پیام فارس

آخرين مطالب

نگونی بختی بختگان مقالات

نگونی بختی بختگان
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


بهار امسال هم به نیمه رسید و طبق پیش بینی های سازمان هواشناسی، در آخرین فصل بارش، با بارش های قابل ملاحظه ای روبه رو نبودیم.
به گزارش برنا؛ دریاچه ها و رودخانه چشمشان به آسمان ماند و جان تازه ای در کالبد خشکیده آنها دمیده نشد. رنگ از رخسارشان باخته و نمکزارها بیشتر از سال های گذشته در دل خشکیده شان رخنه می کنند.
بختگان نگون بخت هم با 5 تا 12 هزار جوجه فلامینگوهایش همچنان منتظر حقابه هستند تا به حیات خود ادامه دهند و از مرگ دردناکی که در اثر بی آبی انتظارشان را می کشد رهایی یابند.
اما شعار خودکفایی در تولید گندم، که طبق گفته رئیس جهاد کشاورزی استان فارس، فارس در تولید گندم و جو رتبه دوم کشور را دارد، موجب شده تا یکی از بزرگترین فجایع محیط زیستی ایران که اگر چاره ای برای آن اندیشیده نشود به زودی به وقوع می پیوندد و این شعار همچون پُتکی بر سر تالاب بختگان و جوجه فلامینگوهایش فرود آید.
فلامینگوها مثل سال های گذشته؛ از اواخر اسفند به تالاب بختگان می آیند و کلنی های جوجه آوری خود را تشکیل می دهند تا قبل از زمان پرواز جوجه هایشان بال و جانی برای پرواز داشته باشند. اما با توجه به روند خشکسالی که در 50 سال اخیر بی سابقه بوده، سد سازی و بهره ‌برداری غیراصولی از آب های سطحی و زیرزمینی، حوضه تالاب بختگان روند خشکی را با شدت بیشتری طی می کند و به همین جهت حیات تمام زیستمندانش در خطر جدی قرار دارد.
کارشناسان و فعالان محیط زیست با هم یکصدا شده اند برای نجات فلامینگوهایی که یکی یکی در کنار جوجه های خود جان می سپارند. بختگان بیش از هر زمانی به حقابه نیازمند است اما خبری از رهاسازی حقابه بختگان نیست. برخی از فلامینگوها به منازل روستائیان پناه آورده اند و برخی هم در شوره زارهای منطقه تلف می شوند اما با این حال سازمان آب در آخرین اظهارنظر خود از تخصیص آب به تالاب خودداری می کند. حقابه ای که حدود یکصد میلیون متر مکعب در سال است که یا پشت سدهایی چون سیوند، ملاصدرا و درودزن مانده یا به زمین های کشاورزی بالادست تالاب سرازیر می شود.
پیش بینی وقوع بحران
طبق ماده 2 قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های کشور سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است نیاز آبی زیست محیطی تالاب ها را تعیین و وزارت نیرو مکلف است ضمن تدوین و اجرای برنامه مدون نسبت به تخصیص و تأمین آن اقدام کند. اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس مکاتبات متعددی با سازمان آب فارس در جهت تخصیص و رهاسازی تالاب بین المللی بختگان داشته که تاکنون سازمان آب از تخصیص آن خودداری کرده است.
مدیرکل محیط زیست فارس در این زمینه معتقد است که در سال گذشته به علت افزایش بارندگی و رهاسازی بخشی از حق آبه تالاب تلفات کاهش چشمگیری داشت اما امسال علی رغم رهاسازی حقابه به دلیل کاهش شدید بارندگی ‌ها که در پنجاه سال اخیر بی سابقه بوده، وقوع بحران در این زمینه قابل پیش بینی است.
حمید ظهرابی با بیان اینکه با وجود مکاتبات و مذاکرات متعدد با سازمان اب و درخواست پیشگیری از این اتفاق به وسیله رهاسازی آب محیط زیستی هنوز اقدامی صورت نگرفته تاکید کرد: اگر حقابه زیست محیطی تالاب بختگان تخصیص نیابد و اتفاق تلفات پرندگان مهاجر تکرار شود این اداره کل به ناچار از مسیر حقوقی موضوع خسارت به محیط زیست را پیگیری خواهد کرد.
به گفته او با توجه به بررسی های صورت گرفته والدین با پرواز به تالاب های همجوار جوجه ها را تغذیه می کنند بنابراین به هم پیوستگی تالاب ها و احیا آنها اهمیت بسزایی در بقا فلامینگو دارد. تخصیص حقآبه مشخص به تالاب بین المللی بختگان و احیا این زیستگاه ارزشمند که از وظایف قانونی وزارت نیرو و تعهدات کشور ما در کنوانسیون رامسر است؛ مهمترین اقدام برای حفاظت از گونه های وابسته به تالاب است.
فرصت سوزی نکنیم
یک فعال محیط زیست در این زمینه معتقد است چنانچه باز هم فرصت سوزی کنیم جان هزاران جوجه فلامینگو جذب شوره زار بختگان می گردد.
بهمن ایزدی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: با توجه به پتانسیل موجود در اقلیم بختگان و براساس استعداد همه جانبه جانبداران محیط زیست و سازمان محیط زیست فارس بهتر است تا وقت حدود یکماهه پیش رو، فرصت را مغتنم شماریم و دست در دست هم در برنامه های مشارکتی، بستر اصولی نجات هزاران جوجه فلامینگو را محقق سازیم.
او در ادامه می گوید: جوجه فلامینگوها بعد از حدود هفتاد روز از بدو تولدشان، قادر به پرواز و پیدا کردن غذا می شوند، هم اکنون سن جوجه فلامینگوهای بختگان حدود چهل روز می باشد و والدین آنها برای تامین غذایشان ده ها کیلومتر پرواز می کنند و تا دریاچه مهارلو تردد می کنند تا بذر امیدواری و استمرار حیات را در دل فرزندانشان بکارند. با این حال برای نجات یا مرگ فرزندان بال قرمز بختگان فرصت چندانی نداریم .
با نظر به اینکه زیستگاه فعلی جوجه فلامینگوها نزدیک به سواحل جنوب غربی و حوالی روستاهای بستروم و محمد آباد است، شایسته است که با ایجاد کانال های عریض که نمایان شدن آب لایه های زیرین نه چندان عمیق را تسهیل می کند و همچنین احداث آب بندان هایی که سطح مغاک آن را با لایه های نازک پلی اتیلین پوشش می یابد و توسط آب های خریداری شده از تلمبه روستاییان تغذیه می شود، بستر لازم را برای فراهم شدن سن پرواز جوجه ها را تسهیل کنیم‌ تا ضمن جلوگیری از واقعه ای وحشتناک، از سویی دیگر از ایجاد زمینه قهر فلامینگوها از بختگان را در سال های آتی از بین ببریم (مانند آنچه در سال های گذشته در برخی از تالاب های مشابه کشور اسپانیا روی داد و پرندگان از مهاجرت مجدد به آن مناطق روی گردانیدند).
به گزارش سیناپرس، تالاب بختگان از جمله تالاب ‌های بین‌المللی ثبت شده در کنوانسیون رامسر است که به دلیل تغییرات گسترده و خشکیدگی که آرام آرام از سال هشتاد شروع شد و همچنان به دلیل سیاست های غلط وزارت خانه های جهاد کشاورزی و نیرو، حقابه دریاچه بختگان را ربودند و به جلگه های کامفیروز و رامجرد برای کشت برنج اختصاص دادند و باعث شدند که دریاچه های بختگان و طشک که متصل به هم هستند از سال هشتاد و شش کام شان تشنه بماند و گستره آبی شان به کویر و نمکزار تبدیل شود. لذا با توجه به شرایط بحرانی و خشک شدن آن چندی است که در لیست سیاه مونترو قرار گرفته و بر اساس قواعد موجود ، ایران و مدیران استان فارس را متعهد می‌کند تا کلیه توان فنی، علمی و مالی خود را بکار برند تا شرایط خروج این تالاب از لیست سیاه مذکور را محقق سازند.

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/207914/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حضور پرشکوه مردم در انتخابات منجر به توانمندی بیشتر رئیس‌جمهور آینده می‌شود

شروع آغاز رای گیری در سومین حرم اهل بیت

حضور پرشور در انتخابات، موجب تقویت هر دو جبهه میدان و دیپلماسی است

حضور علمای اهل سنت استان گلستان ‌در انتخابات / ‌قلب‌‌ ‌اهل تسنن برای ‌کشور و ملت می‌تپد + فیلم

فرماندار: اخذ رای در 95 درصد شعب شیراز الکترونیکی است

امام جمعه موقت شیراز:حضور در صحنه مانع رسیدن دشمن به اهدافش خواهد بود

امام جمعه لار:‌حضور مردم، آری مجدد به آرمان‌های انقلاب است

حضور مطلوب اتحادیه های صنفی، کسبه و بازاریان شیراز در انتخابات

فیلم حضور پرشور ساحل نشینان خلیج فارس در پای صندوق‌های رای

راه حل مشکلات جامعه انتخاب فردی است که فساد را ریشه کن کند

استاندار فارس:‌فرآیند رأی‌گیری در استان به خوبی پیش می‌رود

حماسه حضور رقم خورد فردا زمان همدلی‌است

در ساعات باقی مانده، مردم و افراد مردد را به انتخابات دعوت کنیم/ اختلال در شروع انتخابات، نمونه‌ای از بی تدبیری‌ است

هجوم ماشین‌های کف‌خواب در دودانگه ساری

400 کیلوگرم حشیش در اردکان کشف شد

از مهر انتخابات بر شناسنامه‌هایمان جا نمانیم

حضور حماسی و باشکوه مردم داراب در انتخابات ریاست جمهوری + تصاویر

حضور گسترده مردم در انتخابات مهر تاییدی بر مشروعیت نظام است

رای اولی‌ها آینده سازان ایران اسلامی هستند

مردم فارس; وارثان قله‌های رفیع علم و ادب

آبهای مناطق ساحلی و شمال غرب خلیج فارس مواج است

مشارکت بیشتر در انتخابات منجر به تشکیل دولت مقتدر می‌شود

مشارکت جامعه کلیمیان شیراز در انتخابات/ مطالبات از رئیس جمهور و شورای منتخب

مشارکت در انتخابات از مرز 14 میلیون نفر عبور کرد

مشارکت مردم فارس در انتخابات بی‌نظیر است + فیلم

قاچاقچی حشیش در اردکان زمین گیر شد

آمار مشارکت در انتخابات تا ساعت 16:45 امروز

مشارکت حداکثری اهل سنت تایباد در انتخابات / لحظه به لحظه بر تعداد رای‌‌دهندگان افزوده می‌شود + فیلم

انتخابات 1400 در خراسان شمالی / شناسنامه‌هایی که بوی مهر به ایران را می‌دهد+تصاویر

خلق حماسه اهل سنت مرزنشین خراسان جنوبی / مشارکتی از جنس همدلی

تجلی وحدت شیعه و سنی خراسان جنوبی در انتخابات

بانوان ترکمن خراسان شمالی هم به صف حماسه‌آفرینان انتخابات / اهل تسنن ‌تا پای جان برای آبادی ایران ‌ایستاده‌اند‌ + فیلم

دعوت مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران از مردم و اهالی اهل قلم برای حضور در پای صندوق های رأی

خبرگزاری فارس: مشارکت در انتخابات از مرز 14 میلیون نفر گذشت / 4974 تخلف انتخاباتی گزارش شده است

آخرین آمار مشارکت مردم در انتخابات

مردم تغییر رویه اجرایی را از مسیر صندوق‌های رای دنبال کنند + فیلم

فیلم/ رای گیری در مصلی جمعه اهل سنت آق قلا

امام جمعه اهل سنت تالش: پایبند ارزش‌ها و آرمان‌های نظام اسلامی هستیم

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان فارس تا 28 خرداد 1400

انتخابات از ساعات اولیه بااستقبال مردم شروع شده است

مادر ٨٩ ساله شهید بهمن گوران پای صندوق رای/ ببینید

ترکیب متفاوت پرسپولیس نسبت به آخرین رویارویی با تراکتور

شعبی که به دلایل الکترونیک فعال نشده اند بصورت افلاین راه اندازی شده اند

آبروی تمام داوطلبان را آبروی خودمان می‌دانستیم

امام جمعه بهمن: معیشت، مسکن و اشتغال باید راس برنامه های دولت آینده باشد

حضور مردم پای صندوق های رای اقتدار نظام اسلامی را تقویت می کند.

سقوط در چاهک آسانسور در تهران 2 کشته داشت

4 کشته در پی واژگونی پژو 405 در ورودی مشهد

آمریکا: محدودیت زمانی برای مذاکرات وین نداریم

بازتاب آغاز انتخابات ایران در آسوشیتدپرس