پیام فارس

آخرين مطالب

نسیم تحول در 2 هزار و 400 روستای فارس اقتصادي

نسیم تحول در 2 هزار و 400 روستای فارس
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- دولت تدبیر و امید از ابتدای شروع به کار خود تاکنون توجه ویژه‌ای به توسعه روستاها داشته و در این زمینه عملکرد و کارنامه قابل توجهی را در پرداختن به عمران و آبادانی روستاها، محرومیت زدایی و افزایش خدمات رسانی به روستاها از خود به جای گذاشته است.

به گزارش ایرنا، طی سال‌های اخیر حدود 2 هزار و 400 روستای بالای 20 خانوار استان فارس نیز همانند سایر نقاط کشور از خدمات و امکانات مختلفی از جمله گاز طبیعی، خدمات بهداشتی و درمانی، برق، آب آشامیدنی سالم، زیرساخت‌های ارتباطی از قبیل تلفن ثابت، تلفن سیار و اینترنت پرسرعت بهره مند شده‌اند.
طبق آخرین سرشماری جمعیت روستایی استان فارس، افزون بر یک میلیون و 449 هزار و 559 نفر یعنی معادل 29.9 درصد جمعیت استان همچنین جمعیت عشایری بالغ بر 27 هزار و 279 خانوار است.
به گفته عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس، دولت در بودجه امسال نیز همانند سنوات گذشته رقم قابل توجهی را برای عمران و آبادانی روستاهای فارس در نظر گرفته و اعتبار 21 هزار و 380 میلیارد ریالی را برای رسیدگی به روستاهای فارس در بودجه 1400 در نظر گرفته است.
وی، با بیان اینکه تاکنون به تعداد 107 طرح اشتغالزایی روستایی، مبلغ 715 میلیارد ریال با اشتغال 965 نفر تسهیلات پرداخت شده افزود: به منظور حمایت از ایجاد اشتغال در روستاها و مناطق عشایری استان، تاکنون 6 هزار و 503 میلیارد ریال با تعداد اشتغال‌زایی 10 هزار و 451 نفر تسهیلات اختصاص یافته است.
استاندار فارس تصریح کرد: از سال 92 تا پایان سال گذشته یک هزار و 128 میلیارد تومان اعتبار به دهیاری‌های این استان پرداخت شده است.
رحیمی ادامه داد: همچنین طی این مدت بالغ بر 15 میلیون مترمربع بهسازی معابر روستایی، 862 هزار مترمربع بوستان روستایی، 38 هزار و 396 مترمربع احداث ساختمان شامل ساختمان‌های دهیاری، پایگاه آتش‌نشانی و غسالخانه‌، حدود 20 هزار چراغ روشنایی معابر و 950 میلیارد ریال اعتبار نیز در سایر پروژه‌ها از جمله بهسازی شبکه آب آشامیدنی، احداث سایبان و سازماندهی آرامستان در روستاها هزینه شده است.
استاندار فارس اظهار داشت: در زمینه گازرسانی به روستاها نیز طی فعالیت دولت تدبیر و امید تعداد روستاهای برخوردار از گاز در این استان به 2 هزار و 61 روستا رسیده که رشد 204 درصدی را در مقایسه با دوره مشابه قبل نشان می‌دهد.
رحیمی افزود: علاوه بر این، هم‌اینک 199 روستای استان نیز در حال گازرسانی بوده و در مجموع 98 درصد از خانوارهای روستاهایی استان از گاز برخوردار شده‌اند.
وی بیان کرد: در دولت تدبیر و امید تعداد کل روستاهای برخوردار از برق از 2 هزار 238 روستا در سال 92 به 2 هزار و 436 روستا در سال 99 رسیده که نشان می‌دهد حدود 198 روستا در دولت تدبیر و امید به شبکه برق متصل شده‌اند.
او اضافه کرد: میزان راه‌های روستایی استان فارس هم از 910 کیلومتر در سال 92 به یک هزار و 839 کیلومتر در دوره فعالیت دولت تدبیر و امید رسیده است که این عملکرد بیانگر بیش از دو برابر شدن راه‌های روستایی استان است.
استاندار فارس گفت: در بحث ترمیم و روکش آسفالت راه‌های روستایی و فرعی هم، 973 کیلومتر راه ترمیم و روکش شده است.
رحیمی افزود: طی سنوات فعالیت دولت تدبیر و امید در کنار خدمات رسانی به روستاهای فارس، حدود یک هزار و 40 میلیون ریال نیز صرف پروژه‌های گوناگون در جهت خدمت رسانی به عشایر این استان شده و با راه‌اندازی و بهره برداری از 250 پروژه، شاخص‌های توسعه اسکان و مسکن عشایر با رشد حدود 122 درصدی در سال 99 نسبت به سال 92 کاملا چشمگیر است و در زمینه خانه‌های بهداشت عشایر سیار هم اتفاقی بزرگ در زمینه بهداشتی در جامعه عشایری فارس رقم خورده است.
استاندار فارس افزود: طرح هادی روستایی تهیه شده تا سال 92 حدود 2 هزار و 263 هکتار مساحت را پوشش می داده و از سال 92 تا 99 حدود 795 هکتار از اراضی روستایی در قالب طرح‌های هادی تهیه و ابلاغ شده است.
رحیمی ادامه داد: واگذاری زمین به روستائیان نیز تا سال 92 حدود 75 هزار هکتار بوده که با توجه به کوشش‌های انجام شده طی دولت تدبیر و امید هم‌اینک به 106 هزار هکتار رسیده است.
او گفت: احداث و مقاوم سازی مسکن روستایی نیز از محل طرح ویژه بهسازی تا سال 92 حدود 124 هزار و 534 متر مربع بوده و در دولت تدبیر و امید 70 هزار و 341 متر مربع مسکن روستایی جدید بهسازی و احداث شده است.
وی ادامه داد: احداث مسکن ناشی از حوادث تا سال 92 حدود 50 هزار و 630 متر مربع بوده که طی دولت تدبیر و امید چهار هزار و 763 مترمربع به مساحت آن افزوده شده است.
رحیمی گفت: اجرای سه هزار و 970 هکتار عملیات تجهیز و نوسازی اراضی سنتی در استان موجب صرفه‌جویی 4/9 میلیون متر مکعب آب و یک هزار و 133 میلیون لیتر سوخت شده و برنامه احداث شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی با اعتبار 13 میلیارد تومان و عملکرد یک هزار و 514 هکتار نیز موجب صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آب کشاورزی گردیده است.
استاندار فارس، در خصوص بازسازی و نوسازی قنوات در این استان نیز گفت: بازسازی و نوسازی 356 رشته قنات به طول 102 کیلومتر و اجرای هفت هزار و 543 هکتار آبیاری تحت فشار از دیگر اقداماتی است که طی سال‌های اخیر در فارس صورت گرفته و با اقدمات انجام شده از سوی دولت تدبیر و امید، استان فارس رتبه نخست تسطیح لیزری اراضی کشاورزی را در سطح کشور به دست آورده است.
استاندار فارس، با اشاره به پوشش اینترنت پرسرعت در افزون بر 92 درصد روستاهای بالای 20 خانوار این استان گفت: هم‌اینک 2 هزار و 964 روستای این استان به اینترنت پرسرعت از طرح USO و 356 روستا به اینترنت ADSL متصل شده‌اند.
رحیمی افزود: در سه هزار و 89 روستای دارای سکنه طرح رومینگ دیتا اجرا شده و گسترش شبکه فیبر نوری روستایی نیز به طول یک هزار و 571 کیلومتر صورت گرفته است.
وی، با اشاره به هوشمندسازی 2 هزار و 894 مدرسه روستایی در این استان ادامه داد: در دولت تدبیر و امید تامین ارتباط تلفن خانگی 40 روستا و استفاده از خدمات خودپرداز بانکی به تعداد 54 دستگاه عملیاتی شده است.
توسعه اقامتگاه‌های بومگردی در روستاهای فارس
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس پیش از این با اشاره به تلاش های صورت گرفته در دولت تدبیر و امید برای توسعه گردشگری گفت: در سال 92 تنها چند اقامتگاه بوم‌گردی در مناطق روستایی این استان وجود داشت که تا مهر ماه پارسال، این آمار به بیش از 106 اقامتگاه رسیده است.
سید کمال پاک فطرت بیان داشت: دولت در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به روستاها داشته به گونه‌ای که به حدود 98 درصد روستاهای این استان گازرسانی شده است.
وی ادامه داد: همچنین صد در صد روستاهای فارس دارای آب و برق هستند و اکثر روستاها از اینترنت و مخابرات نیز برخوردارند.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس بیان کرد: همچنین در سال‌های اخیر تعداد خانه‌های بهداشت در روستاها با رشد چشمگیری همراه بوده است و هم اکنون بیش از یک هزار و 500 روستا در این استان دارای خانه بهداشت هستند.
پاک فطرت افزود: همچنین 80 درصد خانه‌های روستاهایی در فارس در چند سال گذشته، بازسازی و مقاوم سازی شده است.
وی، با بیان اینکه اولویت اول همه روستاها ایجاد اشتغال پایدار است و این مهم زمینه‌ساز توسعه روستا و مهاجرت معکوس به آن خواهد بود، گفت: دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس آماده همکاری و حمایت از تمام افراد و گروه‌هایی است که طرح و برنامه برای اشتغالزایی در روستاها دارند.
برچسب‌ها
دولت تدبیر و امید توسعه روستایی شیراز استانداری فارس عنایت الله رحیمی فارس
پروندهٔ خبری
کارنامه دولتمردان در دیار فارس

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/206042/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

افزایش 50 درصدی اهدای خون در جهرم

کشف رب گوجه و پنیر احتکار شده در شیراز

محاکمه سیف، تعویق ارشد و جمع‌آوری زباله‌های شهرکُرد؛ کمپین‌های موفق «فارس من» در هفته‌ای که گذشت

ثبت ملی 11 میراث ناملموس در فارس

اتمام مسکن مهر، پاس به دولت سیزدهم/ زندگی من، بندخون تو

کواکبیان: نباید انتخابات را به مذاکرات وین گره بزنیم/ با لجبازی و بحث‌های نابهنجار تاجزاده موافق نیستم

شروط ‌شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب برای احداث مجموعه خودرویی خلیج فارس

پیش‌بینی بارش پراکنده برای نواحی شمالی فارس

انسان و گرما، مهم‌ترین عامل آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی/ روند آتش‌سوزی‌ها در سال جاری نزولی است

کشف گوشت شکار از منزل متخلفان شکار و صید در فارس

مواج شدن دریای عمان، تنگه هرمز و خلیج فارس/ رگبار باران در ارتفاعات هرمزگان

سرمربی تیم صبای مهر تبریز انتخاب شد

فارس من|تمامی امتحانات بجز پایه نهم و دوازدهم مجازی برگزار می‌‎شود

سرمازدگی فرودین‌ماه 488 میلیارد تومان به کشاورزی شیراز آسیب زد

شرکت فجر انرژی عرضه اکسیژن مایع را آغاز کرد

شیراز رنگین کمان اقوام ایرانی و معیار تعامل در تراز جهان

ابلاغ مراتب ثبت ملی 11 میراث‌فرهنگی ناملموس به استاندار فارس

عراقچی: آمریکا برای بازگشت به برجام جدیت دارد

ریاض، مذاکره مستقیم با ایران را تایید کرد

املاک شهرداری تهران در اختیار چه گروه‌هایی است؟

بررسی دقیق شکایت الاهلی عربستان از استقلال؛ تنها در این صورت استقلال محروم می شود!

زیان سرمازدگی به کشاورزی شیراز بیش از 488 میلیارد تومان برآورد شد

آنچه که باید از الزامات حمل دوچرخه در مترو بدانید

شکایت شهرداری تهران از معترضان آبان 98 پس گرفته شد

استاد دانشگاه: جلب اعتماد مردم پیش‌شرط انتخابات پرشور است

رونمایی از تندیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

اقدامات شهرداری منطقه 20 در لیالی قدر

شب های تهران،فوریت های خدمات اجتماعی

اجرای اقدامات اضطراری در تالاب بختگان/ حق‌آبه راه اصولی نجات فلامینگوهاست

روسیه: خروج از برجام به شکست مفتضحانه منجر شد

2 قتل و یک خودکشی در شیراز + جزئیات

روزهایی که می‌آید

تحلیل جالب کارشناس کره‌ای درباره تاریخچه روابط سیاه ایران و آمریکا + فیلم

شهروند به بقا امیدوار شد

وضعیت حضور کارمندان در ادارات از امروز

سنگ تمام استقلال تاجیکستان برای پرسپولیس

شکایت رسمی الاهلی عربستان از استقلال بخاطر میلیچ

ریزگردهای نمکی،تهدیدی برای انجیرستان‌های استهبان فارس

مدیر تیم ذوب آهن: امیدوارم مقابل استقلال اسیر ناداوری نشویم

نیزارهای ورودی بوشهر طعمه حریق شد+فیلم

لیگ دسته اول فوتبال| صدرنشین در خانه شکست خورد، هوادار از سد چوکا گذشت

کشف 10 هزار قوطی رب گوجه و اقلام خوراکی احتکار شده

زلزله نسبتا شدید در مرز استانهای بوشهر و فارس

اولین واکنش دروازه‌بان اسبق استقلال بعد از پیوستن به تیم آمریکایی

59‌ نفر از زندانیان غیرعمد فارس از زندان‌ آزاد شدند

زلزله 4.2 ریشتری بندر گناوه را لرزاند

ناکامی «طرح معامله قرن» و «عادی سازی روابط» با کشورهای حاشیه خلیج فارس

گزارش خبرنگار فارس از حال و هوای روز قدس در مشهد/ بگو به دشمن‌مان انتقام نزدیک است

زلزله در مرز استان های بوشهر و فارس

احداث یک مدرسه خیرساز در شهرستان جهرم