پیام فارس

آخرين مطالب

گله مستاجران در فارس من: استنکاف بانک‌ها از پرداخت وام ودیعه مسکن؛ چگونه دو ضامن رسمی پیدا کنیم؟ مقالات

گله مستاجران در فارس من: استنکاف بانک‌ها از پرداخت وام ودیعه مسکن؛ چگونه دو ضامن رسمی پیدا کنیم؟
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


گروه فارس من خبرگزاری فارس، با توجه به مشکلات عدیده مستأجران و جوانان و نیاز مبرم به دریافت وام‌های کم بهره در دوران رکود کرونا و تورم اجاره مسکن به عنوان حمایت از مستاجران دولت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن قراردادها دوباره تمدید شود و برای ودیعه وامی به مستاجران پرداخت شود. حدود 2 میلیون و 200 هزار نفر با ارسال پیامک به سامانه وزارت راه و شهرسازی درخواست ثبت نام در طرح وام ودیعه مسکن داشته‌اند.
اعصای وام با هزار توی بانک‌ها آنها را با سرگردانی رو به رو کرد کد رهگیری و دو ضامن کارمند دولتی در توان بسیاری از مستاجران نیست کما اینکه زمان پرداخت آن توسط بانک‌ها هم گاه ماه‌ها به طول می‌انجامد.
مخاطبان فارس من با ثبت سوژه‌های متعدد به این مشکلات پرداخته‌اند تعدادی از این مخاطبان از نحوه پرداخت این وام گله کرده و خواستار ایجاد تسهیل در این روند شده‌اند.

پیام فارس

پس از 6 ماه هنوز وام ودیعه دریافت نکرده‌ام
« بابک مظفری » از مخاطبان فارس‌من خبرگزاری فارس که طی سوژه‌ای با عنوان «رسیدگی به مشکلات دریافت وام ودیعه مسکن» از مشکلات دریافت ودیعه مسکن انتقاد کرد و گفت: واقعا شرایط گرفتن وام مسکن سخت است، برای دریافت ودیعه مسکن ضامن بازنشسته 50 ساله به بانک معرفی کردم اما بانک قبول نکرد. این سردبیر سوژه فارس من افزود: بانک شرایط سختی برای ضامن می‌گذارد برای گرفتن 25 میلیون وام به ما گفته‌اند ضامن باید کارمند دولتی باشد و حتی کارمند شرکت‌های خصوصی را قبول نمی‌کنند.
این روزها مگر چند کارمند دولتی وجود دارد تازه هر دفعه بی ثبت‌نام به بانک می‌بریم بهانه ای برای انجام ندادن می‌آورند یکبار می‌گویند کد پستی را سامانه قبول نمی‌کند و یا سیستم‌ها قطع است. وی افزود تمام مدارک من در بانک از جمله کد رهگیری و سایر مدارک موجود است. 8 خط تلفن برای اینکه مشکلات خود را در سامانه مطرح کنیم وجود دارد ولی هیچ کدام پاسخگو نیستند.
با وجود اینکه در سایت اعلام شده این شماره‌ها در ساعات اداری پاسخگو هستند ولی تا کنون هیچ کدام جوابی‌ نداده‌اند. هنوز با وجود اینکه 6 ماه از تکمیل مدارک گذشته نتوانسته‌ام وام بگیرم.

پیام فارس

مبلغ وام کم است
« حسین سیاح » از مخاطبان فارس من با ثبت سوژه‌ای در فارس‌من با عنوان «درخواست تسهیل فرآیند دریافت وام ودیعه مسکن» با اشاره به سختی مستاجران در دریافت وام ودیعه مسکن که پس از گران شدن اجاره مسکن تصویب شد هم گفت: من 10 تا 15 بانک برای دریافت وام ودیعه مسکن سرزدم و از بانک‌ها درخواست وام ودیعه مسکن کردم ولی هیچ کدام از بانک‌ها قبول نکردند و نهایتا بانک ملی پذیرفت، آنقدر شرایط سخت بود که برای دریافت وام 50 میلیونی سه ماه طول کشید.
سیاح با گله و انتقاد از شرایطی که بانک‌ها برای ضامن قرار داده‌اند گفت: بانک از من 2 ضامن رسمی خواست که از ضامن‌ها 110 میلیون تومان چک دو کسر کار و فیش حقوقی دریافت کرد. حتی گفت یکی از ضامن‌ها باید حتما حقوق بالای 8 میلیون داشته‌باشند.
وی افزود: برای دریافت وام خیلی دوندگی داشت و وقتی که نیاز بود ماه‌ها بطور انجامید ما درخواستی که داریم این است که شرایط راحت‌تر شود این وامی که برای ودیعه مسکن داده می‌شود به مستاجران است و باید بیشت شرایط را بری یک شخصی که می‌خواهد خانه‌ای اجاره کند آسان‌تر کنند. همچنین مبلغ وام خیلی کم است الان یک واحد 50 متری در پیروزی حدود 150 میلیون تومان رهن است و 50 میلیون تومان در تهران نمی‌تواند گره‌ای حل کند، خصوصا این که مبلغ رهن و اجاره روز به روز در حال افزایش است. 

پیام فارس

سامانه ثبت نام ودیعه مسکن نیاز همیشه مشکل دارد
یکی از سردبیران سوژه‌های فارس من و دانشجوی دکتری تخصصی اقتصاد مالی که سوژه‌ای با عنوان «خواستار استفاده از وام ودیعه مسکن برای بار دوم هستیم» در خصوص مشکلاتی که در سیستم ثبت‌نام دریافت وام ودیعه مسکن وجود دارد گفت: برای دفعه اول به بسیاری از بانک‌ها سر زدم تا بتوانم وام مسکن را دریافت کنم اما بانک‌ها قبول نمی‌کردند، ولی بانک ملی این وام را قبول کرد، حدوداً یک ماه طول کشید تا من ضامن‌هایم را به بانک معرفی کنم و با و وام را دریافت کنم.
وی افزود: برای بار دوم امسال در سایت ثبت نام کردم در هیچ کجای سایت عنوانن شده بود که من نمی‌توانم دوباره وامی دریافت کنم، ابتدا با مشکلاتی برای تعیین شعبه مواجه شدم بانک‌ها قبول نمی‌کردند بانک تجارت به من گفت که ابتدا باید در سامانه شعبه خود را انتخاب کنید تا پرونده در بانک ما فعال شود من این بخش را انجام دادم و تمام مدارکی را که می خواست بارگذاری کردم اما پس از اینکه کد رهگیری را وارد کردم و مدارکم کامل شد برای اینکه شعبه خودم را مشخص کنم دوباره به سایت سر زدم ولی زده بود که من شرایط دریافت وام را ندارم.
سایت دارای مشکلات زیادی است و در بسیاری از قسمت ها اشتباه نوشته‌اند مثل تاریخ ثبت نام مشخص شده و یا در یکی از بند ها دو بار مطلب تکرار شده‌است. در بخش شرایط هم مواردی گفته شده که این‌گونه نیست و ما سرگردان مانده‌ایم. بسیاری از مستاجران به این وام نیاز دارند وامی که 13 درصد سود بانکی دارد لااقل این وام بدون سود بانکی پرداخت می‌شد و بانک‌ها برای این وام ربا نمی‌گرفتند. مبلغ وام در شهرستان‌ها بسیار کم‌تر است. 
این مخاطب فارس من اضافه کرد: چرا اگر این وام شامل شخصی نمی‌شود همان مرحله اول که کد ملی را وارد کنیم سایت اعلام کند که مستاجر واجد شرایط نیست. یک مستاجر این روزها برای دریافت یک کد رهگیری گاهی تا بیش‌از 800 هزار تومان دفتار املاک دریافت می‌کنند و واقعا برای یک مستاجر سخت است که این پول را بدهد و بعد سایت بنویسد که استحقاق دریافت وام را ندارد. 
این مخاطب فارس من با اشاره به مشخص نبودن افرادی که به این وام نیازدارند گفت: بعضی افراد هستند که خانه‌شان به نام همسرشان است و با اینکه مستاجر نبودهاند توانسته‌انید این وام را دریافت کنند. واقعا نیاز است تغییراتی در پرداخت این وام بوجود بیاید.
در مورد مسکن ملی هم مشکلات زیادی وجود دارد به ما گفته‌اند چهل میلیون تومان در حساب بانک بماند و بانک یک وام را به ما بدهد اما این ئوام را به صورت یکجا به مشتریان برای ساخت مسکن نمی‌دهد و مرحله مرحله پرداخت می‌کند و در هر مرحله نیاز است که بازرس بانک بیاید. بسیاری از افرادی که می‌شناسم از گرفتن مسکن ملی پشیمان شده‌اند.
به گزارش فارس پس از مشکلات اقتصادی که با رکود دوران کرونا بوجد آمد مصوبه‌ای در هیات دولت تصویب شد که با توجه به رکود و تورم مسکنس که در دو سال گذشته برای مستاجران بوجود آمد. وامی در اختیار آنها قرار داده شود تا به عنوان ودیعه بتوانند از آن برای رهن خانه استفاده‌ کنند، یا بانک‌ها از پرداخت آن استنکاف می‌کنند و فقط تعداد معدودی از بانک‌ها قبول می‌کنند یا آنکه شعبات آنقدر شرایط را برای دریافت وام ودیعه سخت کرده‌اند که برای مستاجران دریافت آن مشکل خواهد بود، مثلا داشتن دو ضامن کارمند رسمی و یا چک ضامن واقعا در توان تمام مستاجران نیست.
همچنین تورم یکساله اخیر در حوزه مسکن این وام را کاربردی نکرده و فقط بخش کوچکی از ودیعه مسکن را پوشش می‌دهد.
انتهای پیام/ 

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/235289/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ششمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار و زنان عاشورایی

نقش بانوان ایرانی سندی جاودان در تاریخ دفاع مقدس است

ناگفته‌هایی از نقش زنان به روایت راوی دفاع مقدس/شیرزنان کُرد در دفاع مقدس

مدیر روابط کار استان اردبیل مطرح کرد: غیر ارادی بودن از دست دادن شغل ملاک اصلی برقراری بیمه بیکاری است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی:نرخ بالای بیکاری شهرستان خمین زنگ خطر است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: تاسیس شرکت‌های تعاونی دانش بنیان یکی از راهکارهای حمایتی از ایده‌های علمی نخبگان است

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان بر برندسازی محصولات استراتژیک استان تاکید کرد

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: گام های اساسی در راستای تمرکززدایی، رفع فساد و تعارض منافع برداشته می شود

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان از پیشگامی استان در ثبت و تشکیل شرکت های تعاونی توسعه و عمران خبر داد

جایزه‌ای برای اهل قلم افغانستانی ساکن اصفهان

خیز دوباره کُره‌ای‌ها برای کلاهبرداری!

طرح شکایت از ایران بابت جزایر سه گانه هیچ مبنای حقوقی ندارد

فرآیند تحویل قرارداد آتی «صندوق طلا» سررسید مهر اعلام شد

روشن: اسیر بی‌برنامگی و ناهماهنگی خودمان شدیم

آغاز لیگ بسکتبال بانوان/ رقابت فینال گونه قهرمان فصل قبل با سرمربی تیم ملی

فارس من|کمبود دارو در مشهد وجود دارد اما در حال پیگیری و رفع است

افزایش قابل توجه قیمت برنج و چرخه معیوب توزیع/ واسطه‌هایی که از تولیدکننده پیشی گرفته‌اند!

مشکل پرواز زوار فارس به کشور عراق/تنها١٠ پرواز برای ١٩٠٠ نفر

زنبورداران کشور به شهرستان گراش فارس وارد شدند

دولت رویکرد خوبی برای آغاز سال تحصیلی جدید در پیش گرفته است

پنج‌ هزار و 551 نفر در استان قزوین صاحب مهارت شدند

داغ‌ترین مطالبات اربعینی مردم در «فارس من»؛ بلیت‌های 5میلیون‌تومانی عتبات دقیقاً کجاست؟

شمس: پس از 2 گل آرژانتین، یادمان افتاد چقدر هنرمند هستیم/ نباید اسیر بازی پنج نفره ازبکستان شویم

خیز دوباره کُره‌ای‌ها برای کلاهبرداری

نهضت زیرسازی و آسفالت معابر خاکی عملیاتی خواهد شد

واکسیناسیون از آمار مرگ سالمندان در پیک پنجم کاست

مهر‌ماه مدارس باز می‌شود؟

حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در شهرستان اقلید فارس دستگیر شدند

محمدآباد؛ اسیر در چنگال زباله‌ها

آغاز نبردهای دریایی ایران و آمریکا در خلیج‌فارس

245 طرح ساخت و بهسازی مسکن نیازمندان در کازرون افتتاح شد

رسانه‌ها فرهنگ مطالبه‌گری را اشاعه دهند/83 زندانی جرائم غیرعمد از زندان رهایی می‌یابند

تلاش برای کاهش محرومیت‌ها و توزیع عادلانه خدمات شهری در شیراز

علت افت فشار آب در سرخه چیست؟

اجرای طرح استعدادیابی با جذب 560 نونهال لرستانی / کسب 100 مدال کشوری درشش ماهه امسال / فعالیت 5 ورزشکار قهرمان استان در قالب تیم پلیمر خلیج فارس

مدارس روستایی و عشایری استان از اول مهر پذیرای دانش‌آموزان هستند

توسعه فولاد هرمزگان با همکاری منطقه ویژه خلیج فارس رقم می خورد

برای مهار کرونا 83 درصد جامعه باید وکسینه شوند

حرکت بر مدار زندگی با کشیدن افسار کرونا توسط یاران سلیمانی

باران در برخی نقاط شمالی کشور/ گرد و خاک در شرق و مواج شدن خلیج فارس

فلات قاره؛ 41 سال خودباوری در صنعت نفت دریایی ایران

برگزاری رزمایش اوای مهر در بندرعباس

تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از ابتدای مهر

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان فارس تا 29شهریور 1400

حکم شهردار منتخب شیراز درحال طی شدن فرآیندهای قانونی است

مراحل اداری صدور حکم شهردار منتخب شیراز در حال طی شدن است

برنامه هلال احمر برای واردات 60 میلیون دُز واکسن کرونا طی یک ماه / آغاز برنامه از 10 مهر

حداقل 83 درصد از مردم باید علیه ویروس کرونا به سرعت واکسینه شوند

پاسداشت شاعری که شبیه نیما شعر می‌گوید و اهل استان شعرخیز ایران است!/ کدام شاعر صاحب‌سبک معاصر درس حوزوی خوانده است؟ + گزارش تصویری

اکثر مردم جهرم با آموزش ترکیبی در سال تحصیلی جدید موافق هستند