پیام فارس

آخرين مطالب

ریزگردهای نمکی،تهدیدی برای انجیرستان‌های استهبان فارس اقتصادي

ریزگردهای نمکی،تهدیدی برای انجیرستان‌های استهبان فارس
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- کاهش شدید بارندگی‌ها و تداوم خشکسالی در تالاب بختگان فارس موجب انتشار ریزگردهای نمکی از بستر خشک این تالاب شده که متخصصان و انجیرکاران معتقدند این پدیده، انجیرستان‌های دیم شهرستان استهبان را تهدید می‌کند.

یکی از باغداران انجیر دهستان خیر استهبان معتقد است: رودخانه های کر و سیوند شاهرگ های حیاتی تالابختگان بودند که با احداث سد درودزن و سپس سدهای سیوند و ملاصدرا و همچنین چند سدخاکی برروی رودخانه های فصلی ، شاهرگ های حیاتی دریاچه مسدود و تالاب بین المللی بختگان به نمک زار تبدیل شد. 
هوشنگ شاهسونی در مصاحبه با ایرنا افزود: تمام قنات های منطقه یکی پس از دیگری خشک شدند و اکنون چاه های آب نیز در حال خشک شدن هستند وحقابه ای نیز که در دوسال گذشته برای نجات تالاب تخصیص یافت ، تأثیر چندانی در احیای آن نداشته است.
این باغدار دهستان خیر اظهار داشت : در یک دهه گذشته انتشار ریزگردهای کف دریاچه و نشستن آن بر روی برگ درختان انجیر ، خطر نابودی انجیرستان ها را به همراه دارد که برای نجات درختان خود مجبوریم برگ آنها را با آب شست و شو دهیم که این امر خود باعث هدرروی بیشتر آب می شود.
شاهسونی بیان داشت : اکنون کار به جایی رسیده است که برای تأمین آب مورد نیاز انجیرستان دیم از تانکرهای آب استفاده می شود که علاوه بر تضعیف بخش کشاورزی و کوچک شدن سفره کشاورزان و باغداران،تهدید سلامت مردم بومی در پی انتشار ریزگردها را در پی داشته و آسیب به پوشش گیاهی و حیات وحش منطقه از دیگر نتایج خشک شدن تالاب بختگان است.
این دوستدار محیط زیست خواستار بازشدن بندها و سدهای خاکی احداث شده بر روی رودخانه های فصلی ، افزایش حق آبه تالاب و هدایت روان آب های فصلی به سمت دریاچه شد.
رسول حاجی باقری دبیر گروه مردمی دیده بان استهبان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، بابیان اینکه ریزگردها باعث بسته شدن منافذ برگ درختان انجیر می شود و به این درختان آسیب جدی وارد می کند افزود : این پدیده یکی از نتایج خشک شدن تالاب بختگان است که عامل اصلی آن تخریب حوضه های آبریز است.
وی گفت: استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی و حفر چاه های بدون حساب برای بیرون کشیدن آب عامل دیگر خشک شدن تالاب بختگان است همچنین کاهش میزان بارندگی و خشکسالی عامل سوم در این زمینه است.
وی بیان داشت : ظهور چندین فروچاله از جمله فروچاله ای باحدود 60 متر عمق در روستای مهدی آباد ایج استهبان و بروز آتش سوزی های زودهنگام ، نشانگر پایان منابع آبی و آغاز بیابانی شدن مناطق اطراف تالاب خشک بختگان است.
نجات تالاب بختگان ، نیازمند عزم ملی
مهدی اعیان منش ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان استهبان درگفت و گو با ایرنا ، معضل ریزگردهای نمکی را از اثرات مخرب خشک شدن تالاب بختگان دانست و افزود : ریزگردها باعث اختلال در عمل فتوسنتز گیاهان می شود و خسارت های جبران ناپذیری در پی دارد.
وی وسعت انجیرستان های دیم شهرستان استهبان را 25 هزار و 500 هکتار اعلام کرد و اظهار داشت : نه تنها در دهستان خیر بلکه انجیرستان های کل شهرستان درگیر معضل ریزگردها شده است و همانند موضوع دریاچه ارومیه ، برای نجات تالاب بختگان هم نیازمند عزم ملی هستیم.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان استهبان با انتقاد از روند بسیارکند طرح نجات تالاب بختگان، به موضوع کمبود منابع آب و تأثیر آن در میزان تولید انجیر پرداخت و گفت: در سال گذشته حدود 18 تا 20 هزار تن انجیر در انجیرستان های دیم استهبان تولید شد که با توجه به کاهش شدید میزان بارندگی ها ، پیش بینی می شود تولید محصول امسال نسبت به سال گذشته کاهش یابد.
وی بحث هرس درختان ، آبیاری کمکی و نصب سایه بان را از راهکارهای مد نظر برای کاهش مصرف آب عنوان کرد و بیان داشت : در موضوع نصب سایه بان برای درختان انجیر با متخصصان ترکیه در حال مذاکره هستیم تا در صورت اجرایی شدن این طرح ، مصرف آب تا حدود یک سوم کاهش یابد. 
اختصاص حقابه مناسب ، تنها راه نجات تالاب بختگان
حمیدظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، با اشاره به وسعت 140 هزارهکتاری تالاب بختگان (شامل دریاچه های طشک و بختگان) و اهمیت آن در اکوسیستم منطقه و زندگی مردم بومی ساکن در اطراف آن اظهار داشت : گرد و غبار ناشی از خشکی دریاچه بختگان باعث می شود که نمک موجود در بستر دریاچه برروی مراتع و عرصه های کشاورزی و باغی اطراف آن بنشیند و خسارت هایی را به پوشش گیاهی منطقه وارد کند و مشکلات بسیاری را برای کشاورزان و باغداران به بار آورد.
ظهرابی افزود: شور شدن آب چاه‌های کشاورزی از دیگر مشکلات جدید کشاورزان منطقه است. ضمن آنکه با از بین رفتن رطوبت تالاب، خطرات بسیاری از جمله ریزگردهای نمکی و سرمازدگی، بزرگترین انجیرستان دیم جهان را در استهبان تهدید می کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس بیان داشت : در گذشته به طور میانگین سالیانه 700 میلیون مترمکعب آب وارد تالاب بختگان می شد که احداث سه سد ، شامل سدهای درودزن ، ملاصدرا و سیوند در بالادست این تالاب، حقابه مورد نیاز آن را مسدود کرد و با وجود آنکه در سال 98 حدود 45 میلیون مترمکعب و در سال 99 حدود 55 میلیون مترمکعب حقابه وارد دریاچه های طشک و بختگان شد، اما این میزان حقابه پاسخگوی نیاز حیاتی تالاب نبوده است.
وی درباره راهکارهای موجود به منظور نجات اکوسیستم منطقه بختگان و کاهش مشکلات باغداران و کشاورزان بیان داشت : تنها راه نجات تالاب بختگان، اختصاص حقابه مناسب و مورد نیاز آن است و درحال حاضر با پژوهشگران دانشگاه شیراز در حال همفکری و بررسی وضعیت موجود هستیم تا با برنامه ریزی عملی و اجرایی، راهکاری برای این موضوع تدوین شود.
ظهرابی افزود : می بایست مرحله به مرحله با تامین معیشت مردم بومی و کاهش وابستگی آنها به حقابه تالاب بختگان، درمسیر احیای این تالاب ارزشمند گام برداریم.
استهبان از شهرستان های شرقی فارس است که مرکز آن با شیراز حدود 120 کیلومتر فاصله دارد.
برچسب‌ها
ریزگرد استهبان کشاورزی واحدهای آلاینده دریاچه بختگان

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/207490/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

«برخی داوطلبان ریاست جمهوری علاوه بر پوشش دادن، نقش تخریب دولت را هم بر عهده گرفته اند»

لوایح دولت برای مقابله با خشونت‌ها و آسیب‌های علیه دختران

توسعه کسب‌وکارهای خانگی؛ عامل مؤثر بهبود وضعیت اقتصاد

دعوت از 28 بازیکن به دومین اردوی تیم هندبال جوانان دختران

صندوق تخصصی حمایت از انجیر ایجاد شود

ستاد عبدالناصر همتی در استان فارس آغاز به کار کرد

انتخاب آگاهانه و صحیح، ضامن رهایی جامعه از آسیب ها و مشکلات است

پیش‌بینی 8000 میلیارد تومان یارانه در بودجه برای بخش کشاورزی

‌نماینده مردم ‌آباده و بوانات: رئیسی با صداقت کامل به ‌شبه‌افکنی درباره سفر به ‌خوزستان پاسخ داد

طرح مهر بیمه رازی در جهت حمایت از شبکه فروش

حضور پرشور اهل سنت در انتخابات با رأی به نامزد اصلح

جدال سخت رایکا در شیراز

لغو سفر انتخاباتی قاضی‌زاده هاشمی به شیراز

آغاز بهره‌برداری از نیروگاه 4 مگاواتی در شیراز

مراسم سالروز ولادت حضرت معصومه (س) در بند نسوان زندان زاهدان برگزار شد

فرماندار: 65 هزار و 513 نفر در اردکان واجد شرایط رای دادن هستند

دعوت از 28 بازیکن به دومین اردوی تیم ملی هندبال جوانان بانوان

عصائب اهل الحق: آمریکا با انتقال خانواده‌های تروریست‌ها به دنبال باقی ماندن در عراق است

تولید 575 تن گوشت سفید در ارسنجان

12 قطعه کبک اسیر به دامن طبیعتَ سقز بازگشتند

تبلیغات انتخابات 1400 در شیراز و کوهدشت

تاکید عصائب اهل الحق بر تمایل آمریکا به انتقال خانواده‌های داعشی به اردوگاه الجدعه

با شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به رسم اهل‌بیت(ع)» برگزار می شود

برنامه‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در سطح 50 شهر و کشور جهان

برپایی نماز وحدت شیعه و سنی در اعظمیه بغداد

14 هکتار مزرعه گندم بخش درودزن مرودشت در آتش سوخت

خطر گسترش مجدد کرونا در فارس

دستگیری 2 سارق با 40 فقره سرقت در شیراز

مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تا مهر 1400 تمدید شد

حدود 77 هزار و 600 دوز واکسن کرونا در سه شهرستان جنوب فارس تزریق شد

تامین 30 درصد خدمات زیربنایی مسکن مهر از محل اعتبارات دولتی

حادثه آتش سوزی حین برداشت گندم در مرودشت

رئیس ستاد همتی در فارس: با مشارکت حداکثری، سرنوشت را خودمان رقم بزنیم

توقیف 22 تن قیر قاچاق در ایست و بازرسی ایرانشهر

برگزاری برنامه‌های دهه کرامت در 28 بقعه شاخص فارس

مطالبه روانشناسان در «فارس من»: خدمات مشاوره زیر چتر بیمه‌ قرار گیرد/ افزایش میزان افسردگی در کرونا

کشف 238کیلو تریاک در حاجی آباد

ستاره کره‌ای گلش را به اریکسن تقدیم کرد +فیلم و عکس

سرمربی فجرسپاسی شیراز: با تمام قوا به مصاف رایکا بابل می‌رویم

نخستین قضاوت کوبل داوری ایران در جام باشگاه‌های هندبال آسیا

اهل سنت گلستان حضور حداکثری پای صندوق‌های رای خواهند داشت

سرقت میلیاردی از خانه سالمندان تهرانی

پایان هولناک مشاجره زوج جوان در داخل ماشین

شرکت زائران خارجی در حج، منتفی شد

آلمان، خواستار انعطاف طرفین در مذاکرات وین شد

واکسن‌ های وارداتی علیه کرونا حذف نمی‌ شود

صادرات تخم‌ مرغ متوقف شد

قاضی‌ زاده: مردم باید از مزایای برجام بهره ببرند

روحانی: ایران یکی از دقیق ترین کشورها در اطلاع رسانی آمار کرونایی بود

رضایی : یارانه 450 هزار تومانی سرجایش است