پیام فارس

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

آب خلیج فارس عطش کرمان را رفع نکرد/ مسئولان گوش شنوا ندارد سياسي

آب خلیج فارس عطش کرمان را رفع نکرد/ مسئولان گوش شنوا ندارد
  بزرگنمايي:

پیام فارس - کرمان، خبرگزاری مهر – اسمامحمودی: سال آبی جاری مردم بزرگترین استان کشور روزهای بارانی محدودی را تجربه کرده‌اند اما روزهای تابستانی زیادی پیش رو دارند که باید با کم آبی سپری کنند.
این در حالیست که مبنای توسعه استان کرمان طی سال‌های اخیر کشاورزی بوده است و یک چهارم باغ‌های کشور در این استان قرار گرفته، از سوی دیگر شهرستان‌های جنوبی استان قطب چهار فصل تولیدات کشاورزی کشور محسوب می‌شود و تنش آبی می‌تواند در این منطقه منجر به کاهش تولید انواع محصولات شود.
مشکل تکراری مردم این استان خشکسالی است، پدیده‌ای که بیش از 30 سال با آن دست به گریبان هستند و در کمال تعجب هیچ چاره‌ای برای آن اندیشیده نشده است
شغل 70 درصد مردم این استان نیز به کشاورزی وابسته است بطوریکه در شمالی استان تولید پسته، شرق استان تولید خرما و مرکبات و در غرب استان تولید میوه‌های فصلی و گردو بادام معیشت مردم را تأمین می‌کند و همین مساله نیز موجب شد بیش از نیمی از جمعیت استان روستا نشین باشند.
داستان تکراری مردم این استان خشکسالی است، پدیده‌ای که بیش از 30 سال با آن دست به گریبان هستند و در کمال تعجب هیچ چاره‌ای برای آن اندیشیده نشده است، از سوی دیگر برای تأمین آب کشاورزی فشار روز افزون به منابع آب زیر زمینی ادامه یافته و نتیجه آن خشک شدن اکثر آبخوان‌های استان کرمان و نشست دشت‌ها بوده است.
هر چند در سال گذشته طرح انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان کلید خورد اما عملاً انتقال این حجم آب در زمینه تأمین آب شرب استان کرمان هیچ تأثیری ندارد و اگر پای حرف مسئولان بنشینید فقط از فازهای آتی این طرح برای رفع مشکلات استان سخن می‌گویند که البته به بودجه و زمان قابل توجهی نیاز دارد.

پیام فارس

برخی مناطق استان هیچ بارندگی را تجربه نکردند
مدیر کل هواشناسی استان کرمان در آخرین اظهار نظرش در خصوص وضعیت استان کرمان گفت: میانگین بارش سال زراعی جاری به میزان 35.3 میلیمتر به ثبت رسیده که این میزان در مدت مشابه سال گذشته و بلند مدت به ترتیب 145 و 113 میلیمتر می‌باشد.
وی افزود: استان کرمان نسبت به دوره مشابه سال قبل 76 درصد کاهش و نسبت به آمار بلند مدت مشابه به میزان 69 درصد کاهش در بارندگی را دارد.
استان کرمان نسبت به دوره مشابه سال قبل 76 درصد کاهش و نسبت به آمار بلند مدت مشابه به میزان 69 درصد کاهش در بارندگی را دارد
جدیدی با اشاره به آمار بارش ثبت شده در ایستگاه‌های هواشناسی استان گفت: در بین ایستگاه‌های استان بیشترین بارش طی این مدت در شهرستان کوهبنان به میزان 88 میلیمتر و کمترین مقدار آن شهرستان ریگان به میزان 4.5 میلیمتر به ثبت رسیده است.
وی در ادامه با اشاره به آمار بارش شهر کرمان گفت: همچنین شهر کرمان تاکنون 36.5 میلیمتر بارش داشته است که این میزان در بازه زمانی مشابه سال گذشته و بلند مدت به ترتیب 107 و 82 میلیمتر می‌باشد بنابراین بارش در شهرستان کرمان نسبت به دوره مشابه سال قبل 70 در صد کاهش و نسبت به مدت مشابه بلند مدت 46 درصد کاهش نشان می‌دهد.
جدیدی گفت: استان کرمان تا کنون 26 درصد بارش یک سال کامل آبی را دریافت کرده و تا پایان اسفند ماه حدود 73 درصد از مساحت استان تحت تأثیر خشکسالی خفیف تا بسیار شدید و حدود 24 درصد از مساحت استان در محدوده نرمال می‌باشد.
وی با اشاره به آمار بلند مدت ثبت شده در هواشناسی کرمان گفت: زمستان سال 1399 کمترین بارش در 50 سال اخیر بوده است. پیش از این زمستان سال 1396 کم بارش ترین زمستان بوده است.
آب نباید رایگان و بی حساب و کتاب استفاده شود
محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر بیان کرد: انتقال آب از خلیج فارس به کرمان در زمینه صنعت در شرکت گل گهر و شرکت سرچشمه استفاده می‌شود و در حال حاضر مصرف شرب ندارد.
وی تأمین آب شرب در استان کرمان را بسیار ضروری دانست و با اشاره به کاهش شدید بارندگی در استان کرمان گفت: دولت باید اعتبار مورد نیاز برای اجرای کامل طرح‌های انتقال آب را اختصاص دهد و در صورت تأمین اعتبار می‌توان از آب خلیج فارس برای تأمین آب شرب هم استفاده کرد اما در مرحله کنونی و با این وضعیت امکان پذیر نیست.

پیام فارس

پور ابراهیمی افزود: از سوی دیگر در استانی مانند کرمان که آب وجود ندارد باید در زمینه مصرف بهینه منابع آبی موجود دقت را افزایش دهیم متأسفانه بخش قابل توجهی از منابع آب محدود استان در حال هدر رفت در بخش کشاورزی است، در حالی که استفاده از روش‌های علمی و آبیاری مکانیزه می‌تواند مشکلات را تا حد زیادی رفع کند اما عملاً تا وضعیت مطلوب فاصله داریم.
وی اصلاح الگوی کشت را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: وقتی ما 76 درصد کاهش بارندگی در استان داریم یعنی اینکه تابستان سختی پیش رو داریم و از امروز باید برای رفع مشکل به خصوص تنش آبی در شهر کرمان تلاش و مردم را آگاه کنیم.
آب موجود نباید به صورت رایگان در اختیار برخی بخش‌ها قرار گیرد که به صورت بی رویه هم هدر رود، عملاً در سال جاری شاهد خشک شدن رودخانه‌ها و چشمه سارها هستیم
وی گفت: آب موجود نباید به صورت رایگان در اختیار برخی بخش‌ها قرار گیرد که به صورت بی رویه هم هدر رود، عملاً در سال جاری شاهد خشک شدن رودخانه‌ها و چشمه سارها هستیم اما باید در راستای استفاده از قنوات در استان یک کار جدی انجام شود، این راهکار در طول تاریخ استان کرمان توانسته مناطق کویری را از تنشهای آبی دور کند و بار دیگر در استان کرمان باید به این سمت پیش برویم. از سوی دیگر آب منتقل شده از خلیج فارس به کرمان باید در راستای تأمین آب شهرهای بزرگ استان استفاده شود که متأسفانه همکاری لازم انجام نمی‌شود.
وزارت نیرو برای انتقال آب خلیج فارس به شهرهای بزرگ استان همکاری کند
رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز با ابراز نگرانی از وضعیت موجود منابع آبی در استان کرمان به خبرنگار مهر گفت: نگران تأمین آب شرب در طول تابستان هستیم چون در سال گذشته نیز با وجود بارندگی مطلوب شاهد بروز مشکل بودیم و مسلماً در سال جاری با حجم پایین بارندگی مشکلات تشدید می‌شود.
شهباز حسن پور گفت: استان کرمان متوسط بارندگی 113 میلیمتر در طول سال دارد اما در سال جاری 35 میلیمتر بارندگی را شاهد هستیم این یعنی تنش جدی در بخش حیات وحش، کشاورزی، صنعت و آب شرب که متأسفانه در سال‌های گذشته فکری برای حل مشکلات نشده است.
وی تصریح کرد: در سال گذشته بارها با وزارت نیرو در این خصوص رایزنی شده اما متأسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته است در حال حاضر شاهد آبرسانی سیار به بیش حداقل 700 روستا در استان هستیم و مردم با مشکل جدی مواجه شده‌اند.
وی تصریح کرد: آب در کرمان به دلیل کشاورز محور بودن استان با معیشت مردم گره خورده و خشکسالی می‌تواند اشتغال مردم را نیز ناپایدار کند و در نهایت به مهاجرت و تنش‌های اجتماعی منجر شود.
آب در کرمان به دلیل کشاورز محور بودن استان با معیشت مردم گره خورده و خشکسالی می‌تواند اشتغال مردم را نیز ناپایدار کند و در نهایت به مهاجرت و تنش‌های اجتماعی منجر شود
وی یکی از راه حل های رفع مشکل آب شرب استان کرمان را انتقال آب خلیج فارس از طریق رفسنجان به شهر کرمان دانست و افزود: بارها در این زمینه با مسئولان وزارت نیرو مکاتبه و جلسه حضوری برگزار شده است اما گوش شنوایی وجود ندارد.
حسن پور اجرای این طرح را به تخصیص اعتبار وابسته دانست و گفت: اگر این اتفاق روی دهد کرمان آب شرب پایدار خواهد داشت و بخش قابل توجهی از مشکلات رفع می‌شود، باید هر چه سریع‌تر اقدامات عملی در این زمینه انجام شود و شهرهای بزرگی که در مسیر این خط انتقال هستند از این نعمت بهره مند شوند.
طبق پیش بینی مسئولان و نمایندگان استان کرمان تابستان سال جاری مشکلاتی در زمینه تأمین آب شرب ایجاد خواهد شد اما در کمال تعجب در حالی که هنوز چند ماه تا آغاز مشکلات جدی برای تأمین آب زمان باقیمانده اما مسئولان هیچ کاری برای حل مشکل انجام نمی‌دهند.
کد خبر 5183623

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/198998/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

12 هزار بازرسی از کارگاه های مشمول قانون کار استان کرمانشاه انجام شد

اطلاعیه مهم _ اعلام اسامی چند برابر ظرفیت پذیرفته شدگان هشتمین آزمون فراگیر دستگاه های اجرایی برای مصاحبه

اتمام واکسیناسیون گروه اول تا 10 روز آتی

جواد گلی مدیر برند، مسئولیت اجتماعی و روابط عمومی هلدینگ خلیج فارس شد

25هزار واحد مسکن مهر در کشور نیمه‌تمام باقی مانده است

آرامستان درگذشتگان در شهر صدرا شیراز ایجاد می‌شود

فارس من| آغاز عملیات بهسازی باند دوم بلوار خلیج فارس در هفته آتی

یک خانه تاریخی ارزشمند دیگر در کازرون تخریب شد/ خانه مختاری،‌ بیش از دویست سال قدمت داشت (فیلم)

31 واحد صنفی متخلف و بی‌توجه به کرونا در کازرون مهر و موم شد

روحانی : هفته جاری ، هفته سختی است

اعتراف تلخ یک نماینده درباره واکسن کرونا

توضیحات عراقچی درباره جلسه امروز برجام

بیش از 193میلیارد تومان تسهیلات خسارت کرونا در لرستان پرداخت شد

2 هزار و 413 طرح اشتغال روستایی در استان مرکزی تسهیلات گرفتند

خراسان رضوی با 1413 تشکل کارگری و کارفرمایی جایگاه خود را در کشور تثبیت کرد

پرداخت بیش از 200‌ میلیارد تومان تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده در البرز

شیراز در حالت فوق حاد / جان باختن 64 هم استانی دیگر بر اثر کرونا

64 نفر به دلیل ابتلا به کرونا در فارس جان باختند/تجمع ممنوع

نام‌نویسی در حوزه‌های علمیه فارس آغاز شد

افتتاح راه‌آهن یزد – اقلید در خرداد 1400 مشروط بر تزریق بودجه

بیانیه حماس به مناسبت روز اسیر

پاک شدن رد پای مدارس خشت و گلی در خراسان شمالی

اجرای طرح «یه افطاری ساده» در کانون مسجد «الزهرا (س)» گراش

اتمام فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع)؛ آغاز پویش هر استان فارسی 5هزار تومان نذر توسعه عتبات عالیات

جلوگیری از خام فروشی با افتتاح کارخانه سنگ آهن حاجی آباد

اجرای برنامه‌های روز ارتش با رعایت اصول بهداشتی در شیراز

کلاهبرداری میلیاردی با فروش مسکن مهر در اردبیل/ همه متخلفان دستگیر شدند

گام‌های نخست فسادستیزی در شهرداری شیراز برداشته شد

بومی‌سازی تانک‌ها در تیپ 37 زرهی / چند جنگنده در پایگاه هوایی شهید دوران اورهال شد

تا آزادی رهبران و فرزندان اسیر خود آرام نمی نشینیم

افزایش فوتی های کرونا در فارس

وعده ایجاد 1500 شغل جدید در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

«بیکران تنهایی» روایت وقایع فرهنگی سده اخیر منتشر شد

شیراز در تزریق روزانه واکسن پیشتاز است

بستری 2400 مبتلا به کرونا در فارس/ روزه داران تجمع نکنند

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان فارس تا 28 فروردین 1400

صدرنشینی شیراز در انجام واکسیناسیون کارکنان بهداشتی و درمانی

هشدار برای وضعیت فوق حاد در شیراز؛ جولان ویروس انگلیسی در استان فارس

اعلام نتایج طرح بزرگ استعدادیابی نغمه های بهشتی در ماه رمضان

فارس من| اوقاف حامی هیآت مذهبی/هیآت برای اجرای برنامه در خواهر امام برنامه ارائه کنند

سربلندی بانک مهر ایران در سال سخت اقتصادی

اجرای رزمایش نذر خون توسط بانوان بسیجی شیراز

504 میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا در فارس پرداخت شد

پرداخت 14 میلیارد ریال به خانواده‌ مددجویان فوت کرده بر اثر کرونا در فارس

ارتش مشـت محـکم و آهنیـن ملـت در مبـارزه با استکبـار است

3 هزارو 500 واحد مسکن مهر توسط بنیاد مسکن اصفهان احداث می‌شود

بخشنامه سازمان شهرداری‌ها نیروهای شرکتی را نگران کرده است

وزش باد شدید در برخی از استان‌های کشور

قاچاق موادمخدر با پیکان!

پرداخت 14 میلیارد ریال به خانواده‌ مددجویان فوت شده بر اثر کرونا در فارس