پیام فارس

آخرين مطالب

فارس من| الزامات رفع شائبه‌ها در واگذاری معادن/ واگذاری‌ها در اتاق شیشه‌ای انجام شود مقالات

فارس من| الزامات رفع شائبه‌ها در واگذاری معادن/ واگذاری‌ها در اتاق شیشه‌ای انجام شود
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، تعطیلی معادن و عدم برداشت از این ذخایر خدادادی یکی از معضلات رشد معدن کاری در کشور و مانعی برای اشتغال زایی در این بخش به شمار می‌رود. در واقع طی سال های متمادی برخی معادن و محدوده‌های معدنی به افرادی واگذار شده که به دلایل مختلف از جمله عدم اهلیت نسبت به فعال کردن این ذخایر اقدامی نکرده اند.
برای رفع این مشکل و فعال شدن ذخایر معدنی راکد مانده، نمایندگان مجلس شورای اسلامی اسفند سال گذشته در جریان بررسی جزییات لایحه بودجه 1400، وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف کردند، حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ قانون، نسبت به مزایده معادن شناسایی شده تا پایان اسفند 99 اقدام کند. هرچند برگزاری این مزایده با تاخیر همراه است اما در حال حاضر نیز حرف و حدیث های مختلفی در مورد نحوه برگزاری آن مطرح است. در عین حال، به منظور جلوگیری از ایجاد فساد، واگذاری از طریق برگزاری مزایده فعلا با دستور دادستانی کل کشور متوقف شده است.
آرمان خالقی عضو هیأت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران درباره واگذاری معادن راکد و حواشی ایجاد شده در این بخش گفت: تمام کسانی که معادن را در اختیار داشتند و فعالیت نکردند، به دنبال فساد نبودند بلکه فعالیت برخی از این معادن به دلیل نبود امکانات، زیر ساخت، کمبود ماشین‌آلات متوقف شدند.گاهی هم قیمت‌ جهانی مواد معدنی طوری تغییر کرد که برداشت از معدن در آن مقطع اقتصادی نبود و در نهایت توقف تولید را برای آنها به همراه داشت.
وی تصریح کرد: این دور از واگذاری‌ها به معادنی مربوط است که قبلا به فرد دیگری واگذار شده بود، بنا بود این افراد در مدت زمان مشخصی کار را شروع کنند و به نتیجه برسند، اما بسیاری از این معادن دست نخورده باقی ماند.

پیام فارس

وی با اشاره وجود فساد و سودجویی‌هایی که در پس برخی از این توقف بهره برداری‌ها وجود دارد، گفت: اگر چه برخورد با این معادن اقدام درستی است، اما بسیاری از افرادی نیز که معادن را در اختیار داشتند نتوانستند از آن بهره برداری و برداشت کنند که دلایل متفاوت و قابل قبولی داشته است. وزارت صمت در تمام موارد قرارداد معادن بهره برداری نشده و تعطیل را ابطال کرد و در فهرست واگذاری‌های مجدد قرار داد و بر این اساس اعلام شده است که هر کس تا بازه مشخصی فعالیت و بهره برداری معادن را آغاز نکند، آن معدن در فهرست واگذاری‌های مجدد قرار می‌گیرد.
عضو هیأت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران افزود: در بسیاری از موارد بدون توجه به علت توقف تولید معادن، آنها پس گرفته شدند در حالی که اوضاع با قبل تفاوتی نکرده و اگر دلیل توقف این معادن کمبود تجهیزات و صرفه اقتصادی باشد باز هم امکان ادامه فعالیت آن‌ها وجود نخواهد داشت.
* واگذاری معادن باید در اتاق شیشه‌ای انجام شود
علی اکبر کریمی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در این مورد معتقد است: واگذاری معادن باید در اتاق شیشه‌ای و در شرایطی رقابتی و شفاف انجام شود تا از سوءاستفاده متخلفان جلوگیری شود.
وی تصریح کرد: از آنجا که در حوزه معادن رانت‌های بسیاری وجود دارد، اگر واگذاری آنها در محیطی غیررقابتی و غیرشفاف انجام شود، فساد ایجاد خواهد شد.
کریمی با بیان اینکه وزارت صنعت باید در واگذاری معادن دقت عمل داشته باشد، افزود: چند هزار معدنی که به دلیل راکد بودن مجدداً در حال واگذاری است، پیش از این بدون اهلیت سنجی به افراد ناصالح واگذار شده بود. بنابراین در صورتی که در این مرحله از واگذاری نیز دقت مناسبی صورت نگیرد سرنوشت معادن راکد دوباره تکرار می‌شود.
وی افزود: در روند واگذاری معادن باید اهلیت و توانایی افراد ارزیابی شود و این ظرفیت در اختیار افرادی قرار گیرد که توانایی استفاده از آن را داشته باشند.
* زیر بار واگذاری بدون اهلیت سنجی نمی رویم
حجت اله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در این مورد با بیان اینکه از زمان روی کار آمدن رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از موضوعات مهمی که پیگیری می کرده است، تعیین و تکلیف پهنه های معدنی بود که سال ها پروانه بهره داری آنها صادر شده بود اما راکد مانده بودند، گفت: افرادی مجوز بهره برداری گرفته بودند اما معادن را فعال نمی کردند و تنها مجوز معادن در بازار خرید و فروش می شد.
وی با اشاره به اینکه وزیر صمت با کمک مجلس 6 هزار پهنه معدنی را از دست کسانی که اهلیت اجرا و فعال سازی معادن را نداشتند، خارج کرد، اظهار داشت: قرار بر این شد این معادن مجدداً به کسانی که اهلیت دارند واگذار شود. این پروسه باطل کردن و بازگرداندن معادن کار بسیار سختی بود و فشارهای مختلفی وارد می شد.
عضو کمیسیون صنایع و معدن مجلس با اشاره به دستور توقف واگذاری ها از طریق مزایده توسط دادستانی کل کشور، گفت: در هفته های اخیر گزارشاتی منتشر شده است که نشان می دهد برخی افراد در پایان عمر دولت دوازدهم، به دنبال سوداگری هستند و امکان دارد این مزایده ها به اهداف اصلی خود نرسد و از دل این مزایده ها مفاسدی ایجاد شود.
وی افزود: تدبیری که در قوه قضائیه و دادستانی کل اندیشیده شده در راستای پیشگیری از جرایم و فسادهای احتمالی در مزایده ها است. چرا که دادستان علاوه بر وظیفه برخورد با جرم و مجرم، وظیفه پیشگیری از وقوع جرم را نیز دارد.
فیروزی با بیان اینکه کمیسیون صنایع و معادن مجلس زیر بار واگذاری معادن بدون برگزاری مزایده و اهلیت سنجی متقاضیان نمی‌رود، گفت: از آنجا که معادن، اموال عمومی و انفال بوده و در اختیار دولت است، امکان واگذاری آن بدون برگزاری مزایده وجود ندارد. از سوی دیگر اگر بدون بررسی اهلیت، صلاحیت و توانایی افراد، معادن واگذار شوند، داستان بلاتکلیف بودن 6 هزار معدن با وجود واگذار شدن آنها دوباره تکرار می‌شود.

پیام فارس

فیروزی افزود: واگذاری معادن بدون برگزاری مزایده‌ باعث می‌شود معادن در اختیار افرادی قرار گیرد که از صلاحیت و توانمندی لازم برخوردار نباشد، در این صورت کشور نمی‌تواند از این ظرفیت عظیم بهره‌مند شود.
وی با بیان اینکه ساز و کار اجرای مزایده مشخص است، ادامه داد: پیشنهادات قیمتی و فنی از جمله مواردی است که باید در مزایده مورد توجه قرار گیرد. در واقع قانون تمام این موضوعات را مشخص کرده است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه مجلس زیر بار واگذاری معادن بدون برگزاری مزایده و اهلیت سنجی متقاضیان نمی‌رود، تصریح کرد: با طرح سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت تلاش می‌شود که واگذاری معادن در اتاق شیشه ای صورت گیرد. در صورت نیاز مجموعه‌های نظارتی نیز باید به موضوع ورود کنند.
به گزارش فارس، برخی کاربران سامانه «فارس من» با ثبت سوزه ای با عنوان «مطالبه ممانعت از بهره‌برداری و فروش غیرقانونی از معادن کشور» خواستار پیگیری این موضوع شدند.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/220183/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خسارت توفان به تاسیسات فرودگاه شهرستان لامرد

اعزام 11 تیم امدادی هلال احمر به مناطق سیل زده

اعلام مراکز واکسیناسیون کرونا در شیراز، 3 مرداد

اعطای وام 100 میلیونی برای اشتغال زنان سرپرست خانوار

اگر واکسیناسیون نبود، تعداد فوتی‌ها به 400 - 500 نفر می‌رسید/ واکسینه شدن مشاغل پرخطر و افراد بالای 40 سال تا پایان مهر/ هیچ آزمونی لغو نمی‌شود

بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز در مناطق محروم اردوی جهادی برگزار می‌کند

رفتار منطقه‌ای ایران باید در مذاکرات وین گنجانده شود

اگر واکسیناسیون نبود تعداد فوتی‌ها 500 نفر می‌رسید/ واکسن مشاغل پرخطر و افراد بالای 40 سال تا پایان مهر/ هیچ آزمونی لغو نمی‌شود

کارگاه صنایع تبدیلی مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای بانوان در شیراز افتتاح شد

ارائه وام 100 میلیونی برای اشتغال زنان سرپرست خانوار

دخل و خرج مردم استان فارس سال 99 هم جور نشد/ افزایش درآمدها به معنای بهبود شرایط اقتصادی نیست

اگر واکسیناسیون نبود تعداد فوتی‌ها به روزی 500 نفر می‌رسید / واکسن مشاغل پرخطر و افراد بالای 40 سال تا پایان مهر / هیچ آزمونی لغو نمی‌شود

استخدام های دقیقه نودی در شهرداری تهران متوقف شد؟

سختی مضاعف ایام اسارت با شنیدن خبر اسیر شدن خانواده

جهاددانشگاهی ظرفیت کاستن از مشکلات کشور را دارد

اهل بهانه نیستم اما نقطه قوتم را کور کردند/از همه عذرخواهی می‌کنم

نماینده مجلس: اردکان باید بر قله کتاب و کتابخوانی کشور قرار گیرد

بهزیستی فارس:منتظر ابلاغیه جدیدپرداخت‌وام به زنان سرپرست خانوارهستیم

دستور نمکی برای واکسیناسیون گروه‌ های جدید

ادعای جدید آمریکا در مورد ارتباط مالی سپاه و قطر

آغاز واکسیناسیون رانندگان تاکسی در کشور

ویژه برنامه‌های بزرگداشت دهه امامت و ولایت در شیراز آغاز شد

خسارت 5 هزار میلیون ریالی بارندگی به تاسیسات بخش کشاورزی خرم بید

انبارهای نفت و لوله های پوسیده انتقال بنزین پاشنه آشیل تهران

ارتباط جامعه اسلامی با خاتم الانبیا و ائمه اطهار قلبی است

ستاد امر به معروف فارس خواستار برخورد با سگ‌ گردانی

افتتاح کارگاه صنایع تبدیلی مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای خواهران شیراز

شگر عجیب زن و شوهر کلاهبردار دارابی لو رفت +عکس

شاهکار نازنین ملایی المپین گیلانی با صعود به نیمه نهایی

جزئیات کمیاب شدن تنها داروی کرونا در کشور

فضاسازی میدان‌های منطقه6 تهران همزمان با دهه ولایت

پونک، پونه زار تهران

روش مکانیزه سطح زیر کشت کنجد در گراش فارس را 6 درصد افزایش داد

اینجا اسپانسرها علاقه‌ای به دونده‌ها ندارند!

تیم فوتبال یزدلوله با 6 مصدوم در برابر ایمان سبز شیراز بازی می کند

فارس من| شهرستانی که سال‌ها با معضل نان دست و پنجه نرم می‌کند!

توفان پارسیان هرمزگان موجب مرگ جوان 26 ساله شد

هر کیسه سیمان به بالای 110 هزار تومان رسید

توفان به تاسیسات فرودگاه لامرد فارس زیان رساند

توفان در پارسیان هرمزگان موجب مرگ جوان 26 ساله شد

دخالت در امور ایران/ توافق هسته ای

مهر غیرقانونی بودن بر پیشانی شورایاری‌ها/ از مراجع قضائی اصرار از مدیران شهری انکار!

پراید مرد شیرازی در تندباد شدید دیشب پوکید! +عکس

المپیک توکیو| نظر وزیر ورزش درباره دهمی ملی پوش تیراندازی: نتیجه خوبی بود

گاز به صنایع شرق فارس جانی دوباره می‌بخشد

یکصد کاروان شادی غدیر در لامرد راه‌اندازی می‌شود

المپیک 2020 توکیو| سکوت عسگری شکست؛ ای کاش همه اینها خواب و کابوس بود/ این حجم از بی‌عدالتی به من عادلانه نیست

پایان سکوت با رنجنامه کاراته‌کای دوپینگی ایران

بهمن عسگری سکوتش را شکست/ این حجم از بی‌مهری عادلانه نیست

چرا خشونت‌های عیان زنانه در جامعه افزایش دارد؟