پیام فارس

آخرين مطالب

خشت‌های کج در معماری جدید یزد اجتماعي

خشت‌های کج در معماری جدید یزد
  بزرگنمايي:

پیام فارس -

پیام فارس


سمیه گلابگیریان-همشهری آنلاین:
معماری خشتی از گذشته، بهترین نوع معماری برای شهر یزد با اقلیم خشک و کویری تشخیص داده شده است. آن هم نه بر اساس مطالعات علمی بلکه بر اساس برداشت استادکاران از شرایط آب و هوایی و مصالحی که در دسترس قرار داشته است.
اما امروز با پیشرفت علم و تکنولوژی و تنوع مصالح ساختمانی به نظر می رسد، معماری این شهر نیز به قهقرا رفته و دیگر تناسبی با معماری خشتی که یزد را در جهان شهره کرده، ندارد.
قرار گرفتن یزد در زمره استان‌های اول کشور از نظر تخلفات ساخت و ساز که یکی از آیتم های اصلی دور شدن یزد از معماری سنتی و به هم ریختن نظم شهری و سیمای نازیباست، گواه این مطلب است که معماری امروز، مسیر درستی را در پیش نگرفته. اگر جلوی این روند گرفته نشود، آیندگان دیگر اندوخته‌ای از معماری سنتی ندارند و چیزی از این معماری باقی نخواهد ماند.
دور شدن معماری امروز از دیروز
یکی از معماران یزدی در این زمینه می‌گوید: معماری امروز نه تنها معماری سنتی را ادامه نداده است بلکه در حال نابود کردن این سنت است. این ایراد تنها مربوط به مصالح نیست، بلکه سبک طراحی‌ها نیز چالش برانگیز است.
رضا دهقانی می‌افزاید: ساختمان‌های یزد باید با اقلیم شهر سنخیت داشته باشند، دیگر از اتاق‌های رو به آفتاب در زمستان و اتاق‌های آفتاب گیر در تابستان خبری نیست و حتما باید از تکنولوژی برای تامین نیازهای سرمایشی، گرمایشی و حتی روشنایی در طول روز بهره گرفت، در حالی که در خانه‌های قدیمی این نیازها با سبک معماری در خانه‌های 4 فصل تامین می‌شد.
وی افزایش مصرف انرژی، نازیبا شدن سیمای شهر، خطرات تخریب در اثر حوادث و بلایای طبیعی را از دستاوردهای این معماری افسار گسیخته می‌داند و می‌افزاید: چرا معماران امروزی، درباره معماری سنتی آموزش نمی‌بینند؟ چرا نظارت‌ها دقیق‌تر نیست تا ساختمان‌هایی که طراحی و مصالح آن با اقلیم یزد همخوانی ندارد، ساخته نشوند و هزاران چرای دیگر وجود دارد که اگر به آنها توجه شود، معماری بهتری خواهیم داشت.
ناآشنا بودن دانشجویان با معماری سنتی
یکی از دانشجویان رشته معماری نیز به ساختمان‌های شاخص بافت تاریخی اشاره می‌کند و می‌افزاید: معماری سنتی، افتخار یزدی‌ها است و ساختمان‌های به جا مانده از گذشته، موزه‌ای از سبک معماری و مصالح سازگار با اقلیم است اما معماری امروز عمدتا به دلیل تخلفات ساخت و ساز، فاصله بسیاری با معماری سنتی دارد و تمایز بسیاری بین بافت جدید و بافت قدیم شهر ایجاد کرده است.
سامان میرسلیمی می‌افزاید: فارغ التحصیلان در زمان تحصیل با سبک معماری سنتی آشنا می‌شوند اما در عمل این آموزش‌ها اجرایی نمی‌شود زیرا هم مردم استقبال نمی‌کنند و هم الگوی مشخصی برای اجرای آن با مصاالح و نیازهای امروزی وجود ندارد. باید راهکاری ایجاد شود که هم آموزش‌ها بهتر باشد و هم امکان اجرا شدن پیدا کند تا مردم هم استقبال کنند.
افزایش 100 درصدی صدور پروانه ساختمانی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد با اشاره به ضرورت توجه به سبک معماری جدید با توجه به پیشیننه پرافتخار یزد در معماری سنتی، می‌گوید: در این راستا و برای تغییر جایگاه دور از شان یزد از نظر تخلفات ساخت و ساز، کارگروه پیشگیری از تخلفات ساختمانی تشکیل و تعاملات بین دستگاه‌های عضو این کارگروه تقویت شد. نتیجه این اقدام افزایش 100 درصدی صدور پروانه ساختمانی در سال 99 نسبت به سال 98 بود که اندکی از تخلفاتی که سیما و منظر بافت جدید و قدیم شهر را بسیار متفاوت کرده است، می‌کاهد.
محسن صادقیان با بیان اینکه اقدامات صورت گرفته و هوشمندسازی خدمات در حوزه صدور مجوزهای ساخت و ساز سبب شد تا تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در سال گذشته 2 برابر افزایش داشته است، ادامه می‌دهد: این کارگروه صدور پروانه‌های ساختمانی برای اراضی مشاعی، راه اندازی سامانه الکترونیکی صدور پروانه ساختمانی در شهر یزد و بررسی گزارش تخلفات ساخت و ساز دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات استانداری را مورد بررسی قرار داد و اجرایی کرد.
وی می‌افزاید: یکی از کارهایی که در چند ماه گذشته در دستور کار قرار گرفت، کاهش زمان بروکراسی اداری صدور پروانه ساختمانی و افزایش تعاملات بین شهرداری و نظام مهندسی بود که باعث شد امروز با اصلاح فرآیندها و الکترونیکی شدن صدورپروانه ساختمانی، پروسه صدور پروانه در شهر یزد کمتر از امروز 15 روز باشد.
وی می‌گوید: در صورتی که شهروندان از کوتاه شدن روال اداری دریافت پروانه ساختمانی مطلع شوند، برای دریافت پروانه ترغیب می شوند و حتی می‌توانند با کمترین مراجعه به شهرداری، مراحل دریافت پروانه ساختمانی را طی کنند. اگر این روند ادامه یابد، معماری ما سنخیت بیشتری با اقلیم و شرایط آب و هوایی پیدا کرده و به سبک معماری سنتی البته با تکنولوژی و مصالح امروزی نزدیک‌تر می‌شود.
کاهش تخلفات؛ راهکاری برای ترویج معماری اصیل
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد هم به روند رو به رشد صدور پروانه های ساختمانی اشاره می کند و می‌افزاید: با اقدامات صورت گرفته در کمیته پیشگیری از تخلفات ساخت و ساز، شاهد کاهش 20 درصدی تخلفات هستیم که بخش عمده ای از دلایل معماری نادرست در یزد را شامل می‌شود.
علی اصغر زحمتکش می‌گوید: اینکه یزد در جایگاه نامناسبی از نظر تخلفات ساخت و ساز قرار دارد، موید این است که معماری سنتی ما در حال فراموشی است از این رو باید به صورت جدی به این موضوع پرداخته شود و با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و بررسی عوامل تخلف ساخت و ساز، نسبت به رفع آن اقدام شود. تمهیداتی در نظر گرفته شود که روند به رو به کاهش ادامه یابد.
وی ادامه می‌دهد: وقتی ساخت وسازها با پروانه صورت گیرد، قطعا الزاماتی که مربوط به اقلیم و سبک معماری متناسب با آن است، رعایت می‌شود و در نتیجه روند معماری سنتی با تکنولوژی روز حفظ می‌شود. اما زمانی که ساخت و سازها بدون پروانه یعنی طرح ونقشه مناسب و ناظر ساخته می‌شوند، قطعا با استانداردها فاصله دارند و ما را از معماری سنتی دور می‌کنند.
زحمتکش با اشاره به تاثیر بسیار زیاد ساخت و سازهای خلاف بر سیما و منظر شهر می‌گوید: این تخلفات قاعدتا ساختار سیما و منظر شهر و به دنبال آن تناسب و نزدیکی با معماری اصیل و هم خوان با اقلیم یزد را به هم می‌ریزد و معماری یزد را به سمت نادرستی هدایت می کند که آینده شهر را هم از نظر ایمنی و هم زیبایی در معرض آسیب قرار می‌دهد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد درباره آموزش شیوه های معماری سنتی و الزاماتی که در این نوع معماری رعایت شده است، می‌گوید: باید شیوه نامه‌ها در کمیسیون‌های تخصصی و انجمن‌های صنفی بررسی و تدوین شود و از سوی دیگر آموزش‌ها بین فارغ التحصیلان دانشگاهی تقویت و توسعه داده شود تا الگوی خوبی داشته باشیم که باعث ترویج معماری مطابق با اقلیم و در راستای معماری سنتی یزد باشد. داشتن الگو، ارائه آموزش، خارج شدن معماری اصیل یزدی از تحصیلات آکادمیک به مرحله اجرا و از سوی دیگر ایجاد موانع برای تخلفات ساخت و ساز برای جلوگیری از دور شدن از اصول معماری متناسب با استان کویری یزد از عواملی هستند که می‌توانند باعث شوند یزدی‌ها تا سالیان سال به معماری خود ببالند و همچنان جهانی بمانند.
کد خبر 626738 برچسب‌ها استان یزد معماری

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/235633/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پنج‌ هزار و 551 نفر در استان قزوین صاحب مهارت شدند

داغ‌ترین مطالبات اربعینی مردم در «فارس من»؛ بلیت‌های 5میلیون‌تومانی عتبات دقیقاً کجاست؟

پیامدهای فرار 6 اسیر از «جلبوع»/ نفوذپذیری بخش‌های امنیتی تل آویو

شمس: پس از 2 گل آرژانتین، یادمان افتاد چقدر هنرمند هستیم/ نباید اسیر بازی پنج نفره ازبکستان شویم

خیز دوباره کُره‌ای‌ها برای کلاهبرداری

بیش از 35 هزار کلاس اولی همدانی در انتظار مهر

اول مهر جشن شکوفه‌ها برای 21هزار دانش آموز زنجانی نمادین برگزار می‌شود

آزادی 371 زندانی با تلاش شعب ویژه زندان شورا‌های حل اختلاف فارس

نهضت زیرسازی و آسفالت معابر خاکی عملیاتی خواهد شد

واکسیناسیون از آمار مرگ سالمندان در پیک پنجم کاست

مهر‌ماه مدارس باز می‌شود؟

حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در شهرستان اقلید فارس دستگیر شدند

محمدآباد؛ اسیر در چنگال زباله‌ها

آغاز نبردهای دریایی ایران و آمریکا در خلیج‌فارس

245 طرح ساخت و بهسازی مسکن نیازمندان در کازرون افتتاح شد

رسانه‌ها فرهنگ مطالبه‌گری را اشاعه دهند/83 زندانی جرائم غیرعمد از زندان رهایی می‌یابند

تلاش برای کاهش محرومیت‌ها و توزیع عادلانه خدمات شهری در شیراز

وکیل اسیرفلسطینی عملیات جلبوع جزئیات جدیدی راازتحقیقات وی نقل کرد

خیز دوباره کُره‌ای‌ها برای کلاهبرداری!

علت افت فشار آب در سرخه چیست؟

اجرای طرح استعدادیابی با جذب 560 نونهال لرستانی / کسب 100 مدال کشوری درشش ماهه امسال / فعالیت 5 ورزشکار قهرمان استان در قالب تیم پلیمر خلیج فارس

فارس: برکت نتواست 50میلیون واکسن بسازد چون مهندسان چینی و هندی خط تولیدش کرونا گرفتند

استقبال از مهر با جشنواره نقاشی بهزیستی در حاشیه کرج

مدارس روستایی و عشایری استان از اول مهر پذیرای دانش‌آموزان هستند

بدقولی برکت در ساخت 50 میلیون واکسن تا آخر شهریور/دلیل: مهندسان چینی و هندی خط تولید کرونا گرفتند

واکسیناسیون در شهرستان‌های پایتخت باید تا 10 مهر پایان یابد

توسعه فولاد هرمزگان با همکاری منطقه ویژه خلیج فارس رقم می خورد

برای مهار کرونا 83 درصد جامعه باید وکسینه شوند

حرکت بر مدار زندگی با کشیدن افسار کرونا توسط یاران سلیمانی

باران در برخی نقاط شمالی کشور/ گرد و خاک در شرق و مواج شدن خلیج فارس

فلات قاره؛ 41 سال خودباوری در صنعت نفت دریایی ایران

برگزاری رزمایش اوای مهر در بندرعباس

تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از ابتدای مهر

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان فارس تا 29شهریور 1400

حکم شهردار منتخب شیراز درحال طی شدن فرآیندهای قانونی است

مراحل اداری صدور حکم شهردار منتخب شیراز در حال طی شدن است

برنامه هلال احمر برای واردات 60 میلیون دُز واکسن کرونا طی یک ماه / آغاز برنامه از 10 مهر

حداقل 83 درصد از مردم باید علیه ویروس کرونا به سرعت واکسینه شوند

پاسداشت شاعری که شبیه نیما شعر می‌گوید و اهل استان شعرخیز ایران است!/ کدام شاعر صاحب‌سبک معاصر درس حوزوی خوانده است؟ + گزارش تصویری

اکثر مردم جهرم با آموزش ترکیبی در سال تحصیلی جدید موافق هستند

بسته‌های مهر تحصیلی بین دانش‌آموزان نیازمند خراسان رضوی توزیع می‌شود

صدور گواهی واکسیناسیون روی برگه باطله/ عکس

دادن برگه دست نویس به جای کارت واکسن کرونا در بیرم لارستان + عکس

برگزاری مراسم نمادین زنگ شکوفه‌ها در روز اول مهر

45 هزار نفر جمعیت روستاهای مرودشت بزودی از آب سالم بهره مند می‌شوند

برای مهار کرونا 83 درصد جامعه باید واکسینه شوند

ششمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار و زنان عاشورایی به میزبانی شیراز برگزار می‌شود

نشست «جریان‌شناسی اهل سنت» برگزار می‌شود

نانوا نان ندارد/هر روز بی‌کیفیت‌تر از دیروز

واکنش حماس به دعوت عضو افراطی کنست برای کشتن شش اسیر فلسطینی