پیام فارس

آخرين مطالب

خاموشی‌های استان فارس همپای صنعتی‌ها/ غیرمجازهایی که بلای جان مردم شد مقالات

خاموشی‌های استان فارس همپای صنعتی‌ها/ غیرمجازهایی که بلای جان مردم شد
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، تأمین برق مورد نیاز کشور موضوعی است که نقل تمامی محافل در کشور شده و هیچ جلسه‌ای در کشور نیست که متأثر از این موضوع نباشد. این در حالی است که مسئولین شعارهای مختلفی سر داده و خبر از تلاش برای برطرف شدن مشکلات می‌دهند اما هیچ تغییری در این مشکل ایجاد نشده است.
رحمانی فضلی وزیر کشور وزارت نیرو را مکلف کرده تا قطعی برق براساس برنامه ریزی باشد و این وزارتخانه و دستگاه‌های متبوعه اجازه نخواهند داشت بدون اطلاع قبلی نسبت به قطع برق اقدام کنند.
کشورهای صنعتی و معضل برق یکی از مؤلفه‌های کشورهای در حال توسعه افزایش تدریجی صنایع انرژی بر در راستای توسعه صنعتی مناطق است. اگر نگاهی به کشورهای صنعتی یا در حال صنعتی شدن در بازه زمانی ١٩5٠ تا سال ٢٠٠٠ میلادی داشته باشیم در خواهیم یافت بیشترین صنایع انرژی بر طی این سال‌ها در این کشورها ایجاد شده و به بهره برداری رسیده‌اند.
این درحالی است که بیشترین میزان مصرف الکتریسیته در این کشورها در این بازه زمانی بود ولی در آن سو هیچگاه برق مصارف خانگی قطع نشد و علت آن نیز اینگونه عنوان شده است که مصارف خانگی در بالاترین سطح مصرف تنها ١٣ درصد مصارف صنعتی است و با کنترل مصرف کنندگان صنعتی می‌توان برق مورد نیاز واحدهای مصرف کننده خانگی را تامین کرد.
نتایج فوق براساس تحقیقاتی است که توسط دانشگاه کلمبیا در خصوص مصرف الکتریسیته توسط کشورهای درحال توسعه به دست آمده است و جامعه آماری آن نیز کشورهایی است که به لحاظ جغرافیایی در مناطق گرمسیری واقع شده و دارای منابع آبی زیادی نیستند.
واکاوی علت قطع برق در فارس و کشور به صراحت می‌توان گفت علت مشخص و صریحی برای قطعی برق که اقناع کننده افکار عمومی باشد تاکنون اعلام نشده است و مسئولین برق منطقه‌ای استان فارس علت قطعی برق را افزایش مصرف به علت افزایش بی رویه گرما و کاهش باران در راستای تولید انرژی برق آبی عنوان کرده‌اند.
این در حالی است که وضعیت قطعی برق در استان‌هایی که صنایع بیشتری نسبت به استان فارس دارند همچون فارس بوده و تفاوتی میان استان‌هایی که صنعتی تر هستند با استان فارس که صنایع انرژی بر آن قابل توجهی نیست وجود ندارد.
میلاد احمدی از جمله ساکنان استان اصفهان است در رابطه با قطعی برق می گوید: با توجه به برنامه اعلامی برق منطقه‌ای استان اصفهان روزانه ٢ تا 4 ساعت برق در مناطق مختلف این کلانشهر قطع می‌شود.
این شهروند اصفهانی تاکید کرد: مناطق صنعتی استان اصفهان در مبارکه و سایر مناطق صنعتی این استان بسیار بیشتر از استان فارس است ولی با این حال ٢ تا 4 ساعت در روز برق قطع می‌شود.
استان اصفهان براساس آخرین آمار سرشماری نفوس و مسکن در سال ١٣٩5 بالغ بر پنج میلیون و ١٢٠ هزار نفر اعلام شده است که این آمار با میزان جمعیت استان فارس نیز برابری می‌کند.

پیام فارس

برخی معتقد هستند علت قطعی برق در کشور مربوط به استخراج رمزارزها است و همین موضوع نیز باعث شده تا برق در مناطق مختلف کشور دچار قطعی شود.
وزیر نیرو در آخرین جلسه هیأت دولت تاکید کرده بود که با همکاری نیروی انتظامی بالغ بر ٣ هزار دستگاه ماینر غیر مجاز کشف و خاموش شده‌اند و تا پایان شهریور ماه نیز تمامی دستگاه‌های غیر مجاز شناسایی و خاموش می‌شوند.
با توجه به گفته وزیر نیرو می‌توان دریافت که علاوه بر دستگاه‌های ماینر غیرمجاز، دستگاه‌های مجازی نیز در کشور فعالیت دارند که توانسته‌اند مجوزهای لازم را کسب کرده و در کشور فعالیت کنند که اگر غیر از این موضوع است چرا وزیر نیرو تاکید کرده که دستگاه‌های غیرمجاز ماینر در حال کشف و خاموش سازی است.
عدم صنعتی بودن فارس و کاهش قطعی برق ابراهیم عزیزی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی چندی قبل در خصوص چرایی قطع برق در شیراز گفت: فارس که همچون سایر استان‌های همجوار صنعتی نیست پس نباید همچون این استان‌ها ساعات متمادی، برق در این استان قطع شود.
عزیزی تاکید کرد: با تفاهم‌هایی که با وزیر نیرو صورت گرفته است مقرر شده تا ساعات قطعی برق در شیراز و در صورت امکان در فارس نسبت به سایر نقاط کشور کاهش یابد.
وی ادامه داد: مصرف برق در فارس جزو مصارف خانگی است و با سایر استان‌هایی که دارای مصرف صنعتی هستند بسیار متفاوت است و باید نسبت به سایر استان‌ها نیز کمتر شاهد قطعی برق باشیم.
عزیزی افزود: برخی از واحدهای صنعتی در استان فارس نیز مقرر شده مصرف آنان مدیریت یا کاهش یابد تا بتوان مصارف خانگی را تأمین نمود البته نمی‌توان تأمین برق در کشور را تنها از منبع نیروگاه‌های برق آبی تأمین نمود و باید سایر منابع تأمین انرژی نیز مدنظر باشد.
قطعی برق بلای جان ارباب رجوع ادارات همانطور که گفته شد قطعی برق تأثیر شگرفی بر روند ارائه خدمت به مردم داشته و بسیاری از ارباب رجوع‌های ادارات از این قطعی برق گلایه مند هستند.
نه تنها مراجعان به ادارات بلکه سایر ارباب رجوع نهادها نظیر دانشگاه‌ها نیز از این قطعی برق گلایه‌های فراوانی دارند.
علی عباسیان دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز در این خصوص بیان کرد: با توجه به فاصله زمانی و جغرافیایی این دانشگاه با مرکز شیراز، برای دریافت یک گزارش و نامه اداری در این دانشگاه باید ساعت‌ها منتظر بود تا نسبت به دریافت درخواست دانشجو اقدام صورت بگیرد این در حالی است که اگر برق هم قطع شود دیگر نباید امیدی به دریافت درخواست داشت و باید کار اداری مذبور را به روز دیگری موکول کرد.
محمد کیانی که یکی از افرادی است که قطعی برق موجب شده تا نتواند درخواست اداری خود را به سرانجام برساند، گفت: کندی ادارات از یک سو و قطعی برق، نبود کارمندان مربوطه، دورکاری و … از سویی دیگر باعث شده تا میزان رضایتمندی از ادارات به شدت کاهش یابد.
وی اضافه کرد: با قطعی برق هیچ اقدامی در ادارات را نمی‌توان پیش برد و باید ساعت‌ها منتظر ماند تا علاوه بر حضور کارمندان متصدی پس از وصل شدن برق زمینه دریافت درخواست‌های اداری فراهم شود.
با افزایش قطعی برق در مصارف خانگی و صنعتی و ادارات به زودی شاهد پدیده جدیدی خواهیم بود که میزان رضایتمندی اجتماعی را به شدت کاهش داده و موجب بیان اعتراضات اجتماعی خواهد شد.
در میان تمامی خبرهای ناامید کننده در خصوص قطعی برق در جامعه خبر خوش آنکه با رؤسای بیمارستان‌های مرجع کرونایی در فارس شاهد هستیم که رؤسای بیمارستان‌های علی اصغر، سعدی و چمران تاکید کرده‌اند برق در بیمارستان‌ها قطع نشده است و خدمات به صورت کامل در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.
منبع : مهر
انتهای پیام/ب

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/220268/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خسارت توفان به تاسیسات فرودگاه شهرستان لامرد

اعزام 11 تیم امدادی هلال احمر به مناطق سیل زده

اعلام مراکز واکسیناسیون کرونا در شیراز، 3 مرداد

اعطای وام 100 میلیونی برای اشتغال زنان سرپرست خانوار

اگر واکسیناسیون نبود، تعداد فوتی‌ها به 400 - 500 نفر می‌رسید/ واکسینه شدن مشاغل پرخطر و افراد بالای 40 سال تا پایان مهر/ هیچ آزمونی لغو نمی‌شود

بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز در مناطق محروم اردوی جهادی برگزار می‌کند

رفتار منطقه‌ای ایران باید در مذاکرات وین گنجانده شود

اگر واکسیناسیون نبود تعداد فوتی‌ها 500 نفر می‌رسید/ واکسن مشاغل پرخطر و افراد بالای 40 سال تا پایان مهر/ هیچ آزمونی لغو نمی‌شود

کارگاه صنایع تبدیلی مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای بانوان در شیراز افتتاح شد

ارائه وام 100 میلیونی برای اشتغال زنان سرپرست خانوار

دخل و خرج مردم استان فارس سال 99 هم جور نشد/ افزایش درآمدها به معنای بهبود شرایط اقتصادی نیست

اگر واکسیناسیون نبود تعداد فوتی‌ها به روزی 500 نفر می‌رسید / واکسن مشاغل پرخطر و افراد بالای 40 سال تا پایان مهر / هیچ آزمونی لغو نمی‌شود

استخدام های دقیقه نودی در شهرداری تهران متوقف شد؟

سختی مضاعف ایام اسارت با شنیدن خبر اسیر شدن خانواده

جهاددانشگاهی ظرفیت کاستن از مشکلات کشور را دارد

اهل بهانه نیستم اما نقطه قوتم را کور کردند/از همه عذرخواهی می‌کنم

نماینده مجلس: اردکان باید بر قله کتاب و کتابخوانی کشور قرار گیرد

بهزیستی فارس:منتظر ابلاغیه جدیدپرداخت‌وام به زنان سرپرست خانوارهستیم

دستور نمکی برای واکسیناسیون گروه‌ های جدید

ادعای جدید آمریکا در مورد ارتباط مالی سپاه و قطر

آغاز واکسیناسیون رانندگان تاکسی در کشور

ویژه برنامه‌های بزرگداشت دهه امامت و ولایت در شیراز آغاز شد

خسارت 5 هزار میلیون ریالی بارندگی به تاسیسات بخش کشاورزی خرم بید

انبارهای نفت و لوله های پوسیده انتقال بنزین پاشنه آشیل تهران

ارتباط جامعه اسلامی با خاتم الانبیا و ائمه اطهار قلبی است

ستاد امر به معروف فارس خواستار برخورد با سگ‌ گردانی

افتتاح کارگاه صنایع تبدیلی مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای خواهران شیراز

شگر عجیب زن و شوهر کلاهبردار دارابی لو رفت +عکس

شاهکار نازنین ملایی المپین گیلانی با صعود به نیمه نهایی

جزئیات کمیاب شدن تنها داروی کرونا در کشور

فضاسازی میدان‌های منطقه6 تهران همزمان با دهه ولایت

پونک، پونه زار تهران

روش مکانیزه سطح زیر کشت کنجد در گراش فارس را 6 درصد افزایش داد

اینجا اسپانسرها علاقه‌ای به دونده‌ها ندارند!

تیم فوتبال یزدلوله با 6 مصدوم در برابر ایمان سبز شیراز بازی می کند

فارس من| شهرستانی که سال‌ها با معضل نان دست و پنجه نرم می‌کند!

توفان پارسیان هرمزگان موجب مرگ جوان 26 ساله شد

هر کیسه سیمان به بالای 110 هزار تومان رسید

توفان به تاسیسات فرودگاه لامرد فارس زیان رساند

توفان در پارسیان هرمزگان موجب مرگ جوان 26 ساله شد

دخالت در امور ایران/ توافق هسته ای

مهر غیرقانونی بودن بر پیشانی شورایاری‌ها/ از مراجع قضائی اصرار از مدیران شهری انکار!

پراید مرد شیرازی در تندباد شدید دیشب پوکید! +عکس

المپیک توکیو| نظر وزیر ورزش درباره دهمی ملی پوش تیراندازی: نتیجه خوبی بود

گاز به صنایع شرق فارس جانی دوباره می‌بخشد

یکصد کاروان شادی غدیر در لامرد راه‌اندازی می‌شود

المپیک 2020 توکیو| سکوت عسگری شکست؛ ای کاش همه اینها خواب و کابوس بود/ این حجم از بی‌عدالتی به من عادلانه نیست

پایان سکوت با رنجنامه کاراته‌کای دوپینگی ایران

بهمن عسگری سکوتش را شکست/ این حجم از بی‌مهری عادلانه نیست

چرا خشونت‌های عیان زنانه در جامعه افزایش دارد؟