پیام فارس

آخرين مطالب

پاک شدن رد پای مدارس خشت و گلی در خراسان شمالی اجتماعي

پاک شدن رد پای مدارس خشت و گلی در خراسان شمالی
  بزرگنمايي:

پیام فارس - به گزارش خبرنگار ایرنا، در استانی که نم نم بارانش کشاورزان و دیمزاران را نسبت به آینده پربار محصولشان در بهار امیدوار و خوشحال می کند و دست ستایش به سوی آسمان بلند می کنند، در سوی دیگر در سر کلاس فرزندان همان کشاورز امیدوار به باران، با معلمان شان در گوشه ای مدارس خشت و گلی دست به دعا بودند که تا باران نیاید و در اندک آرامشی به درس و تحصیل بپردازند و این خاطرات تلخ را شاید چهار دهه از نسل گذشته در کنار مادر و معلمشان تجربه کردند و شاید در آینده دفترچه خاطرات دانش آموزانی این دیار مملو از خاطرات تلخ و شیرین تحصیل در این مدارس و کلاس خشت و گلی باشد.
کلاسی که نعره رعد و برق و فریاد باد آن را می لرزاند و دیوارهایی که از شکستگی آن می توان سیل را دید و زمین لرزه را لمس کرد، سخت و طاقت فرسا بود اما اکنون دیگر از آن کلاس ها و از آن مدرسه ها خبری نیست و اگر چند تایی مانده اند در آن ها به روی دانش آموزان بسته است و کلاس جایی دیگر جایی که نه دلهره باران و رعد و برق است و نه سیل و زلزله تشکیل می شود.
این روزهای دیگر مادران راز و جرگلانی، مانه سملقانی و بجنوردی و دیگر خانواده ها در جای جای این استان ترس از تحصیل کودکان خود را در زیر سقف های ناایمن ندارند و اکنون خراسان شمالی طعم شیرین برچیده شدن مدارس خشت و گلی را با همت بلند دولت تدبیر و امید می چشد وکودکان این استان شمالشرق کشور امیدوارند دیگر مدارس نا ایمن نه تنها در این استان که در کشور نیز سراغی از آنها نباشد و تمام دانش آموزان در کلاس های نو نوار درس بخوانند.
حالا دیگر دانش آموزان استان خراسان شمالی به جای مشق دلهره و املای محرومیت ، مشق و املای امید را بر دفترهای خود قلم می زنند و در انتظار روزهای بهتر مدرسه سازی برای همه دانش آموزانند.
پایان رنج معلمان در مدارس خشت و گلی
برچیده شدن مدارس خشت و گلی در استان خراسان شمالی با مساعدت وزارت آموزش و پرورش دولت تدبیر و امید نه تنها پایانی بر خاطرات تلخ دانش آموزان این خطه شمالشرق کشور که قفلی بر پایان دلنگرانی و دلهره معلمانی نیز بود که اگر بیشتر از مادران دانش آموزان که همسنگ آنها در زمستان های سرد و باران فصلی شدید و تندباد بهاری حضور در کلاس ها را تجربه کردند، نبود کمتر از آن نیز نبود و چه روزهای سختی که پای تخته سیاه مدارس با هر وزش باید شدیدی ابتدا این معلم بود که دلش می ریخت که نکند سقف و یا دیوار مدرسه بریزد و دانش آموزانش خدای ناکرده زیر آوار بمانند.
امروز به برکت برچیده شدن مدارس خشت و گلی در یکی از استان های محروم در شمالشرق کشور در مرکز گنجینه فرهنگ ها و همسایگی دیار امام رضا(ع) معلمان نیز در کنار دانش آموزان و والدین آنها نفس راحت می کشند و با یادآوری روزهای دشوار در آن مدارس ناایمن به فردای پرامیدی فکر می کنند که این روزهای دشوار در مدارس ناایمن در دفتر خاطرات برخی از این دانش آموزانی به ثبت برسد تا آیندگان نیز در جریان این مشکلات قرار گیرند.

پیام فارس

برخی از این معلمان هنگامی که اولین بار برای تدریس در مدارس خشت و گلی را در شهرستان مرزی راز و جرگلان و بخش هایی مانند یکه سعود و غلامان اعزام تجربه می کردند و تا قبل از ورود به این مدارس باور نمی کردند که این چنین کلاس هایی نیز هست و این که تدریس در این کلاس ها و گفتن از خوشبختی و آینده در پای تخته نداری و زیر سقف نبود امکانات چندان هم آسان نبود.
یکی از این معلمان که چند پایه از کلاس های ابتدایی را با هم تدریس می کند گفت : هر بار که در این کلاس های درس حاضر می شد این سووال در ذهنش تداعی می کرد که مگر بین کودکانی که در بهترین مدارس به لحاظ امکانات و تجهیزات درس می خوانند و کودکانی که در کانکس و کپر و چادر و کلاس های سقف چوبی چه تفاوتی وجود دارد و چرا باید امکانات خوب در همه مناطق وجود نداشته باشد.
یکی از معلمان راز و جرگلان در این مورد می گوید: تا چندی قبل وضعیت مدارس راز و جرگلان اصلا مناسب نبود و مردم بچه های خود را با هزار دلهره به مدارسی می فرستاندند که ممکن بود هر آن سقف آن ها فرور ریزد، اما اکنون در این شهرستان که بیشترین مدارس خشت و گلی را داشت اثری از آن مدارس وجود ندارد، جای تقدیر دارد.
این داوود رضایی امیدوار است که با دستان پرمهر خیرین و مساعدت دولت تمام مدارس خشت و گلی و حتی کپری در سطح کشور برچیده شود و دانش آموزان ایران زمین در مدرسه ای مناسب با تجهیزات و امکانات خوب تحصیل کنند.
رضایی اضافه کرد : برایش برچیده شدن مدارس خشت و گلی در خراسان شمالی آن هم در شهرستان مرزی راز و جرگلان بیشتر شبیه رویا بود که با مساعدت دولت در تنگنای شدید مالی انجام شد و در کنار آن بخاری ها نفتی نیز جای خود را دراین مدارس بخاری هوشمند و استاندارد دادند.
پایان قصه مدارس خشت و گلی
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی گفت : تا 5 سال قبل این استان بیشترین مدارس تخریبی و خشت و گلی را را در سطح کشور داشت و این در حالی است که در سال 97 به عنوان اولین استان کشور تمامی مدارس خشت و گلی استان برچیده و در مقابل مدارس جدید بنا شد.
امین فلاح با بیان اینکه در آن زمان شهرستان راز و جرگلان با داشتن 80 کلاس درس خشت و گلی به عنوان یکی از شهرستان های محروم در حوزه آموزش محسوب می شد، گفت: این شهرستان در حال حاضر در زمینه فضاهای آموزشی این شهرستان از گروه شهرستان های محروم خارج شده است.
وی اضافه کرد : تاکنون هفت و هزار و 250 کلاس درس در استان استاندارد سازی شد و در سال 98 با حذف بخاری های نفتی از مدارس اقدام مهم دیگری برای محرومیت زدایی در این استان برداشته شد و امروزه تمام مدارس استان از وسایل گرمایشی استاندارد نیز برخوردارند.

پیام فارس

بودجه 340 میلیارد ریالی دولت پای مدارس خشت و گلی
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی خاطرنشان می کند: دولت برای حذف 62 مدرسه خشتی و سنگی استان با ساخت 160 کلاس درس بیش از 340 میلیارد ریال اعتبار اختصاص داد و تمام این مدارس با کمک دولت در خراسان شمالی به خاطره پیوست.
وی اظهار داشت : از مجموع این فضاهای آموزشی 45 مدرسه با 122 کلاس درس مربوط به مدارس خشتی و گلی و 17 مدرسه با 38 کلاس درس نیز مدارس سنگی بود.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی گفت: علاوه بر آن در سال گذشته 6 هزار و 360 مترمربع به فضای آموزشی استاندارد استان افزوده شد و سرانه فضای آموزشی استان به 5.3 متر رسید که از سرانه میانگین کشوری نیز بیشتر شد و برای استاندارد سازی این فضاها باید به سرانه سه متر افزوده شود.
اعتبار دو هزار میلیارد ریالی دولت برای نوسازی مدارس
فلاح افزود : در دولت یازدهم و دوازدهم در مجموع هزار طرح آموزشی با بیش از 6 هزار و 270 کلاس درس در استان خراسان شمالی با اعتبار دو هزار میلیارد ریالی به بهره برداری رسید که در نوع خود بی سابقه است.
وی خاطرنشان کرد : هم اکنون 39.5 درصد مدارس خراسان شمالی مستحکم، 50 درصد از این فضاها نیازمند مقاوم سازی و 10.5 درصد هم تخریبی است.

پیام فارس

وی اضافه کرد : همچنین یک فضای آموزشی 9 کلاسه با زیربنای هزار متر مربع در حاشیه شهر بجنورد با مشارکت خیران مدرسه ساز در دست ساخت است که با در نظر گرفتن 50 میلیارد اعتبار تا پایان سال مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
وی گفت: در سال گذشته در کنار نوسازی و بازسازی مدارس در این استان 120 میلیارد ریال تجهیزات آموزشی برای مدارس استان خراسان شمالی خریداری شد و این نشان می دهد که توجه دولت به محرومیت زدایی در مدارس به خصوص در استان های محروم افزایش یافت.
در استان 863 هزار نفری خراسان شمالی 180 هزار دانش آموز در بیش از 2 هزار باب مدرسه تحصیل می‌کنند.
برچسب‌ها بجنورد سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور راز و جرگلان خراسان شمالی مدرسه سازی مانه وسملقان

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/200865/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

افزایش 50 درصدی اهدای خون در جهرم

کشف رب گوجه و پنیر احتکار شده در شیراز

محاکمه سیف، تعویق ارشد و جمع‌آوری زباله‌های شهرکُرد؛ کمپین‌های موفق «فارس من» در هفته‌ای که گذشت

ثبت ملی 11 میراث ناملموس در فارس

اتمام مسکن مهر، پاس به دولت سیزدهم/ زندگی من، بندخون تو

کواکبیان: نباید انتخابات را به مذاکرات وین گره بزنیم/ با لجبازی و بحث‌های نابهنجار تاجزاده موافق نیستم

شروط ‌شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب برای احداث مجموعه خودرویی خلیج فارس

پیش‌بینی بارش پراکنده برای نواحی شمالی فارس

انسان و گرما، مهم‌ترین عامل آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی/ روند آتش‌سوزی‌ها در سال جاری نزولی است

کشف گوشت شکار از منزل متخلفان شکار و صید در فارس

مواج شدن دریای عمان، تنگه هرمز و خلیج فارس/ رگبار باران در ارتفاعات هرمزگان

سرمربی تیم صبای مهر تبریز انتخاب شد

فارس من|تمامی امتحانات بجز پایه نهم و دوازدهم مجازی برگزار می‌‎شود

سرمازدگی فرودین‌ماه 488 میلیارد تومان به کشاورزی شیراز آسیب زد

شرکت فجر انرژی عرضه اکسیژن مایع را آغاز کرد

شیراز رنگین کمان اقوام ایرانی و معیار تعامل در تراز جهان

ابلاغ مراتب ثبت ملی 11 میراث‌فرهنگی ناملموس به استاندار فارس

عراقچی: آمریکا برای بازگشت به برجام جدیت دارد

ریاض، مذاکره مستقیم با ایران را تایید کرد

املاک شهرداری تهران در اختیار چه گروه‌هایی است؟

بررسی دقیق شکایت الاهلی عربستان از استقلال؛ تنها در این صورت استقلال محروم می شود!

زیان سرمازدگی به کشاورزی شیراز بیش از 488 میلیارد تومان برآورد شد

آنچه که باید از الزامات حمل دوچرخه در مترو بدانید

شکایت شهرداری تهران از معترضان آبان 98 پس گرفته شد

استاد دانشگاه: جلب اعتماد مردم پیش‌شرط انتخابات پرشور است

رونمایی از تندیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

اقدامات شهرداری منطقه 20 در لیالی قدر

شب های تهران،فوریت های خدمات اجتماعی

اجرای اقدامات اضطراری در تالاب بختگان/ حق‌آبه راه اصولی نجات فلامینگوهاست

روسیه: خروج از برجام به شکست مفتضحانه منجر شد

2 قتل و یک خودکشی در شیراز + جزئیات

روزهایی که می‌آید

تحلیل جالب کارشناس کره‌ای درباره تاریخچه روابط سیاه ایران و آمریکا + فیلم

شهروند به بقا امیدوار شد

وضعیت حضور کارمندان در ادارات از امروز

سنگ تمام استقلال تاجیکستان برای پرسپولیس

شکایت رسمی الاهلی عربستان از استقلال بخاطر میلیچ

ریزگردهای نمکی،تهدیدی برای انجیرستان‌های استهبان فارس

مدیر تیم ذوب آهن: امیدوارم مقابل استقلال اسیر ناداوری نشویم

نیزارهای ورودی بوشهر طعمه حریق شد+فیلم

لیگ دسته اول فوتبال| صدرنشین در خانه شکست خورد، هوادار از سد چوکا گذشت

کشف 10 هزار قوطی رب گوجه و اقلام خوراکی احتکار شده

زلزله نسبتا شدید در مرز استانهای بوشهر و فارس

اولین واکنش دروازه‌بان اسبق استقلال بعد از پیوستن به تیم آمریکایی

59‌ نفر از زندانیان غیرعمد فارس از زندان‌ آزاد شدند

زلزله 4.2 ریشتری بندر گناوه را لرزاند

ناکامی «طرح معامله قرن» و «عادی سازی روابط» با کشورهای حاشیه خلیج فارس

گزارش خبرنگار فارس از حال و هوای روز قدس در مشهد/ بگو به دشمن‌مان انتقام نزدیک است

زلزله در مرز استان های بوشهر و فارس

احداث یک مدرسه خیرساز در شهرستان جهرم