پیام فارس

آخرين مطالب

کاشت بذر گردشگری؛ برداشت درآمد پایدار برای روستاییان اقتصادي

کاشت بذر گردشگری؛ برداشت درآمد پایدار برای روستاییان
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


51 روستای هدف گردشگری استان فارس با جاذبه‌های تاریخی- طبیعی، میزبان گردشگران فرهنگی طبیعی می‌شوند. این میزبانی یک پیش‌شرط دارد. به ثمر رسیدن بذر گردشگری در روستاهای هدف گردشگری فارس نیازمند همکاری همه دستگاه‌های مسئول است.
حاصل این همکاری می‌تواند به برداشت محصولی چون اشتغالزایی و مهاجرت معکوس منجر شود.
در همین راستا «جمشید معینی» سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس در گفت‌و‌گو با «ایران» خواستار ایجاد صندوق تسهیلات برای تشویق روستاییان برای احیای بافت‌‌های تاریخی با هدف جذب گردشگر شد.
استان فارس با داشتن بیش از سه هزار اثر تاریخی در فهرست آثار ملی و چهار اثر جهانی یکی از مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی است. فارس با داشتن بیش از سه هزار روستا که در حال حاضر تعداد 51 روستای آن به‌عنوان روستای هدف گردشگری مصوب شده است، دارای ظرفیت بسیار بالایی در توسعه این گونه از بوم گردشگری است.
توسعه روزافزون شهرها از یک سو و از سوی دیگر زندگی ماشینی باعث شده تا گردشگری در محیط روستایی با توجه به بافت سنتی و فرهنگی روستایی، هنرهای سنتی و صنایع دستی، آداب و رسوم سنتی و... روز به روز طرفداران بیشتری را به خود جلب کند. از سوی دیگر؛ افزایش این نوع گردشگری نه تنها باعث ایجاد اشتغال روستایی و مهاجرت معکوس می‌شود، بلکه برای جذب بیشتر توریست می‌طلبد تا زیرساخت‌های توسعه آن مورد اهتمام قرار گیرد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت‌و‌گو با «ایران» در این خصوص گفت: برای حفظ و مرمت و توسعه روستایی آنچه باید اتفاق افتد همکاری میان بخش‌های مختلف سازمان‌ها است، چرا که توسعه روستایی یا حتی شهری نیازمند همکاری است و میراث فرهنگی به تنهایی قادر نیست در این زمینه اقدام کند.
جمشید معینی با بیان اینکه با اجرایی شدن طرح‌های هادی در روستاها انتظار توسعه و جذب گردشگر می‌رود، افزود: یکی از اهداف اجرای طرح هادی جذب گردشگر و حفظ ابنیه‌ تاریخی در روستاها است اما اجرایی شدن این طرح تنها کافی نیست، بلکه باید به فکر ایجاد اشتغال برای ساکنان روستا خصوصاً قشر جوانان بود تا ضمن حفظ هویت روستایی، دلگرمی برای ماندن در روستاهای آبا و اجدادی میان جوانان شکل بگیرد.
وی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال پایدار یکی از وظایف مسئولان است، افزود: از جمله وظایفی که می‌توان آن را جدی گرفته و در توسعه روستا و حفظ میراث آن تأثیرگذار باشد، ایجاد ارتباط پررنگ بین دفاتر خدمات گردشگری و روستاهای هدف گردشگری است. چون با راه‌اندازی تورهای تخصصی و ایجاد یک شرایط توأم با حس آرامش در گردشگران، آنان می‌توانند ضمن بازدید از روستاهای هدف گردشگری لحظات خوبی را تجربه کنند. ضمن آنکه از نزدیک با فرهنگ و آداب و رسوم آن روستا آشنا خواهند شد. این اتفاق مستلزم توجه بیشتر به تورهای گردشگری و ایجاد زیرساخت‌های لازم در روستاها است.
این مسئول با پیشنهاد ایجاد صندوق‌های تسهیلات برای روستاییان خاطرنشان کرد: با ایجاد صندوق تسهیلات برای روستاییان دولت می‌تواند با همکاری روستاییان در بخش‌های مختلف صفر تا صد احیا و بازسازی و مرمت روستایی را در برنامه توسعه خود لحاظ کند. این کار باعث می‌شود روستاییان نیز نسبت به حفظ میراث خود اهتمام بیشتری را به کار گیرند.
معینی با بیان اینکه بسیاری از روستاهای این استان با توجه به قرار گرفتن در بافت‌های تاریخی مورد توجه جهانی بوده و باید در حفظ و احیای آن توجه خاص مد نظر باشد، یادآور شد: به بسیاری از روستاها از جمله شمس آباد که در عرصه تخت جمشید قرار دارند، نگاه جهانی و ملی بیشتری وجود دارد. همین امر باعث شده تا برای حفظ میراث تاریخی آن یک سری محدودیت‌های اجرایی از جمله ساخت و سازها انجام شود تا تاریخ آن حفظ شده و دچار خدشه نشود اما نکته‌ای که باید ساکنان این روستاهای تاریخی به آن توجه کنند، این است که این اقدامات را نباید به چشم محدودیت نگاه کنند بلکه باید آن را یک ظرفیت بدانند که می‌توان از پتانسیل آن برای توسعه گردشگری و حفظ میراث آن روستا بهره برد و همه مردم کشور و حتی خارج از مرز و بوم را با داشته‌های این روستاها آشنا کرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر روستاهای گردشگری استان فارس دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و مراکز اقامتی، پذیرایی و تفریحی هستند، عنوان کرد:جاذبه‌های روستاهای هدف گردشگری استان فارس شناسایی شده است. هر روستا بر اساس ویژگی‌‌های خود توسعه می‌یابد. به‌عنوان مثال روستای قلات شهرستان شیراز بخش مرکزی دارای جاذبه‌های طبیعی - تاریخی، روستای مارگون شهرستان سپیدان بخش مرکزی دارای جاذبه‌های طبیعی، روستای دشتک شهرستان مرودشت بخش درودزن دارای جاذبه‌های طبیعی و بافت با ارزش، روستای جیزرزار شهرستان مرودشت بخش کامفیروز، دارای جاذبه‌های طبیعی و بافت با ارزش است.
51 روستا هدف گردشگری در فارس
مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس نیز با بیان اینکه توسعه گردشگری روستایی می‌تواند این استان را به‌سمت و سوی رونق، تأمین درآمد برای روستاییان، شکوفایی اقتصاد روستا و ایجاد انگیزه برای ماندگاری در مناطق روستایی ببرد، گفت:گردشگری مؤلفه‌ها و اجزای متعددی دارد که گردشگری روستایی یکی از انواع آن است. این مؤلفه در استان فارس به طور مستقیم براقتصاد روستایی اثر می‌گذارد و باید ترویج شود.کرونا نباید شرایطی ایجاد کند که درآمد روستاییان از گردشگری روستایی تحت تأثیر قرار گیرد، می‌توان با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به تقویت این زیر ساخت‌ها پرداخت. عطاء‌الله زمانی با اشاره به اینکه در سال 98 با تصویب11 روستای استان فارس (شامل سرنجلک ممسنی، دهمورد و خواجه جمالی نی ریز، کریشکی لارستان، دشت ارژن شیراز، کمهر و مارگون و حسین آباد سراب سپیدان، سید حسین کازرون، مظفری کوار و گاره جهرم) به‌عنوان روستاهای هدف گردشگری تعداد این روستاها به 19 مورد ثبت رسیده است، بیان کرد: در سال‌های گذشته نیز روستاهای لایزنگان و نوایگان داراب، بریجان جهرم، قلات شیراز، چنارآباده، قصریعقوب خرم بید، کندازی و دشتک مرودشت به‌عنوان روستاهای هدف گردشگری مصوب شده بود. زمانی با بیان اینکه تاکنون برای 5١ روستا در استان فارس تحت عنوان روستاهای هدف گردشگری درخواست مصوبه شده بود، تصریح کرد: تسهیلات ویژه برای توسعه بومگردی در روستاهای هدف گردشگری اعطا می‌شود، قابلیت‌های توسعه گردشگری روستایی در این مناطق می‌تواند با استفاده از این تسهیلات شکوفا شود، رعایت معماری ویژه و حفظ بافت سنتی روستاهای هدف گردشگری و همچنین توجه به مقاوم‌سازی و کاهش آسیب‌ها در حوادث، اولویت بنیاد مسکن در مناطق هدف گردشگری است.

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/212737/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قالیباف پیام جدید صادر کرد

وضعیت تعطیلی‌های ورزش ایران تا پایان مهر 1400

جذاب‌ترین تصاویر پس زمینه (24 مهر)

روزنامه‌های شنبه، 24 مهر 1400

مساعدت وزیر راه و شهرسازی برای حل مشکلات کمربندی شیراز

پیش بینی قیمت دلار امروز شنبه 23 مهر

زن اهل ترکیه، بلندترین زن جهان شناخته شد

واکنش توییتری احمد مرادی و منصور آرامی به ماجرای انتزاع

روزنامه‌های شنبه 24 مهر 1400

احیای میانکاله؛ گزینه‌ای فراموش شده روی میز مسوولان

آمار کرونا زنجان 23 مهر؛ 2 فوتی و 351 ابتلای جدید

تحقق مصوبات سفر ریاست جمهوری نیازمند پیگیری جدی مسؤولان استان است

گنجه: استاندار فردی دغدغه‌مند است/بدون لکنت زبان مشکلات را گفتیم

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر

خبر خوش وزیر ارشاد برای مردم فرهنگ دوست استان فارس / برگزاری اولین نشست مشترک مجازی گروه‌ های دوستی پارلمانی ایران و برزیل / رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مهمان سرکنسولگری ایران در کراچی

ظرفیت تولید روزانه نفت در استان فارس به 60 هزار بشکه می‌رسد/ تضمین تأمین خوراک 4 مجتمع پتروشیمی در استان فارس

2 ماه آتی برنامه‌ تامین کالاهای پایه پتروشیمی نهایی می‌شود

تعریف و تمجید معاون رئیسی از دولت سیزدهم و حمله به دولت روحانی

اعلام قیمت های جدید در بازار خودرو (23مهر)

برترین بانوان شطرنجباز فارس معرفی شدند

200میلیارد تومان به طرح‌های حوزه بانوان فارس اختصاص یافت

وعده وزیر راه و شهرسازی به کشتی‌گیران مدال‌آور استان فارس

وزیر صنعت: ای کاش عدد 13 پوستر نمایشگاه سنگ را فارسی می‌نوشتید

الگوی بانوان متفاوت از گونه‌های مختلف افراطی و تفریطی باشد

اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / جمعه 23 مهر 1400

داعش تولید استکبار بود تا نقاب مشوحی از چهره اسلام را به جهانیان نشان بدهد/ 3 نگرش در جهان اسلام نسبت به داعش وجود دارد

بسته خبری ورزشی؛ 23 مهر 1400

گزیده‌های نفتی هفته

شهریاری: اتحادیه کشورهای اسلامی» به دنبال یک فراحاکمیت در جهان اسلام است

صنعت در حال احتضار فارس، با توجه ویژه دولت جان می‌گیرد

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 24 مهر

آخرین آمار کرونا در ایران؛ 23 مهر 1400

شهریاری در برنامه دستخط:اتحادیه کشورهای اسلامی یک کشور نیست، یک فراکشور است

دبیر سیاسی فارس، مدیرعامل خبرگزاری ارگان رسمی وزارت ورزش شد

مهلت پرداخت وام ودیعه مسکن تا بهمن ماه خواهد بود

پیش بینی قیمت دلار برای فردا 24مهر / حرکت خلاف انتظار بازار در روزهای پایانی هفته

توجه به اشتراکات مذهبی در کرمانشاه جلوه‌ای از وحدت است

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی جنوب غرب خوزستان تا 23 مهر 1400

تیم باران ممسنی قهرمان لیگ برتر فوتبال جوانان فارس شد

قیمت جدید تور ارمنستان (هوایی) / 23مهر

دانشگاه شیراز جزء 400 دانشگاه برتر جهان درحوزه علوم اجتماعی

«بازگشت دوجانبه به برجام» موضوع سفر رابرت مالی به کشورهای حوزه خلیج فارس

ممنوعیت ورود خودرو آلاینده به مرکز شهر شیراز

عکس/ جشنواره ورزش های هوایی در دریاچه خلیج فارس

قیمت گوشی (محدوده 20 میلیون تومان/ 23مهر )

مدرسه تلویزیونی ایران / شنبه 24 مهر 1400

جباری: طرح دوباره ماجرای انتزاع وحدت شکن است/ مسؤولان عالی کشور مراقب دستاویزهای سیاسی برخی باشند

نجات کوه پیمای 30 ساله از ارتفاعات دراک

تشییع پیکر جانباز شهید جلال معصومی در شیراز

نقش مهم و تاثیر گذار علما، ریش سفیدان و بزرگان اهل سنت در امنیت پایدار سیستان و بلوچستان