پیام فارس

آخرين مطالب

استاد دانشگاه: جلب اعتماد مردم پیش‌شرط انتخابات پرشور است سياسي

استاد دانشگاه: جلب اعتماد مردم پیش‌شرط انتخابات پرشور است
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- استاد دانشگاه‌ آزاد اسلامی شهرستان اوز در جنوب فارس معتقد است: جلب اعتماد مردم و توجه بیشتر به مصالح و منافع عمومی جامعه از مهمترین شاخصه ها و پایه و پیش شرط اصلی برای افزایش میزان مشارکت سیاسی مردم در بارزترین رکن آن یعنی انتخابات است.

پروانه پدرام شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تحلیل‌های جامعه شناختی و مطالعات اجتماعی فراوان در جوامع مختلف نشان داده که جلب و جذب اعتماد مردم همواره ضرورتی اجتناب ناپذیر در امر مشارکت سیاسی و اجتماعی افراد بویژه درعرصه حساس انتخابات به عنوان بارزترین و شاخص ترین نوع مشارکت در راستای تحکیم پایه های قدرت و تثبیت و بقای هر نظام سیاسی بوده و هست.
پدرام گفت: البته نباید فراموش کرد که جلب و جذب اعتماد عمومی باید با توجه به اصل همبستگی، وحدت و انسجام همراه باشد و آنگاه می توان بر تاثیر و نقش موثر و تعیین کننده این مولفه ها بیشترامیدوار بود.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اوز با بیان اینکه اعتماد مردم امروزه به اصلی پذیرفته شده در جوامع مختلف تبدیل شده است، گفت: این امر مقدس باید به بهترین شیوه های ممکن محقق و حتی در هر رویدادی باید اطلاع رسانی های درست به مردم صورت گیرد و هر لحظه نیز پذیرای انتقادها و پیشنهادهای آنها باشیم.
پدرام اظهار داشت: تنوع نامزدها و حتی ورود افراد جدید با برنامه‌های متفاوت می‌تواند زمینه‌ساز افزایش و مشارکت پرشور مردم در عرصه انتخابات 28 خرداد 1400 باشد.
وی در عین حال گفت: تنوع لازم است اما تعدد و تکثر نامزدها ممکن است انتخاب را مشکل و گاه حتی سردرگمی نیز ایجاد کند و البته تنوع نامزدها را همواره در انتخابات ریاست جمهوری شاهد بوده ایم و شاید این دوره هم استثنا نباشد.
این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اوز گفت: تنوع و حضور چهره های جدید دارای برنامه های سازنده با رویکردهای ملی و بین المللی و توجه به نیازهای مردم و رده های سنی مختلف به ویژه جوانان بر مشارکت بیشتر و آگاهانه مردم تاثیر دارد.
پدرام، همچنین انتخابات آتی بویژه سیزدهمین دوره ریاست جمهوری را با وجود برخی تحولات و دگرگونی ها در ابعاد مختلف از جمله وجود تنوع و تعدد منابع خبری و رسانه ها متفاوت تر دانست و گفت: در دوره کنونی به لطف دسترسی افراد به این منابع و به دنبال آن افزیش سطح آگاهی ها، عوامل خارجی نمی توانند نفوذ چندانی بر جهت دهی افکار داشته باشد.
او معتقد است که مردم در شرایط کنونی بیش از گذشته در صحنه هستند و اوضاع و شرایط کشور را با هوشیاری رصد می‌کنند.
این استاد دانشگاه همچنین انتخابات 1400 بویژه ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی را نمود اولویت مجریان برگزاری انتخاباتی سالم و بارز حضور و مشارکت آگاهانه همه اقشار مختلف جامعه دانست و گفت: حضور قوی تر نامزدها و ارایه برنامه های عملی از سوی آنها می تواند بسیاری از موانع و چالش های احتمالی را کمرنگ و امید تازه ای را برای خواسته های متعدد افراد جامعه و نیز مشارکت معنادار و متفاوت تر آنها را نوید دهد.
وی اظهار داشت: صداقت در رفتار، گفتار و عملکرد و همچنین پیشینه فعالیت نامزدهای شاخص در کنار ویژگی های بارز برخی نامزدهای جدید نیز می تواند در بالابردن سطح اعتماد مردم و میزان افزایش مشارکت آنها موثر باشد.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه موضوع تایید صلاحیت افراد و گزینش نامزدهای شایسته از بین جمع تایید صلاحیت شده را نیز وظیفه مهمی دانست که بر آینده تک تک افراد جامعه ارتباط دارد ، گفت: این مرحله هم باید همچون موضوع مشارکت با ظرافت و هوشیاری بالا انجام شود.
پدرام افزود: مسئولان و دست اندرکاران امر انتخابات و همچنین نامزدها اعم از ریاست جمهوری، شوراها و میان دوره ای مجلس و نیز خبرگان رهبری پای درد و دل مردم باشند، مسایل و مشکلات آنها را گوش کنند و همدرد جامعه خود شوند که این بهترین عامل برای جلب مشارکت و عالی ترین روش و راهنما برای اتخاذ تصمیم های درست است.
او گفت: با جلب رضایت مردم اداره امور کشور تسهیل می‌شود، چون مردم با خیال راحت به امور دیگر می پردازند و آسوده خاطر هستند از اینکه افراد انتخاب شده هم اصلح هستند و هم به همه امور اشراف و آگاهی دارند و هر چه به نفع شهر و کشور است انجام می دهند.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی اوز نقش رسانه ها، نخبگان جامعه و افراد تاثیرگذار در این عرصه حساس انتخابات ر ضروری دانست و گفت: آگاهی مردم را باید بالا برد که فرد مورد نظر را با سنجش تمام جوانب و به دور از قوم گرایی ، منطقه گرایی و با معیارهای منطقی انتخاب کنند.
پدرام بیان کرد: حدود 42 سال تجربه حضور افراد مختلف را در سمت های متعدد داریم که می تواند الگویی برای شناساندن اهمیت این موضوع باشد و البته ذکر نمونه ها، آمارها و تحلیل های درست و جامع از انتخابات های گذشته و اینکه در این سال ها وقتی مشارکت کم یا زیاد بوده چه تاثیری بر جامعه داشته می تواند راهگشا باشد.
وی ادامه داد: همچنین جریان های سیاسی مختلف باید در منطقه مورد مطالعه قرار گیرند و با کمک دانشگاه ها و استادان رشته های مرتبط نشست های هم اندیشی و مناظره ای با حضور همه طیف های سیاسی، نخبگان و افراد موثر و خود نامزدها برگزار شود.
او گفت: در شرایط کنونی نباید از ظرفیت بالای رسانه ها و پایگاه های خبری معتبر برای معرفی افراد شایسته البته نه تنها جریان های شناخته شده در سطح ملی و منطقه نیز غافل شد.
پدرام افزود: نخبگان و افراد شناخته شده همواره تاثیرگذاری خاص خود را بر روی آرا و افکار داشته‌اند و دارند ولی از آنجایی که باید به عقیده و نظر هر فردی نیز احترام گذاشت نخبگان نیز باید نامزدهای شایسته تر را به مردم معرفی و به آینده و مصلحت کشور نیز اهمیت دهند.
انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری همزمان با انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا روز جمعه 28 خرداد 1400 برگزار می‌شود.
برچسب‌ها
انتخابات 1400 مشارکت انتخاباتی لارستان فارس
پروندهٔ خبری
انتخابات 1400

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/207525/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

«برخی داوطلبان ریاست جمهوری علاوه بر پوشش دادن، نقش تخریب دولت را هم بر عهده گرفته اند»

لوایح دولت برای مقابله با خشونت‌ها و آسیب‌های علیه دختران

توسعه کسب‌وکارهای خانگی؛ عامل مؤثر بهبود وضعیت اقتصاد

دعوت از 28 بازیکن به دومین اردوی تیم هندبال جوانان دختران

صندوق تخصصی حمایت از انجیر ایجاد شود

ستاد عبدالناصر همتی در استان فارس آغاز به کار کرد

انتخاب آگاهانه و صحیح، ضامن رهایی جامعه از آسیب ها و مشکلات است

پیش‌بینی 8000 میلیارد تومان یارانه در بودجه برای بخش کشاورزی

‌نماینده مردم ‌آباده و بوانات: رئیسی با صداقت کامل به ‌شبه‌افکنی درباره سفر به ‌خوزستان پاسخ داد

طرح مهر بیمه رازی در جهت حمایت از شبکه فروش

حضور پرشور اهل سنت در انتخابات با رأی به نامزد اصلح

جدال سخت رایکا در شیراز

لغو سفر انتخاباتی قاضی‌زاده هاشمی به شیراز

آغاز بهره‌برداری از نیروگاه 4 مگاواتی در شیراز

مراسم سالروز ولادت حضرت معصومه (س) در بند نسوان زندان زاهدان برگزار شد

فرماندار: 65 هزار و 513 نفر در اردکان واجد شرایط رای دادن هستند

دعوت از 28 بازیکن به دومین اردوی تیم ملی هندبال جوانان بانوان

عصائب اهل الحق: آمریکا با انتقال خانواده‌های تروریست‌ها به دنبال باقی ماندن در عراق است

تولید 575 تن گوشت سفید در ارسنجان

12 قطعه کبک اسیر به دامن طبیعتَ سقز بازگشتند

تبلیغات انتخابات 1400 در شیراز و کوهدشت

تاکید عصائب اهل الحق بر تمایل آمریکا به انتقال خانواده‌های داعشی به اردوگاه الجدعه

با شعار «خدمت کریمانه، گره‌گشایی به رسم اهل‌بیت(ع)» برگزار می شود

برنامه‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در سطح 50 شهر و کشور جهان

برپایی نماز وحدت شیعه و سنی در اعظمیه بغداد

14 هکتار مزرعه گندم بخش درودزن مرودشت در آتش سوخت

خطر گسترش مجدد کرونا در فارس

دستگیری 2 سارق با 40 فقره سرقت در شیراز

مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تا مهر 1400 تمدید شد

حدود 77 هزار و 600 دوز واکسن کرونا در سه شهرستان جنوب فارس تزریق شد

تامین 30 درصد خدمات زیربنایی مسکن مهر از محل اعتبارات دولتی

حادثه آتش سوزی حین برداشت گندم در مرودشت

رئیس ستاد همتی در فارس: با مشارکت حداکثری، سرنوشت را خودمان رقم بزنیم

توقیف 22 تن قیر قاچاق در ایست و بازرسی ایرانشهر

برگزاری برنامه‌های دهه کرامت در 28 بقعه شاخص فارس

مطالبه روانشناسان در «فارس من»: خدمات مشاوره زیر چتر بیمه‌ قرار گیرد/ افزایش میزان افسردگی در کرونا

کشف 238کیلو تریاک در حاجی آباد

ستاره کره‌ای گلش را به اریکسن تقدیم کرد +فیلم و عکس

سرمربی فجرسپاسی شیراز: با تمام قوا به مصاف رایکا بابل می‌رویم

نخستین قضاوت کوبل داوری ایران در جام باشگاه‌های هندبال آسیا

اهل سنت گلستان حضور حداکثری پای صندوق‌های رای خواهند داشت

سرقت میلیاردی از خانه سالمندان تهرانی

پایان هولناک مشاجره زوج جوان در داخل ماشین

شرکت زائران خارجی در حج، منتفی شد

آلمان، خواستار انعطاف طرفین در مذاکرات وین شد

واکسن‌ های وارداتی علیه کرونا حذف نمی‌ شود

صادرات تخم‌ مرغ متوقف شد

قاضی‌ زاده: مردم باید از مزایای برجام بهره ببرند

روحانی: ایران یکی از دقیق ترین کشورها در اطلاع رسانی آمار کرونایی بود

رضایی : یارانه 450 هزار تومانی سرجایش است