پیام فارس

آخرين مطالب

ماجرای تخریب قبرستان قدیمی و تاریخی شیراز در سکوت خبری؛ متولیان امر پاسخ دهند مقالات

ماجرای تخریب قبرستان قدیمی و تاریخی شیراز در سکوت خبری؛ متولیان امر پاسخ دهند
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


گروه استانها - کلیپی در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر اینکه شهرداری شیراز شبانه اقدام به تخریب یکی از قبرستان‌های قدیمی شیراز کرده که این موضوع به دلیل همجواری این قبرستان با دارالسلام بحث‌برانگیز شده است. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز ، در روزهای اخیر کلیپی در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر اینکه شهرداری شیراز شبانه اقدام به تخریب یکی از قبرستان‌های قدیمی شیراز کرده است که این موضوع به دلیل همجواری این قبرستان با دارالسلام بحث‌برانگیز شده است و شائبه آسیب به این قبرستان قدیمی و تاریخی نیز وجود دارد.
در کلیپی که منتشر شده، یکی از شهروندان از تخریب شبانه قبرستان قدیمی معروف به «مهرعلی» یا « دباغی» و بردن سنگ‌های قبر سخن می‌گوید. به گفته برخی از کارشناسان سنگ قبرهایی به قدمت 300 تا 400 سال در این قبرستان وجود داشته که فعالان میراث فرهنگی استان فارس خواهان رسیدگی به این وضعیت شدند.
بررسی‌های بیشتر تسنیم نشان داد که این موضوع در هفته گذشته رخ داده و شهرداری در سکوت خبری اقدام به تخریب این قبرستان قدیمی کرده است. نکته جالب ماجرا آنجاست که در زمان حیات مرحوم آیت‌الله ایمانی، امام جمعه فقید شیراز پیگیری‌هایی برای حفظ و احیای دارالسلام به عنوان سومین قبرستان جهان اسلام انجام شد.
در آن زمان یعنی در سال 94 مسئولان وقت شهرداری شیراز از اجرای طرح ساماندهی «سومین قبرستان تاریخی جهان» در قالب برنامه‌ای 5 ساله ‌خبر دادند، این طرح بنا بود با مشارکت اوقاف، میراث فرهنگی و شهرداری انجام شود اما مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که جز برخی دیوارگذاری‌ها اقدام دیگری برای ساماندهی این قبرستان قدیمی انجام نشده است.
حال در نزدیکی قبرستان قدیمی دارالسلام بخشی از یک قبرستان قدیمی تخریب و زمین آن در سکوت خبری مسئولان و بدون اطلاع به خانواده‌های متوفیان صاف شده است.

پیام فارس

جمشید معینی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان فارس در گفت‌وگو با تسنیم ضمن اظهار بی‌اطلاعی از این ماجرا از پیگیری توسط کارشناسان امر خبر داد و گفت: پس از بررسی کارشناسان نتیجه اطلاع‌رسانی می‌شود.
وی البته به این نکته اشاره کرد که با مشارکت میراث فرهنگی و شهرداری مستندنگاری روی سنگ‌های قبر انجام شده است.
از آنجا که به گفته اهالی محل تخریب قبرستان قدیمی دباغی شیراز با وجود سنگ‌ قبرهای 400 ساله با نقش نگاره‌هایی که به لحاظ تاریخی می‌تواند مهم باشد، با استفاده از بولدرز و ماشین‌آلات سنگین انجام شده اظهار بی‌اطلاعی از این موضوع از سوی میراث فرهنگی نمی‌تواند برای افکار عمومی قانع‌کننده باشد.
تخریب میراث فرهنگی ایران ـ 8|گذری بر حال ناخوشایند این روزهای "گذرخان" قم / بازارچه 300 ساله‌ای که دیگر سقف نداردتخریب میراث فرهنگی ایران ـ 7| مرثیه‌ای برای پل‌های تاریخی ایران ‌/ پل کهنه ساسانی و نادرآباد کرمانشاه حال ناخوشی دارند + فیلمتخریب میراث فرهنگی ایران ـ 6| نابودی باغ‌های اصیل ایرانی که آندره ژید فرانسوی افسوس دیدنش را می‌خورد / باغ‌های اصیل نیشابور چه شد؟ کما اینکه طبق پیگیری‌هایی که از سوی اهالی رسانه انجام شده، مسئولان شهرداری نیز در ابتدا نسبت به این مسئله اظهار بی‌اطلاعی کرده و پس از آنکه کلیپ‌ها و فیلم‌های مردمی در فضای مجازی منتشر شد، توضیحاتی در این زمینه ارائه کردند.
غامرضا شهریاری، شهردار منطقه 2 شیراز اعلام کرده که در محله دباغی زمین رها شده‌ای قرار داشته که بخشی از این زمین به عنوان قبرستان استفاده می‌شده است.

پیام فارس

براساس گفته‌های وی زمین مذکور متولی نداشته و به محلی برای انباشت زباله و تجمع متکدیان و معتادان تبدل شده بود که اعتراض ساکنان محل را به دنبال داشته پس از آن شهرداری با رضایت ساکنان «حفظ قبور به شکل یک یادمان و به طور حفاظت شده را مد نظر قرار داد».
وی البته موضوع تخریب را به گردن عده‌ای ناشناس انداخته و اعلام کرده که طی « یک هفته گذشته عده‌ای اقدام به تخریب شماری از قبور موجود در این محدوده کرده‌اند که شهرداری بلافاصله اقدامات قاونی را در دستور کار قرار داد». شهردار منطقه 2 شیراز تاکید کرده که شهرداری به هیچ عنوان اجازه تخریب قبور را نداده و نمی‌دهد.
اما سوالی که اینجا به ذهن می‌آید این است که مگر ساکنان محل از خانواده متوفیان بودند که براساس رضایت آنان سنگ‌های قبر جمع شده و بناست به جای آن یک یادمان احداث شود.
علاوه بر آن مگر نه این است که قبرستان قدیمی و تاریخی دارالسلام باید به لحاظ فیزیکی حفاظت شود، چگونه است که نه در مکانی خارج از شهر یا محدوده شهر بلکه در نقطه‌ای که متصل به مرکز شهر است این اتفاق رخ داده و هیچ یک از متولیان در جریان امر نباشند.
امیری، یکی از شهروندان شیرازی در این باره می‌گوید: هفته پیش برای زیارت اهل قبور و فاتحه‌خوانی بر سر آرامگاه پدربزرگم رفتم. دیدم هیچ اثری از آرامگاه نیست. معاون مالی شهرداری منطقه 2 هم آنجا بود وقتی علت این کار را پرسیدم، پاسخ داد: اینها رو داریم برمی‌داریم و به جای آن فضایی ایجاد می‌کنیم و یک نشان هم برای قبرستان خواهیم گذاشت.
این شهروند که خود از اهالی رسانه است، می‌افزاید: هیچکس خبر نداشت چه اتفاقی در حال رخ دادن است، به خانواده متوفیان نیز اطلاعی ندادند و این اتفاق سبب شده که داغ خانواده‌ها دوباره تازه شود.

پیام فارس

سیدمحی‌الدین حسینی ارسنجانی، شیرازپژوه و مولف کتاب فرهنگ جامع تمدن شیراز و فارس در گفت‌وگو با تسنیم ضمن ابراز تاسف از اینکه تخریب بی‌اجازه و خودسرانه میراث فرهنگی شیراز تمامی ندارد، می‌گوید: اقدام شهرداری منطقه دو شیراز در تخریب قبرستان تاریخی مهرعلی کوچک یا قبرستان قدیمی محله دباغی شیراز که بدون هیچ‌گونه مجوزی بوده، دردآور است.
« تصاویرمجوزهای تخریب قبرستان دباغی را منتشر کنید» این را ارسنجانی خطاب به مسئولان و متولیان امر می‌گوید و سنگ‌های تاریخی در این قبرستان قدیمی را گنجینه‌ای از خط و نقش و پر از خطوط ثلث و نسخ و نستعلیق و نقوش مختلف می‌داند.
وی می‌گوید: آیا اداره کل میراث فرهنگی در جریان این امر بوده است؟! تخریب قبور گورستانی قدیمی موسوم به قبرستان "مهرعلی کوچک" یا "دباغی"براساس کدام‌ مجوز شورا و شهرداری، میراث یا اوقاف و شورای فرهنگ عمومی بوده و چرا مدیران شهری و شهرداری به جای برخورد با مشکل معتادان و مزاحمان قصد و بهانه تخریب قبرستان و تملک زمین به هر قیمت و بهانه‌ای به نفع شهرداری را دارند؟
ارسنجانی می‌افزاید: گیریم که این زمین به محل انباشت زباله و نخاله و مکانی برای تجمع متکدیان و معتادان بدل شده بود، چرا زمین قبرستانی راکه تخریب کرده‌اید مدتی نگه نداشتید و عملیات ساماندهی انجام نداده و بهسازی و زیباسازی نکردید تا در فرصت مناسب جای دیگری اقدام به ساخت پارک و فضای سبز کنید؟
به گفته وی شهرداری شیراز اقدام به تخریب قبرهای قدیمی مربوط به بیش از 300 سال قبل درمحله دباغی ودر جوارقبرستان دارالسلام شیراز کرده است در صورتی که جواب قانع‌کننده‌ای برای اقناع افکار عمومی نداده‌اند.
تخریب بناهای تاریخی و مذهبی در شیراز و استان فارس به رویه‌ای تبدیل شده که نگرانی اصحاب فرهنگ و هنر را به دنبال داشته است و امروز نیز تخریب قبرستان قدیمی نه تنها به لحاظ تاریخی و اعتقادی بلکه به لحاظ جریحه‌دار کردن احساسات خانواده‌های متوفیان نیازمند اقدام جدی‌تری از سوی متولیان امر از جمله مدعی‌العموم است.
انتهای پیام/424/ ع

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/212338/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

امکان برداشت "مادر" از حساب بانکی که خود برای فرزندش افتتاح کرده

مدیر تعاون استان اردبیل: فروش و واگذاری اراضی غیر مسکونی به تعاونی‌های مسکن خلاف قانون است

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی خبر داد: اجرای مرحله سوم « طرح ملی توسعه‌ مشاغل خانگی» در آذربایجان شرقی

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم خبر داد: اعطای مجوز فعالیت مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی جهاددانشگاهی قم

تشکیل و راه اندازی قرارگاه جمع آوری کمک های مومنانه جامعه کار و تلاش در چهارمحال و بختیاری

ثبت نام و پرداخت تسهیلات به مشاغل زیان دیده از کرونا فارس تمدید شد

میرزایی: راه‌اندازی پتروشیمی مسجد سلیمان، احیای شکوه از دست‌رفته آن است

ارائه تمامی خدمات غیرحضوری صندوق بازنشستگی کشوری در «صبااپ»

​معاون اشتغال خبر داد: کمک فنی – اعتباری وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی به طرح‌های توسعه‌ای خوزستان

طارمی: ثمره تغییر نسل کی‌روش را اکنون در تیم ملی می‌بیند/ اگر در انتخابات شرکت نکردید حق گلایه هم ندارید

اسکوچیچ: هنوز هم سرمربی هستم/بگذارید از بردی که آورده ایم لذت ببریم

حضور ارزشمند مردم در انتخابات پشتوانه قوی دولت آینده است

طارمی: ثمره تغییر نسل کی‌روش را اکنون تیم ملی می‌بیند/ اگر در انتخابات شرکت نکردید حق گلایه هم ندارید

چشم و چراغی که از شیراز تمام ایران را روشن می‌کند

برگزاری 20 همایش تکریم و بزرگداشت امامزادگان در دهه کرامت

بیش از 2 هزار کلاس جدید در فارس به مجموع کلاس‌ها اضافه شده است

پروژه آبرسانی به پنج روستای مجموعه مظفری شهرستان کوار بهره‌برداری شد

تلاش کنیم امامزادگان محل رشد و تعالی معارف جامعه باشند

پرتابگر شیرازی سهمیه پارالمپیک 2021 توکیو را کسب کرد

عالم اهل سنت:شیعه و سنی با اتحاد در انتخابات شرکت می‌کنند

زمان کمک به تحقق رویای لیگ برتری اهالی فارس

برخورد با مراکز غیرقانونی تولید رمز ارز مستلزم هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی است

اطلاعیه مهم جمعی از طوایف و اهل سنت ایران

برگزاری 20 همایش بزرگداشت امامزادگان در مازندران

اعلام حمایت اهل‌سنت خراسان‌جنوبی از آیت‌الله رئیسی

افزایش تا 3 برابری تولید واکسن پاستور کووک از مهر 1400

اسکوچیچ در واکنش به پایان قراردادش با فدراسیون: بگذارید از بردی که آوردیم لذت ببریم

طارمی: ثمره تغییر نسل کی‌روش را اکنون در تیم ملی می‌بینید/ اگر در انتخابات شرکت نکردید حق گلایه هم ندارید

آمادگی کامل پلیس فارس برای تأمین امنیت انتخابات

سال 1400 ، پر محصول ترین سال گروه بهمن

شورای همکاری خلیج فارس: برنامه موشکی ایران نیز باید در مذاکرات هسته‌ای گنجانده شود

افزایش 63.6 درصدی اعتبار هزینه‌ای فارس در بودجه 1400

درخواست شورای همکاری خلیج فارس برای لحاظ شدن دغدغه‌های آنها در مذاکرات وین

امام جمعه اردکان: برای رفع تضعیف کشاورزی چاره اندیشی کنیم

اعضای شورای شهر باید همدل و هماهنگ باشند

کتابفروشی جهرم و شیراز در طرح «بهارانه کتاب» پرفروش شدند

درخواست شورای همکاری خلیج فارس برای گنجاندن دغدغه‌های آنها در مذاکرات وین

احتمال انصراف جلیلی قوت گرفت/ بیانیه انصراف تا ساعاتی دیگر

احتمال انصراف جلیلی قوت گرفت/ بیانیه انصراف تا دقایقی دیگر

انصراف جلیلی / بیانیه انصراف تا ساعاتی دیگر

شورای همکاری خلیج فارس خواستار مشارکت در مذاکرات هسته ای با ایران شد

ارز آوری 8 میلیون دلاری از صادرات رب گوجه فرنگی مرودشت

بهبودی 16539 بیمار کرونایی در جهرم و خفر

برقراری عدالت اجتماعی در شهر سرآغاز داشتن شهری امن و بانشاط است / شهروندان نباید برای پیگیری امور، لباس جنگ بپوشند

پافشاری شورای همکاری خلیج فارس بر مشارکت در گفت‌و‌گوهای هسته‌ای با ایران

موضع گیری خصمانه شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران و انصارالله

صدور مجوز اضطراری واکسن ایرانی تا لغو ممنوعیت تردد

لغو دو روزه محدودیت‌ها در فارس به مناسب انتخابات

چند نکته مهم پیرامون ولایتمداری «امامزاده صالح (ع)»/اهمیت توبه در دهه اول ماه ذی‌القعده

افتتاح آموزشگاه زنده یاد عباسپور در شهر جدید صدرا