وضعیت موجود را از مجلس محترم و دولت محترم پیگیری می‌کند. امید است مجلس و دولت با قول هایی که داده‌اند در سال 1400 حل شود.»
سوم؛ مشکلات استخدامی جوان‌ترها بعد از 5 سال سربازی حرفه‌ای
بعد از پایان سربازی حرفه‌ای 5 ساله جوان‌ترها چه کار کنند؟ وقتی نیروهای مسلح ظرفیت استخدام و به‌کارگیری دائمی آنها را نداشته باشند. بدیهی است که این طرح ماحصلی جز افسردگی نخواهد داشت. فردی که پنج سال از بهترین سال‌های زندگی‌اش را برای خدمت به نیروهای مسلح گذاشته و بسیاری از فرصت‌های کاری و استخدامی را از دست داده است.

پیام فارس

سردار شکارچی به تجربه نیروهای پیمانی قوای نظامی اشاره کرد؛ کسانی که بعد از فسخ قرارداد موقت با ستاد کل با چشمانی اشک‌بار به خانه و خانواده بر می‌گردند. سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: «اگر کسی که ظرف 5 سال مشغول به خدمت باشد، شرایط سنی و استخدامی و کاری را از دست خواهد داد. پس از 5 سال بیکار می‌شود که خود آسیب‌های بعدی را به دنبال دارد.»
چهارم؛ خرید سربازی آیا شدنی است؟
یکی دیگر از نکاتی که منتقدان خدمت می‌گویند طرح فروش سربازی است. یعنی به ازای معافیت هرکدام از فرزندان از خدمت وظیفه، مبلغی به حساب خزانه واریز شود. البته که چنین طرحی شدنی نیست؛ چرا؟ عدالت! اینکه تنها ثروتمندان از چنین معافیت‌هایی برخوردار باشند، با بدیهیات یک جامعه عادلانه تنافر دارد. برای همین ستاد کل نیروهای مسلح نیز با چنین موضوعی مخالف است.
چهارم؛ امیدها برای اصلاح سربازی؛ از افزایش حقوق تا مهارت‌آموزی
سخنگوی نیروهای مسلح نیز روز گذشته ازبرنامه‌های ستاد کل برای اصلاح سربازی گفت. از پیگیری‌هایی که مستمراً برای افزایش حقوق و مزایای سربازان انجام شده است. از تلاش‌ها برای مهارت‌افزایی و حرفه‌آموزی به جوان‌ترها. از این‌که همین حالا با بیش از 30 ارگان دولتی برای کارآموزی نیروهای وظیفه تفاهم شده است. از اینکه ستاد کل برای اعتلای خدمت و بالا بردن کیفیت دوران وظیفه جدی است.
ضرورت مهارت‌آموزی نیروهای وظیفه روشن است؛ آن هم در کوران شدیدترین مشکلات اقتصادی. ستاد کل نیروهای مسلح در این زمینه هم پیش‌قدم شده است. «قرارگاه مهارت‌آموزی نیروهای مسلح» با همین هدف شکل گرفت؛ برای آموزش، راهنمایی و فراهم آوردن شرایط ورود هرچه ساده‌تر آنها به بازار کسب‌وکار. بعلاوه موضوع «تربیت» نیز مطرح است؛ اینکه جوان‌ترها در این 24 ماه حسابی پخته شوند.
سردار سپهر فرمانده این قرارگاه در حاشیه رویداد علمی «تا ثریا» گفت: «تلاش بر این است که هر سرباز در طول خدمت وظیفه عمومی حداقل یک مهارت تخصصی در کنار مهارت‌های عمومی مانند مهارت‌های قضایی و کسب و کار بیاموزد. تاکنون 7 هزار کارگاه قانونی و دارای مجوز در مجموعه نیروهای مسلح ثبت شده. تلاش می‌کنیم سال آینده این تعداد به 10 هزار مرکز آموزش مجاز به صدور گواهینامه افزایش یابد.»

پیام فارس

آقای سپهر هم‌چنین از تشکیل چهار مرکز نوآوری در نیروهای مسلح خبر داد که با استفاده از ظرفیت‌های نخبگان جوان این سرزمین درحال بر طرف کردن نیازهای دفاعی کشور هستند. وی اضافه کرد: «در راستای اشتغال سربازان تسهیلات مالی، حقوقی‌، آموزشی، قانونی و اجرایی پیش‌بینی شده که به تصویب رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رسیده است. به سربازان حتی بعد از پایان خدمت هم خدمات حقوقی و حمایتی ارائه تا کار و کسبی راه‌اندازی کنند.»
این تلاش‌ها در کنار حضور چهره‌هایی مانند محمدحسین سپهر برای مهارت‌آموزی نیروهای وظیفه واقعاً ستودنی است؛ البته که نباید از مسؤلیت دیگر نهادها برای پشتیبانی و تأمین لجستیک کار غفلت کرد. «فارس من» هم‌چنان برای اصلاح شرایط پیگیر ماجرا است.
گزارش از محمد آزادی
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/198803/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیش از 193میلیارد تومان تسهیلات خسارت کرونا در لرستان پرداخت شد

2 هزار و 413 طرح اشتغال روستایی در استان مرکزی تسهیلات گرفتند

خراسان رضوی با 1413 تشکل کارگری و کارفرمایی جایگاه خود را در کشور تثبیت کرد

پرداخت بیش از 200‌ میلیارد تومان تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده در البرز

شیراز در حالت فوق حاد / جان باختن 64 هم استانی دیگر بر اثر کرونا

64 نفر به دلیل ابتلا به کرونا در فارس جان باختند/تجمع ممنوع

نام‌نویسی در حوزه‌های علمیه فارس آغاز شد

افتتاح راه‌آهن یزد – اقلید در خرداد 1400 مشروط بر تزریق بودجه

بیانیه حماس به مناسبت روز اسیر

پاک شدن رد پای مدارس خشت و گلی در خراسان شمالی

اجرای طرح «یه افطاری ساده» در کانون مسجد «الزهرا (س)» گراش

اتمام فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع)؛ آغاز پویش هر استان فارسی 5هزار تومان نذر توسعه عتبات عالیات

جلوگیری از خام فروشی با افتتاح کارخانه سنگ آهن حاجی آباد

اجرای برنامه‌های روز ارتش با رعایت اصول بهداشتی در شیراز

کلاهبرداری میلیاردی با فروش مسکن مهر در اردبیل/ همه متخلفان دستگیر شدند

گام‌های نخست فسادستیزی در شهرداری شیراز برداشته شد

بومی‌سازی تانک‌ها در تیپ 37 زرهی / چند جنگنده در پایگاه هوایی شهید دوران اورهال شد

تا آزادی رهبران و فرزندان اسیر خود آرام نمی نشینیم

افزایش فوتی های کرونا در فارس

وعده ایجاد 1500 شغل جدید در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

«بیکران تنهایی» روایت وقایع فرهنگی سده اخیر منتشر شد

شیراز در تزریق روزانه واکسن پیشتاز است

بستری 2400 مبتلا به کرونا در فارس/ روزه داران تجمع نکنند

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان فارس تا 28 فروردین 1400

صدرنشینی شیراز در انجام واکسیناسیون کارکنان بهداشتی و درمانی

هشدار برای وضعیت فوق حاد در شیراز؛ جولان ویروس انگلیسی در استان فارس

اعلام نتایج طرح بزرگ استعدادیابی نغمه های بهشتی در ماه رمضان

فارس من| اوقاف حامی هیآت مذهبی/هیآت برای اجرای برنامه در خواهر امام برنامه ارائه کنند

سربلندی بانک مهر ایران در سال سخت اقتصادی

اجرای رزمایش نذر خون توسط بانوان بسیجی شیراز

504 میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا در فارس پرداخت شد

پرداخت 14 میلیارد ریال به خانواده‌ مددجویان فوت کرده بر اثر کرونا در فارس

ارتش مشـت محـکم و آهنیـن ملـت در مبـارزه با استکبـار است

3 هزارو 500 واحد مسکن مهر توسط بنیاد مسکن اصفهان احداث می‌شود

بخشنامه سازمان شهرداری‌ها نیروهای شرکتی را نگران کرده است

وزش باد شدید در برخی از استان‌های کشور

قاچاق موادمخدر با پیکان!

پرداخت 14 میلیارد ریال به خانواده‌ مددجویان فوت شده بر اثر کرونا در فارس

270 راس احشام قاچاق از نوع گوسفند در محور گچساران-شیراز کشف شد

دعوای مرگبار راننده ها بر سر سوار کردن مسافر

بارش باران در برخی مناطق کشور

افزایش 35 درصدی نرخ کرایه تاکسی در کشور

پمپئو و همسرش قوانین اخلاقی را زیر پا گذاشتند

توقف مذاکرات وین ، خواسته اسرائیل است

ربیعی : در دام دشمن قرار نمی گیریم

بهسازی بزرگراه شهید چراغی برای تردد روان تر خودروها

برگزاری نخستین جلسه شورای معاونین و مدیران ارشد

بستری 2400 مبتلا به کرونا در فارس

پرداخت 14 میلیارد ریال به خانواده های تحت پوشش دارای فوتی کرونا

فیلم کوتاه «انسان خردمند» در شیراز ساخته می شود