پیام فارس

آخرين مطالب

مِهر بی‌مهر برای لوازم‌التحریرفروشان| بازار خلوت لوازم‌التحریر در آستانه مهرماه/ کرونا جوهر لوازم‌التحریر را خشکاند مقالات

مِهر بی‌مهر برای لوازم‌التحریرفروشان| بازار خلوت لوازم‌التحریر در آستانه مهرماه/ کرونا جوهر لوازم‌التحریر را خشکاند
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


گروه استان‌ها- درحالی با حضور کرونا کرکره برخی اصناف پایین کشیده شده یا با اندک کورسوی چراغی روشن است که دراین میان صنف لوازم التحریر به دلیل آموزش‌های مجازی بیشترین ضرر را کرده اند و این روزها دخل و خرجشان یکی نیست و جای چک‌هایشان خالی است. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند ، هرساله تابستان که روزهای آخر خود را سپری می‌کرد، دانش آموزان حال و هوای بازگشایی مدارس را داشتند و بازار لوازم التحریر هم روزهای پر کاری را سپری می‌کرد، روزهایی که هرکدام از فروشگاه‌های لوازم التحریر تلاششان براین بود تا با فروش خرید اجناس مختلف داخلی و خارجی مشتری بیشتری را جذب کنند و رنگ و لعاب لوازم التحریر در فروشگاه هایشان جذابیت خاصی را برای مشتری فراهم کرده بود.
همه چیز خوب پیش می‌رفت اما از روزهایی که کرونا آمد علاوه بر اینکه برتمامی مشاغل ضربه وارد کرده است اما کرکره برخی از مشاغل از جمله لوازم التحریر را پایین کشیده است آنگونه که برخی از فعالان در این صنف واحد صنفی خود را تعطیل کردند چرا که با شیوع کرونا و همه گیری آموزش مجازی تقاضا برای خرید دفتر و خودکار و مداد را پایین آورد و به تعبیری دیگر چراغ برخی از فروشگاه‌های لوازم التحریر را خاموش کرد.
از اواسط تابستان فروشندگان لوازم التحریر در بازار بیرجند به قول خودشان دیگر وقتی برای سر خاراندن نداشتند و از همان ابتدای صبح و بعد از بالا کشیدن کرکره مغازه، موج موج خانواده‌ها به همراه کودکانشان برای خرید لوازم التحریر سال جدید روانه بازار می شدند تا مایحتاج ضروری درس و کتاب دانش آموزان خود را تامین کنند.
سایه وحشتناک کرونابر کسب و کار فروشندگان لوازم التحریر
ولی سال تحصیلی سال گذشته هم بازار فروش لوازم التحیر کساد بود وامسال هم تا اینجای کار کرونا کاسبی و کسب و کار آنها را حسابی کساد کرد و سایه وحشتناک این ویروس بر کسب و کار فروشندگان لوازم التحریر باعث شده است که سطح درآمدهای آنان به میزان قابل توجهی کاهش یابد و نتوانند دخل و خرج خود را با همدیگر تطبیق دهند.
گزارش میدانی خبرنگار ما از بازار لوازم التحریر و مغازه‌های این حوزه صنفی نشان می دهد که بسیاری از این واحدها از کسادی کسب و کار خود حسابی گله مند هستند.
یک فروشنده لوازم التحریر در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: لوازم التحریر موجود در بازار خریدار ندارد و از آن جایی که بیرجند از نظر وضعیت شیوع کرونا قرمز است و احتمال اینکه کلاس‌ها به صورت مجازی باشد زیاد است و مردم تا این لحظه تمایلی برای خرید لوازم التحریر برای سال تحصیلی جدید ندارند.
وی با تاکید براینکه قیمت لوازم التحریر نسبت به قبل افزایش کمی داشته است اما این افزایش قیمت در مقابل دیگر اجناس و کالاها جزئی است افزود: مردم همچنان تمایلی برای خرید ندارند و در هر مغازه و یا فروشگاه لوازم التحریر در سال‌های پیش تعداد بسیاری فروشنده به صورت پاره وقت تمام وقت مشغول به کار بودند اما امسال اندازه حجم نیروی انسانی سال‌های قبل خبری نیست چرا که انگیزه ای برای کار نیست.
مِهر بی‌مهر برای لوازم تحریرفروشان| اجحاف وزارت آموزش و پرورش به صنف لوازم‌التحریر/ ‌گویا می‌خواهند این صنف را نابود کننداجرای طرح «نذر هوشمند» در لرستان؛ بسته‌های لوازم تحریر بین دانش‌آموزان نیازمند توزیع می‌شودتوزیع 10 هزار بسته پوشاک و لوازم تحریر بین دانش‌آموزان نیازمند گلستانی/ طرح " نذر هوشمند" اجرایی می‌شود دیگر فروشنده لوازم التحریر هم با بیان اینکه شرایط در بازار وسایل هنری هم هنوز بدتر است آنگونه که جنس‌های خارجی به صورت رسمی وارد نمی‌شود گفت: البته نیازهای اولیه مانند مداد، خودکار، دفتر ر ا برندهای ایرانی پاسخ می‌دهند اما هرچه به مهرماه نزدیکتر می‌شویم بازار لوازم التحریر همچنان سرد است.
وی اظهار داشت: کمبودی در لوازم التحریر ایرانی نیست خودکار، دفتر و بسیاری از لوازم التحریر دیگر ایرانی است اما افرادی که سلیقه آنها فانتزی است سمت جنس خارجی می‌روند هرچند اجناس فانتزی ایرانی هم در بازار موجود است.
هنوز خبری از خریدهای عمده نیست
یکی از فروشندگان در مورد شرایط بازار لوازم‌التحریر به خبرنگار ما گفت: جنس خارجی عملا از بازار گم شده‌ است. قبلا لوازم‌التحریری که مخصوص رشته‌های گرافیک و نقاشی بود بازار خوبی داشت اما الان دو مشکل دارند؛ هم به‌سختی پیدا می‌شود هم خیلی گران است. قیمت یک ورق کاغذ گلاسه‌ ویژه طراحی که دو سال پیش 5 هزار تومان بود الان به 20‌ هزار تومان رسیده‌ است.
اصغری افزود:در هر مغازه ویا فروشگاه لوازم التحریر که نگاه کنی در سال‌های گذشته تعدادی فروشنده حضور داشتند اما امسال نیروها کمتر شدند چرا که چراغ لوازم التحریر به زور روشن نگه می‌دارند.
رئیس اتحادیه لوازم التحریر و کتاب فروشان بیرجند هم در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: امسال قیمت لوازم التحریر 3 تا 4 برابر افزایش قیمت داشته اما خرید وفروش کاهش دارد.
راستگو مقدم با بیان اینکه اگر وضعیت بازار لوازم التحریر به همین روال ادامه یابد 30 درصد واحدها این صنف ریزش پیدا می‌کنند و تعزیل خواهند شد افزود: فروش لوازم التحریر بسیار کاهش یافته است آن گونه که درآمد حاصل شده جوابگوی چک ها و هزینه‌ها بیمه و قبوض برق و آب نیست.
وی با تاکید براینکه در صورتی که امسال مدارس بازگشایی نشوند لوازم التحریرها همچنان بی مشتری می مانند افزود: بیشتر فروشندگان لوازم مورد نیاز مغازه شان را از شهر‌هایی مثل تهران و مشهد تهیه می‌کنند و امسال حتی خود فروشندگان اصلی با ما تماس می‌گیرند تا لوازمشان را به فروش برسانند، اما بازار لوازم التحریر به قدری راکد است که نیاز به خرید جدید نیست.
استفاده از لوازم التحریر 70 درصد کاهش یافته است
راستگو مقدم افزود: فعالیت مدارس به صورت مجازی در دو سال گذشته بر بازار لوازم التحریر تأثیر به سزایی داشته است به طوری که استفاده از لوازم التحریر 70 درصد کاهش یافته است.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم التحریر و کتاب فروشان بیرجند تصریح کرد: قیمت‌ لوازم التحریر و کتاب در حال حاضر در ثبات تقریبی است اما با توجه به قیمت بالای دلار، ارزانی‌ در این صنف رقم نخواهد خورد.
راستگو مقدم با بیان اینکه با توجه به تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی از سال گذشته تاکنون کمترین فروش و بیشترین ضرر شامل حال صنف ما شده است گفت: دوسال است حتی کتاب‌های درسی هم فروش و توزیعشان از لوازم التحریر گرفته شده و دولت این کار را انجام می‌دهد.
وی از بی توجهی به صنف لوازم التحریر گلایه کرد و اظهار داشت: با وجود ضرر زیاد که به این صنف وارد شده است هنوز هیچ تسهیلات ویا کمکی به ما داده نشده است به عبارتی دیگر کرونا پای لوازم التحریری‌ها و کتاب فروشی‌ها را فلج کرده و این موضوع داد فروشندگان این صنف را در آورده است.
انتهای پیام/254/ش

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/234629/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ناگفته‌هایی از نقش زنان به روایت راوی دفاع مقدس/شیرزنان کُرد در دفاع مقدس

مدیر روابط کار استان اردبیل مطرح کرد: غیر ارادی بودن از دست دادن شغل ملاک اصلی برقراری بیمه بیکاری است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی:نرخ بالای بیکاری شهرستان خمین زنگ خطر است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: تاسیس شرکت‌های تعاونی دانش بنیان یکی از راهکارهای حمایتی از ایده‌های علمی نخبگان است

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان بر برندسازی محصولات استراتژیک استان تاکید کرد

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: گام های اساسی در راستای تمرکززدایی، رفع فساد و تعارض منافع برداشته می شود

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان از پیشگامی استان در ثبت و تشکیل شرکت های تعاونی توسعه و عمران خبر داد

جایزه‌ای برای اهل قلم افغانستانی ساکن اصفهان

خیز دوباره کُره‌ای‌ها برای کلاهبرداری!

طرح شکایت از ایران بابت جزایر سه گانه هیچ مبنای حقوقی ندارد

فرآیند تحویل قرارداد آتی «صندوق طلا» سررسید مهر اعلام شد

روشن: اسیر بی‌برنامگی و ناهماهنگی خودمان شدیم

آغاز لیگ بسکتبال بانوان/ رقابت فینال گونه قهرمان فصل قبل با سرمربی تیم ملی

فارس من|کمبود دارو در مشهد وجود دارد اما در حال پیگیری و رفع است

افزایش قابل توجه قیمت برنج و چرخه معیوب توزیع/ واسطه‌هایی که از تولیدکننده پیشی گرفته‌اند!

مشکل پرواز زوار فارس به کشور عراق/تنها١٠ پرواز برای ١٩٠٠ نفر

پنج‌ هزار و 551 نفر در استان قزوین صاحب مهارت شدند

داغ‌ترین مطالبات اربعینی مردم در «فارس من»؛ بلیت‌های 5میلیون‌تومانی عتبات دقیقاً کجاست؟

شمس: پس از 2 گل آرژانتین، یادمان افتاد چقدر هنرمند هستیم/ نباید اسیر بازی پنج نفره ازبکستان شویم

خیز دوباره کُره‌ای‌ها برای کلاهبرداری

نهضت زیرسازی و آسفالت معابر خاکی عملیاتی خواهد شد

واکسیناسیون از آمار مرگ سالمندان در پیک پنجم کاست

مهر‌ماه مدارس باز می‌شود؟

حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در شهرستان اقلید فارس دستگیر شدند

محمدآباد؛ اسیر در چنگال زباله‌ها

آغاز نبردهای دریایی ایران و آمریکا در خلیج‌فارس

245 طرح ساخت و بهسازی مسکن نیازمندان در کازرون افتتاح شد

رسانه‌ها فرهنگ مطالبه‌گری را اشاعه دهند/83 زندانی جرائم غیرعمد از زندان رهایی می‌یابند

تلاش برای کاهش محرومیت‌ها و توزیع عادلانه خدمات شهری در شیراز

علت افت فشار آب در سرخه چیست؟

اجرای طرح استعدادیابی با جذب 560 نونهال لرستانی / کسب 100 مدال کشوری درشش ماهه امسال / فعالیت 5 ورزشکار قهرمان استان در قالب تیم پلیمر خلیج فارس

مدارس روستایی و عشایری استان از اول مهر پذیرای دانش‌آموزان هستند

توسعه فولاد هرمزگان با همکاری منطقه ویژه خلیج فارس رقم می خورد

برای مهار کرونا 83 درصد جامعه باید وکسینه شوند

حرکت بر مدار زندگی با کشیدن افسار کرونا توسط یاران سلیمانی

باران در برخی نقاط شمالی کشور/ گرد و خاک در شرق و مواج شدن خلیج فارس

فلات قاره؛ 41 سال خودباوری در صنعت نفت دریایی ایران

برگزاری رزمایش اوای مهر در بندرعباس

تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از ابتدای مهر

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان فارس تا 29شهریور 1400

حکم شهردار منتخب شیراز درحال طی شدن فرآیندهای قانونی است

مراحل اداری صدور حکم شهردار منتخب شیراز در حال طی شدن است

برنامه هلال احمر برای واردات 60 میلیون دُز واکسن کرونا طی یک ماه / آغاز برنامه از 10 مهر

حداقل 83 درصد از مردم باید علیه ویروس کرونا به سرعت واکسینه شوند

پاسداشت شاعری که شبیه نیما شعر می‌گوید و اهل استان شعرخیز ایران است!/ کدام شاعر صاحب‌سبک معاصر درس حوزوی خوانده است؟ + گزارش تصویری

اکثر مردم جهرم با آموزش ترکیبی در سال تحصیلی جدید موافق هستند

بسته‌های مهر تحصیلی بین دانش‌آموزان نیازمند خراسان رضوی توزیع می‌شود

صدور گواهی واکسیناسیون روی برگه باطله/ عکس

دادن برگه دست نویس به جای کارت واکسن کرونا در بیرم لارستان + عکس

برگزاری مراسم نمادین زنگ شکوفه‌ها در روز اول مهر