پیام فارس

آخرين مطالب

روایتی از ترور عباس دوران اجتماعي

روایتی از ترور عباس دوران
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


عباس دوران بیستم مهرماه سال 1329 در شهرستان شیراز متولد شد. پس از طی دوران ابتدایی وارد دبیرستان و در سال 1348 موفق به اخذ مدرک دیپلم طبیعی از دبیرستان سلطانی شیراز شد و به این ترتیب دوران کودکی، نوجوانی و جوانی را در شیراز گذراند.
در همان سال به خدمت مقدس سربازی اعزام شد. بعد از طی دوره سربازی به دلیل علاقه ی زیادی که به خلبانی داشت، در سال 1351 وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد و پس از طی دوره مقدماتی پرواز در ایران، برای ادامه تحصیل و طی دوره ی تکمیلی خلبانی به آمریکا اعزام شد.
او ابتدا درپایگاه «لکلند» دوره تکمیلی زبان انگلیسی را طی کرد و سپس در پایگاه «کلمبوس» در ایالت «می سی سی پی» موفق به آموختن خلبانی و پرواز با هواپیماهای بونانزا، تی-41 و تی- 37 شد. در همان زمان، در یکی از تمرینات ورزش اسکیت، در اثر برخورد با زمین، پای چپش مصدوم شد و به مدت دو ماه از برنامه پروازی باز ماند.
حماسه مروارید
پس از بهبودی، آموزش خود را ادامه داد و با دریافت نشان خلبانی در سال 1352 ، به ایران بازگشت و به عنوان خلبان هواپیمایی اف4 ، ابتدا در پایگاه یکم شکاری مهرآباد و سپس در پایگاه سوم شکاری همدان مشغول به انجام وظیفه شد. پس از آن، برای انجام مأموریت های پروازی به پایگاه ششم شکاری بوشهر منتقل شد. او در تاریخ 7 آذر 1359 در عملیات «مروارید» حماسه ای بزرگ آفرید و به کمک شهید خلبان حسین خلعتبری پنج فروند ناوچه عراقی را در حوالی اسکله «الامیه» و «البکر» منهدم کرد و بقایای آن را به قعر آبهای خلیج فارس فرستاد. عباس همچنین در عملیات فتح‌المبین بسیار موفق عمل کرد و با فرماندهی گروه پروازی و بهره گیری ازنبوغ هوشمندانه خود توانست کمک بزرگی به پیشرفت عملیات کند.
عبور از دژ هوایی صدام
پس از شکست نیروهای دشمن در عملیات بیت‌المقدس در سال 1361، جایگاه سیاسی دشمن در جهان متزلزل شد. در حالی که عملیات رمضان در حال شکل گیری بود، موضوع برگزاری کنفرانس سران غیرمتعهدها در بغداد به ریاست صدام حسین مطرح شد. از بعد سیاسی، این اتفاق برای جمهوری اسلامی ایران مطلوب نبود. اگر کنفرانس سران کشورهای غیرمتعهد در بغداد برگزار می‌شد، صدام به مدت هشت سال ریاست آن را به عهده می‌گرفت .تنها راهی که می‌شد از برگزاری کنفرانس جلوگیری کرد، نا امن نشان دادن بغداد بود. امنیت بغداد موضوعی بود که صدام برای آن تبلیغات گسترده‌ای به راه انداخته بود. به این ترتیب بی اثر کردن این اجلاس در دستور کار قرار گرفت و ایران اسلامی اجلاس غیرمتعهدها را تحریم کرد.
* آتش عباس دوران در دژ نفوذناپذیر صدام
بغداد به کمک برخی از کشورهای غربی و شرقی از مدت‌ها قبل با استقرار سامانه‌های قوی پدافند هوایی پیشرفته و چند لایه به دژ نفوذ ناپذیر تبدیل شده بود. هدف قراردادن این شهر و اثبات ناامنی آسمان بغداد کار آسانی نبود. از طرف دیگر صدام در یک نطق تلویزیونی متکبرانه عنوان کرد: « هیچ کس توانایی نا امن کردن پایتخت عراق را ندارد .»
قرار شد این ماموریت به نیروی هوایی واگذار تا به جهانیان ثابت شود که به رغم تبلیغات صدام، آسمان بغداد در پهنه پرواز قدرتمندانه عقابان تیزپرواز ایران قرار دارد و این سخنان صدام گزافه‌ای بیش نیست. سر انجام عملیات درساعت 5:30 صبح 30تیر 1361 ،آغاز شد و قرار بود که سه فروند فانتوم تا مرز پرواز و تنها دو فروند از آنها از مرز عبور کرده و به هدف حمله‌ور شوند و فانتوم سوم در همان جا منتظر بماند تا در صورت نیاز به آنها بپیوندد. مأموریت با حرکت فانتوم شماره 1 که رهبری گروه را بر عهده داشت، آغاز شد و حرکت گروه از سمت شرق به جنوب شرقی بغداد و سپس پالایشگاه الدوره پیش‌بینی شده بود .از طرفی پدافند هوایی عراق تا دندان مسلح بود و سد آتش نفوذ ناپذیری را مهیا کرده بود تا جایی که شهید دوران در نامه‌های مربوط به این مأموریت نوشته بود : «90 درصد احتمال برگشت نیست» .
* چند اعتراف از صدام
بعد از اینکه جنگنده‌ها تا 15 کیلومتری بغداد پرواز کردند، با آتش پدافند هوایی دشمن روبرو شده و در همین فاصله چند گلوله به یکی از هواپیماها برخورد کرد و موتور سمت راست هواپیمای شهید دوران از کار افتاد. اما او همچنان تصمیم به ادامه عملیات گرفت و طبق برنامه بعد از عبور از آن نقطه به سمت جنوب شرق بغداد حرکت کرد و ادامه مسیر داد و پالایشگاه الدوره را با وجود محافظت از سوی پدافند قوی بمباران و تمامی بمب‌ها را روی پالایشگاه خالی کرد. پالایشگاه به شدت در آتش می¬سوخت و در حالی که دود ناشی از سوختن پالایشگاه تمام منطقه را فراگرفته بود، ناگهان قسمت عقب هواپیمای شهید دوران بر اثر اصابت گلوله‌های ضد هوایی آتش گرفت.
در این لحظه دوران از خلبان کابین عقب ( سرتیپ آزاده منصور کاظمیان) خواست که هواپیما را ترک کند و هنگامی که با مخالفت او روبرو شد دکمه خروج کابین عقب را زده و به این ترتیبوی به بیرون پر تاب شد. شهید دوران بارها در سخنانش گفته بود: « اگر هواپیما بال نداشته باشد ،خودم بال درآورده و بر سر دشمن فرود میآیم و هرگز تن به اسارت نخواهم داد ». او به سمت محل اجلاس سران ادامه مسیر داد. شعله های آتش هر لحظه بیشتر و ارتفاع هواپیما هر لحظه کمتر می‌شد. در حالی که هنوز هدایت هواپیما را به عهده داشت ،آن را به ساختمان اجلاس کوبید و در سن 32 سالگی به مقام رفیع شهادت نائل آمد.
ناکامی طرح ترور عباس دوران
عباس بارها قبل از حادثه به دوستانش گفته بودکه « بعثی‌ها آرزوی اسارت مرا به گور خواهند برد ». شهید دوران با این اقدام فضای بغداد را ناامن کرد و ضمن وارد کردن خسارات بسیار به دشمن، باعث شد تا برگزاری این اجلاس به دهلی‌نو منتقل شود. انتقال محل برگزاری اجلاس برای ایران یک پیروزی بزرگ سیاسی به شمار می‌رفت که دارای پیامدهای بسیار زیادی به نفع ایران و به ضرر عراق بود.
شهید عباس دوران در طول جنگ تحمیلی با 103 سورتی پرواز جنگی به رغم عمر کوتاه اما پربارش، یکی از قهرمانان دفاع مقدس شناخته شد. به خاطر ضربات مهلکی که به دشمن وارد کرده بود، بارها مورد تهدید و ترور قرار گرفت. از جمله اینکه در یکی از روزهای بهار سال 1360 ،مسئولان شهر شیراز تصمیم می‌گیرند به خاطر رشادت‌ها و دلاوری‌های عباس دوران، یکی از خیابان‌های شهر شیراز را به نام او کنند؛ از این قهرمان ملی دعوت می‌شود تا در مراسم شرکت کند ، او نیز قبول کرده و به آنجا می‌رود. یکی از موارد ترور هم در همین زمان بود که خوشبختانه این ترور ناکام ماند.
بازگشت به میهن
پیکر پاک شهید دوران سال‌ها در عراق بود تا اینکه درروز 30 تیرماه 1381 بقایای پیکر امیر سرلشکر خلبان عباس دوران توسط کمیته جستجوی مفقودین به میهن منتقل شد و در پنجم مرداد 1381 طی مراسمی رسمی با حضور رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مسئولان کشوری و لشکری، خانواده شهید و بستگان در میدان صبحگاه ستاد نیروی هوایی، بر دوش همرزمان خلبانش تشییع و پیکرش به زادگاهش شیراز، منتقل شد.
به پاس مجاهدت و فداکاری این شهید بزرگوار ارتش، پایگاه هوایی شیراز به پایگاه هوایی شهید سرلشکر خلبان عباس دوران تغییر نام یافت.
ایسنا/

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/223126/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خسارت توفان به تاسیسات فرودگاه شهرستان لامرد

اعزام 11 تیم امدادی هلال احمر به مناطق سیل زده

اعلام مراکز واکسیناسیون کرونا در شیراز، 3 مرداد

اعطای وام 100 میلیونی برای اشتغال زنان سرپرست خانوار

اگر واکسیناسیون نبود، تعداد فوتی‌ها به 400 - 500 نفر می‌رسید/ واکسینه شدن مشاغل پرخطر و افراد بالای 40 سال تا پایان مهر/ هیچ آزمونی لغو نمی‌شود

بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز در مناطق محروم اردوی جهادی برگزار می‌کند

رفتار منطقه‌ای ایران باید در مذاکرات وین گنجانده شود

اگر واکسیناسیون نبود تعداد فوتی‌ها 500 نفر می‌رسید/ واکسن مشاغل پرخطر و افراد بالای 40 سال تا پایان مهر/ هیچ آزمونی لغو نمی‌شود

کارگاه صنایع تبدیلی مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای بانوان در شیراز افتتاح شد

ارائه وام 100 میلیونی برای اشتغال زنان سرپرست خانوار

دخل و خرج مردم استان فارس سال 99 هم جور نشد/ افزایش درآمدها به معنای بهبود شرایط اقتصادی نیست

اگر واکسیناسیون نبود تعداد فوتی‌ها به روزی 500 نفر می‌رسید / واکسن مشاغل پرخطر و افراد بالای 40 سال تا پایان مهر / هیچ آزمونی لغو نمی‌شود

استخدام های دقیقه نودی در شهرداری تهران متوقف شد؟

سختی مضاعف ایام اسارت با شنیدن خبر اسیر شدن خانواده

جهاددانشگاهی ظرفیت کاستن از مشکلات کشور را دارد

اهل بهانه نیستم اما نقطه قوتم را کور کردند/از همه عذرخواهی می‌کنم

نماینده مجلس: اردکان باید بر قله کتاب و کتابخوانی کشور قرار گیرد

بهزیستی فارس:منتظر ابلاغیه جدیدپرداخت‌وام به زنان سرپرست خانوارهستیم

دستور نمکی برای واکسیناسیون گروه‌ های جدید

ادعای جدید آمریکا در مورد ارتباط مالی سپاه و قطر

آغاز واکسیناسیون رانندگان تاکسی در کشور

ویژه برنامه‌های بزرگداشت دهه امامت و ولایت در شیراز آغاز شد

خسارت 5 هزار میلیون ریالی بارندگی به تاسیسات بخش کشاورزی خرم بید

انبارهای نفت و لوله های پوسیده انتقال بنزین پاشنه آشیل تهران

ارتباط جامعه اسلامی با خاتم الانبیا و ائمه اطهار قلبی است

ستاد امر به معروف فارس خواستار برخورد با سگ‌ گردانی

افتتاح کارگاه صنایع تبدیلی مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای خواهران شیراز

شگر عجیب زن و شوهر کلاهبردار دارابی لو رفت +عکس

شاهکار نازنین ملایی المپین گیلانی با صعود به نیمه نهایی

جزئیات کمیاب شدن تنها داروی کرونا در کشور

فضاسازی میدان‌های منطقه6 تهران همزمان با دهه ولایت

پونک، پونه زار تهران

روش مکانیزه سطح زیر کشت کنجد در گراش فارس را 6 درصد افزایش داد

اینجا اسپانسرها علاقه‌ای به دونده‌ها ندارند!

تیم فوتبال یزدلوله با 6 مصدوم در برابر ایمان سبز شیراز بازی می کند

فارس من| شهرستانی که سال‌ها با معضل نان دست و پنجه نرم می‌کند!

توفان پارسیان هرمزگان موجب مرگ جوان 26 ساله شد

هر کیسه سیمان به بالای 110 هزار تومان رسید

توفان به تاسیسات فرودگاه لامرد فارس زیان رساند

توفان در پارسیان هرمزگان موجب مرگ جوان 26 ساله شد

دخالت در امور ایران/ توافق هسته ای

مهر غیرقانونی بودن بر پیشانی شورایاری‌ها/ از مراجع قضائی اصرار از مدیران شهری انکار!

پراید مرد شیرازی در تندباد شدید دیشب پوکید! +عکس

المپیک توکیو| نظر وزیر ورزش درباره دهمی ملی پوش تیراندازی: نتیجه خوبی بود

گاز به صنایع شرق فارس جانی دوباره می‌بخشد

یکصد کاروان شادی غدیر در لامرد راه‌اندازی می‌شود

المپیک 2020 توکیو| سکوت عسگری شکست؛ ای کاش همه اینها خواب و کابوس بود/ این حجم از بی‌عدالتی به من عادلانه نیست

پایان سکوت با رنجنامه کاراته‌کای دوپینگی ایران

بهمن عسگری سکوتش را شکست/ این حجم از بی‌مهری عادلانه نیست

چرا خشونت‌های عیان زنانه در جامعه افزایش دارد؟