پیام فارس

آخرين مطالب

فارس همچنان شکننده و آسیب پذیر در کارزار با کرونا سياسي

فارس همچنان شکننده و آسیب پذیر در کارزار با کرونا
  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - هر چند شمار جان باختگان و مبتلایان به کرونا در شیراز و دیگر شهرهای فارس در سراشیبی سقوط قرار دارد اما این استان همچنان در کارزار با کرونا آسیب پذیر است ،بی توجهی به کرونا ، عادی انگاری شرایط و نادیده گرفتن شیوه نامه های بهداشتی از سوی برخی از شهروندان خطری بزرگی برای مردم است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز روز سه شنبه در چهارصد و پنجمین نشست ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید 19 با تاکید بر اینکه دریافت واکسن به معنای مصونیت قطعی در برابر کرونا نیست، افزود: در شرایط کنونی با افزایش سرعت انجام واکسیناسیون کرونا در فارس، یکی از نگرانی ها، بی توجهی برخی افراد نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی پس از دریافت واکسن است.
مهرزاد لطفی در نشست امروز این ستاد با بررسی آخرین وضعیت کرونا در استان و اعلام خیز آهسته موارد ابتلا و بستری بیماران در مراکز درمانی استان طی چند روز اخیر، شکست زنجیره های انتقال این بیماری را علاوه بر دریافت واکسن و گسترش ایمنی عمومی در جامعه، نیازمند پایبندی جدی تمامی افراد به رعایت پروتکل های بهداشتی دانست که با تلاش مسوولان اجرایی و همراهی مردم ممکن می شود.
او با اعلام بستری 425 بیمار جدید مثبت و دارای علایم کرونا در بیمارستان های استان طی 24 ساعت گذشته، نیاز مبرم به رعایت پروتکل های بهداشتی را یادآور شد و گفت: وضعیت کرونا در فارس همچنان شکننده است و در شرایط کنونی ضرورت دارد مردم استان نسبت به رعایت شیوه نامه های بهداشتی توجه بیشتری داشته باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به گذشت حدود 19 ماه از آغاز این اپیدمی و گسترش آگاهی های علمی بین المللی در این زمینه افزود: یافته های جدید و آگاهی بیشتر نسبت به خصوصیات این ویروس و چرخش آن در جامعه، همچنان ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران، وجود تهویه مناسب در محیط و پرهیز از تجمعات را یادآور می شود.
دکتر لطفی همچنین با بررسی آخرین وضعیت بیماری در شهرستان های استان، پیگیری برای شناسایی دلیل افزایش ابتلا در برخی مناطق استان را در دستور کار مسوولان دانشگاه و مسوولان شهرستان ها قرار داد.
او هرگونه بی توجهی، سهل انگاری و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی را زمینه ساز افزایش موارد ابتلا به این بیماری عنوان کرد و افزود: قطع زنجیره های انتقال بیماری در استان تنها با همدلی و مشارکت مردم با مجموعه سلامت در جدی گرفتن ویروس و رعایت پروتکل های بهداشتی میسر می شود.
لطفی همچنین در این نشست روند انجام تست های pcr در مراکز 16 ساعته، تست های سریع، فعالیت آزمایشگاه های تشخیصی کووید19 و اقدامات کارگروه های مختلف ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید19 را ارزیابی کرد.
جان باختن 19 هم استانی دیگر در اثر ابتلا به کرونا
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز هم ، آخرین وضعیت کرونا در استان فارس را از ابتدای شیوع تا امروز بیست و سوم شهریور 1400، اعلام کرد.
سید روح اله حسینی، از جان باختن 19 هم استانی دیگر طی شبانه روز گذشته در اثر بیماری کووید 19 خبر داد و افزود: مجموع جانباختگان ناشی از کووید 19 از ابتدای شیوع بیماری تا کنون نیز به عدد شش هزار و 467 نفر رسیده است.
دکتر سید روح الله حسینی اظهار کرد: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، در مجموع بیش از یک میلیون و 469 هزار و 135 مورد تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده که از این تعداد یک میلیون و 295 هزار و 75 تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده و با بررسی نمونه های انجام شده، 390 هزار و 747 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.
همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، 174 هزار و 60 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 38 هزار و 37 بیمار مثبت شناسایی شده و در مجموع از ابتدا تاکنون، 428 هزار و 784 بیمار مبتلا به کووید 19 در استان فارس شناسایی شده است.
حسینی در ادامه از بهبودی 377 هزار و 603 نفر از ابتدای شیوع بیماری تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.
وی در ادامه هم چنین از پذیرش 425 بیمار جدید مبتلا یا مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان خبر داد. او عنوان کرد: مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم به سه هزار و 38 نفر رسید و هم اکنون 309 بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.
او با بیان اینکه تا کنون، یک میلیون و 702 هزار و 590 دوز نوبت اول و 716 هزار و 211 دز نوبت دوم واکسن علیه کرونا در مراکز واکسیناسیون به مردم استان فارس تزریق شده است، افزود: همچنین با 112 هزار و 430 دز تزریق شده طی روز گذشته، مجموع تعداد دز تزریق شده واکسن کرونا تا کنون در فارس به دو میلیون و 418 هزار و 801 دوز رسید.
این مقام مسوول در دانشگاه با اشاره به خستگی مردم از شرایط موجود بیماری کرونا ویروس که منجر به ساده انگاری عمومی شده و نتیجه این ساده انگاری های نیز منجر به مشاهده آمارهای شکننده در روزهای اخیر شده است، از مردم استان خواست به جای ساده انگاری و خستگی ناشی از رعایت شیوه نامه های بهداشتی، همدیگر را نسبت به ثبت نام در سامانه های مربوط به واکسیناسیون تشویق کنیم؛ چرا که تنها راه بازگشت به زندگی عادی، انجام واکسیناسیون همگانی همراه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برای رسیدن به درصد ایمنی جمعی است.
خبر خوب؛
سه بیمار مبتلا به کرونا با درگیری 90 درصدی ریه، پس از بهبودی با حال عمومی خوب از بیمارستان شهید دکتر فقیهی شیراز، مرخص شدند.
رییس بیمارستان شهید دکتر فقیهی شیراز گفت: با تلاش کادر درمان بیمارستان، یک خانم با 29 هفته بارداری، یک مرد 90 ساله و یک خانم 60 ساله با درگیری 90 درصدی ریه که در روزهای نخست بستری، شرایط جسمی مناسبی نداشتند و ضمن بستری در بخش مراقبت های ویژه تا مرحله لوله‌ گذاری و اتصال به دستگاه تنفسی نیز پیش رفته بودند، با یاری خداوند متعال و تلاش مدافعان سلامت در بیمارستان شهید دکتر فقیهی، درمان و با حال عمومی خوب، از بیمارستان مرخص شده اند.
دکتر سید محمدکاظم تدین با تقدیر از تلاش تمام پزشکان، پرستاران و کادر درمانی برای ارایه خدمت به بیماران به ویژه در بحران شیوع کروناویروس، افزود: در این روزهای سخت که بیماری کووید19 روزانه سبب جان باختن تعداد زیادی از بیماران مبتلا به کرونا می شود، شنیدن خبر بهبودی و درمان بیماران، باعث افزایش امید در جامعه می شود و نشان دهنده ایثار و فداکاری کارکنان حوزه سلامت است.
او ابراز امیدواری کرد مردم استان همچنان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، برای حفظ جان خود، خانواده و اطرافیان، خطر ابتلا به کرونا را جدی بگیرند و در مسیر سخت مقابله با این اپیدمی، همراه و یاور مدافعان سلامت باشند.
برچسب‌ها
کرونا مرکز واکسیناسیون کرونای کشور دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز بهداشت و سلامت

لینک کوتاه:
https://www.fars-online.ir/Fa/News/235697/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ناگفته‌هایی از نقش زنان به روایت راوی دفاع مقدس/شیرزنان کُرد در دفاع مقدس

مدیر روابط کار استان اردبیل مطرح کرد: غیر ارادی بودن از دست دادن شغل ملاک اصلی برقراری بیمه بیکاری است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی:نرخ بالای بیکاری شهرستان خمین زنگ خطر است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: تاسیس شرکت‌های تعاونی دانش بنیان یکی از راهکارهای حمایتی از ایده‌های علمی نخبگان است

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان بر برندسازی محصولات استراتژیک استان تاکید کرد

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: گام های اساسی در راستای تمرکززدایی، رفع فساد و تعارض منافع برداشته می شود

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان از پیشگامی استان در ثبت و تشکیل شرکت های تعاونی توسعه و عمران خبر داد

جایزه‌ای برای اهل قلم افغانستانی ساکن اصفهان

خیز دوباره کُره‌ای‌ها برای کلاهبرداری!

طرح شکایت از ایران بابت جزایر سه گانه هیچ مبنای حقوقی ندارد

فرآیند تحویل قرارداد آتی «صندوق طلا» سررسید مهر اعلام شد

روشن: اسیر بی‌برنامگی و ناهماهنگی خودمان شدیم

آغاز لیگ بسکتبال بانوان/ رقابت فینال گونه قهرمان فصل قبل با سرمربی تیم ملی

فارس من|کمبود دارو در مشهد وجود دارد اما در حال پیگیری و رفع است

افزایش قابل توجه قیمت برنج و چرخه معیوب توزیع/ واسطه‌هایی که از تولیدکننده پیشی گرفته‌اند!

مشکل پرواز زوار فارس به کشور عراق/تنها١٠ پرواز برای ١٩٠٠ نفر

پنج‌ هزار و 551 نفر در استان قزوین صاحب مهارت شدند

داغ‌ترین مطالبات اربعینی مردم در «فارس من»؛ بلیت‌های 5میلیون‌تومانی عتبات دقیقاً کجاست؟

شمس: پس از 2 گل آرژانتین، یادمان افتاد چقدر هنرمند هستیم/ نباید اسیر بازی پنج نفره ازبکستان شویم

خیز دوباره کُره‌ای‌ها برای کلاهبرداری

نهضت زیرسازی و آسفالت معابر خاکی عملیاتی خواهد شد

واکسیناسیون از آمار مرگ سالمندان در پیک پنجم کاست

مهر‌ماه مدارس باز می‌شود؟

حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در شهرستان اقلید فارس دستگیر شدند

محمدآباد؛ اسیر در چنگال زباله‌ها

آغاز نبردهای دریایی ایران و آمریکا در خلیج‌فارس

245 طرح ساخت و بهسازی مسکن نیازمندان در کازرون افتتاح شد

رسانه‌ها فرهنگ مطالبه‌گری را اشاعه دهند/83 زندانی جرائم غیرعمد از زندان رهایی می‌یابند

تلاش برای کاهش محرومیت‌ها و توزیع عادلانه خدمات شهری در شیراز

علت افت فشار آب در سرخه چیست؟

اجرای طرح استعدادیابی با جذب 560 نونهال لرستانی / کسب 100 مدال کشوری درشش ماهه امسال / فعالیت 5 ورزشکار قهرمان استان در قالب تیم پلیمر خلیج فارس

مدارس روستایی و عشایری استان از اول مهر پذیرای دانش‌آموزان هستند

توسعه فولاد هرمزگان با همکاری منطقه ویژه خلیج فارس رقم می خورد

برای مهار کرونا 83 درصد جامعه باید وکسینه شوند

حرکت بر مدار زندگی با کشیدن افسار کرونا توسط یاران سلیمانی

باران در برخی نقاط شمالی کشور/ گرد و خاک در شرق و مواج شدن خلیج فارس

فلات قاره؛ 41 سال خودباوری در صنعت نفت دریایی ایران

برگزاری رزمایش اوای مهر در بندرعباس

تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از ابتدای مهر

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان فارس تا 29شهریور 1400

حکم شهردار منتخب شیراز درحال طی شدن فرآیندهای قانونی است

مراحل اداری صدور حکم شهردار منتخب شیراز در حال طی شدن است

برنامه هلال احمر برای واردات 60 میلیون دُز واکسن کرونا طی یک ماه / آغاز برنامه از 10 مهر

حداقل 83 درصد از مردم باید علیه ویروس کرونا به سرعت واکسینه شوند

پاسداشت شاعری که شبیه نیما شعر می‌گوید و اهل استان شعرخیز ایران است!/ کدام شاعر صاحب‌سبک معاصر درس حوزوی خوانده است؟ + گزارش تصویری

اکثر مردم جهرم با آموزش ترکیبی در سال تحصیلی جدید موافق هستند

بسته‌های مهر تحصیلی بین دانش‌آموزان نیازمند خراسان رضوی توزیع می‌شود

صدور گواهی واکسیناسیون روی برگه باطله/ عکس

دادن برگه دست نویس به جای کارت واکسن کرونا در بیرم لارستان + عکس

برگزاری مراسم نمادین زنگ شکوفه‌ها در روز اول مهر