پیام فارس

آخرين مطالب

مطالبه گری بصیرانه رسانه ها از شورای شهر شیراز فرهنگي

مطالبه گری بصیرانه رسانه ها از شورای شهر شیراز
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - شورای تبیین مواضع بسیج رسانه استان فارس طی بیانیه‌ای، مطالبه‌گری توام با بصیرت را از اهم وظایف رسانه نسبت به شورا و شهرداری شیراز اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، شورای تبیین مواضع بسیج رسانه استان فارس با صدور بیانیه‌ای، با اشاره به اهمیت و الزامات شرایط کنونی جامعه و لزوم توجه و دقت در بیانیه گام دوم انقلاب و تطبق آن را برنامه‌ها و اقدامات شوراها، مطالبات اصحاب رسانه به نمایندگی مردم از شورای اسلامی شهر شیراز را تشریح و بر تداوم مطالبه گری توم با بصیرت، تاکید کرد.
متن بیانیه بدین شرح است؛
"بسم الله الرحمن الرحیم شیراز؛ سومین حرم اهل بیت (ع) و خاستگاه فرهنگ و هنر، از دیرباز نگین انگشتری ایران اسلامی و نمادی ارزشمند از پیوند ارزش‌های والای دینی و نمایه‌ها و شناسه‌های اصیل فرهنگی بوده است.
گنبدهای فیروزه‌ای و مناره‌های بلند بقاع متبرکه، در کنار آرامگاه نام آوران عرصه شعر و ادب و هنر و عطر قدسی 6 هزار شهید والا مقام، شیراز را در تراز شهری جنت شمول و به حق نگین انگشتری ایران اسلامی قرار داده است.
امروز و در طلیعه امید آفرین عصر نوین نظام مقدس جمهوری اسلامی که در نگاه و کلام و منشور رهبر فرزانه انقلاب "گام دوم" نام گرفته است، شاهد آغاز فعالیت دوره ششم شوراهای اسلامی هستیم.
بر اساس منشور جانبخش "گام دوم"، صیانت از سرمایه‌های معنوی و مادی و حرکت جهادی در مسیر اعتلای معنویت و رشد فرهنگی و البته توسعه‌ی عمران و آبادانی هرچه بیشتر کلانشهر شیراز را وظیفه انقلابی خود می‌دانیم و مطالبات و انتظارات به حق مردم شریف شیراز را از اعضای محترم دوره ششم شورای اسلامی حرم سوم اهل بیت (ع) یادآور می‌شویم.
1- در نگاه رهبر فرزانه و در گام دوم انقلاب، سهم خواهی حزبی و جناحی و بخشی، آفتی جدی برای تعالی جامعه اسلامی بوده و به جای آن باید حرکت جهادی و انقلابی با محوریت مردم، در تمام ارکان ستادی و اجرایی مدیریت کشور جاری و ساری شود.
در این نگاه وظیفه ما نگاه مسئولیت مدارانه و مطالبه گر خواهد بود و بر سر صیانت از این حرکت جهادی و انقلابی ذره‌ای مماشات نکرده و عهد اخوت با هیچ دسته و گروه و جریان و حزبی نخواهیم بست. در همین ابتدای امر نیز به شورای محترم ششم شیراز یادآور می‌شویم که مسیر حرکت خود را منطبق با منافع مردم و تحقق آرمان‌های مد نظر برای تعالی و توسعه شهر، برگرفته از منشور گام دوم قرار داده و از هر گونه نگاه سخیف گروهی و جناحی و دسته بندی محفلی پرهیز کنند، که بی شک در امر به معروف و نهی از منکر، کوچک‌ترین مماشاتی نخواهیم کرد.
2- تکیه بر توانمندی‌های تخصصی (ذیل عالی‌ترین مراتب بایسته تعهدی) باید اصلی‌ترین معیار گزینش شهردار و مدیران عالی و میانی شهرداری و مدیریت شهری باشد. توجه داشته باشیم که منابع مادی و امکاناتی مجموعه شهرداری شیراز و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل آن متعلق به مردم شریف این شهر بوده و بهره برداری از آن در مسیر بهره وری بهینه و هدفمند، نیازمند حضور افراد توانمند، متخصص و آگاه و صد البته متعهد و دارای سلامت عملکردی است و شورای شهر به عنوان ناظر مستقیم و بلافصل مجموعه مدیریت شهری موظف است نهایت دقت خود را در این زمینه به کار گرفته و از نگاه مبتنی بر کسب غنیمت‌های جناحی و گروهی و محفلی و … به دارایی‌ها و منافع و مردم شهر به شدت پرهیز کنند.
3- فرایند شهر فروشی برای تأمین هزینه‌های جاری، آفتی جدی در مجموعه شهرداری‌ها تلقی می‌شود؛ بسط و گسترش غیر ضروری مجموعه‌های اداری وابسته به شهرداری و حجیم کردن بدنه نیروی انسانی و اجرایی غیرضروری و عمدتاً غیرکارشناسانه، بی‌توجهی به اولویت‌های واقعی و کارشناسانه در ارائه خدمات به مردم و… ریشه اصلی افزایش غیرمتعارف و نگران کننده هزینه‌های جاری شهر بوده است. شورای ششم کلان شهر شیراز وظیفه دارد برای حل این معضل با نگاهی کارشناسانه و آسیب‌شناسانه، به دنبال راهکارهای اجرایی و تأثیرگذار مجدانه تلاش کند.
4- رشد فرهنگی و تعالی معنوی شهر و شهروندان از اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی و بیانیه گام دوم انقلاب و بخشی مهم از تأکیدات رهبر فرزانه نظام اسلامی است؛ گسست‌های فرهنگی موجود و نگرانی علما، نخبگان و صاحب نظران، گواهی متقن از نیاز جدی به منشور فرهنگی شهر، هم در مرتبه تدوین و نگارش و هم در مرحله اجرا و تحقق است. این مطالبه جدی از شورای اسلامی ششم شیراز، سومین حرم اهل بیت (ع)، باید نصب العین حرکت فرهنگی این نهاد مدنی قرار گرفته و برای تحقق آن، تعامل شایسته و بایسته با علمای بزرگوار، اندیشمندان، اساتید دانشگاه، فرهیختگان و صاحب نظران، ملاک عمل قرار گیرد.
5- کوتاهی‌ها در اجرای فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی، سبب ساز بروز مفسده‌هایی شد که علاوه بر تأثیرات منفی اقتصادی، آسیب‌های جدی اجتماعی و فرهنگی را به جامعه تحمیل و اعتماد عمومی را دچار خدشه و نقصان کرد. متذکر می‌شویم که طبق گزارش سازمان بازرسی کل کشور، متأسفانه شهرداری‌ها و مجموعه‌های وابسته دارای بیشترین زمینه برای وقوع مفاسد اقتصادی بوده است. بر این اساس، مسئولیت خطیر شورای ششم کلان شهر شیراز در این مقوله حیاتی را یادآور می‌شویم و خود نیز براساس فرامین و منویات رهبر فرزانه و حکیم و بصیر انقلاب اسلامی، در کنار دستگاه‌های قانونی و نظارتی، وظیفه انقلابی و شرعی خود در خصوص پایش، نظارت، هشدار و مطالبه‌گری، با هدف دفع کامل غده سرطانی فساد اقتصادی را با کمال جدیت و حفظ کامل هوشیاری، انجام خواهیم داد.
6- پاسخ گویی و شفافیت درهمه ارکان تصمیم سازی و اجرا توسط مجموعه شورا و شهرداری، از شروط اصلی سلامت عمل و تحقق حداکثری اهداف مبتنی بر تأمین منافع مردم و شهروندان است. لذا بدین وسیله اعلام می‌کنیم که مطالبه گری و ایجاد شفافیت حداکثری در کل فرآیندها را حق مسلم شهروندان سومین حرم اهل بیت (ع) می‌دانیم و آن را دنبال خواهیم کرد.
7- توسعه متوازن و توجه ویژه به نقاط محروم کلانشهر شیراز در برخورداری از خدمات و امکانات مجموعه شهرداری و سازمان‌ها و نهادهای تحت مدیریت آن، از مهمترین نکات در تحقق عدالت اجتماعی به عنوان یکی از آرمان‌های والای نظام مقدس جمهوری اسلامی و بیانیه گام دوم به شمار می‌رود. انتظار مردم شریف و مؤمن شیراز این است که نگاه متعالی در سیاست گذاری‌ها، تصمیم گیری‌ها و اقدامات مجموعه شورای ششم و شهرداری شیراز جاری بوده و برای شهروندان ملموس باشد.
8- از آنجا که رسانه‌ها آئینه افکار عمومی هستند و انعکاس و پیگیری مطالبات و خواسته‌های مردم را نمایندگی می‌کنند، انتظار مؤکد دارد که شهرداری و شورای شهر، دائماً با آنها در تعامل و ار تباط بوده و از سه طریق؛ "نظر خواهی مستمر از آنان"، "پاسخگو بودن در اسرع وقت در قبال پرسش‌هایشان که در اصل پرسش‌های مردم است" و "بررسی و پذیرش نقدهای سازنده رسانه‌ها"، گام مهمی در عرصه شفاف سازی و مبارزه با انواع فساد بردارد و از هدر رفت سرمایه‌ها، دارایی‌ها و اعتبارات شهرداری پیشگیری کرده و بر کیفیت و کمیت پروژه‌های حیاتی توجه ویژه مبذول دارد. همه اینها در پرتو نظارت و چشم بینای رسانه‌ها، شدنی و تحقق پذیر است. در این خصوص بسیج رسانه فارس به عنوان محل هم افزایی رسانه‌ها و ساماندهی مطالبات مردم، می‌تواند در موارد ذکر شده نقش مؤثری را ایفا کند.
9- امروز جامعه ایران اسلامی در تلاقی تشکیل دولت مردمی، دوره جدید شوراها و مجلس انقلابی، فرصتی ارزشمند برای تحقق اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی و تحقق بیانیه تمدن ساز " گام دوم " را یافته است. بر این اساس، ضروریست که همه ظرفیت‌های معنوی و مادی و توان انقلابی و جهادی کشور در ارکان و عرصه‌ها گوناگون در مسیر تحقق این هدف مقدس و آرمانی، بسیج شده و در مسیر خدمت به مردم شریف مورد استفاده قرار گیرد تا طلیعه چشم نواز و جان بخش تحقق تمدن ایرانی اسلامی در جهان به منصه ظهور رسد.
بی‌تردید ما نیز به عنوان سربازان ولایت، در تحقق این آرمان نظام مقدس جمهوری اسلامی که خون بهای شهدای والامقام، امانت گران امام راحل و مطالبه جدی رهبر فرزانه و حکیم و مردم شریف مان است، مطالبه گر بیدار و هوشیار و بصیر خواهیم بود چرا که با تار و پود جانمان اعتقاد داریم که در مسیر خدا و خدمت به خلق خدا؛ إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم وَیُثَبِّت أَقدامَکُم."

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/235582/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ششمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار و زنان عاشورایی

نقش بانوان ایرانی سندی جاودان در تاریخ دفاع مقدس است

ناگفته‌هایی از نقش زنان به روایت راوی دفاع مقدس/شیرزنان کُرد در دفاع مقدس

مدیر روابط کار استان اردبیل مطرح کرد: غیر ارادی بودن از دست دادن شغل ملاک اصلی برقراری بیمه بیکاری است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی:نرخ بالای بیکاری شهرستان خمین زنگ خطر است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: تاسیس شرکت‌های تعاونی دانش بنیان یکی از راهکارهای حمایتی از ایده‌های علمی نخبگان است

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان بر برندسازی محصولات استراتژیک استان تاکید کرد

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: گام های اساسی در راستای تمرکززدایی، رفع فساد و تعارض منافع برداشته می شود

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان از پیشگامی استان در ثبت و تشکیل شرکت های تعاونی توسعه و عمران خبر داد

جایزه‌ای برای اهل قلم افغانستانی ساکن اصفهان

خیز دوباره کُره‌ای‌ها برای کلاهبرداری!

طرح شکایت از ایران بابت جزایر سه گانه هیچ مبنای حقوقی ندارد

فرآیند تحویل قرارداد آتی «صندوق طلا» سررسید مهر اعلام شد

روشن: اسیر بی‌برنامگی و ناهماهنگی خودمان شدیم

آغاز لیگ بسکتبال بانوان/ رقابت فینال گونه قهرمان فصل قبل با سرمربی تیم ملی

فارس من|کمبود دارو در مشهد وجود دارد اما در حال پیگیری و رفع است

افزایش قابل توجه قیمت برنج و چرخه معیوب توزیع/ واسطه‌هایی که از تولیدکننده پیشی گرفته‌اند!

مشکل پرواز زوار فارس به کشور عراق/تنها١٠ پرواز برای ١٩٠٠ نفر

زنبورداران کشور به شهرستان گراش فارس وارد شدند

دولت رویکرد خوبی برای آغاز سال تحصیلی جدید در پیش گرفته است

پنج‌ هزار و 551 نفر در استان قزوین صاحب مهارت شدند

داغ‌ترین مطالبات اربعینی مردم در «فارس من»؛ بلیت‌های 5میلیون‌تومانی عتبات دقیقاً کجاست؟

شمس: پس از 2 گل آرژانتین، یادمان افتاد چقدر هنرمند هستیم/ نباید اسیر بازی پنج نفره ازبکستان شویم

خیز دوباره کُره‌ای‌ها برای کلاهبرداری

نهضت زیرسازی و آسفالت معابر خاکی عملیاتی خواهد شد

واکسیناسیون از آمار مرگ سالمندان در پیک پنجم کاست

مهر‌ماه مدارس باز می‌شود؟

حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در شهرستان اقلید فارس دستگیر شدند

محمدآباد؛ اسیر در چنگال زباله‌ها

آغاز نبردهای دریایی ایران و آمریکا در خلیج‌فارس

245 طرح ساخت و بهسازی مسکن نیازمندان در کازرون افتتاح شد

رسانه‌ها فرهنگ مطالبه‌گری را اشاعه دهند/83 زندانی جرائم غیرعمد از زندان رهایی می‌یابند

تلاش برای کاهش محرومیت‌ها و توزیع عادلانه خدمات شهری در شیراز

علت افت فشار آب در سرخه چیست؟

اجرای طرح استعدادیابی با جذب 560 نونهال لرستانی / کسب 100 مدال کشوری درشش ماهه امسال / فعالیت 5 ورزشکار قهرمان استان در قالب تیم پلیمر خلیج فارس

مدارس روستایی و عشایری استان از اول مهر پذیرای دانش‌آموزان هستند

توسعه فولاد هرمزگان با همکاری منطقه ویژه خلیج فارس رقم می خورد

برای مهار کرونا 83 درصد جامعه باید وکسینه شوند

حرکت بر مدار زندگی با کشیدن افسار کرونا توسط یاران سلیمانی

باران در برخی نقاط شمالی کشور/ گرد و خاک در شرق و مواج شدن خلیج فارس

فلات قاره؛ 41 سال خودباوری در صنعت نفت دریایی ایران

برگزاری رزمایش اوای مهر در بندرعباس

تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از ابتدای مهر

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان فارس تا 29شهریور 1400

حکم شهردار منتخب شیراز درحال طی شدن فرآیندهای قانونی است

مراحل اداری صدور حکم شهردار منتخب شیراز در حال طی شدن است

برنامه هلال احمر برای واردات 60 میلیون دُز واکسن کرونا طی یک ماه / آغاز برنامه از 10 مهر

حداقل 83 درصد از مردم باید علیه ویروس کرونا به سرعت واکسینه شوند

پاسداشت شاعری که شبیه نیما شعر می‌گوید و اهل استان شعرخیز ایران است!/ کدام شاعر صاحب‌سبک معاصر درس حوزوی خوانده است؟ + گزارش تصویری

اکثر مردم جهرم با آموزش ترکیبی در سال تحصیلی جدید موافق هستند