پیام فارس

آخرين مطالب

کاشت بذر گردشگری؛ برداشت درآمد پایدار برای روستاییان اقتصادي

کاشت بذر گردشگری؛ برداشت درآمد پایدار برای روستاییان
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


51 روستای هدف گردشگری استان فارس با جاذبه‌های تاریخی- طبیعی، میزبان گردشگران فرهنگی طبیعی می‌شوند. این میزبانی یک پیش‌شرط دارد. به ثمر رسیدن بذر گردشگری در روستاهای هدف گردشگری فارس نیازمند همکاری همه دستگاه‌های مسئول است.
حاصل این همکاری می‌تواند به برداشت محصولی چون اشتغالزایی و مهاجرت معکوس منجر شود.
در همین راستا «جمشید معینی» سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس در گفت‌و‌گو با «ایران» خواستار ایجاد صندوق تسهیلات برای تشویق روستاییان برای احیای بافت‌‌های تاریخی با هدف جذب گردشگر شد.
استان فارس با داشتن بیش از سه هزار اثر تاریخی در فهرست آثار ملی و چهار اثر جهانی یکی از مقاصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی است. فارس با داشتن بیش از سه هزار روستا که در حال حاضر تعداد 51 روستای آن به‌عنوان روستای هدف گردشگری مصوب شده است، دارای ظرفیت بسیار بالایی در توسعه این گونه از بوم گردشگری است.
توسعه روزافزون شهرها از یک سو و از سوی دیگر زندگی ماشینی باعث شده تا گردشگری در محیط روستایی با توجه به بافت سنتی و فرهنگی روستایی، هنرهای سنتی و صنایع دستی، آداب و رسوم سنتی و... روز به روز طرفداران بیشتری را به خود جلب کند. از سوی دیگر؛ افزایش این نوع گردشگری نه تنها باعث ایجاد اشتغال روستایی و مهاجرت معکوس می‌شود، بلکه برای جذب بیشتر توریست می‌طلبد تا زیرساخت‌های توسعه آن مورد اهتمام قرار گیرد.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت‌و‌گو با «ایران» در این خصوص گفت: برای حفظ و مرمت و توسعه روستایی آنچه باید اتفاق افتد همکاری میان بخش‌های مختلف سازمان‌ها است، چرا که توسعه روستایی یا حتی شهری نیازمند همکاری است و میراث فرهنگی به تنهایی قادر نیست در این زمینه اقدام کند.
جمشید معینی با بیان اینکه با اجرایی شدن طرح‌های هادی در روستاها انتظار توسعه و جذب گردشگر می‌رود، افزود: یکی از اهداف اجرای طرح هادی جذب گردشگر و حفظ ابنیه‌ تاریخی در روستاها است اما اجرایی شدن این طرح تنها کافی نیست، بلکه باید به فکر ایجاد اشتغال برای ساکنان روستا خصوصاً قشر جوانان بود تا ضمن حفظ هویت روستایی، دلگرمی برای ماندن در روستاهای آبا و اجدادی میان جوانان شکل بگیرد.
وی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال پایدار یکی از وظایف مسئولان است، افزود: از جمله وظایفی که می‌توان آن را جدی گرفته و در توسعه روستا و حفظ میراث آن تأثیرگذار باشد، ایجاد ارتباط پررنگ بین دفاتر خدمات گردشگری و روستاهای هدف گردشگری است. چون با راه‌اندازی تورهای تخصصی و ایجاد یک شرایط توأم با حس آرامش در گردشگران، آنان می‌توانند ضمن بازدید از روستاهای هدف گردشگری لحظات خوبی را تجربه کنند. ضمن آنکه از نزدیک با فرهنگ و آداب و رسوم آن روستا آشنا خواهند شد. این اتفاق مستلزم توجه بیشتر به تورهای گردشگری و ایجاد زیرساخت‌های لازم در روستاها است.
این مسئول با پیشنهاد ایجاد صندوق‌های تسهیلات برای روستاییان خاطرنشان کرد: با ایجاد صندوق تسهیلات برای روستاییان دولت می‌تواند با همکاری روستاییان در بخش‌های مختلف صفر تا صد احیا و بازسازی و مرمت روستایی را در برنامه توسعه خود لحاظ کند. این کار باعث می‌شود روستاییان نیز نسبت به حفظ میراث خود اهتمام بیشتری را به کار گیرند.
معینی با بیان اینکه بسیاری از روستاهای این استان با توجه به قرار گرفتن در بافت‌های تاریخی مورد توجه جهانی بوده و باید در حفظ و احیای آن توجه خاص مد نظر باشد، یادآور شد: به بسیاری از روستاها از جمله شمس آباد که در عرصه تخت جمشید قرار دارند، نگاه جهانی و ملی بیشتری وجود دارد. همین امر باعث شده تا برای حفظ میراث تاریخی آن یک سری محدودیت‌های اجرایی از جمله ساخت و سازها انجام شود تا تاریخ آن حفظ شده و دچار خدشه نشود اما نکته‌ای که باید ساکنان این روستاهای تاریخی به آن توجه کنند، این است که این اقدامات را نباید به چشم محدودیت نگاه کنند بلکه باید آن را یک ظرفیت بدانند که می‌توان از پتانسیل آن برای توسعه گردشگری و حفظ میراث آن روستا بهره برد و همه مردم کشور و حتی خارج از مرز و بوم را با داشته‌های این روستاها آشنا کرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر روستاهای گردشگری استان فارس دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و مراکز اقامتی، پذیرایی و تفریحی هستند، عنوان کرد:جاذبه‌های روستاهای هدف گردشگری استان فارس شناسایی شده است. هر روستا بر اساس ویژگی‌‌های خود توسعه می‌یابد. به‌عنوان مثال روستای قلات شهرستان شیراز بخش مرکزی دارای جاذبه‌های طبیعی - تاریخی، روستای مارگون شهرستان سپیدان بخش مرکزی دارای جاذبه‌های طبیعی، روستای دشتک شهرستان مرودشت بخش درودزن دارای جاذبه‌های طبیعی و بافت با ارزش، روستای جیزرزار شهرستان مرودشت بخش کامفیروز، دارای جاذبه‌های طبیعی و بافت با ارزش است.
51 روستا هدف گردشگری در فارس
مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس نیز با بیان اینکه توسعه گردشگری روستایی می‌تواند این استان را به‌سمت و سوی رونق، تأمین درآمد برای روستاییان، شکوفایی اقتصاد روستا و ایجاد انگیزه برای ماندگاری در مناطق روستایی ببرد، گفت:گردشگری مؤلفه‌ها و اجزای متعددی دارد که گردشگری روستایی یکی از انواع آن است. این مؤلفه در استان فارس به طور مستقیم براقتصاد روستایی اثر می‌گذارد و باید ترویج شود.کرونا نباید شرایطی ایجاد کند که درآمد روستاییان از گردشگری روستایی تحت تأثیر قرار گیرد، می‌توان با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی به تقویت این زیر ساخت‌ها پرداخت. عطاء‌الله زمانی با اشاره به اینکه در سال 98 با تصویب11 روستای استان فارس (شامل سرنجلک ممسنی، دهمورد و خواجه جمالی نی ریز، کریشکی لارستان، دشت ارژن شیراز، کمهر و مارگون و حسین آباد سراب سپیدان، سید حسین کازرون، مظفری کوار و گاره جهرم) به‌عنوان روستاهای هدف گردشگری تعداد این روستاها به 19 مورد ثبت رسیده است، بیان کرد: در سال‌های گذشته نیز روستاهای لایزنگان و نوایگان داراب، بریجان جهرم، قلات شیراز، چنارآباده، قصریعقوب خرم بید، کندازی و دشتک مرودشت به‌عنوان روستاهای هدف گردشگری مصوب شده بود. زمانی با بیان اینکه تاکنون برای 5١ روستا در استان فارس تحت عنوان روستاهای هدف گردشگری درخواست مصوبه شده بود، تصریح کرد: تسهیلات ویژه برای توسعه بومگردی در روستاهای هدف گردشگری اعطا می‌شود، قابلیت‌های توسعه گردشگری روستایی در این مناطق می‌تواند با استفاده از این تسهیلات شکوفا شود، رعایت معماری ویژه و حفظ بافت سنتی روستاهای هدف گردشگری و همچنین توجه به مقاوم‌سازی و کاهش آسیب‌ها در حوادث، اولویت بنیاد مسکن در مناطق هدف گردشگری است.

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/212737/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تمدید بسته حمایت از کسب‌وکارها و مشاغل به شدت آسیب‌دیده از کرونا در قم

سرپرست اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی زنجان بر تحقق عدالت اجتماعی از طریق شبکه بندی تعاونی ها تاکید کرد

شریعتمداری تاکید کرد: شفافیت، مهمترین روش برای جلوگیری از فساد /کسب رتبه نخست شفافیت،گواه رویکرد موفق وزارت کار در مبارزه با فساد

صادقی فر: 38 مجموعه ورزشی کارگری تا پایان دولت به بهره برداری می رسد

تصاویر/حرم مطهر رضوی در شب میلاد حضرت رضا(ع)

محبت به اهل بیت(ع) یکی از محورهای اساسی وحدت میان امت اسلامی است

ماجرای نماز بارانی که باعث ترس مامون از امام رضا(ع) شد

ارادت غیرقابل انکار اهل سنت به امام رضا(ع)/ سیره رضوی راهگشای بسیاری از مشکلات ‏است ‏

رسانه ملی باید آثار جذابی برای کودکان درباره سیره رضوی آماده داشته باشد / هنرمندان متعهدانه در عرصه تبلیغ آثار عترت ورود کنند

پیام تبریک استاندار خراسان رضوی به مناسبت میلاد امام رضا (ع)

شیعیان بیش از سایرین باید از سجایای اخلاقی امام رضا(ع) الگو بگیرند

حب اهل بیت(ع)؛ یکی از محورهای اساسی وحدت میان امت اسلامی

عزم بسیج برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی جزم است

چند پروژه مهم راه سازی فارس به زودی افتتاح می‌شود

برگزاری طرح مهر فاطمی در خراسان جنوبی

«امام رضا(ع)» نقطه اتصال و اتحاد ملت در زمان خود شدند

عکس/هنر مسگری در شیراز

کنعانی‌زادگان: برای خطیبی احترام قائل هستم اما حرف‌مان را در زمین می‌زنیم/ همین مدل شادی‌هایم برایم ارزش دارد

ورود 6 هزار مدرس جدید به هنرستان‌ها از مهر | اعلام رشته‌های جدید کار و دانش

دهه کرامت فرصت معرفی فرهنگ رضوی را به نسل جوان فراهم می کند

ورود 6 هزار نیروی جدید به هنرستان‌ها از مهر/اعلام رشته‌های جدید کاردانش؛ به‌زودی

خبرنگاران از پاسخ فرماندار شیراز قانع نشدند/ بی‌تدبیری نماینده خسته دولت گریبان نامزدهای شورای شهر را گرفت

امکان پرداخت هزینه معوق عرصه مسکن مهر پردیس بدون اعمال جریمه/ مهلت 15 روزه برای استفاده از مصوبه جدید

قرارگاه جوادالائمه (ع) با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی توسط سپاه فجر راه‌اندازی شد

وزیر ارشاد دولت جدید اهل سیاسی بازی نباشد

دهه کرامت فرصتی مناسب برای معرفت افزایی سیره اهل بیت (ع) میان جوانان است

به دنبال انتقال نیروگاه اتمی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان به داخل کشور هستیم

نسخه ای از تابلوی «شرط توحید» به آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) اهدا شد

به برکت رأفت امام رضا(ع) نفس می‌کشیم

گردهمایی فعالان صنعت ساختمان در نمایشگاه شیراز

ثمره انقلاب اسلامی تحقق کرامت در مقیاس جهانی است/ کرامت جامعه بدون رهبر الهی قابل تحقق نیست

استاندارفارس بر شتاب بخشی به پروژه‌های راهسازی استان تاکید کرد

حسینیه ثارالله لار پیوندگاه مردم برای برپایی جشن میلاد امام رضا(ع)

کسب رتبه نخست خوشنویسی پرسش مهر و چند خبر از استان اردبیل

برنامه هفته های سی و دوم تا سی و چهارم لیگ یک

طاهری: مردم در انتخابات ریاست جمهوری به نماد مکتب «حاج قاسم سلیمانی» رای دادند

چند نکته مهم پیرامون سبک زندگی و رویکرد علمی «امام رضا(ع)»

مردم در 28خرداد برای حفظ هویت خود رای دادند

مردم ایران در دهه کرامت 1400 طرحی نو در انداختند/ خدمت کریمانه؛ گره گشایی به رسم اهل بیت

فارس من| چشم انتظاری 6 ساله سرمایه گذاران مجتمع تجاری امین

اعلام برنامه مسابقات هفته های سی و دوم تا سی و چهارم لیگ دسته اول/ 28 تیر پایان لیگ یک

استاندار خراسان رضوی میلاد هشتمین اختر ولایت را تبریک گفت

اعلام برنامه مسابقات هفته‌های سی‌و دوم تا سی و چهارم لیگ یک

ساخت حمام، سرویس بهداشتی و لوله کشی گاز منازل مددجویان کمیته امداد فارس در سال گذشته

واکنش کاخ سفید به سخنان رئیسی

هشدار پلیس درباره تماس‌ های بی‌ پاسخ بین‌ المللی

واکنش پرسپولیس به صحبت های عجیب رسول خطیبی پس از شکست

داستان عدد 40روی پیراهن قهرمانی پرسپولیس

فرشید اسماعیلی به سید جلال: شرایط مارا داشتید قهرمان نمی شدید

فرمانده سپاه فجر فارس: عزم ما برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی جزم است